PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις router



tosodoulis
21-11-18, 17:03
Καλησπέρα...

Από εχθές ξεκίνησαν συνεχείς αποσυνδέσεις σε σύνδεση vdsl 50. Επικοινώνησα με cosmote και είπαν ότι θα παρακολουθήσουν το router, αλλά προληπτικά άλλαξα το splitter και όλα τα καλώδια. Το πρόβλημα συνεχίζεται και μάλιστα οι διακοπές γίνονται συχνότερες. Οι καλωδιώσεις τού σπιτιού έχουν ελεγχθεί πρόσφατα και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Η περιοχή είναι Νέα Ερυθραία και από τον ΟΤΕ μού είπαν ότι δεν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα, η απόσταση από τον κατανεμητή δεν είναι ούτε 100 μέτρα. Μπήκα μέσα στο διαχειριστικό τού router, αλλά καθώς δεν έχω καθόλου σχέση με τα τεχνικά δεν κατάλαβα και πολλά. Παρόλα αυτά ανεβάζω το status, (την ώρα που λειτουργεί το ρούτερ) μήπως δείτε κάτι το περίεργο...

198912

sweet dreams
21-11-18, 19:56
Η γραμμή σου έχει μαζέψει πολλά λάθη(CRC), κάνε το παρακάτω και παρακολούθησε τα σε πόσο χρόνο ανεβαίνουν.


Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι.

tosodoulis
21-11-18, 22:50
Sorry, τώρα επανήλθε η γραμμή... Λοιπόν, μετά από reset και αποσύνδεση-επανασύνδεση από το ρεύμα, το πρώτο καρδιογράφημα λέει τα εξής (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ήταν ανοικτές ταυτόχρονα περίπου 15 καρτέλες στο chrome):

Αμέσως μόλις επανήλθε 1570, σταθερό για 7 περίπου λεπτά και πηγαίνει στα 3600, σταθερό για άλλα πέντε λεπτά και πηγαίνει στα 7200... αυτά περίπου για τα πρώτα 15 λεπτά, καταγράφω τόσο μικρό διάστημα γιατί δεν ξέρω αν θα κρατήσει η γραμμή παραπάνω... δεν ξέρω αν αυτή η άνοδος είναι φυσιολογική... Αυτή είναι η εικόνα μετά από ένα τέταρτο λειτουργίας...

198935

sweet dreams
22-11-18, 00:26
Δεν είναι φυσιολογικό, αν είσαι εντάξει από την δική σου εγκατάσταση δήλωσε βλάβη, οι γραμμές παρουσιάζουν περισσότερα προβλήματα και μέρες/περιόδους με βροχές και κακοκαιρία.

tosodoulis
24-11-18, 19:49
Οκ, επειδή πιστεύω ότι τα νήματα θα πρέπει να ενημερώνονται ως το τέλος...

Μετά από προσπάθειες περίπου μίας εβδομάδας ήρθε τελικά ένας τεχνικός τού ΟΤΕ. Μετράει την γραμμή κάτω και την βρίσκει εξαιρετική. Στο ρούτερ συνεχίζουν να φαίνονται πολλά σφάλματα. Είναι αλήθεια ότι οι ιδιοκτήτες έχουν τις τηλεφωνικές γραμμές εκτεθειμένες και στο μαύρο τους το χάλι, τέλος πάντων κόβει ένα κομμάτι χαλκού, ξαναμονώνει το υπόλοιπο, αλλά τα σφάλματυα συνεχίζονται, αφού έχουμε αλλάξει καλώδια και splitter. Φυσικά μετά από όλα αυτά, (που μεταξύ μας, ήξερα να τα κάνω κι εγώ), μου λέει το κλασικό πως πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος για την εσωτερική εγκατάσταση (η οποία έχει ελεγχθεί πριν από δύο χρόνια, αλλά τέλος πάντων). Μού λέει επίσης ότι υπάρχει μια νέα υπηρεσία τού ΟΤΕ με συμβεβλημένους ηλεκτρολόγους που μάλιστα δίνουν και ένα χρόνο εγγύηση εργασιών και υλικών.

Κλείνω λοιπόν επί τόπου ένα ραντεβού για την ερχόμενη εβδομάδα, φεύγω από το σπίτι για δουλειές σήμερα Σάββατο, επιστρέφω, κάνω ακόμη μία επανεκκίνηση τού ρούτερ και διαπιστώνω ότι τα CRC errors είναι στο 0/0 και τουλάχιστον έως την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές δεν έχει συμβεί καμία αποσύνδεση.

Δεν έχω κάποια εξήγηση και η αλήθεια είναι πως είναι κάπως εκνευριστικό. Τι συμβουλεύετε; να τσεκάρω μέχρι την Δευτέρα και μετά να ακυρώσω το ραντεβού με τον ηλεκτρολόγο εάν όλα πάνε καλά ή να αφήσω το ραντεβού μήπως και πέσω σε κάποιον σοβαρό επαγγελματία και λυθούν κάποιες απορίες;.. Ιδού η απορία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.