PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Βοήθεια με bufferbloat



ultimamage
11-11-18, 18:42
Καλησπερα στα παιδια!

Εχω Vodafone adsl εδω και 6 μηνες αφου εφυγα απο forthnet.
Με το που αλλαξα παροχο πηρα περιπου 50% πανω σε ταχυτητα.
Ολα καλα μεχρι πριν 2 εβδομαδες που αρχισα σε gaming να εχω πολυ μεγαλα lag spikes + latency.

Μετα απο επικοινωνια που ειχα με το τεχνικο τμημα της vodafone μου ειπαν οτι ολα καλα με την γραμη μου(μάλιστα εντυπωσιαστηκε το οτι κλειδωνα στα 18).
Εκανε καποιες ρυθμίσεις οπως μου ειπε και με εβαλε σε fast path.
Δεν αλλαξε τπτ μονο οτι επεσε η ταχυτητα μου λιγο αλλα παλι τα ιδια.

Ξανα μιλαω και μου λενε ίσως ειναι το ρουτερ μου λογω οτι ειναι της forthnet(techicolor TD 5136v2)
Ειχα καβατζα ενα πιο παλιο technicolor αλλα παλι τα ιδια.

Μετα απο ψαξιμο ειδα στο dslreports οτι το bufferbloat μου ηταν υψηλο ιδικα στο upload παει στα 500-600ms.

Αν παρω αλλο router παιζει να φτιαξει?(δεν θα παρω της vodafone λογικα καποιο καλυτερο)

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το διορθώσω οπως εχει?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

sweet dreams
11-11-18, 19:37
https://netduma.com/blog/beginners-guide-to-bufferbloat/

Vtester
11-11-18, 19:42
Ο συγχρονισμός με το adsl θα γίνετε απο ενα απο τα δυο που εχεις. Θα το ρυθμίσεις σαν bridge και θα πρεπει να αγορασεις σκέτο ρουτερ το οποίο θα είναι συμβατο με custom firmware το οποίο να έχει ρυθμίσεις για να φτιαξεις το bufferbloat, πχ openwrt.

Δεν χρειαζεται να πάρεις το συγκεκριμένο, αρκεί να αγορασεις κάποιο συμβατο.

Για να πεις τι αγοραζεις ενα adsl router που μπορεί να έχει καλά αποτελεσματα θα πρεπει να πας ψηλά σε χρήματα.

Δες πχ https://www.adslgr.com/forum/threads/1061129-Οδηγός-OpenWRT-σε-TP-Link-Archer-C50-V3-AC-1200-σε-συνδυασμό-με-Speedport-entry-2i-σαν-Access-Point

deniSun
11-11-18, 19:58
Καλησπερα στα παιδια!

Εχω Vodafone adsl εδω και 6 μηνες αφου εφυγα απο forthnet.
Με το που αλλαξα παροχο πηρα περιπου 50% πανω σε ταχυτητα.
Ολα καλα μεχρι πριν 2 εβδομαδες που αρχισα σε gaming να εχω πολυ μεγαλα lag spikes + latency.

Μετα απο επικοινωνια που ειχα με το τεχνικο τμημα της vodafone μου ειπαν οτι ολα καλα με την γραμη μου(μάλιστα εντυπωσιαστηκε το οτι κλειδωνα στα 18).
Εκανε καποιες ρυθμίσεις οπως μου ειπε και με εβαλε σε fast path.
Δεν αλλαξε τπτ μονο οτι επεσε η ταχυτητα μου λιγο αλλα παλι τα ιδια.

Ξανα μιλαω και μου λενε ίσως ειναι το ρουτερ μου λογω οτι ειναι της forthnet(techicolor TD 5136v2)
Ειχα καβατζα ενα πιο παλιο technicolor αλλα παλι τα ιδια.

Μετα απο ψαξιμο ειδα στο dslreports οτι το bufferbloat μου ηταν υψηλο ιδικα στο upload παει στα 500-600ms.

