PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΟΝ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ HOL ή FORTHNET ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ???



Σελίδες : [1] 2

nickmonia
18-06-07, 21:58
Σε αντίστοιχο ερώτημα στην ενότητα που αφορά την forthnet ρωτάω όλους εσάς τους φίλους (και φαντάζομαι οι περισσότεροι ομοιοπαθείς) να μου μεταφέρετε την εμπειρία και την γνώση σας για το τι τελικά να επιλέξω.

Ένα έχω να σας πω, έχω περάσει 4 βασανιστικούς μήνες με τσακωμούς και αλλεπάλληλα τηλέφωνα και παράπονα στην ΟΝ από την οποία γλίτωσα οριστικά και αμετάκλητα πριν από 3 ημέρες.

Γύρισα λοιπόν την έρημη γραμμή μου πάλι πίσω στον οτε και θέλω να σκεφτώ καλά που θα τολμήσω να πάω τώρα πια.

Όσοι είστε ικανοποιημένοι ή "καμένοι" από hol δώστε μου την γνώμη σας

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

giannakis1984
18-06-07, 22:46
η forthnet είναι αλήθεια ότι προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες...προς το παρόν....εγώ για ένα λόγο δεν θα πήγαινα στην forthnet....γιατί δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους...το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι άθλιο....στην HOL μπορεί να μας λένε λαλακιούλες αλλά τουλάχιστον το σηκώνουν και εξυπηρετούν...όπως μπορούν....στην forthnet δεν μπορούν :Ρ:Ρ:Ρ εντελώς αντικειμενικά... :)

ΥΓ: Αν πας στην forthnet τηλεφωνικά δεν θα τσακώνεσε πάντως..θα ηρεμήσεις σε αυτό τον τομέα :) καλή δύναμη και κουράγιο που θα το χρειαστείς για την επιλογή σου...και εύχομαι στο τέλος να μην το μετανοιώσεις :)

nm96027
18-06-07, 23:03
Θα βρεις ευχαριστημένούς ή δυσαρεστημένους απο την HOL αλλα δεν θα ειναι απο το doubleplay ουτως ή αλλως: οι διαμορφωμενες εντυπωσεις ειναι απο το shared LLU της HOL είτε απο ΑΡΥΣ.

Απο το shared θα σου πω εγω πως σε μενα η γραμμή ADSL ειναι αρκετα σταθερη και δίνει τις ταχύτητες που υποσχεται στο ακέραιο.
Η ΤΥ εξυπηρετηση αν και μοιάζει διαρκως λες και εχει μολις συνερθει απο εγκεφαλικο (στο οποιο ξανα καταπεφτει :p) ειναι μαλλον καλυτερη απο της 4νετ αν πιστεψω τα σχολια στα νηματα της 4νετ (εγω δεν είχα ποτε).
Τα pings της HOL, αν και εχουν βελτιωθει σχετικα, σε σχεση με αυτα της 4νετ ειναι απλως κακα. Δεν παίζω online games, αλλα απο τις μετρήσεις ειναι ξεκάθαρο.

Η συγκριση των πακέτων του double play των δυο εταιρειων ειναι μια απλη διαδικασία που μπορεις να τις κανεις και μονος του, εκτιμωντας τις αναγκες σου. Ωστοσο δεν εχουεμ feedback απο το double play της ΗΟL για να μπορουμε να κάνουμε και σύγκριση στην ποιοτητα της υπηρεσιας.

Θα ελεγα εν τελει το εξης: αν ήταν αγώνας ταχύτητας, η 4νετ αυτην την στιγμη ειναι μπροστα. Ωστοσο και οι δυο εταιρειες πιστευω πως μπορουν παρα το κατα καιρους μπαχαλο και την προχειροτητα να παρέχουν καλυτερες υπηρεσίες. Η 4νετ εχει ενα πολυ δυνατο επενδυτικο προγραμμα και η HOL εχει απο πισω της την Vodafone.

Θελει ομως και λιγη τύχη. Γιατι με το γενικευμενο μπαχαλο που υπαρχει στις τηλεποικωνίες σημερα, αν σου κάτσει η στραβη....:whistle:

NIB
18-06-07, 23:21
Τα πλεονεκτήματα της forthnet έναντι της hol είναι :

1. 24mbit downstream(έναντι ~8mbit της hol για τα ίδια λεφτά). Βέβαια για να πιάσεις 24mbit πρέπει να είναι δίπλα στο dslam και με καλή ποιότητα χαλκού. Επίσης ακόμα και εάν συγχρονιστεί το router στα 24mbit, αυτό δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις με τόσα(μπορεί πχ η σύνδεση της forthnet με το εξωτερικό να μην την παλεύει).
2. 2play soho, 24mbit+τηλεφωνία μόνο με 25euro. Πολύ καλό πακέτο για όσους δεν χρησιμοποιούν το τηλέφωνο. Κανένας άλλος εναλλακτικός δεν έχει αντίστοιχο πακέτο.
3. "Pstn" γραμμή(δεν χρειάζεται να συνδέσεις το τηλέφωνο στο router). Η hol δίνει voip αν και έχουν πει ότι θα δώσουν και pstn αργότερα.
4. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι router θέλεις(νομίζω). Στη hol θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το router που θα σου δώσουν.
5. Έχουμε δείγματα γραφής για το 2play από τη forthnet και είναι γενικά θετικά. Η hol τώρα θα αρχίσει να δίνει 2play.

