PDA

Επιστροφή στο Forum : Modem ISDN σε γραμμή PSTN!!!



gvard
18-06-07, 03:19
Καλησπέρα,

Είχα ISDN γραμμή σπίτι μου και έκανα αίτηση για το Zisto, χρησιμοποιώντας την προσωρινή γραμμή 1mbit που δίνουν μέχρι την ενεργοποίηση του full LLU. Ολα καλά όλα ανθηρά μέχρι την περασμένη Τρίτη οπου η γραμμή μου -εντός του χρονοδιαγράμματος- έγινε full LLU. Από τότε έχω κανονικά τηλέφωνο μέσω Zisto αλλά δεν εχω Internet. Βάζω και την γραμμή κατευθείαν πάνω στο modem (χωρίς κάποιο splitter ενδιάμεσα) χωρίς αποτέλεσμα.

Εχω μιλήσει με περίπου 15 άτομα από την Tellas και ολοι μου λένε οτι είναι βλάβη και οτι το Thomson Speedtouch 585i v6 παίζει και σε PSTN και σε ISDN, με εξαίρεση 2 άτομα (μία κοπέλα την Τετάρτη και ενα παιδί πριν 5 λεπτά) που είπαν οτι το modem δεν κάνει για PSTN γραμμή και οτι πρέπει να μου στείλουν νέο modem.

Τελικά τι ισχύει; Το παραπάνω modem κάνει για PSTN (οπότε είναι βλάβη του Zisto) ή δεν κάνει (οπότε εδώ και 1 εβδομάδα με εχουν εσκεμμένα χωρίς Ιντερνετ); Πάντως από το τμήμα λογαρισμών μου παραχώρησαν 1 μήνα δωρεάν της υπηρεσίας, αλλά οπως και να το κάνουμε αυτό δεν λύνει το πρόβλημα...

Τι κάνω; Δεν μπορώ να πάρω άλλο modem μόνος μου, διοτι δίνω 3 ευρώ τον μήνα επιπλέον για να μου δώσουν τον wireless εξοπλισμό, σιγά μην πληρώσω κάτι που δεν μου κάνει πλέον... Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο;

nmakry
18-06-07, 03:26
Εάν αυτό είναι το μόντεμ που σου έστειλαν για το 1ΜΒ, τότε να τους πεις να το πάρουν πίσω και να σου στείλουν το ίδιο για PSTN γραμμή. Αφού σου μισθώνουν εξοπλισμό, πρέπει ο εξοπλισμός να είναι σύμφωνος με την τρέχουσα υπηρεσία που λαμβάνεις και όχι με αυτή που κάποτε ξεκίνησες. Εάν δεν συμφωνούν, να μην προσέφεραν το 1ΜΒ στην αρχή...

gvard
18-06-07, 03:34
Καλησπέρα,

Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρω αν ο εξοπλισμός οντως δεν κάνει ή αν υπάρχει βλάβη στην γραμμή. Μήπως εχει ενεργοποιηθεί κανείς με ISDN χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμό τους για το ενδιάμεσο στάδιο (1mbit);

nmakry
18-06-07, 03:44
Σύμφωνα με την thomson, είναι δύο διαφορετικές συσκευές, αυτή με το i για ISDN και η άλλη χωρίς το i για PSTN.

harry79
18-06-07, 15:06
μου παραχώρησαν 1 μήνα δωρεάν της υπηρεσίας,

Ποιο μήνα όμως; Αυτόν; Αφού δεν έχεις υπηρεσίες άρα τι δωρεάν. Ψάξτο λίγο αυτό φιλαράκο.

Δε μας είπες όμως, δοκίμασες με άλλο modem κανενός φίλου/γείτονα ώστε να σιγουρευτείς πως είναι θέμα του modem;

Αν μπορείς διόρθωσε και το dsl info σου :)

ariadgr
18-06-07, 18:40
Σύμφωνα με την thomson, είναι δύο διαφορετικές συσκευές, αυτή με το i για ISDN και η άλλη χωρίς το i για PSTN.