Αν παρω αλλο router παιζει να φτιαξει?(δεν θα παρω της vodafone λογικα καποιο καλυτερο)

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το διορθώσω οπως εχει?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

1. Με τα μπρίκια των παρόχων μην περιμένεις να δεις διαφορά στο bufferbloat.
2. Για να παίξεις με το bufferbloat θα πρέπει να πάρεις κάποιο ρούτερ με πλήρη παραμετροποιήσιμο QoS.
3. Το συγκεκριμένο τεστ δεν είναι αξιόπιστο.
Μπορείς να το τρέξεις 3-4 φορές και να πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα.

ultimamage
11-11-18, 23:57
για ποσα χρηματα μηλαμε? θα έδινα καμια 200 ευρωπουλα για ενα καλο μοντεμ ρουτερ που μελλοντικα θα μπορουσα να κρατισω για vdsl.
αν μπορεις να μου προτείνεις καποιο.

Γενικα γνωριζω πολυ λιγα πραγματα για network κτλ και οτι χρειάστηκα πιο παλια μου λύσανε τις απορίες τα ήδη υπάρχων ποστ.

πχ βλεπω netgear xr500. αξιζουν? ειναι ευκολα στη χρηση?

kilplix
12-11-18, 09:16
Εχω το ιδιο προβλημα με bufferbloat με Οτε με ping spikes 500-600 και χαμηλη ταχυτητα(8mbs/s) σε 24αρα γραμμη, με το ζορι βλεπω fullhd video στο youtube...
Η εξυπηρετηση απλα εκανε speedtest και ολα ηταν κομπλε γι'αυτους.. μας δουλεουν κανονικα.
Αν μαθεις κατι γραψε γτ εχω απελπιστει...οσο και να ψαχνω στα φορουμς δεν βρηκα καποια λυση

sweet dreams
12-11-18, 09:20
Στο Link από το post #2 υπάρχουν επεξηγήσεις και σοβαρές προτάσεις για ρούτερ, πρέπει όμως πρώτα να το διαβάσετε.

kilplix
12-11-18, 09:39
αν εννοεις το dumaOS που για να δουλεψει το πιο φτηνο router ειναι 200ευρω για μενα δεν ειναι λυση, καλυτερα να κανω διακοπη και να ξαναπαω hol

sweet dreams
12-11-18, 10:58
Φτηνές και έτοιμες λύσεις δεν υπάρχουν, θα ξέρεις φυσικά την παροιμία "με π@ρδές δεν βάφονται αυγά".

Vtester
12-11-18, 12:02
αν εννοεις το dumaOS που για να δουλεψει το πιο φτηνο router ειναι 200ευρω για μενα δεν ειναι λυση, καλυτερα να κανω διακοπη και να ξαναπαω hol

το #3 το διαβασες και το λινκ στον οδηγό ; ρουτερ οπως χρησιμοποει στον οδηγό ή πχ https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=4088&search=v4&page=2 που παίρνουν openwrt δεν είναι ακριβά.

- - - Updated - - -

αν χρησιμοποιούσες μόνο lan θα σου λεγα πάρε το EdgeRouter X – Ubiquiti να τελειώνεις (από θέμα ρυθμίσεων , custom firmware δεν χρειάζεται τπτ) , αλλά αμα θες και wifi μετά θες και ap https://www.youtube.com/watch?v=o-g2P3R84dw

ultimamage
12-11-18, 16:25
διαβασα το ποστ και οτι αλλο μου ειπατε αλλα πραγματικα ειναι σαν να διαβαζω κινεζικα.
ελεγα να παρω το nighthawk rx500 μιας που μοιαζει να ειναι ευκολο στο σεταπ αλλα τωρα κοζαρω το EdgeRouter X.
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας!

deniSun
12-11-18, 18:32
διαβασα το ποστ και οτι αλλο μου ειπατε αλλα πραγματικα ειναι σαν να διαβαζω κινεζικα.
ελεγα να παρω το nighthawk rx500 μιας που μοιαζει να ειναι ευκολο στο σεταπ αλλα τωρα κοζαρω το EdgeRouter X.
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντήσεις σας!

