PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφη τελους ενεργοποιησης



AlexTselikas
14-11-18, 23:51
Καλησπερα,
Ειχα κανει καινουργια συνδεση αρχες οκτωβριου.Μου ειχαν πει οτι υπηρχε προσφορα για δωρεαν τελη ενεργοποιησης.Ερχεται ο πρωτος λογαριασμος,μπουμ 30 ευρω για τελη ενεργοποιησης.Τους στελνω μηνυμα και λενε οντως,θα το επιστρεψουμε στον επομενο λογαριασμο.Ερχεται ο καινουργιος λογαριασμος και δεν υπαρχει επιστροφη,κανονικα 31 ευρω(που εχουν το θρασος να στρογγυλεψουν το ποσο απο 30,901 στα 31)Τους στελνω και αλλο μηνυμα και λενε στον επομενο.
Στο τσακ ημουν να τους πω να με παρει αυριο καποιος υπευθυνος να μου εξηγησει την ανικανοτητα τους να διορθωσουν το λαθος τους.
Εχετε καμια εμπειρια σε τετοιο θεμα?Δουλευουν τα παραπονα?η καλυτερα να περιμενω τον επομενο μηνα και αν δεν διορθωθει να αρχισω να τους παρω τα μετρα?

humanious
15-11-18, 00:03
Καλύτερα να κάνεις απευθείας καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ (http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam;jsessionid=84CEE6DF7D5BFAFA7038981131F0C765) αναφέροντας όλες τις επικοινωνίες.

Αν θες επίσης ξανακάλεσε τους και ηχογράφησε την κλήση (αφού ενημερώσεις τον υπάλληλο).

Aurumnus
19-02-19, 15:21
Βρήκες άκρη;

Εμένα σε προσφορά που μου έκαναν, είπαν ότι σε έναν από τους 3ους πρώτους λογαριασμούς θα πιστωθεί ποσό 32€, που αντιστοιχεί στην πράξη στο τέλος ενεργοποίησης.

AlexTselikas
19-02-19, 22:34
Μου επιστρεψανε τα τελη ενεργοποιησης σε αυτον τον λογαριασμο αλλα χωρις τον ΦΠΑ που πληρωσα.Δηλαδη 29,34Ευρω εναντι του 29,34 + 24% ΦΠΑ = 36 και κατι,τους ρωτησα γιατι και μου λενε πως ετσι σωστα και κατι μπουρδες δν ειχα χρονο απο το τηλεφωνο.

Aurumnus
20-02-19, 12:08
Ρε, τι ν'αυτοί!

Προσπαθούν να σου φάνε και το παραμικρό ευρώ.

Τι άλλο θα σκεφτούνε!

stefkon
21-02-19, 21:21
Οι φόροι δεν επιστρέφονται σε κανέναν λογαριασμό.

AlexTselikas
21-02-19, 23:02
Ε τοτε εγω που πληρωσα τον ΦΠΑ χαζος ειμαι?Τους ξαναρωτησα,μου ειπαν πως οπως δω και ο ιδιος στον λογαριασμο μου, χρεωθηκε το καθαρο ποσο των 29,34Ε και μου επιστραφηκε το ιδιο ποσο.Αρα ολα κλαιν μαιν.Μονο που στον πρωτο λογαριασμο μπηκε και ο ΦΠΑ 24% αρα για την ενεργοποιηση πληρωσα 36,38Ε.Ασε που στρογγυλοποιουν και το τελικο ποσο και κερδιζουν και απο εκει λεφτα.Τι εννοεις με τον δεν επιστρεφονται οι φοροι;και που πανε;τα τσεπωνουν;Αμα επαιρνα ενα iphone αξιας 1000Ε και το επεστρεφα θα μου επεστρεφε το μαγαζι 760Ε;

Aurumnus
22-02-19, 13:45
Οι φόροι δεν επιστρέφονται σε κανέναν λογαριασμό.

Αυτό είναι κουλό. Γιατί στο τέλος καταντάς να φορολογείσαι για τον αέρα.

Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτό που λες;

sdikr
22-02-19, 14:45
Φαντάσου να αγοράζεις τηλεόραση εξ αποστάσεως των 1000 ευρώ και να την επιστρέφεις πίσω στο κουτί της και άθικτη και να σου επιστρέφουν τα ~800.

stefkon
22-02-19, 19:32
Φαντάσου να αγοράζεις τηλεόραση εξ αποστάσεως των 1000 ευρώ και να την επιστρέφεις πίσω στο κουτί της και άθικτη και να σου επιστρέφουν τα ~800.

Τι σχέση έχει η αγορά προϊόντος με έναν λογαριασμό ;

- - - Updated - - -


Αυτό είναι κουλό. Γιατί στο τέλος καταντάς να φορολογείσαι για τον αέρα.

Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτό που λες;

Μα φορολογούμαστε ...

- - - Updated - - -


Ε τοτε εγω που πληρωσα τον ΦΠΑ χαζος ειμαι?Τους ξαναρωτησα,μου ειπαν πως οπως δω και ο ιδιος στον λογαριασμο μου, χρεωθηκε το καθαρο ποσο των 29,34Ε και μου επιστραφηκε το ιδιο ποσο.Αρα ολα κλαιν μαιν.Μονο που στον πρωτο λογαριασμο μπηκε και ο ΦΠΑ 24% αρα για την ενεργοποιηση πληρωσα 36,38Ε.Ασε που στρογγυλοποιουν και το τελικο ποσο και κερδιζουν και απο εκει λεφτα.Τι εννοεις με τον δεν επιστρεφονται οι φοροι;και που πανε;τα τσεπωνουν;Αμα επαιρνα ενα iphone αξιας 1000Ε και το επεστρεφα θα μου επεστρεφε το μαγαζι 760Ε;

Στο "καλό" μας κράτος, που νοιάζεται για εμάς. :twisted:
Όχι γιατί άλλο το προϊόν και άλλο ο λογαριασμός. ;)
Στο προϊόν παίρνεις όλο το ποσό κανονικά, στο λογαριασμό οι διάφορες πιστώσεις είναι χωρίς το ΦΠΑ.
Αυτή η απάτη είναι χρόνια ... :twisted:
ΔΕΗ, ISP, ΑΕΡΙΟ ... :down:

sdikr
22-02-19, 23:46
Τι σχέση έχει η αγορά προϊόντος με έναν λογαριασμό ;

- - - Updated - - -




το ίδιο πράγμα είναι, το τιμολογίο-αποδείξη παροχής όταν βγάζεις ακυρωτικό βγάζει και για το ΦΠΑ, το ίδιο και το πιστωτικό.
Εχω πολλές περιπτώσεις που έγινε επιστροφή απο κάποιον λογαριασμό και έγινε μαζί με το ΦΠΑ και ότι άλλο πληρώθηκε, όπως θα βρείς και πάρα πολλές περιπτώσεις στο φόρουμ.

Αν πάλι επιμένεις πως είναι κάτι διαφορετικό, υποθέτω πως έχεις και τα ανάλογα φεκ-νομούς, δώσε ενα λινκ αν θέλεις

AlexTselikas
23-02-19, 00:19
Αρα εχω δικιο η οχι;Με παραξενευει που 2 υπαλληλοι της Cosmote μου ειπαν οτι ολα ειναι σωστα και οτι μου πηραν μου επιστρεψαν.Εκτος και αμα ειναι κοινη τακτικη αλλα μιλαμε για απλη λογικη, για αυτο λεω μηπως μου ξεφευγει κατι.Αμα ειναι να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

jkoukos
23-02-19, 00:28
Και θα την βάλει αμέσως στο αρχείο ή στην καλύτερη περίπτωση θα σου απαντήσει ότι δεν είναι αρμόδια για οικονομικές διαφορές και πρέπει να απευθυνθείς στον Συνήγορο του Καταναλωτή ή στα δικαστήρια.

AlexTselikas
23-02-19, 00:54
Μαλιστα.Θα περασω απο ενα καταστημα να δω τι εχουν να μου πουν απο κοντα.

TeoT
23-02-19, 02:08
Εχει γινει και επιστροφή του ΦΠΑ.
Στο λογαριασμό που εγινε η επιστροφη του τέλους ενεργοποίησης ο συνολικός ΦΠΑ του λογαριαμου υπολογίστηκε λαμβάνοντας υπόψιν και τα -29,34 ευρώ της επιστροφής.