Τα πλεονεκτήματα της hol έναντι της forthnet είναι :

1. 1mbit up(αντί για 512kbs που έχει η forthnet).
2. 2 τηλεφωνικές γραμμές.
3. Μπορείς να πιάσεις γραμμή με το τηλεφωνικό κέντρο. Στη forthnet είναι ουσιαστικά αδύνατον να μιλήσεις με κάποιον μέσω τηλεφώνου.
4. Στην hol γενικά έρχεται λιγότερος κόσμος. Αυτό ίσως εξελιχθεί σε πλεονέκτημα με την έννοια ότι η forthnet με τις φοβερές τιμές/προσφέρες που έχει βγάλει, ίσως να πιτάρει και να μην μπορεί να αντεπεξέλθει.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.

Tem
18-06-07, 23:46
έχοντας εμπειρία και από τις δύο εταιρείες θα πρότεινα HOL , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κατά τη διάρκεια των ετών που είχα σύνδερση με Forthnet είχα προβλήματα. Ο βασικός λόγος που την εγκατέλειψα πριν από ένα χρόνο ήταν η 4άρα της HOL. Αν ενδιαφέρεσαι για sharedLLU θα έλεγα ότι το 20/1 είναι μάλλον καλύτερο από το 24/512.Σαφώς καλύτερη η υποστήριξη που παρέχει η HOL.

grsaint13
18-06-07, 23:56
Εγώ,αν και σε ΑΡΥΣ εδώ και σχεδόν ενάμιση χρόνο,μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από τη ΧΟΛ τόσο από άποψη ταχυτήτων όσο και από άποψη υποστήριξης.

Βέβαια,εύχομαι να μπορώ να σου πω τα ίδια και σε ένα μήνα,που αν έχουν κρατήσει την υπόσχεση που μου έχουν δώσει από τη ΧΟΛ,θα έχω περάσει και στο 2play...

strider
19-06-07, 00:20
Όταν ήμουν στη 4νετ είχα πολλές αποσυνδέσεις και ποτέ δεν κατάφερα να το φτιάξω. Από τότε που έβαλα HOL SharedLLU (4096/1024) όλα δούλεψαν ρολόι (με το ίδιο μόντεμ, μάλιστα). Δεν ξανακοίταξα πίσω.

Το τηλεφωνικό κέντρο και η υποστήριξη και των 2 είναι άθλια. Πήγαινε σε κάτι δοκιμασμένο για να μην ταλαιπωρήσαι.

sdn
19-06-07, 01:36
Απλός μια παρατήρηση να κάνω.

Πριν αποφασίσετε με βάση το dl που δίνει η κάθε εταιρεία κοιτάξτε λίγο πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σας...

Για παράδειγμα η δική μου ότι και να κάνω δεν θα πάει πάνω από 12 με άριστες συνθήκες. Φυσιολογικά πιάνει γύρο στα 8-9.

grsaint13
19-06-07, 09:08
Το τηλεφωνικό κέντρο και η υποστήριξη και των 2 είναι άθλια. Πήγαινε σε κάτι δοκιμασμένο για να μην ταλαιπωρήσαι.

Δε θα συμφωνήσω εδώ.Στο τηλεφωνικό κέντρο και την υποστήριξη,η ΧΟΛ δεν είναι και τόσο χάλια.Οι χρόνοι αναμονής έχουν μειωθεί κατά πολύ,κάτι που δε συμβαίνει στη forthnet απ'ότι ξέρω από φίλους.Στα συν βάζω και την 24ωρη εξυπηρέτηση μέσω του site που σε κάποιες στιγμές είναι πολύ βολική.

grandstyle
19-06-07, 09:51
Το τηλεφωνικό κέντρο και η υποστήριξη και των 2 είναι άθλια.

λαθος κανεις. το τηλ κεντρο της χολ ειναι αψογο ! ουτε αναμονες ουτε τπτ :oneup:

Tem
19-06-07, 09:52
Δε θα συμφωνήσω εδώ.Στο τηλεφωνικό κέντρο και την υποστήριξη,η ΧΟΛ δεν είναι και τόσο χάλια.Οι χρόνοι αναμονής έχουν μειωθεί κατά πολύ,κάτι που δε συμβαίνει στη forthnet απ'ότι ξέρω από φίλους.Στα συν βάζω και την 24ωρη εξυπηρέτηση μέσω του site που σε κάποιες στιγμές είναι πολύ βολική.
ποιοτικά μπορεί η εξυπηρέτηση της HOL να μη βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο , πρέπει όμως να αναφερθεί ότι οι χρόνοι αναμονής είναι ιδιαίτερα μικροί έως ασήμαντοι , γεγονός που καταγράφεται στα θετικά της συγκεκριμένης εταιρείας. Στον τομέα αυτό η Forthnet βρίσκεται ακόμα πολύ πίσω. Ωστόσο η πρόταση της Forthnet για κάποιον που ενδιαφέρεται για 2play υπερέχει ενδεχομένως της αντίστοιχης πρότασης της HOL.

strider
19-06-07, 10:37
Δεν μιλάω για τους χρόνους αναμονής. Αυτό είναι το λιγότερο, όταν απαντούν τί σου λένε? Μερικά αθώα παραδείγματα από πρώτο χέρι:
1. Ότι η αίτηση για adsl έχει προωθηθεί στον ΟΤΕ και να τα βρεις με αυτούς,
2. ότι αν το μόντεμ σου δεν είναι Fritz τότε δεν μπορούν να σου πουν το DNS τους για να συνδεθείς,
3. Ότι το DoublePlay είναι pstn,
και άλλα πολλά που δεν θέλω να θυμάμαι...