Πριν μπεις στον κόπο ρίξε μια ματιά σε αυτό που έγραψα παραπάνω.
Από εκεί και πέρα η απόφαση δική σου.

ultimamage
12-11-18, 18:53
deniSun το διαβασα αυτο που εγραψες...
μίλησα πριν λιγο με καταστημα θεσσαλονικης που πουλαει το EdgeRouter X και μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρος οτι θα λυσει το προβλημα μου.
εχω κατα μπερδευτει. λεει 70% μαλλον δεν θα κανει δουλεια.

ειναι τοσο δυσκολα τα πραματα ωστε να λυθει το προβλημα μου?
εχω απελπιστει...
εσυ πιστευεις οτι με το technicolor σε bridge και το EdgeRouter X θα λυθει το θεμα?

Vtester
12-11-18, 20:15
Σε bridge με το EdgeRouter X δεν θα εχεις wifi αλλά το lan θα πρεπει να ναι κομπλε

deniSun
13-11-18, 00:57
deniSun το διαβασα αυτο που εγραψες...
μίλησα πριν λιγο με καταστημα θεσσαλονικης που πουλαει το EdgeRouter X και μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρος οτι θα λυσει το προβλημα μου.
εχω κατα μπερδευτει. λεει 70% μαλλον δεν θα κανει δουλεια.

ειναι τοσο δυσκολα τα πραματα ωστε να λυθει το προβλημα μου?
εχω απελπιστει...
εσυ πιστευεις οτι με το technicolor σε bridge και το EdgeRouter X θα λυθει το θεμα?

Το edgerouter όπως και τα ΜΤ είναι πολύ καλά.
Μπορεί να κάνεις πολύ καλή παραμετροποίηση του QoS.
Και αυτό είναι που θα λύσει το πρόβλημά σου.
Και για την ακρίβεια... απλά θα σου το κάνει πιο ανεκτό.
Λύση τέλεια δεν θα βρεις.
Αν το πρόβλημά σου είναι αυτό και μόνο του bufferbloat... θα σου πω ότι δεν υπάρχει μια και μοναδική λύση για όλους.
Μπορείς απλά να βελτιώσεις την κατάστασή σου και αυτό είναι σίγουρο με τα παραπάνω μοντέλα.
Αλλά θέλει πολλές δοκιμές και πολύ καλό στήσιμο για να δεις τι ταιριάζει στην περίπτωσή σου.
Δεν πατάς ένα κουμπί και όλα γίνονται μαγικά.

K1m0n
13-11-18, 14:25
*Άν* υποθέσουμε ότι όντως έχεις πρόβλημα με bufferbloat, συνοπτικά:

1. επιλέγεις ένα xDSL modem της επιλογής σου, μπορεί να είναι και το cpe του isp.
Βασική προϋπόθεση να παίζει σε bridge mode.

2. Επιλέγεις ένα router/διανομή που να έχει διαθέσιμα τα cake/fq-codel/fq-pie/etc.
Μπορεί να είναι pfsense*/ubnt/σκέτο linux/lede/open-wrt/ότι αγαπάς.

*Θα πρότεινα pf-sense γιατί έχει καλύτερο gui και υποστήριξη και στήνεται (σχετικά) εύκολα.
Δυστυχώς θέλει (επίσης σχετικά) ακριβό hardware.
Αν το αποφασίσεις δες μήπως βολεύεσαι με pcengines APU (apu4c4),
είναι πολύ καλά για το σπίτι.

3. Το στήνεις:

WAN/DSL -> [bridged modem] -> [pppoe client-router] -> LAN -> [switch] -> AP/PC/PRINTERS/ETC.

4. Διαβάζεις τα σχετικά και πειραματίζεσαι με το QoS/shaping στο upload.
Μην περιμένεις ένα μαγικό κουμπί on/off για το bufferbloat (και για την όποια μορφή QoS).