Just_Nikos
24-02-19, 22:38
Nα ρωτησω κατι,
Το τελος φορητοτητας, και τέλος ενεργοποίησης του Internet ειναι διαφορετικα πραγματα?
Ρωταω γιατι στο καταστημα κοσμοτε που εκανα την καινουρια μου αιτηση την περασμενη Πεμπτη για μεταφορα απο την cyta, μου ειπαν για 30+ ευρω και τους ειπα οτι στο σιτε λεει οτι ειναι δωρεαν.

201822


10. Ποιο είναι το κόστος που επιβαρύνομαι για τη φορητότητα του αριθμού μου;

Δεν ορίζεται από την ΕΕΤΤ κάποιο “τέλος φορητότητας αριθμών” που επιβάλλεται στους συνδρομητές για τη φορητότητα των αριθμών τους. Μόνο ο νέος πάροχος δύναται να επιβάλει “τέλος φορητότητας αριθμών” προς το δίκτυό του, με βάση την εμπορική πολιτική του (ο υφιστάμενος πάροχος δεν έχει δικαίωμα να επιβάλει τέλος για τη φορητότητα των αριθμών). Ωστόσο, η σημερινή πρακτική των εταιρειών είναι η φορητότητα να γίνεται δωρεάν.

Σημειώνεται ότι οι πάροχοι έχουν το δικαίωμα να επιβάλουν “τέλος ενεργοποίησης/σύνδεσης” για την ενεργοποίηση των νέων συνδέσεων στα δίκτυά τους. Σε κάθε περίπτωση οι συνδρομητές μπορούν να ενημερώνονται από τον νέο πάροχο πριν την υποβολή της αίτησης φορητότητας για το ύψος του τέλους φορητότητας (εάν υπάρχει) και το ύψος του τέλους ενεργοποίησης/σύνδεσης που θα χρεωθούν.
Aπο eett.gr (https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/)

Aπο τα συμφραζόμενα βγαινει το συμπερασμα οτι ειναι διαφορετικα πραγματα, αλλα πρωτη φορα ερχομαι "αντιμετωπος" με κατι τετοιο, καθως ποτε πριν δεν πληρωνα ειτε για φορητοτητα, ειτε για τελη ενεργοποιησης.

Aurumnus
25-02-19, 17:11
Αν δεν βρεις άκρη πάντως ρώτα στον Συνήγορο του Καταναλωτή. ή κάνε απευθείας καταγγελία εκεί.

AlexTselikas
25-02-19, 21:02
Αν δεν βρεις άκρη πάντως ρώτα στον Συνήγορο του Καταναλωτή. ή κάνε απευθείας καταγγελία εκεί.

Σε μενα το λες η στον Just_Nikos?Μπορει να ειναι οπως λεει ο TeoT,αν και δεν το καταλαβαινω αλλα μπορει απλα να ειμαι χαζος...

griniaris
26-02-19, 11:41
Σε μενα το λες η στον Just_Nikos?Μπορει να ειναι οπως λεει ο TeoT,αν και δεν το καταλαβαινω αλλα μπορει απλα να ειμαι χαζος...

Ανεβασε αν θες τους λογαριασμους να τους δουμε. Αν και ειμαι σιγουρος οτι σωστα θα ειναι.

Ειναι λιγο μπερδεμενοι γενικα οι λογαριασμοι αλλα θα βγαλουμε ακρη.

stefkon
26-02-19, 19:13
το ίδιο πράγμα είναι, το τιμολογίο-αποδείξη παροχής όταν βγάζεις ακυρωτικό βγάζει και για το ΦΠΑ, το ίδιο και το πιστωτικό.
Εχω πολλές περιπτώσεις που έγινε επιστροφή απο κάποιον λογαριασμό και έγινε μαζί με το ΦΠΑ και ότι άλλο πληρώθηκε, όπως θα βρείς και πάρα πολλές περιπτώσεις στο φόρουμ.