Δεν είπα ότι της 4νετ είναι καλύτερο. Κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερο, αλλά η ΤΥ της HOL σηκώνει πολλή κουβέντα.

tolisp
19-06-07, 10:41
[quote=NIB;1247191]Τα πλεονεκτήματα της forthnet έναντι της hol είναι :
4. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι router θέλεις(νομίζω). Στη hol θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το router που θα σου δώσουν.


Δεν αληθεύει αυτό. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι δεν έχουμε τα router που δίνει η HOL - μια ματια στα προφίλ των ενεργοποιημένων θα σου δείξει ότι έχουμε από Linksys, D-link klp mexri Cisco:)




Τα πλεονεκτήματα της hol έναντι της forthnet είναι :
4. Στην hol γενικά έρχεται λιγότερος κόσμος. Αυτό ίσως εξελιχθεί σε πλεονέκτημα με την έννοια ότι η forthnet με τις φοβερές τιμές/προσφέρες που έχει βγάλει, ίσως να πιτάρει και να μην μπορεί να αντεπεξέλθει.

Δεν υπάρχουν στοιχεια σχετικά με τον κόσμο παρα μονο ότι ανακοινώνει ο κάθε ISP!
Η Forthnet έχει "φουσκώσει" τον αριθμό των συνδρομητών με διαφορα τρικ (ανάμεσα τους και πωλήσεις κάτω του κόστους) γιατί είναι σε διαδικασία πώλησης. Γενικά πάντως άκρη δεν μπορείς να βρείς και δεν έχει και σημασία με την έννοια ότι κανεις δεν μπορεί να ξέρει μετά από κάποιους μήνες και διαφήμιση κλπ πως θα έχει η κατάσταση με τα μερίδια της αγοράς για τον καθένα. Aλλωστε περνάμε μεταβατική περίοδο που πολλά μπορούν να αλλάξουν με συγχωνεύσεις, εξαγορές κλπ

A_gamer
19-06-07, 10:57
[quote=NIB;1247191]
Δεν υπάρχουν στοιχεια σχετικά με τον κόσμο παρα μονο ότι ανακοινώνει ο κάθε ISP!
Η Forthnet έχει "φουσκώσει" τον αριθμό των συνδρομητών με διαφορα τρικ (ανάμεσα τους και πωλήσεις κάτω του κόστους) γιατί είναι σε διαδικασία πώλησης. Γενικά πάντως άκρη δεν μπορείς να βρείς και δεν έχει και σημασία με την έννοια ότι κανεις δεν μπορεί να ξέρει μετά από κάποιους μήνες και διαφήμιση κλπ πως θα έχει η κατάσταση με τα μερίδια της αγοράς για τον καθένα. Aλλωστε περνάμε μεταβατική περίοδο που πολλά μπορούν να αλλάξουν με συγχωνεύσεις, εξαγορές κλπ

Όπως και να 'χει, η Forthnet κινδυνεύει από πιτάρισμα.

strider
19-06-07, 11:04
Ήμουν στη 4net και πήγα στη HOL. Αποδείχτηκε ότι έκανα πολύ καλά (στη δική μου περίπτωση). Αλλά δεν είναι και όλα τέλεια στη HOL.
Μια καλή αρχική λίστα. Μερικά σχόλια και από εμένα:


Τα πλεονεκτήματα της forthnet έναντι της hol είναι :

1. 24mbit downstream(έναντι ~8mbit της hol για τα ίδια λεφτά). Βέβαια για να πιάσεις 24mbit πρέπει να είναι δίπλα στο dslam και με καλή ποιότητα χαλκού. Επίσης ακόμα και εάν συγχρονιστεί το router στα 24mbit, αυτό δεν σημαίνει ότι θα κατεβάζεις με τόσα(μπορεί πχ η σύνδεση της forthnet με το εξωτερικό να μην την παλεύει).
2. 2play soho, 24mbit+τηλεφωνία μόνο με 25euro. Πολύ καλό πακέτο για όσους δεν χρησιμοποιούν το τηλέφωνο. Κανένας άλλος εναλλακτικός δεν έχει αντίστοιχο πακέτο.
3. "Pstn" γραμμή(δεν χρειάζεται να συνδέσεις το τηλέφωνο στο router). Η hol δίνει voip αν και έχουν πει ότι θα δώσουν και pstn αργότερα.
4. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι router θέλεις(νομίζω). Στη hol θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το router που θα σου δώσουν.
5. Έχουμε δείγματα γραφής για το 2play από τη forthnet και είναι γενικά θετικά. Η hol τώρα θα αρχίσει να δίνει 2play.

