PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει προγραμματιστεί κάποια μείωση των τιμών ή αύξηση της ταχύτητας;



Gordito
27-05-07, 17:16
Υπαρχει ενδεχομενο να μειωθουν οι τιμες ή να αυξηθει η ταχυτητα?

ArNet1
27-05-07, 17:39
Υπαρχει ενδεχομενο να μειωθουν οι τιμες ή να αυξηθει η ταχυτητα?

Ναί. Στο επιχειρησιακό σχέδιο έχει γίνει πρόβλεψη γα μείωση τιμών, αύξηση ταχύτητας αλλά υπάρχει και η σκέψη για μια flat τιμή πχ. 50 ευρώ το χρόνο για 1 Mbps προς όλους. Η απόφαση συνδέεται με την ανάπτυξη του δικτύου και το πλήθος των χρηστών καθώς σχετίζεται αυτό με το bandwidth που διαθέτουμε (ή που αναμένεται να αγοράσουμε)
Θεωρώ πολύ πιθανό η όποια απόφαση να τεθεί σε δημόσια διαβούλευση πριν εφαρμοσθεί.
Δεν θα ήταν κακή ιδέα να υπήρχαν προτάσεις και απο μέλη του adslgr.com

Gordito
27-05-07, 18:22
Οταν λες flat τιμη εννοεις να υπαρχει μια μονο ταχυτητα για ολους με μια μικρη σχετικα τιμη?

Εγω θα ελεγα να κρατηθει μια χαμηλη γραμμη(π.χ 512) που θα εχει αναλογα χαμηλη τιμη.
Απο εκει και περα οποιος ζηταει τα παραπανω,πληρωνει.

Υ.Γ. Αληθεια ποσοι χρηστες χρησιμοποιουν την υπηρεσια? Ειναι διαθεσιμα τα στοιχεια?

ArNet1
27-05-07, 19:22
Οταν λες flat τιμη εννοεις να υπαρχει μια μονο ταχυτητα για ολους με μια μικρη σχετικα τιμη?

Εγω θα ελεγα να κρατηθει μια χαμηλη γραμμη(π.χ 512) που θα εχει αναλογα χαμηλη τιμη.
Απο εκει και περα οποιος ζηταει τα παραπανω,πληρωνει.

Υ.Γ. Αληθεια ποσοι χρηστες χρησιμοποιουν την υπηρεσια? Ειναι διαθεσιμα τα στοιχεια?


Η αρχή να μην επιβαρύνονται όλοι οι δημότες για κάτι που χρησιμοποιούν ορισμένοι πρέπει να συνεχίζει να ισχύει. Αρα σ'ιγουρα θα υπάρχει διαφοροποίηση τιμής στις παρεχόμενες ταχύτητες. Θα δούμε βέβαια και την ζήτηση. Νομίζω πλήρη εικόνα θα έχουμε όταν τελειώσει η εγκατάσταση εξοπλισμού και υπάρχει κάλυψη της πόλης πάνω απο 80%.

Αυτή τη στιγμή συνδέονται στο δίκτυο 73 χρήστες (μη περιλαμβανομένων των χρηστών σε δημοτικά κτήρια και της Δημοτικής Επιχείρησης). Αυτή τη στιγμή καλύπτουμε ένα 20-25% της πόλης και δεν έχουμε κάνει εκτός της πρώτης παρουσίασης του δικτύου τον Σεπτέμβριο 2006, διαφημιστική καμπάνια. Πολλοί φίλοι το έμαθαν απο το φορουμ στο adslgr.com

coolaris2002
29-05-07, 14:55
Άντε να επεκτείνεται. Μπας και δούμε και εμείς στη Γλυφάδα άσπρη μέρα.

stef2
29-05-07, 15:43
Άντε να επεκτείνεται. Μπας και δούμε και εμείς στη Γλυφάδα άσπρη μέρα.

Αν είσαι σε σημείο που έχεις οπτική επαφή με Αργυρούπολη ευχαρίστως να σε καλύψουμε και τώρα.