Αν πάλι επιμένεις πως είναι κάτι διαφορετικό, υποθέτω πως έχεις και τα ανάλογα φεκ-νομούς, δώσε ενα λινκ αν θέλεις


Δεν κατάλαβες τι έγραψα, ίσως να φταίει και πως το έγραψα.
Για να πάρει πίσω όλο το ΦΠΑ που έχει πληρώσει ο ιδιώτης *, θα πρέπει να του κόψει ο πάροχος (ΔΕΗ, ISP, ΑΕΡΙΟ, ΕΥΔΑΠ) πιστωτικό λογαριασμό μόνο, όλο το ποσό που είχε πληρώσει, χωρίς να κάνει συμψηφισμό με άλλες χρεώσεις.
Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα πάρει πίσω όλο το ΦΠΑ (και οποιονδήποτε άλλο φόρο) πλήρωσε.
Κανένας πάροχος δεν το κάνει αυτό (εκτός της περίπτωσης που είναι τελικός λογαριασμός αλλά και πάλι δεν παίρνει όλο το ΦΠΑ που είχε πληρώσει), γιατί απλά κάνουν συμψηφισμό με άλλες χρεώσεις, οπότε ακόμα και πιστωτικό να βγει το σύνολο του λογαριασμού, ο ΦΠΑ που θα του "επιστρέψουν" θα είναι πολύ μικρότερος από αυτόν που πλήρωσε.
Αν γνωρίζεις κάποιον πάροχο που κόβει χωριστά πιστωτικό λογαριασμό ... να μας το πεις.
Στην περίπτωση του AlexTselikas, η COSMOTE θα έπρεπε να του κόψει μόνο πιστωτικό λογαριασμό για το τέλος ενεργοποίησης, όπου τότε θα έπαιρνε πίσω όλο το ΦΠΑ καθώς και το τέλος τηλεφωνίας - τηλεόρασης.
Αντί αυτού του κάνανε συμψηφισμό με διάφορες χρεώσεις (πάγια κ.τ.λ.), που ακόμα και πιστωτικός να έβγαινε στο σύνολο ο λογαριασμός (και το ΦΠΑ), πάλι δεν παίρνει το ΦΠΑ που πλήρωσε.
Σου τα είπα καλά ;
Σου τα εξήγησα ωραία ;
Αν διαφωνείς η επιμένεις πες στον AlexTselikas πως να πάρει πίσω το ΦΠΑ, και να μάθουμε και οι υπόλοιποι.

* Οι επαγγελματίες, εταιρείες κ.τ.λ. παίρνουν πίσω το ΦΠΑ που πληρώνουν.
Οι ιδιώτες παίρνουν ... κάτι άλλο.

griniaris
26-02-19, 20:27
Αν εγω σαν ΙΔΙΩΤΗΣ πρεπει να πληρωσω 100 ευρω + ΦΠΑ καθε μηνα για το τηλεφωνο μου τοτε βγαινουν απο την τσεπη μου 124€

Αν λοιπον μου πιστωσουν 30 ευρω + ΦΠΑ στον λογαριασμο μου.... τοτε το το υπολοιπο μου ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 124 - 30 = 94 €

Θα ειναι 86,80 € 124€ - ( 30 + φπα = 37,20€ )

Επομενως απο τα 24€ που ειναι το ΦΠΑ του λογαριασμου μου.... αποδιδω τα 16,80 € . Μια χαρα πιστωνονται ολα.
Ειτε πληρωσω εναν λογαριασμο με 124 και αλλον εναν με πιστωτικο -37,20€ ...τα ιδια λεφτα δινω.



Αν εισαι επαγγελματιας και υπαγεσαι σε καθεστως ΦΠΑ απλα γινεται η προσθαφαιρεση . Στην συγκεντρωτικη αποδοση ΦΠΑ μια χαρα ειναι ολα.
Δεν χρειαζεσαι μεμονομενο πιστωτικο.... εκτος αν ΔΕΝ ξανακανεις αγορες-πληρωμες με το συγκεκριμενο ΑΦΜ που εχεις το υπολοιπο.