1. Τί να τα κάνεις τα 24mbit όταν ανεβάζεις με μισό? Είναι κοροϊδία.
2. Οι άλλοι δίνουν διαφορετικά πακέτα που μπορεί να ταιριάζουν σε κάποιους.
3. Ναι.
4. Όχι, στη HOL επίσης χρησιμοποιείς ότι router θες (εκτός από το Doubleplay) αλλά αδυνατούν να σου πουν ρυθμίσεις αν δεν έχεις Fritz :mad:
5. Ναι



Τα πλεονεκτήματα της hol έναντι της forthnet είναι :

1. 1mbit up(αντί για 512kbs που έχει η forthnet).
2. 2 τηλεφωνικές γραμμές.
3. Μπορείς να πιάσεις γραμμή με το τηλεφωνικό κέντρο. Στη forthnet είναι ουσιαστικά αδύνατον να μιλήσεις με κάποιον μέσω τηλεφώνου.
4. Στην hol γενικά έρχεται λιγότερος κόσμος. Αυτό ίσως εξελιχθεί σε πλεονέκτημα με την έννοια ότι η forthnet με τις φοβερές τιμές/προσφέρες που έχει βγάλει, ίσως να πιτάρει και να μην μπορεί να αντεπεξέλθει.


1. Βασικότατο. Θα θέλαμε ακόμα μεγαλύτερα upload. Κάποιοι πρέπει να ανεβάσουν αυτά που οι υπόλοιποι κατεβάζουν.
2. Και 300 μπορεί να σου δώσει αφού είναι voip.:rofl:
3. Πιάνεις γραμμή αλλά ξέρουν να σε εξυπηρετήσουν? Και οι 2 είναι χάλια.
4. Αν πιτάρει όπως πιτάρει το τηλεφωνικό τους κέντρο, τότε το 24mbit θα γίνει 512k, σαν το upload τους :p

Tem
19-06-07, 11:25
Τα πλεονεκτήματα της forthnet έναντι της hol είναι :
4. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι router θέλεις(νομίζω). Στη hol θα πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις το router που θα σου δώσουν.

Δεν αληθεύει αυτό. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι δεν έχουμε τα router που δίνει η HOL - μια ματια στα προφίλ των ενεργοποιημένων θα σου δείξει ότι έχουμε από Linksys, D-link klp mexri Cisco:)

Αυτό βέβαια αναμένεται να αλλάξει αφού στην περίπτωση του Double Play θα απαιτείται, σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες, η χρήση συγκεκριμένου ρούτερ . Για την περίπτωση των sharedLLU συνδέσεων δεν υπάρχει σχετικός περιορισμός

tolisp
19-06-07, 11:33
Αυτό βέβαια αναμένεται να αλλάξει αφού στην περίπτωση του Double Play θα απαιτείται, σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες, η χρήση συγκεκριμένου ρούτερ . Για την περίπτωση των sharedLLU συνδέσεων δεν υπάρχει σχετικός περιορισμός


Από την στιγμή που δεν κλειδώνουν κάτι δεν βλέπω λόγο να μην χρησιμοποιήσει ο καθένας ότι θέλει παρα μονο για ευκολία στις ρυθμίσεις αφού το CS δεν δίνει οδηγίες για διαφορετικό εξοπλισμό (μιλάμε για τηλεφωνία οποιουδήποτε είδους PSTN, ISDN η VoIP)
Φυσικά αν πάμε σε IPtv (triple play klp) τότε αναγκαστικά "κάτι" θα πρέπει να κλειδώσει για λόγους ασφαλειας... αλλα αυτό είναι ακόμα μακριά (και προσωπικά πιστεύω άχρηστο για την ελληνική πραγματικότητα)

chrand
19-06-07, 11:38
Επειδή έχω hol σπίτι μου και forthnet στην εργασία μου, μου δίνεται η δυνατότητα να έχω άμεση σύγκριση των τηλεφωνικών τους κέντρων.
Με την hol επικοινωνείς πάρα πολύ εύκολα, ενώ με την forthnet , πρέπει να έχεις μαζί σου τον Άγιο Φανούρη για να καταφέρεις να βγάλεις γραμμή.
Βέβαια στην forthnet, αν πιάσεις και έχει κίνηση το μαγαζί, σου λένε και ένα " δώστε μας το τηλέφωνο σας, να σας καλέσουμε εμείς σε λίγο", στην hol αυτά δεν γίνονται, δεν μπορούν να σε καλέσουν εκείνοι.

Tem
19-06-07, 11:46
........ στην hol αυτά δεν γίνονται, δεν μπορούν να σε καλέσουν
εκείνοι.

και όμως γίνεται . Σε καλούν ;)

BoGe
19-06-07, 11:48
στην hol αυτά δεν γίνονται, δεν μπορούν να σε καλέσουν εκείνοι.

Όσες φορές χρειάστηκε με πήρανε πίσω από HOL.

nm96027
19-06-07, 11:56
Επειδή έχω hol σπίτι μου και forthnet στην εργασία μου, μου δίνεται η δυνατότητα να έχω άμεση σύγκριση των τηλεφωνικών τους κέντρων.
Με την hol επικοινωνείς πάρα πολύ εύκολα, ενώ με την forthnet , πρέπει να έχεις μαζί σου τον Άγιο Φανούρη για να καταφέρεις να βγάλεις γραμμή.
Βέβαια στην forthnet, αν πιάσεις και έχει κίνηση το μαγαζί, σου λένε και ένα " δώστε μας το τηλέφωνο σας, να σας καλέσουμε εμείς σε λίγο", στην hol αυτά δεν γίνονται, δεν μπορούν να σε καλέσουν εκείνοι.