Τώρα, ως προς την επέκταση σε "χωρικά" ύδατα άλλου Δήμου, μόνο αν υπάρξουν συμφωνίες σε επίπεδο Δήμων.
Η Αργυρούπολη έχει ήδη ξεκινήσει συζητήσεις με τους Δήμους Βούλας και Αλίμου. Τα πράγματα από όσο γνωρίζω είναι σε καλό δρόμο και με τους δύο Δήμους. Πιστεύω ότι σύντομα θα υπάρχει επικοινωνία και παρουσίαση και στον Δήμο Ελληνικού. Η Γλυφάδα είναι ένα θέμα....

Gordito
29-05-07, 15:49
Να επισημανω οτι μειωση των τιμων κρινεται απαραιτητη.
Δεν ξερω ποσο κερδος/χασουρα εχει ο δημος,ουτε απο που αντλει τα κονδυλια κτλ κτλ αλλα καθως τα MB εχουν παρει την ανηφορα....
Ολο και περισσοτεροι θα πηγαινουν σε προσφορες οπως "Forthnet 1/6" κτλ κτλ
Φιλικα παντα ....:oneup:

ArNet1
29-05-07, 17:40
Να επισημανω οτι μειωση των τιμων κρινεται απαραιτητη.
Δεν ξερω ποσο κερδος/χασουρα εχει ο δημος,ουτε απο που αντλει τα κονδυλια κτλ κτλ αλλα καθως τα MB εχουν παρει την ανηφορα....
Ολο και περισσοτεροι θα πηγαινουν σε προσφορες οπως "Forthnet 1/6" κτλ κτλ
Φιλικα παντα ....:oneup:

Η μείωση τιμών είναι δεδομένο ότι θα συμβεί. Ας ολοκληρωθεί όμως πρωτα η επένδυση (δλδ η μέγιστη δυνατή κάλυψη της πόλης) ώστε να ξεκαθαρίσουμε και τα επίπεδα ζήτησης.
Φίλε nikchris η άποψη μου είναι ότι DSL και Wifi δεν είναι ανταγωνιστικές αλλά συμπληρωματικές υπηρεσίες. Πάντα θα υπερτερεί η DSL στα MB όπως λές, αλλά δεν μπορεί να καλύψει την πρόσβαση στο δρόμο για τον χρήστη που μετακινείται. Η χώρα μας με 8-9 μήνες καλοκαίρι είναι η πρώτη υποψήφια για αυτή τη χρήση, δεδομένου βέβαια της ύπαρξης περιεχομένου, της κατανόησης απο τον κόσμο τι σημαίνει ευρυζωνικότητα,της πτώσης των τιμών στα PDA, της εξάπλωσης των wifi συσκευών τηλεφώνου κλπ κλπ. Αυτά όμως αργα-γρήγορα θα συμβούν.
Θα σου πω το εξής ενδιαφέρον : φίλος που έχει εταιρεία (http://www.incarpc.gr) που ασχολείται με το car pc (carputer) μου έλεγε προ ημερών ότι πελάτης του που τοποθετούσε υπολογιστή στο αυτοκίνητο του, ρωτούσε επίμονα για την δυνατότητα του car pc να έχει wifi πρόσβαση στο internet. Οταν ο φίλος μου τον ρώτησε γιατί τόσο ενδιαφέρον, του απάντησε ότι ο Δήμος του παρέχει την υπηρεσία. Και εννοούσε την Αργυρούπολη.
Εντάξει θα μου πείς ότι είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό, αλλά τα πράγματα θα πάνε σιγά σιγά εκεί. Και στις περιπτώσεις αυτές η ασύρματη πρόσβαση έχει πλεονέκτημα παρά την ταχύτητα, καθώς φαντάζομαι ότι ο κινούμενος χρήστης δεν θα θέλει να κατεβάσει torrents on the road, αλλά να εργαστεί ή να επικοινωνήσει..
Οι φιλικές συμβουλές και ιδέες σου πάντα χρήσιμες....

@ ADSLgr.com All rights reserved.