Να σημειωθεί ότι:

α) Εφόσον θα κάνεις shaping στο upload για να κρατάς τους buffers του isp άδειους, θα χάσεις bandwidth.
Πόσο? = αναλόγως περίπτωσης/isp.
Τυπικά 5-10%.

β) Λόγω shaping, όλα τα πακέτα θα περνάνε από την CPU.
Οπότε features του τύπου "hardware nat" (που κάνουν shortcut routing σε απλό nat) απλώς δεν παίζουν.
Οπότε ένα τυπικό high-end home/consumer router που τυπικά μπορεί να κάνει Gbit NAT
(με το firmware του vendor και το hardware acceleration ενεργό),
μόλις του βάλουμε πάνω το WRT(πχ) και τρέξει τις ουρές του QoS θα κάνει(?) 50-100 Mbit.

γ) Για να απαντήσω στην ερώτηση για το UBNT:
Όταν είχα δοκιμάσει με το δικό μου (ER-Lite), πριν 2-3 χρόνια, καλά έπαιζε.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τα edge routers έχουν καλό value-for-money/features/speed,
αλλά δεν τα λες home-user friendly και το firmware είναι work-in-progress (και πολλά bugs...).
Από τότε που άλλαξε το αρχικό team που έγραφε το λογισμικό/firmware (βασίζεται σε debian) δεν βαδίζουν καλά.
Και για τα περισσότερα πράγματα πρέπει να ξέρεις το cli τους.

ultimamage
14-11-18, 20:17
παιδια αυτα τα settings ειναι σωστα για bridge?

Device:
Name TD5136v2
Serial # ......

Device Configuration:
Region World
Provider Basic
Service Bridge
Description Bridged Connection.

Bridged Internet Connection:
VPI/VCI # 8.35

LAN Settings:
DHCP Server Enabled

Access Control:
User Name user
Password κτλ...

πηρα το edgerouterx και δεν μπορω να το βαλω να δουλεψει εχω τρελαθει παλι...
νομιζω οτι κανω σωστα settings στο edgerouterx.
θα ποσταρω φωτο

- - - Updated - - -

198766

deniSun
14-11-18, 20:21
Η εικόνα που δείχνεις είναι από τον edge.
Θα πρέπει να τον βάλεις να κάνει pppoe κλήση όπου εκεί θα δηλώσεις τα usr/psw της σύνδεσής σου.

Για να βάλεις μια συσκευή σε bridge θα πρέπει να το βάλεις στο αντίστοιχο bridge mode (όπου δεν ορίζονται usr/psw), θα κλείσεις dhcp, qos, fw.

sdikr
14-11-18, 20:22
Θέλει να επιλέξεις να κάνει Pppoe κλήση λογικά απο το edgerouter

ultimamage
14-11-18, 20:56
DSL Connection

Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1023 / 16499

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1056 / 17768

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 1528773 / 2301886

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8.0 / 11.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.5 / 6.3

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 0 / 0

CRC (Up/Down): 0 / 0

το bufferbloat παλι στα ιδια ενω εχω βαλει qos..
καμια βοηθεια με καποιο setting που μπορω να παιξω?

deniSun
14-11-18, 21:03
Σου το έγραψα 2 φορές αλλά δεν με πίστεψες.

Vtester
15-11-18, 12:59
DSL Connection

Link Information

DSL Type: ADSL2+

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1023 / 16499

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1056 / 17768

Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 1528773 / 2301886

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 20.5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8.0 / 11.0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10.5 / 6.3

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

FEC (Up/Down): 0 / 0

CRC (Up/Down): 0 / 0

το bufferbloat παλι στα ιδια ενω εχω βαλει qos..
καμια βοηθεια με καποιο setting που μπορω να παιξω?