Και μενα με εχουν καλέσει πισω αρκετες φορες....

jaggelo
19-06-07, 12:38
'Oταν χρειάστηκε, με καλέσανε και μένα πίσω :)

Και σίγουρα ο χρόνος αναμονής όταν καλείς την HOL είναι μικρός.

Πιθανό είναι το "πιτάρισμα" της 4νετ σε διάστημα λίγων μηνών,
αλλά μακροπρόθεσμα δύσκολο να κάνεις προβλέψεις :hmm:

Τα δεδομένα της αγοράς αλλάζουν συνεχώς.
Μεγάλος παίκτης είναι και ο ΟΤΕ, και κάποια στιγμή θα πλασάρει και αυτός
πακέτα τύπου Double Play. Και σίγουρα θα τσιμπήσει καλό μερίδιο.

Η επιλογή ISP είναι πολύ δύσκολη αυτήν την εποχή, και είναι και λίγο θέμα τύχης ;)

A_gamer
19-06-07, 14:51
'Oταν χρειάστηκε, με καλέσανε και μένα πίσω :)

Και σίγουρα ο χρόνος αναμονής όταν καλείς την HOL είναι μικρός.

Πιθανό είναι το "πιτάρισμα" της 4νετ σε διάστημα λίγων μηνών,
αλλά μακροπρόθεσμα δύσκολο να κάνεις προβλέψεις :hmm:

Τα δεδομένα της αγοράς αλλάζουν συνεχώς.
Μεγάλος παίκτης είναι και ο ΟΤΕ, και κάποια στιγμή θα πλασάρει και αυτός
πακέτα τύπου Double Play. Και σίγουρα θα τσιμπήσει καλό μερίδιο.

Η επιλογή ISP είναι πολύ δύσκολη αυτήν την εποχή, και είναι και λίγο θέμα τύχης ;)

Τύπου double play; Έχει το Conn-X talk (και πολύ του είναι:whistle:).

jaggelo
19-06-07, 15:29
Τύπου double play; Έχει το Conn-X talk (και πολύ του είναι:whistle:).

Μην νομίζεις ότι είμαι υπέρ του πΟΤΕ...:down:

Αλλά δεν πρέπει να τον υποτιμούμε κιόλας.
Όταν τον αφήσουν να κινηθεί πραγματικά ανταγωνιστικά
προς τους άλλους παροχείς, θα δώσει καλύτερα πακέτα.

Τώρα πΟΤΕ θα είναι αυτό ? :whistle:

Tem
19-06-07, 19:34
.......Η επιλογή ISP είναι πολύ δύσκολη αυτήν την εποχή, και είναι και λίγο θέμα τύχης ;)
χρήσιμο είναι να ενημερωθεί κάποιος αρκετά πριν απο την οποιαδήποτε επιλογή. Υπάρχει στο Forum υπεραρκετό θα έλεγα υλικό. Με το τρόπο αυτό περιορίζεις σημαντικά τον παράγοντα τύχη ;)

chrand
19-06-07, 20:00
και όμως γίνεται . Σε καλούν ;)


Όσες φορές χρειάστηκε με πήρανε πίσω από HOL.


Και μενα με εχουν καλέσει πισω αρκετες φορες....

Άρα μου έλεγε ψέμματα ο τεχνικός, με τον οποία είχα μιλήσει εγώ προ μηνός, που χρειάστηκα κάτι.
Το κέρατο μου μέσα :mad:

Tem
19-06-07, 20:10
Άρα μου έλεγε ψέμματα ο τεχνικός, με τον οποία είχα μιλήσει εγώ προ μηνός, που χρειάστηκα κάτι.
Το κέρατο μου μέσα :mad:
πιθανότατα να μην το γνώριζε.

nickmonia
19-06-07, 20:22
Απλός μια παρατήρηση να κάνω.

Πριν αποφασίσετε με βάση το dl που δίνει η κάθε εταιρεία κοιτάξτε λίγο πόσο μπορεί να πιάσει η γραμμή σας...

Για παράδειγμα η δική μου ότι και να κάνω δεν θα πάει πάνω από 12 με άριστες συνθήκες. Φυσιολογικά πιάνει γύρο στα 8-9.

Επειδή ειμαι λίγο άσχετος. Πως θα μπορέσω να τσεκάρω την ταχύτητα -μ δυναμική της γραμμής μου?
Αν εχεις κάποιο web tool ή κατι άλλο ενημέρωσέ με.
Πάντως ακριβώς απέναντι απο το σπίτι μου στο απέναντι πεζοδρόμιο εχω κουτι του ΟΤΕ.
λογικά μαλλον είναι το επίμαχο dslam που λέτε όλοι.

Sorry αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα και έχω μείνει πίσω στην ορολογία.

