PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 24Mbit κρατώντας τον ΟΤΕ - γίνεται?



Kthulhu
17-06-07, 12:09
Χαιρετώ το forum,

Πιστεύω ο τίτλος του θέματος τα λέει όλα. Θέλω να μπω στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet με την ταχύτητα έως 24mbit, αλλά είναι πολύ σημαντικό να κρατήσω τον OTE, γιατί έχω ISDN γραμμή, γιατί όλες οι συσκευές μου είναι ISDN, γιατί στο σπίτι μου δεν θέλουν να κόψουν τον OTE (τρέχα γύρευε γιατί) κλπ.

Στην NetOne αυτό γίνεται. Στη forthnet?

Θα ρώταγα τους ίδιους, αλλά είμαι στην αναμονή ήδη 18 λεπτά, και είμαι σίγουρος κάποιος από εδώ θα απαντήσει πολύ γρηγορότερα...

arial
17-06-07, 12:13
Γινετε , κρατας την γραμμη σου απο ΟΤΕ μονο για τηλεφωνα.. και βαζεις την Forthnet μονο για dsl ...αρκει να εισαι διαθεσιμος στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet

sdikr
17-06-07, 12:13
Ναι γίνεται, με το adsl in a box, σε βάζουν σε shared

Loumpinas
17-06-07, 12:20
Forthnet ADSL λέγεται η υπηρεσία δες και στο site της Forthnet, και θα έχεις ιδιόκτητο ADSL και τα υπόλοιπα ΟΤΕ. Κι εγώ το ίδιο έχω.

Durdyn
17-06-07, 15:48
Μια που και εμένα με απασχολεί να ρωτήσω τα εξής

Έχω γραμμή ΟΤΕ και provider 4net.
Θέλω να κρατήσω κανονικά την τηλεφωνική μου γραμμή στον ΟΤΕ και να μπω στο ιδιόκτητο (το οποίο με καλύπτει στην περιοχή μου) της 4ΝΕΤ

Στην περίπτωση αυτή:
1) Τι διαδικασία θα πρέπει να κάνω με τον ΟΤΕ ; Διακοπή adsl γραμμής ; Θα πρέπει να το κάνω μόνος ή θα γίνει μέσω 4ΝΕΤ;
2) Υπάρχει περίπτωση το τηλέφωνο να κοπεί καθόλου ;
3) Θα πρέπει να κόψω την adsl νωρίτερα και να περιμένω πότε με το καλό θα με ενεργοποιήσει η 4ΝΕΤ ή είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο ;
και τέλος
4) Θα πληρώνω το κλασσικό πάγιο τηλεφώνου του ΟΤΕ και τη συνδρομή της 4ΝΕΤ σύμφωνα με αυτά εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009726
?

nrg_polini
17-06-07, 16:08
Μια που και εμένα με απασχολεί να ρωτήσω τα εξής

Έχω γραμμή ΟΤΕ και provider 4net.
Θέλω να κρατήσω κανονικά την τηλεφωνική μου γραμμή στον ΟΤΕ και να μπω στο ιδιόκτητο (το οποίο με καλύπτει στην περιοχή μου) της 4ΝΕΤ

Στην περίπτωση αυτή:
1) Τι διαδικασία θα πρέπει να κάνω με τον ΟΤΕ ; Διακοπή adsl γραμμής ; Θα πρέπει να το κάνω μόνος ή θα γίνει μέσω 4ΝΕΤ;
2) Υπάρχει περίπτωση το τηλέφωνο να κοπεί καθόλου ;
3) Θα πρέπει να κόψω την adsl νωρίτερα και να περιμένω πότε με το καλό θα με ενεργοποιήσει η 4ΝΕΤ ή είναι ανεξάρτητο το ένα από το άλλο ;
και τέλος
4) Θα πληρώνω το κλασσικό πάγιο τηλεφώνου του ΟΤΕ και τη συνδρομή της 4ΝΕΤ σύμφωνα με αυτά εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009726
?

1) Η ADSL θα διακοπει αυτοματα με το που θα περασεις στη Forthnet.
2) Κανονικα οχι.
3) Οχι δεν υπαρχει λογως να τη διακοψεις.
4) Ναι

Fat Freddy
17-06-07, 17:59
Γίνεται, είναι το λεγόμενο shared llu και είναι η πιο σοφή επιλογή κατά τη γνώμη μου.
Έχεις βέβαια το επιπλέον κόστος για το πάγιο του ΟΤΕ, αλλά έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο, γιατί αν στραβώσει η ιστορία με τον εναλλακτικό θα είναι ευκολότερο να φύγεις και να δοκιμάσεις τη τύχη σου αλλού.

Αν πάλι μείνεις ευχαριστημένος, το μετατρέπεις σε full llu οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις.

zatast
17-06-07, 19:27
οποτε φιλε case is closed !! :oneup: :closed:

Durdyn
18-06-07, 00:45
Δεν με απασχολεί τόσο το πάγιο του τηλεφώνου, άλλωστε θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο όπως ειπώθηκε. Έτσι κι αλλιώς και με το πάγιο του τηλεφώνου τα χρήματα που θα πληρώνω θα είναι σχεδόν όσα πληρώνω και τώρα για ταχύτητα πολύ χαμηλότερη.
Αυτό που κυρίως με απασχολεί είναι να μην μείνω χωρίς adsl περιμένοντας για καιρό μια ενεργοποίηση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Kthulhu
18-06-07, 09:27
Χίλια ευχαριστώ παιδιά. Συμπλήρωσα και την αίτηση, με την επιλογή Shared LLU, και θα την πάω σήμερα.

Εν το μεταξύ, αφού με τα πολλά έπιασα γραμμή χθες, μου είπαν "Όχι, δεν γίνεται, πρέπει να κοπεί ο ΟΤΕ". Αλλά αυτό μάλλον το είπε κανένας φοιτητής που δουλεύει στη Forthnet, και τόσα ξέρει (του είπαν), τόσα λέει...

Αυτή η εταιρεία, σαμποτάρεται μόνη της...

@ ADSLgr.com All rights reserved.