PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9106



Adeaphon
18-11-04, 21:09
Λοιπόν......

Πήρα σημερα το πρωί τον οτε και μια και δυό ενεργοποιήσανε την σύνδεση μου. Αναβε το πρασινο στο adsl κανονικά. Πήρα λοιπόν την forrthnet και ζήτησα ενα demo account. Όλα καλά ενεργοποιήσανε το λογαριασμό αλλά το λαμπάκι παρέμενε κόκκινο. Πήρα την forthnet και μου είπανε να πάρω το 1242 να με βοηθήσανε. Το κάνω λοιπόν και δώσανε τη γραμμή για να την τσεκάρουνε απο ότι μου είπανε. Πέφτω για ύπνο για κανα δύο ώρες και μόλις ξυπνάω βλέπω οτι το λαμπάκι του wanip είναι πράσινο. Χαίρομαι και εγώ λέω επιτέλους dsl(θα έπρεπε να ξέρω καλύτερα). Μπένω λοιπόν να κοιτάξω κανα δυο σελίδες να δω πως πάει η σύνδεση. Φορτώνει μια δύο (σφαιρα δεν μπορω να πώ) αλλά μετά νέκρα. Ανοίγω msn ταυτόχρονα με τις σελίδες και mirc και εκεί τα ίδια.

Μετά απο 30 δεύτερα περίπου πεθαμένη η σύνδεση. Κάνω ping στο ρούτερ ολα καλά. Προσπαθώ να μπώ στο 192.168.1.1 τίποτα ping timout. Κάνω ρεσταρτ και μπαίνω στο ρούτερ κανονικά. Ανοίγο κανα δύο σελίδες τα ίδια. Πάω στο web interface του ρούτερ να δώ τα diagnostics νεκρό και αυτό.

Δεν ξέρω τι παίζει και είπα να κάνω ένα ποστ μπας και ξέρει κανεισ γιατί η μονάκριβη μου dsl :? με φτύνει μετά απο λίγο.

Ως πληρόφορία έχω winxp pro με SP2 ανενεργό το firewall και χωρίς άλλο firewall. Realtek κάρτα onboard. Η σύνδεση μου είναι 512 forthnet. Αυτά. Ότι βοήθεια δώσετε ευπρόσδεκτη θέλω dsl επιτέλους! :evil:

p.s Sdikr μιάς και απο ότι έχω δεί είσαι αυτός που ξέρει για αυτά τα μόντεμ αν έχεις msn βάλε σε παρακάλω αν έχεις κάποιο χρόνο να με βοηθήσεις. Το msn μου είναι adeafondelat@hotmail.com

sdikr
18-11-04, 21:38
Μετά απο 30 δεύτερα περίπου πεθαμένη η σύνδεση. Κάνω ping στο ρούτερ ολα καλά. Προσπαθώ να μπώ στο 192.168.1.1 τίποτα ping timout. Κάνω ρεσταρτ και μπαίνω στο ρούτερ κανονικά. Ανοίγο κανα δύο σελίδες τα ίδια. Πάω στο web interface του ρούτερ να δώ τα diagnostics νεκρό και αυτό.


Αυτή την συμπεριφορά της είχα σε μηχάνημα με το sp2, δοκίμασε πχ να κάνεις disable την κάρτα δικτύου και ξανά enable, αν με το που την κάνεις enable βλέπει internet για λίγο τότε θα σου έλεγα να βγάλεις το sp2

Adeaphon
18-11-04, 21:50
Όντος δουλέυει αν κάνο disable/enanble. Το πρόβλημα είναι ότι έχω σκληρό 200 και χωρίς τα sp τον βλέπει 130.. καμμιά άλλη πρόταση?

sdikr
18-11-04, 22:06
Το πρόβλημα είναι ότι έχω σκληρό 200 και χωρίς τα sp τον βλέπει 130.. καμμιά άλλη πρόταση?

για αυτό υπάρχει το Update για να δουλέυει με 48bit lba

καμιά αλλη πρόταση δυστήχως δεν έχω!

Adeaphon
18-11-04, 22:12
κοινός πέταμα το μόντεμ.. όμορφα.. έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο το οποίο να δουλέυει με sp2?

sdikr
18-11-04, 22:21
κοινός πέταμα το μόντεμ.. όμορφα.. έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο το οποίο να δουλέυει με sp2?