Tem
19-06-07, 20:26
..... Πάντως ακριβώς απέναντι απο το σπίτι μου στο απέναντι πεζοδρόμιο εχω κουτι του ΟΤΕ.
λογικά μαλλον είναι το επίμαχο dslam που λέτε όλοι...........
αυτό είναι το επονομαζόμενο ΚΑΦΑΟ και όχι το DSLAM
για τις δυνατότητες της γραμμής σου ρίξε μια ματιά στο παρακάτω :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

qwertyuiop
19-06-07, 20:31
φίλε βάλε forthnet! Η hol είναι σαν τον ΟΤΕ και χειρότερα...

nickmonia
19-06-07, 20:33
αυτό είναι το επονομαζόμενο ΚΑΦΑΟ και όχι το DSLAM
για τις δυνατότητες της γραμμής σου ρίξε μια ματιά στο παρακάτω :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

και που - πως ειναι το dslam?????????????

nm96027
19-06-07, 21:10
Επειδή ειμαι λίγο άσχετος. Πως θα μπορέσω να τσεκάρω την ταχύτητα -μ δυναμική της γραμμής μου?
Αν εχεις κάποιο web tool ή κατι άλλο ενημέρωσέ με.
Πάντως ακριβώς απέναντι απο το σπίτι μου στο απέναντι πεζοδρόμιο εχω κουτι του ΟΤΕ.
λογικά μαλλον είναι το επίμαχο dslam που λέτε όλοι.

Sorry αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα και έχω μείνει πίσω στην ορολογία.

Χρειάζεσαι διάβασμα φιλτατε!
ΓΙα να μην τα πουμε ολα μαζεμενα εδω και βγουμε τελειως οφφ τοπικ, πηγαίνε στο τμήμα Άρθρα & Συχνές Ερωτήσεις (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126) και αρκετες απορίες σου θα λυθουν. Αν οχι το συζηταμε εκει!;):oneup:


και που - πως ειναι το dslam?????????????

Αυτο επειδη ειναι απλο να στο απαντησω, θα στο απαντησω εδω. Το dslam βρισκεται εκει που παραλαμβανει ο πάροχος σου το χαλκινο καλώδιο απο τον ΟΤΕ. Συνηθως αυτο συμβαίνει στα Αστικα Κέντρα του ΟΤΕ, πχ στα κτήριο του ΟΤΕ της περιοχης σου, εκει που πληρώνεις τον λογαριασμου σου.

yuk
19-06-07, 21:35
Ένας καλός φίλος έχει το ίδιο δίλλημα, Forthnet ή HOL;
Eπειδή μάλλον θα καταλήξουμε HOL, οι παλιοί, hardcore HOLίτες (!) πως βλέπετε τις υπηρεσίες της το τελευταίο δίμηνο;
Γενικά θα προτείνατε ξεκάθαρα HOL; :)

constantine7
19-06-07, 21:40
hol με τρελα ειναι η καλυτερη

caramela
19-06-07, 21:41
:rofl:Λίγο πολύ όλοι το ίδιο είναι... σε συνεργασια και με την 4νετ και με την hol και με τη vivodi και με την tellas....(λόγο δούλειας diller...)
νομίζω οτι ο ΟΤΕ /conex είναι η καλύτερη λύση!!
Αλοίμονο αν χρειαστείς support....με κάποιους από τους παραπάνω... ατέλιωτες ώρες αναμονής!!:wall::wall:

ποιος θα μας το λέγε ο ΟΤΕΣΣΣΣΣ... καλύτερος "πολύ καλό για να είναι αληθινό"

yuk
19-06-07, 21:49
Για υποστήριξη, δε το συζητάω... Καντηλάκι δίπλα στον ρούτερ και τάμα στον μεγάλο Τισιπί να μη τύχει τίποτα...:scared:
Στα υπόλοιπα όμως;

nm96027
19-06-07, 21:58
Δεν χρειάζονται ουτε γενικευσεις ουτε συνθηματα. Ουτε κάνουμε καλλιστεια καλυτερου provider:
απλως λεμε την γνώμη μας απο μεσα, ως πελάτες της εταιρειας (ειτε 4νετ είτε HOL).

Θιξαμε λοιπον εδω: τα Pings, τις ταχύτητες, την τεχνικη υποστήρικη και το cc γενικως, τις προοπτικες, ακομα συγκρίναμε και τα πακέτα.

Νομιζω πως με λιγο διάβασμα στο φορουμ και παντα ανολογα με τις αναγκες του καθενος η ερώτηση απαντηθηκε.

Και κάτι τελευταιο που το είπαν και πολλοι αλλοι: ειτε με ΟΤΕ ειτε με εναλλακτικους η υποθεση "ευρυζωνικοτητα" στην Ελλάδα του 2007 χρειάζεται ΚΑΙ τυχη.

caramela
19-06-07, 22:10
Και κάτι τελευταιο που το είπαν και πολλοι αλλοι: ειτε με ΟΤΕ ειτε με εναλλακτικους η υποθεση "ευρυζωνικοτητα" στην Ελλάδα του 2007 χρειάζεται ΚΑΙ τυχη.

:oneup:

Tem
19-06-07, 23:09
φίλε βάλε forthnet! Η hol είναι σαν τον ΟΤΕ και χειρότερα...
καλός είναι και ο ΟΤΕ ;).
Μακάρι να ήταν και η hol σαν τον ΟΤΕ

constantine7
19-06-07, 23:11
Μακάρι να ήταν και η hol σαν τον ΟΤΕ

κουνησου απο τη θεση σου !