Ακριβώς αυτό ισχύει, και για επιβεβαίωση κοιτάς την ετικέτα στο κάτω μέρος του speedtouch (γιατί το κουτί συνήθως δεν αποσαφηνίζει ποιά έκδοση περιέχει -έχει το i σε παρένθεση-)

Unreal
19-06-07, 18:44
Καλησπέρα,

Είχα ISDN γραμμή σπίτι μου και έκανα αίτηση για το Zisto, χρησιμοποιώντας την προσωρινή γραμμή 1mbit που δίνουν μέχρι την ενεργοποίηση του full LLU. Ολα καλά όλα ανθηρά μέχρι την περασμένη Τρίτη οπου η γραμμή μου -εντός του χρονοδιαγράμματος- έγινε full LLU. Από τότε έχω κανονικά τηλέφωνο μέσω Zisto αλλά δεν εχω Internet. Βάζω και την γραμμή κατευθείαν πάνω στο modem (χωρίς κάποιο splitter ενδιάμεσα) χωρίς αποτέλεσμα.

Εχω μιλήσει με περίπου 15 άτομα από την Tellas και ολοι μου λένε οτι είναι βλάβη και οτι το Thomson Speedtouch 585i v6 παίζει και σε PSTN και σε ISDN, με εξαίρεση 2 άτομα (μία κοπέλα την Τετάρτη και ενα παιδί πριν 5 λεπτά) που είπαν οτι το modem δεν κάνει για PSTN γραμμή και οτι πρέπει να μου στείλουν νέο modem.

Τελικά τι ισχύει; Το παραπάνω modem κάνει για PSTN (οπότε είναι βλάβη του Zisto) ή δεν κάνει (οπότε εδώ και 1 εβδομάδα με εχουν εσκεμμένα χωρίς Ιντερνετ); Πάντως από το τμήμα λογαρισμών μου παραχώρησαν 1 μήνα δωρεάν της υπηρεσίας, αλλά οπως και να το κάνουμε αυτό δεν λύνει το πρόβλημα...

Τι κάνω; Δεν μπορώ να πάρω άλλο modem μόνος μου, διοτι δίνω 3 ευρώ τον μήνα επιπλέον για να μου δώσουν τον wireless εξοπλισμό, σιγά μην πληρώσω κάτι που δεν μου κάνει πλέον... Εχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κανέναν άλλο;
Δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου, το θέμα είναι με το μόντεμ.

Το 585i απο όσο ξέρω συγχρονίζει μόνο σε ISDN γραμμή. Βέβαια μπορεί να υπάρχει κάποιο "ανεπίσημο" firmware update που να το κάνει να λειτουργεί σε PSTN γραμμή.
Καλού κακού μπες στο web interface μενού του modem και ψάξε πουθενά αν μπορείς να βρείς κάποια επιλογή που να λέει για Annex A και Annex B. Annex A είναι για PSTN και Annex B για ISDN.

Πύρρος
19-06-07, 19:09
Το 585 σκέτο είναι pstn.
Το 585i είναι isdn.

Το 585(i) αναφέρεται και στις δύο συσκευές (όχι σε μια δύο-σε-ένα συσκευή, και στις δύο).

vaggoulas
19-06-07, 19:11
Το SpeedTouch που είχες δεν μπορεί να παίξει σε FLLU.Η γραμμή σου πλέον είναι PSTN και το router που έχεις είναι για ISDN.Ζήτα να σου σταλεί ο σωστός εξοπλισμός.

gvard
20-06-07, 01:42
Καλησπέρα,


Ποιο μήνα όμως; Αυτόν; Αφού δεν έχεις υπηρεσίες άρα τι δωρεάν. Ψάξτο λίγο αυτό φιλαράκο.

Δε μας είπες όμως, δοκίμασες με άλλο modem κανενός φίλου/γείτονα ώστε να σιγουρευτείς πως είναι θέμα του modem;

Αν μπορείς διόρθωσε και το dsl info σου :)

Μου είπαν να πληρώσω τον λογαριασμό που θα έρθει και ο επόμενος θα είναι μηδενικός. Εχω βάλει ένα modem ενός φίλου μου για PSTN γραμμή και παίζω κανονικά (απλό ADSL modem των 20 ευρώ (Solwise) και κατεβάζει με 430kb/sec), είναι σίγουρα θέμα εξοπλισμού. Αντε να δούμε πότε θα μου στείλουν τον σωστό...

Οσο για το DSL info ασε το ετσι ακόμα, εξάλλου εχω ακόμη την δευτερεύουσα 2mbit γραμμή που είχα βάλει ωστε να μην μείνω χωρίς net λόγω της Tellas :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.