sdikr
26-02-19, 23:28
Δεν κατάλαβες τι έγραψα, ίσως να φταίει και πως το έγραψα.
Για να πάρει πίσω όλο το ΦΠΑ που έχει πληρώσει ο ιδιώτης *, θα πρέπει να του κόψει ο πάροχος (ΔΕΗ, ISP, ΑΕΡΙΟ, ΕΥΔΑΠ) πιστωτικό λογαριασμό μόνο, όλο το ποσό που είχε πληρώσει, χωρίς να κάνει συμψηφισμό με άλλες χρεώσεις.
Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα πάρει πίσω όλο το ΦΠΑ (και οποιονδήποτε άλλο φόρο) πλήρωσε.
Κανένας πάροχος δεν το κάνει αυτό (εκτός της περίπτωσης που είναι τελικός λογαριασμός αλλά και πάλι δεν παίρνει όλο το ΦΠΑ που είχε πληρώσει), γιατί απλά κάνουν συμψηφισμό με άλλες χρεώσεις, οπότε ακόμα και πιστωτικό να βγει το σύνολο του λογαριασμού, ο ΦΠΑ που θα του "επιστρέψουν" θα είναι πολύ μικρότερος από αυτόν που πλήρωσε.
Αν γνωρίζεις κάποιον πάροχο που κόβει χωριστά πιστωτικό λογαριασμό ... να μας το πεις.
Στην περίπτωση του AlexTselikas, η COSMOTE θα έπρεπε να του κόψει μόνο πιστωτικό λογαριασμό για το τέλος ενεργοποίησης, όπου τότε θα έπαιρνε πίσω όλο το ΦΠΑ καθώς και το τέλος τηλεφωνίας - τηλεόρασης.
Αντί αυτού του κάνανε συμψηφισμό με διάφορες χρεώσεις (πάγια κ.τ.λ.), που ακόμα και πιστωτικός να έβγαινε στο σύνολο ο λογαριασμός (και το ΦΠΑ), πάλι δεν παίρνει το ΦΠΑ που πλήρωσε.
Σου τα είπα καλά ;
Σου τα εξήγησα ωραία ;
Αν διαφωνείς η επιμένεις πες στον AlexTselikas πως να πάρει πίσω το ΦΠΑ, και να μάθουμε και οι υπόλοιποι.

* Οι επαγγελματίες, εταιρείες κ.τ.λ. παίρνουν πίσω το ΦΠΑ που πληρώνουν.
Οι ιδιώτες παίρνουν ... κάτι άλλο.

Ο νόμος λέει, ο πελάτης επιστρέφει κάτι που αγόρασε και λαμβάνει πίσω στο ακέραιο το πόσο που πλήρωσε, δεν υπάρχει κάτι άλλο


Πιο πίσω λες πως δεν επιστρέφεται ΦΠΑ, τώρα το αλλάζεις, αλλα και πάλι αυτό που θα επιστραφεί είναι όλο το πόσο που πλήρωσε ο πελάτης μαζί με το ΦΠΑ άσχετα αν μετά θα γίνει συμψηφισμός.


εδώ θα δεις πως αναφέρει για την επιστροφή πως αναγράφεται και ο ΦΠΑ, στο τέλος του μήνα η επιχείρηση (που παρέχει την υπηρεσία -αγαθο) αυτό το συμψηφίζει με το φπα που είναι να δώσει
http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-07-apodeikseis-lianikon-sunallagon/


3. Στην απόδειξη λιανικής ή επιστροφής αναγράφεται και η αξία της πώλησης ή το ποσό της αμοιβής ή επιστροφής ή έκπτωσης, κατά συντελεστή Φ.Π.Α.. Το ποσό της αμοιβής αναγράφεται και ολογράφως όταν η απόδειξη εκδίδεται χειρόγραφη. Επί παροχής υπηρεσιών από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα και υπόχρεους τήρησης πληροφοριών της παραγράφου 23 του άρθρου 4 χωρίς αμοιβή, στην απόδειξη λιανικής αναγράφεται η ένδειξη «δωρεάν», εφόσον δεν εκδίδεται στοιχείο αυτοπαράδοσης.

Οπότε όχι δεν τα λές καλά ούτε τα εξηγείς ωραία και σίγουρα δεν γνωρίζεις τι γίνεται.