Tem
19-06-07, 23:41
κουνησου απο τη θεση σου !
γιατί το λές αυτό ?
Πάντως ανατρέχοντας στο πρώτο post του παρόντος θέματος θα ήθελα να επισημάνω ότι με βάση τα πολλαπλά προβλήματα της Οn, τόσο σε τηλεφωνία όσο και σε ADSL, οποιαδήποτε άλλη επιλογή ακούγεται καλή ;)

nm96027
20-06-07, 00:28
γιατί το λές αυτό ?
Πάντως ανατρέχοντας στο πρώτο post του παρόντος θέματος θα ήθελα να επισημάνω ότι με βάση τα πολλαπλά προβλήματα της Οn, τόσο σε τηλεφωνία όσο και σε ADSL, οποιαδήποτε άλλη επιλογή ακούγεται καλή ;)

Δεν είπε ομως για την On.;)
Eίπε: "Μακάρι να ήταν η HOL σαν τoν ΟΤΕ". Και η πρώτη σκέψη μου ήταν ιδια με του constantine7: Κουνηηηηηηησου απο την θεσηηηηηηηηη σου!

Τί να πρωτοζηλέψω τις προσφερομενες ταχύτητες ή τίς πραγματικες ταχύτητες του ΟΤΕ στην περίπτωση μου....

Σε γενικο επίπεδο αξιοπιστιας συνολικα προφανως και ο ΟΤΕ υπερέχει...
Αλλα καμμια φορα ειναι τοσο γενικο το επιπεδο που δεν φτάνει προς τα κατω...

Tem
20-06-07, 08:27
Δεν είπε ομως για την On.;).......


Ο constantine7 σαφώς και δεν είπε για την ΟΝ. Στην αμέσως προηγούμενη απάντησή μου έκανα αναφορά στο πρώτο post του παρόντος θέματος , στο οποίο έχει γραφτεί απο τον nickmonia μεταξύ άλλων και το εξής :

Ένα έχω να σας πω, έχω περάσει 4 βασανιστικούς μήνες με τσακωμούς και αλλεπάλληλα τηλέφωνα και παράπονα στην ΟΝ από την οποία γλίτωσα οριστικά και αμετάκλητα πριν από 3 ημέρες.
Γύρισα λοιπόν την έρημη γραμμή μου πάλι πίσω στον οτε και θέλω να σκεφτώ καλά που θα τολμήσω να πάω τώρα πια.

Για να βγούμε όμως και λίγο off topic , ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και σήμερα με τις πολυαναμενόμενες αναβαθμίσεις :p

nickfrag
24-06-07, 21:14
φίλε βάλε forthnet! Η hol είναι σαν τον ΟΤΕ και χειρότερα...

Συμφωνω!!!! Μακρια απο ΧΟΛ..ειναι απατεωνες. Αν ληξει το (τυπικο) 12μηνο συμβολαιο, δεν σε αφηνουν να φυγεις!!! ( Ειναι και αγενεστατοι στο τηλεφωνο!!) Σου κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ανανεωση!!!
Μακριααααααα....:down::down::down::down:

tolisp
25-06-07, 01:46
Συμφωνω!!!! Μακρια απο ΧΟΛ..ειναι απατεωνες. Αν ληξει το (τυπικο) 12μηνο συμβολαιο, δεν σε αφηνουν να φυγεις!!! ( Ειναι και αγενεστατοι στο τηλεφωνο!!) Σου κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ανανεωση!!!
Μακριααααααα....:down::down::down::down:



Αγενέστατοι??? Σε διαβεβαιώ έχουν ακούσει... ουκ ολίγα από εμενα και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έχουν αντιμιλήσει... μπορεί να είναι άσχετοι (εννοώ τα κορίτσια του CS) αλλα αγενέστατοι???
Το 12 μηνών δεν είναι όπως λες "τυπικό" αλλα αυτό που υπογράφεις... και ισχύει παντού!
Όσο για το αν σε αφήνουν να φύγεις όταν λήξει το συμβόλαιο δεν νομίζω να σε κρατάει κάποιος κάπου παρα την θέληση σου... αν μη τι άλλο "περίεργα" τα όσα λες
Πολλά μπορεί να πει κανεις υπέρ και κατά της HOL (μια αναζήτηση στο forum θα τα δείξουν για οποιον ενδιαφέρεται) αλλα σε καμια περίπτωση τα προαναφερόμενα ;)

strider
25-06-07, 03:19
Συμφωνω!!!! Μακρια απο ΧΟΛ..ειναι απατεωνες. Αν ληξει το (τυπικο) 12μηνο συμβολαιο, δεν σε αφηνουν να φυγεις!!! ( Ειναι και αγενεστατοι στο τηλεφωνο!!) Σου κανουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ανανεωση!!!
Μακριααααααα....:down::down::down::down:


Αγενέστατοι??? Σε διαβεβαιώ έχουν ακούσει... ουκ ολίγα από εμενα και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έχουν αντιμιλήσει... μπορεί να είναι άσχετοι (εννοώ τα κορίτσια του CS) αλλα αγενέστατοι???
Το 12 μηνών δεν είναι όπως λες "τυπικό" αλλα αυτό που υπογράφεις... και ισχύει παντού!
Όσο για το αν σε αφήνουν να φύγεις όταν λήξει το συμβόλαιο δεν νομίζω να σε κρατάει κάποιος κάπου παρα την θέληση σου... αν μη τι άλλο "περίεργα" τα όσα λες
Πολλά μπορεί να πει κανεις υπέρ και κατά της HOL (μια αναζήτηση στο forum θα τα δείξουν για οποιον ενδιαφέρεται) αλλα σε καμια περίπτωση τα προαναφερόμενα ;)