το πρόβλημα μου το είχε κάνει με ένα speedtouch home, οπότε σε βλέπω πάλι τα ίδια προβλήματα να έχεις

Adeaphon
18-11-04, 22:23
Μα είναι δυνατόν να μήν μπορείς να χρησιμοποιήσεις sp2 καθόλου?? Το πρόβλημα βρίσκετε στην ethernet?

sdikr
18-11-04, 22:25
Μα είναι δυνατόν να μήν μπορείς να χρησιμοποιήσεις sp2 καθόλου?? Το πρόβλημα βρίσκετε στην ethernet?

Δεν ξέρω,
σου είπα η μόνη λύση που βρήκα είναι να βγάλω το sp2, αυτό πάντα σε μηχάνημα που έγινε update σε sp2, σε μηχανημά με δισκάκι xp που είχε το sp2 απο την αρχή δεν είχα πρόβλημα.

Adeaphon
18-11-04, 22:34
Άντε να κάνω φορμάτ να δω τι θα γίνει.. υποθέτω καλύτερα να χάνω 70 giga απο το να μην έχω νετ.... :evil: :evil: :evil:

sdikr
18-11-04, 22:46
Άντε να κάνω φορμάτ να δω τι θα γίνει.. υποθέτω καλύτερα να χάνω 70 giga απο το να μην έχω νετ....

Γιατί δεν βγάζεις απλά το sp2;

Adeaphon
18-11-04, 23:48
Γιατι δεν το ήξερα ότι γίνετε :oops: :oops: Τέλος πάντον τώρα έγινε και το μόντεμ δουλέυει. Ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δει των σκληρό μου σαν 200?

sdikr
18-11-04, 23:50
Ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δει των σκληρό μου σαν 200?

το έχουνε πεί στο φόρουμ, αλλά μια αναζήτηση στο google για lba 48bit πιστέυω να σε βοηθήσει
Συγνώμη δεν έχω πάνω απο 120gb δίσκο (ακόμα!)

dreamer
19-11-04, 03:25
Εγω εχω 160 gb και τον βλεπει σε sp1. Βεβαια ειναι sata.ΔΕν ξερω αν παιζει ρολο αυτο

nnn
20-11-04, 00:05
Το sp2 εγκαθιστά ένα πρωτόκολλο Tcp/ip ipv6 της Microsoft το οποίο μεταφράζει τις διευθύνσεις με περίεργο τρόπο.
Αυτό το έδινε και σαν update για το sp1,δες αν το έχεις εγκατεστημένο.
Χτες που πέρασα το sp2 σε υπολογιστή δεν έβλεπε με τίποτα το ntua.gr και διάφορα άλλα sites.
Η λύση ήταν απεγκατάσταση γιατί εκτός αυτού έκανε και τον υπολογιστή να σέρνεται(AMD 64 3000+) και δεν αναγνώριζε και το CDrw :roll: .

paradisegr
20-11-04, 19:42
Το sp2 εγκαθιστά ένα πρωτόκολλο Tcp/ip ipv6 της Microsoft το οποίο μεταφράζει τις διευθύνσεις με περίεργο τρόπο.
Αυτό το έδινε και σαν update για το sp1,δες αν το έχεις εγκατεστημένο.
Χτες που πέρασα το sp2 σε υπολογιστή δεν έβλεπε με τίποτα το ntua.gr και διάφορα άλλα sites.
Η λύση ήταν απεγκατάσταση γιατί εκτός αυτού έκανε και τον υπολογιστή να σέρνεται(AMD 64 3000+) και δεν αναγνώριζε και το CDrw :roll: .

Φίλοι μου δυστηχώς το πρόβλημα δεν το έχουν τα sp2 και εγώ που τα έχω μου δουλέυει 3 μέρες σφαίρα σε όλες τις IP και μετά μπουκώνει και δε μπορείς να χτυπήσεις ούτε το web interface. Μετά μπορεί να ξανασυμβεί σε 3 ώρες ή 1 μέρα ακανόνιστα.
Ορισμένα έχουν βγει προβληματικά γιατί προφανώς η motorola δε κάνει quality control και ότι βγει - βγήκε. Τώρα εαν είσαι τυχερός και δουλέυει έχεις ένα πολύ καλό ρουτεράκι με 60 ευρώ εαν όχι ή το αλλάζεις και το παίζεις ή παίρνεις κάτι άλλο και τελειώνει η υπόθεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.