PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργατικά για δουλειά στο αυτοκίνητο, εκτίμηση;



TheUser
18-11-18, 01:16
Γεια σας, έχω ΚΤΕΟ το καλοκαίρι και οι δύο πίσω αναρτήσεις είναι γύρω στο 50%, η μία 40τόσο και δεν περνάει. Θα βάλω στο Ίμπιζα καινούριες Bilstein B4 τις πιο απλές, που από ότι βλέπω είναι στα 135 ευρώ η τετράδα. Μου ζητάει ο μηχανικός 320 για την αλλαγή, μαζί με ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση, καλά είναι;

konc
19-11-18, 16:06
Όχι βέβαια. Αν θεωρήσουμε ότι ζυγοστάθμιση + ευθυγράμμιση κοστίζουν 40 ευρώ (που δεν είναι καν φθηνή τιμή, απλά "κανονική"), τότε ο μηχανικός ζητάει 145 ευρώ για αλλαγή αμορτισέρ.

tarantules9
19-11-18, 17:05
Ήθελα να ήξερα που πάτε και τους βρίσκετε τους μηχανικούς.Δεν έχετε κάποιον σταθερό που εμπιστεύεστε;
Φυσικά και ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του.Μάλον δεν είσαι πελάτης του και γι αυτό σε κοπανάει φίλε μου.

griniaris
19-11-18, 17:39
Τα 135€ που λες οτι εχουν τα αμορτισερ που τα βρηκες?

Αν εψαξες σε σκρουτζομαγαζα ή ιντερνετ ή κατι αλλο δεν σημαινει οτι τοσο τα παιρνει και ο μηχανικος σου.

Απο εκει και περα... Παρε και απο αλλου προσφορες να συγκρινεις. Το να σου πω εγω ή καποιος αλλος " ακριβα ειναι" δεν λεει κατι. Στην πραξη θα το δεις.

Δεν ειναι σαν τις ζαντες βαλε-βγαλε τα αμορτισερ. Χρειαζεται κοπος και χρονος. Για μενα ειναι λογικη η τιμη παντως.

konc
20-11-18, 13:50
Για μενα ειναι λογικη η τιμη παντως.
~150 ευρώ λογική τιμή για τοποθέτηση αμορτισέρ? :lol: :lol:

griniaris
20-11-18, 14:44
~150 ευρώ λογική τιμή για τοποθέτηση αμορτισέρ? :lol: :lol:

Αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ θα δεις οτι αναφερομαι στο συνολικο κοστος . Εσυ κοροιδευεις το 150€ .

Εσυ πως εβγαλες τα 150 € για τοποθετηση? Για αναλυσε το.

Ξερεις το κοστος αγορας των ανταλλακτικων? Εδω (https://www.amortiserladas.gr/index.php/component/jshopping/product/view/87/4?Itemid=0)εχουν 225 € αγορα .

Ξερεις αν εχει υπολογισει στην τιμη και top-mount που ενδεχομενως χρειαζεται το αμαξι?

Ξερεις ποσο χρεωνει την ευθυγραμμιση?

Καλο θα ειναι πριν "κοροιδεψουμε" κατι να εχουμε επιχειρηματα να το στηριξουμε.

konc
21-11-18, 13:19
Αν διαβασεις προσεκτικα το ποστ θα δεις οτι αναφερομαι στο συνολικο κοστος . Εσυ κοροιδευεις το 150€ .

Εσυ πως εβγαλες τα 150 € για τοποθετηση? Για αναλυσε το.

Ξερεις το κοστος αγορας των ανταλλακτικων? Εδω (https://www.amortiserladas.gr/index.php/component/jshopping/product/view/87/4?Itemid=0)εχουν 225 € αγορα .

Ξερεις αν εχει υπολογισει στην τιμη και top-mount που ενδεχομενως χρειαζεται το αμαξι?

Ξερεις ποσο χρεωνει την ευθυγραμμιση?

Καλο θα ειναι πριν "κοροιδεψουμε" κατι να εχουμε επιχειρηματα να το στηριξουμε.

Νομίζω πως πρέπει να διαβάζεις πιο προσεκτικά αντί να με βάζεις να τα ξαναγράφω.
Στο 1ο μήνυμα αναφέρεται τιμή αμορτισέρ 135ευρώ. Και πιο ακριβά να τα παίρνει ο μηχανικός του (που αποκλείεται, παίζει να τα παίρνει και πιο φθηνά...), σίγουρα δεν τα παίρνει πολύ πιο ακριβά.
Προφανώς ευθυγράμμιση + ζυγοστάθμιση είναι max 40 ευρώ.
Κάνε την αφαίρεση μόνος σου.

Τέλος ο άνθρωπος μιλάει για Ibiza. Αυτά είναι τα σωστά αμορτισέρ από το ίδιο μαγαζί που παρέθεσες και ναι, έχουν 135.
https://www.amortiserladas.gr/index.php/component/jshopping/product/view/847/530?Itemid=0

TheUser
11-12-18, 19:51
Πήρα σε άλλο συνεργείο τηλ. και τα πράγματα έχουν ως εξής: αλλαγή αμορτισέρ 60 ευρώ! Άλλα 20 για ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση. 80 δηλαδή, αλλά χωρίς φπα..
Του λέω τα βρήκα 135, μου λέει αυτό είναι τιμή κόστους, εγώ τα παίρνω 160. Αλλά μάλλον εννοούσε και αυτό χωρίς φπα, διότι του λέω, σύνολο; μου λέει 240 χωρίς φπα, 300 με φπα. Ο άλλος μου είχε πει υπενθυμίζω 320 αλλά δεν είχαμε κάνει κουβέντα για φπα, δεν είμαι σίγουρος αν εννοούσε με φπα, αλλά μάλλον ναι γιατί στα σέρβις μου κόβει απόδειξη, στα μικρά θέματα όχι.
Οπότε, μπορώ να παραγγείλω με 135 από ίντερνετ τις αναρτήσεις και να πάω με 80 χωρίς φπα στον δεύτερο, σύνολο 215. Ή τα πιο ακριβά όπτιονς. Τι άλλο να σκεφτώ, γιατί να τις δίνει τόσο φτηνά από το ίντερνετ; Μήπως να είναι τίποτα μεταχειρισμένες; Θα το καταλάβω γιατί σε λίγους μήνες θα περάσω ΚΤΕΟ που μετράνε με ποσοστό, για αυτό κάνω εξάλλου κυρίως την αλλαγή... τι λέτε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.