Εσυ ξεκινάς και λες πως δεν επιστρέφεται φπα, σου ζητάνε κάποιο λινκ ένα κάτι και ζητάς και εσύ λινκ, όκ λοιπόν εγω το δίνω το λινκ αν και δεν ήταν καμία υποχρέωση μου, εσύ θα μας δώσεις τώρα το λινκ που να αναφέρει το ότι δεν επιστρέφεται το φπα;

TeoT
26-02-19, 23:31
Αν εγω σαν ΙΔΙΩΤΗΣ πρεπει να πληρωσω 100 ευρω + ΦΠΑ καθε μηνα για το τηλεφωνο μου τοτε βγαινουν απο την τσεπη μου 124€

Αν λοιπον μου πιστωσουν 30 ευρω + ΦΠΑ στον λογαριασμο μου.... τοτε το το υπολοιπο μου ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 124 - 30 = 94 €

Θα ειναι 186,80 € 124€ - ( 30 + φπα = 37,20€ )

Επομενως απο τα 24€ που ειναι το ΦΠΑ του λογαριασμου μου.... αποδιδω τα 16,80 € . Μια χαρα πιστωνονται ολα.
Ειτε πληρωσω εναν λογαριασμο με 124 και αλλον εναν με πιστωτικο -37,20€ ...τα ιδια λεφτα δινω.



Αν εισαι επαγγελματιας και υπαγεσαι σε καθεστως ΦΠΑ απλα γινεται η προσθαφαιρεση . Στην συγκεντρωτικη αποδοση ΦΠΑ μια χαρα ειναι ολα.
Δεν χρειαζεσαι μεμονομενο πιστωτικο.... εκτος αν ΔΕΝ ξανακανεις αγορες-πληρωμες με το συγκεκριμενο ΑΦΜ που εχεις το υπολοιπο.



Σωστος
Αυτο εγραφα και εγω.
Απλα διορθωσε το 86,80 που το εγραψες 186,80.
.

stefkon
27-02-19, 17:07
Ο νόμος λέει, ο πελάτης επιστρέφει κάτι που αγόρασε και λαμβάνει πίσω στο ακέραιο το πόσο που πλήρωσε, δεν υπάρχει κάτι άλλο


Πιο πίσω λες πως δεν επιστρέφεται ΦΠΑ, τώρα το αλλάζεις, αλλα και πάλι αυτό που θα επιστραφεί είναι όλο το πόσο που πλήρωσε ο πελάτης μαζί με το ΦΠΑ άσχετα αν μετά θα γίνει συμψηφισμός.


εδώ θα δεις πως αναφέρει για την επιστροφή πως αναγράφεται και ο ΦΠΑ, στο τέλος του μήνα η επιχείρηση (που παρέχει την υπηρεσία -αγαθο) αυτό το συμψηφίζει με το φπα που είναι να δώσει
http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-07-apodeikseis-lianikon-sunallagon/


Οπότε όχι δεν τα λές καλά ούτε τα εξηγείς ωραία και σίγουρα δεν γνωρίζεις τι γίνεται.

Εσυ ξεκινάς και λες πως δεν επιστρέφεται φπα, σου ζητάνε κάποιο λινκ ένα κάτι και ζητάς και εσύ λινκ, όκ λοιπόν εγω το δίνω το λινκ αν και δεν ήταν καμία υποχρέωση μου, εσύ θα μας δώσεις τώρα το λινκ που να αναφέρει το ότι δεν επιστρέφεται το φπα;



Τίποτα δεν άλλαξα, απλά δεν κατάλαβες τι έγραψα. ;)
Ξαναδιάβασε τι έγραψα.

Οι φόροι δεν επιστρέφονται σε κανέναν λογαριασμό ...
... Στο προϊόν παίρνεις όλο το ποσό κανονικά, στο λογαριασμό οι διάφορες πιστώσεις είναι χωρίς το ΦΠΑ. ...
Και εξήγησα ότι δεν μιλάω για αγορά προϊόντος αλλά για λογαριασμό, και ανάφερα την μόνη περίπτωση που μπορεί να πάρει όλο το ΦΠΑ πίσω (που δεν το κάνει κανένας πάροχος ΔΕΗ, ISP, ΑΕΡΙΟ, ΕΥΔΑΠ).
Οπότε πες στον AlexTselikas πως να πάρει πίσω το ΦΠΑ, και να μάθουμε και οι υπόλοιποι.
Δεν ζήτησα κάποιο link. ;)
Στην ΔΕΗ, αν παίρνεις έναντι λογαριασμό, στον εκκαθαριστικό σου αφαιρούν μαζί με τον έναντι και το ΦΠΑ που πλήρωσες στον έναντι λογαριασμό ;