Κάτι παίζει αυτόν τον καιρό με το CS της HOL. Έκαναν προσλήψεις και απαντούν οι καινούριοι υπάλληλοι στο τηλέφωνο δίχως να ξέρουν τί πουλάνε? Ακούμε πολλά να λένε στους πελάτες, ότι δεν μπορουν να διακόψουν μετά το 12μηνο χωρίς να πληρώσουν και τον 2ο χρόνο, ότι τα τηλέφωνα του DoublePlay ειναι pstn, και άλλα κουφά. Μήπως δεν δουλεύουν τα κλιματιστικά εκεί και τα έπαιξαν από τη ζέστη? Πάντως δεν μου έχει τύχει κανένας αγενής ακόμα. Μήπως ήταν κανένας που έδωσε στον ΑΣΕΠ και νόμισε ότι επειδή και τον προσέλαβε η HOL μπήκε στο Δημόσιο, οπότε συμπεριφέρεται ανάλογα? :p

Tem
25-06-07, 06:38
Κάτι παίζει αυτόν τον καιρό με το CS της HOL. Έκαναν προσλήψεις και απαντούν οι καινούριοι υπάλληλοι στο τηλέφωνο δίχως να ξέρουν τί πουλάνε? Ακούμε πολλά να λένε στους πελάτες, ότι δεν μπορουν να διακόψουν μετά το 12μηνο χωρίς να πληρώσουν και τον 2ο χρόνο, ότι τα τηλέφωνα του DoublePlay ειναι pstn, και άλλα κουφά. Μήπως δεν δουλεύουν τα κλιματιστικά εκεί και τα έπαιξαν από τη ζέστη? Πάντως δεν μου έχει τύχει κανένας αγενής ακόμα. Μήπως ήταν κανένας που έδωσε στον ΑΣΕΠ και νόμισε ότι επειδή και τον προσέλαβε η HOL μπήκε στο Δημόσιο, οπότε συμπεριφέρεται ανάλογα? :p
λίγο άσχετο ίσως, αλλά όσοι προσλαμβάνονται απο το ΑΣΕΠ με διαφανείς διαδικασίες δεν δίνουν συνήθως τα δείγματα αγένειας των παλαιοτέρων. Η αγενής συμπεριφορά δεν μπορεί να έχει πουθενά χώρο σήμερα ;). Οι υπάλληλοι της HOL είναι σε γενικές γραμμές ευγενείς. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πέσει ποτέ σε κάποιον αγενή, μόνο σε άσχετο :p

strider
25-06-07, 08:21
Οι υπάλληλοι της HOL είναι σε γενικές γραμμές ευγενείς. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πέσει ποτέ σε κάποιον αγενή, μόνο σε άσχετο :p

Έτσι είναι, ούτε εγώ έχω πέσει ακόμα σε αγενή υπάλληλο στη HOL. Τα κρούσματα "άσχετων" τηλεφωνικών απαντήσεων/συνομιλιών όμως πληθαίνουν. Όχι ότι πρότερες εμπειρίες με CS άλλων παρόχων ήταν οι καλύτερες.

Ας πώ και ένα... χαριτωμένο: Είχα διακόψει με 4νετ ΑΡΥΣ (Ιούνιο), είχα βάλει HOL SharedLLU 4/1 (Αύγουστο), και μετά από 1 μήνα (Σεπτέμβριο) τηλεφώνησαν από 4νετ και μου είπαν: "Είστε συνδρομητής μας και έληξε η συνδρομή σας. Βέβαια έχετε internet γιατί εμείς δεν σας έχουμε διακόψει, θέλετε να ανανεώσετε τώρα για Χ μήνες? Αν δεν ανανεώσετε θα διακοπεί και θα μείνετε χωρίς internet και μετά θα πρέπει να γίνει επανασύνδεση" -Αν τους έλεγα "ναι", ήθελα να ήξερα σε τί βρόγχο θα με έβρισκαν και τί στο @$#@ ανανέωση θα έκαναν.....



λίγο άσχετο ίσως, αλλά όσοι προσλαμβάνονται απο το ΑΣΕΠ με διαφανείς διαδικασίες δεν δίνουν συνήθως τα δείγματα αγένειας των παλαιοτέρων. Η αγενής συμπεριφορά δεν μπορεί να έχει πουθενά χώρο σήμερα :wink:.

Νά'σαι καλά βρε Tem. Μου θυμίζει τη φράση που λένε στην τηλεόραση για τους αστυνομικούς που επειδή πάνε στην αστυνομία μέσω εξετάσεων, δεν είναι όπως παλιά, είναι "άλλης κλάσης", επιστήμονες. (insert beating-up & striptease videos here) :rolleyes:
Το ίδιο και για τους καραβανάδες, κλπ. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Επειδή έχω άπειρη εμπειρία για το αντίθετο, θα σχολιάσω.... Δεν κάνει το ΑΣΕΠ τον άνθρωπο, αλλά η ανατροφή και το κοινωνικό και εργασιακό του περιβάλλον :x

Tem
25-06-07, 10:21
.....Επειδή έχω άπειρη εμπειρία για το αντίθετο, θα σχολιάσω.... Δεν κάνει το ΑΣΕΠ τον άνθρωπο, αλλά η ανατροφή και το κοινωνικό και εργασιακό του περιβάλλον :x ....
απόλυτα σωστό αυτό που λές. Δεν διαφωνώ καθόλου:oneup:

tolisp
25-06-07, 14:25
@strider :oneup::oneup::respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.