PDA

Επιστροφή στο Forum : Bοήθεια για voip μεσω της Wind



aris233
24-11-18, 22:20
Εχω 50αρα συνδεση(με PSTN) στην Wind και ειμαι διατεθιμενος να αγορασω ρουτερ (fritzbox) για να μπορω να κανω κλησεις μεσω voip.Πηρα τηλ στην wind και μου ειπανε οτι δεν γινεται να γινει η γινει η γραμμη voip.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι επεσα σε ασχετο ανθρωπο.Πως μπορω να μου δωσουνε τους SIP κωδικους για να μπορεσω να κανω κλησεις μεσω voip?Επισης εαν δεν γινεται αυτο που θελω να κανω , πως μπορω με καποιο τροπο να σπασω τους sip κωδικους μεσω του ρουτερ μου και να μπορεσω να συνδεσω το fritzbox και να εχω κλησεις μεσω voip?Τωρα εχω ενα ρουτερ της wind , το Technicolour TG788v v3. Οποιος γνωριζει καποιο τροπο παρακαλω ας με βοηθησει.Ευχαριστω εκ των προτερων.

kmpatra
27-11-18, 23:38
αφου εχεις pstn οπως λες,δεν ειναι voip η γραμμη σου μεσω wind.Δεν μπορουν να σου δωσουν κωδικους για κατι που δεν εχουν.Ειναι θεμα υποδομης. Αφου στο κεντρο που ανηκεις δεν δουλευουν μεσω voip οι γραμμες,δεν μπορεις να κανεις κατι. Αν τωρα θες να χρησιμοποιησεις για κλησεις voip παροχο ως 2η γραμμη ειναι αλλο θεμα,δεν εμπλεκεται η wind σε αυτο.

aris233
27-11-18, 23:44
αφου εχεις pstn οπως λες,δεν ειναι voip η γραμμη σου μεσω wind.Δεν μπορουν να σου δωσουν κωδικους για κατι που δεν εχουν.

Ναι οκ δεν μπορουν να μου δωσουν.Αλλα ξέρω οτι με το fritz γίνεται να το κανω αυτο που θελω, απλα δεν ξερω τον τροπο.Μηπως γνωριζει καποιος τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω? Ευαριστω εκ των προτερων.

kmpatra
27-11-18, 23:49
δες παλι το μηνυμα μου,το εχω συμπληρωσει...τωρα αν γινεται να περασεις τη γραμμη πανω στο fritz και να κανεις κατι αλλο δεν ξερω αν ξερει καποιο αλλο μελος ας βοηθησει.

aris233
28-11-18, 00:56
δες παλι το μηνυμα μου,το εχω συμπληρωσει...τωρα αν γινεται να περασεις τη γραμμη πανω στο fritz και να κανεις κατι αλλο δεν ξερω αν ξερει καποιο αλλο μελος ας βοηθησει.

Ναι αυτο θελω να κανω και γνωριζω οτι γινεται.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να το πετυχω.

baskon
29-11-18, 00:23
Αν έχεις απλή PSTN γραμμη είναι πανευκολο. Χρησιμοποιείς το y cable και συνδέεις τα παντα. Μετά μπαινεις στο fritz και ακολουθώντας μερικά βήματα δηλώνεις ότι η γραμμή σου είναι pstn ότι το νουμερο του τηλεφώνου σου είναι το τάδε κλπ.
Τουλάχιστον στο 7590 που έχω εγώ είναι σχετικά ευκολη διαδικασία. Για περισσότερες πληροφορίες όταν πάρεις το συγκεκριμένο ρουτερ ρωτάς στο thread AVM routers.

aris233
29-11-18, 00:57
Αν έχεις απλή PSTN γραμμη είναι πανευκολο. Χρησιμοποιείς το y cable και συνδέεις τα παντα. Μετά μπαινεις στο fritz και ακολουθώντας μερικά βήματα δηλώνεις ότι η γραμμή σου είναι pstn ότι το νουμερο του τηλεφώνου σου είναι το τάδε κλπ.
Τουλάχιστον στο 7590 που έχω εγώ είναι σχετικά ευκολη διαδικασία. Για περισσότερες πληροφορίες όταν πάρεις το συγκεκριμένο ρουτερ ρωτάς στο thread AVM routers.


Ενταξει φιλε εγινε,μολις το παρω θα ανοιξω εκει θεμα για περισσοτερες πληροφοριες. Ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.