sdikr
27-02-19, 17:18
Το λινκ για το τι γίνεται το δίνω πιο πάνω

jkoukos
27-02-19, 17:24
Στην ΔΕΗ, αν παίρνεις έναντι λογαριασμό, στον εκκαθαριστικό σου αφαιρούν μαζί με τον έναντι και το ΦΠΑ που πλήρωσες στον έναντι λογαριασμό ;
Στον έναντι λογαριασμό πληρώνεις ΦΠΑ στο ποσό των έναντι κιλοβατωρών.
Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό πληρώνεις ΦΠΑ στο υπόλοιπό ποσό των πραγματικών μείον των έναντι κιλοβατωρών.

Δες αυτό που ανέφερε ο griniaris, πως γίνεται ο υπολογισμός σε περίπτωση επιστροφής.

AlexTselikas
28-02-19, 00:10
Οριστε οι 2 λογαριασμοι.https://imgur.com/a/pf4V02D
Να σημειωθει οτι στον τελευταιο λογαριασμο εχει υπολοιπο απο τον προηγουμενο μηνα,μιας και ετσι μου ειπε να κανω η υπαλληλος μιας και υποτιθεται θα επρεπε να επιστραφεί στον επομενο μηνα.Και ηρθαν 2 κουπονια τον 10Ευρω για την συνδεση μου μιας και ειμαι πρωτοετης.

jkoukos
28-02-19, 12:46
Έχεις ακόμη απορία αν έχει ή όχι επιστραφεί όλο το ποσό του τέλους ενεργοποίησης, μαζί με τον ΦΠΑ;

griniaris
28-02-19, 13:43
Έχεις ακόμη απορία αν έχει ή όχι επιστραφεί όλο το ποσό του τέλους ενεργοποίησης, μαζί με τον ΦΠΑ;

Ελα μου ντε.. Αφου το γραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ..




Παντως δεν εχεις κανει καλη συμφωνια. Μηνιαιο παγιο για 50αρα και με την εκπτωση σου... νομιζω ειναι ακριβα.

Εκτος αν καταλαβα λαθος την επιδοτηση 20€ που εχεις. Βαλε αν θες και τον επομενο οταν ερθει να ξεκαθαρισουν τα πραγματα.

AlexTselikas
28-02-19, 15:30
Έχεις ακόμη απορία αν έχει ή όχι επιστραφεί όλο το ποσό του τέλους ενεργοποίησης, μαζί με τον ΦΠΑ;

Εχω ακομη ναι :P Δεν θα επρεπε να ηταν 36,38 εναντι του 29,34?
EDIT.Κατσε νομιζω το επιασα.Επειδη το ποσο αφαιρειται πριν μπει ο φπα ειναι ολα κομπλε ετσι?Αν ειναι οντως αυτο τοτε σορρυ βλακεια μου...

- - - Updated - - -


Ελα μου ντε.. Αφου το γραφει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ..




Παντως δεν εχεις κανει καλη συμφωνια. Μηνιαιο παγιο για 50αρα και με την εκπτωση σου... νομιζω ειναι ακριβα.

Εκτος αν καταλαβα λαθος την επιδοτηση 20€ που εχεις. Βαλε αν θες και τον επομενο οταν ερθει να ξεκαθαρισουν τα πραγματα.



Το φοιτητικο που εχω ειναι 30,9 το μηνα και με την επιδοτηση παει στα 20,9 το μηνα.Το ξερω οτι δεν ειναι καλη προσφορα μιας και οι γονεις στην vodafone εχουν απεριοριστα τηλεφωνα με 50αρα στα 26 ευρω.Θα δω οταν λειξει το συμβολαιο μου τι θα κανω

jkoukos
28-02-19, 15:35
Έκανες τις πράξεις; Και αν ναι, δεν αναρωτήθηκες για ποιον λόγο έχεις αρνητικό συνολικό ποσό+ΦΠΑ (-5,367€);

Με πρόλαβες όσο έγραφα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.