1. update στο edgerouter x έχεις κάνει ;

2. στο smart que management τι τιμές έχεις βάλει ;

- - - Updated - - -

Αν θέλεις να το κοιτάξουμε ειδικά στο 2 πρέπει να δώσεις μια σαφή εικόνα γιατί αν πήγες και έβαλες λάθος τιμές δεν πρόκειτε να δεις προκοπή.

ultimamage
15-11-18, 21:28
Πρωτον ευχαριστω πολυ για την βοηθεια γιατι με τα τζιμανια της vodafone δεν θα εκανα δουλεια.

μετα απο 5 ωρες(μιας και τελειως ασχετος) με την δική σας βοηθεια εστησα το technicolor 5136v2 σε bridge με ρουτερ το edgerouter x.

απο F σε bufferbloat ειμαι σε A.
κατεβηκε η ταχύτητα μου αλλα ολα ειναι πιο σταθερα.
http://www.dslreports.com/speedtest/41854309

νομιζω μετα απο τις 2 βδομαδες που αναγκαστηκα να ασχοληθώ με τα του net κολλησα και θα ψαξω και τις υπολοιπες ρυθμισεις του edgerouterx.

1000 ευχαριστω και παλι!!!!!

puffy
16-11-18, 16:49
τουλαχιστον για το bufferbloat σε dd wrt που χρησιμοποιω, αυτες ειναι οι ρυθμισεις.
φανταζομαι οτι αυτες οι ρυθμισεις υπαρχουν σε ολα τα custom fw
https://www.flashrouters.com/blog/2017/03/09/how-to-fix-buffer-bloat-dd-wrt/

α> με σωστα ορια της γραμμης μας. χονδρικα 90% στο up και 95% στο down~ σε σχεση με τις ονομαστικες. αυτα τα ορια τουλαχιστον σε μια καλη ταχυτητα 30αρα +
σε 24αρα μαλλον θα πρεπει να γινει reserve αρκετα παραπανω,
β> με το ack ξετσεκαρισμενο αν χρησιμοποιουμε torrents


to fq codel ειναι πολυ αποτελεσματικο για το bufferbloat απο το research που εκανα οταν εστηνα το ρουτερ. λογικα και το cake σε open wrt.
περαιτερω ρυθμιση η priority σε μηχανηματα η apps δεν χρειαζεται, τουλαχιστον αν μιλαμε για 1-2 pc, και δεν προσφερει κατι ουσιαστικο τουλαχιστον σε μια 50αρα +.


γενικα το bufferbloat ειναι προβλημα μονο για τους ανθρωπους που παιζουν παιχνιδια btw, και θελουν να κατεβαζουν η να κανουν απαιτητικο streaming παραλληλα.

προσωπικα ανετα κατεβαζω p2p με 8-9 MB κανω upload 600+ ΚΒ και παιζω παραλληλα σε 100αρα γραμμη με normal latency.

Vtester
16-11-18, 21:37
@ ultimamage , καλό είναι πάντα να αναφέρεις τον τρόπο επίλυσης για να βοηθάς και άλλους συμφορίτες που έχουν το ίδιο πρόβλημα και άλλους για γενικότερη γνώση.

@ puffy , ίσως ακόμη καλύτερα 90 με 95% επί των πρακτικών τιμών που θα δεις από το http://www.dslreports.com/speedtest , παρά επί των θεωρητικών τιμών που δείχνει το dsl modem του παρόχου.

ultimamage
16-11-18, 23:08
εκανα ενα speedtest.
εβαλα τις τιμες οπως τις ειδα στο qos και στο down και στο up στo edgerouterx.
μετα απο λιγο πείραγμα κατεληξα να αφησω qos μονο στο upload μιας και ειδα οτι ηταν το μεγαλο προβλημα και εκει ειχα τα packet loss.

με qos μονο στο upload ειδα επίσης και λιγο χαμηλοτερο latency σε σχεση με qos down+up.198818

deniSun
17-11-18, 01:06
Εννοείται ότι δεν χρειάζεσαι QoS στο dw.

@ ADSLgr.com All rights reserved.