PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys wag 200g, "μπουκώνει" με πολλές συνδέσεις;



Yoshimitsu
19-06-07, 01:26
Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω εδω το thread ή εκεί που ασχολούνται με τα routers γενικότερα..
Όμως αυτό που βιώνω εδώ και ένα μήνα με το εν λόγο ρουτερ αλλά και με το κατάστημα από που το προμηθευτικά ξεπερνά κάθε προηγούμενο!
Σήμερα δεν θα αναφέρω από που προμηθευτικά το router.
Δεν έχω σκοπό ακόμα να τους "αδειάσω" ελπίζοντας μόνο κάποιος από δω μέσα να με πείσει ότι το ρουτερ είναι ΟΚ 100%
Να με βοηθήσει να το ρυθμίσω όπως πρέπει ώστε να μπορώ να πω ότι δεν κλαίω τα λεφτά μου!
Διαφορετικά θα έχω το δικαίωμα να θίξω το κατάστημα αλλά και το ρουτερ το όποιο πολλοί από σας αναφέρατε ότι είναι οκ με την ΟΝ.
Πηρά λοιπόν το ρουτερ για να μπορώ να συνδέομαι με την ΟΝ ώστε να ανοίξω ports και να μπορώ να κατεβάζω και να στέλνω ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!
Και το λέω αυτό γιατί όταν παίρνεις κάτι περιμένεις να ανταποκρίνεται στις δυνατότητες που ο κατασκευαστής του διαφημίζει.
Δεν μπορώ κύριοι να φυλάω καραούλι για το ποτέ το εν λόγο ρουτεράκι θα κολλήσει, θα μπουκώσει η θα κωλώσει στην διαδικασία αποστολής και λήψης δεδομένων!
Και αυτό συνέβη από την δεύτερη κιόλας μέρα αφότου προμηθευτικά το προϊόν αυτό!
Δηλαδή είτε σερφάριζα είτε κατέβαζα/ανέβαζα δεδομένα μέσο utorrent το μηχάνημα κάποια στιγμή κολαγε με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι συχνά πυκνά να κάνω επανεκκινήσεις.
Καλά αυτό μπορείς και το κάνεις την ημέρα!
Την νύκτα που κοιμάσαι όμως???
Τι πρέπει να κάνεις???
Να σαι από πάνω από το "μωράκι" μη μας πάθει τίποτα????
Έτσι στράφηκα για αρχή στην αναβάθμιση firmware κάτι που αποδείχτηκε ΘΡΥΛΕΡ!!
Το μηχάνημα βγήκε offline και για μίση ώρα παρά τις προσπάθειες του αδελφού μου και τις δίκες μου έκανε τα δικά του "κουλά"!!!
Κάποια στιγμή το "μωρό" μου ξύπνησε και ως δια μαγείας συνδέθηκε!!!! HALILUIAH!!!!
Παρά την αναβάθμιση firmware το ρουτερ συνέχισε να κόλα όπως και πριν!
Κάποιοι από δω μου έγραψαν πως φταίει το utorrent και ότι έπρεπε να μειώσω τις cοnnections στο 200 η στο 100 η ακόμα και να εγκαταλείψω το πρόγραμμα αυτό και να χρησιμοποιώ τo Azureus.
Η ακόμα καλύτερα να ξεχάσω γενικά τον ορό torrents και να κατεβάζω μέσω rapidshare!
Συγγνώμη αλλά για μένα όλα αυτά είναι ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΙ!!!!
Μέσα στις δυο μέρες και βλέποντας το μηχάνημα να κόλα ακόμα και όταν σερφάριζα μόνο, το πήγα στο κατάστημα από όπου το προμηθευτικά .
Οι ίδιοι μου παν ότι θα χρειαζόμουν 5 εργάσιμες μέρες για να αποφανθεί το service τους για το αν το ρουτεράκι είναι οκ.
Και όχι μόνο αυτό αλλά μου κανών και παρατήρηση γιατί ανέβασα το firmware!!!!
ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!
Ζήτησα από το κατάστημα αν διαπιστωθεί πως υπάρχει τελικά πρόβλημα με το εν λόγο ρουτερ να μην επιστραφεί άλλο ίδιο στη θέση του και απλά να γίνει πίστωση ώστε να πάρω κάτι άλλο.
Στις μέρες που περίμενα για να βγει το πόρισμα της "βιοψίας" χρησιμοποίησα το royter του αδελφού μου ένα US ROBOTICS SURECONNECT 9108 ADSL/PSTN WIRELESS ROUTER GATEWAY.
Όταν έβαλα το US πραγματικά έμεινα! κανένα πρόβλημα με το μηχάνημα αυτό!
ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ!!!!
Έτσι οι 5 μέρες πέρασαν και το us δούλευε ασταμάτητα δίχως το παραμικρό!
Εντωμεταξύ πληροφορούμαι πως οι τεχνικοί της εταιρίας δεν μπορούσαν να αποφανθούν αν το lynksis ήταν προβληματικό η όχι.
Έτσι το έστειλαν στην αντιπροσωπεία περιμένοντας αυτήν σε άλλες 15 μέρες να αποφασίσει τι θα γίνει με το προϊόν αυτό...
Έτσι και κοντά για ένα μήνα έμεινα δίχως το "μωρό" και απολάμβανα τις παροχές του US.
Οι μέρες πέρασαν και κάποια στιγμή ειδοποιήθηκα να πάω να (παραλάβω???) το μηχάνημα!!!
Πήγα λοιπόν εκεί και τους εξήγησα απλά ότι για μένα 20 μέρες + έμεινα χωρίς router!
Πως έπειτα από μια πολύμηνη ταλαιπωρία περιμένοντας να συνδεθώ επιτέλους με την ΟΝ.
Μου ήταν δύσκολο να χρεωθώ έναν μηνιάτικο συνδρομής, χωρίς να έχω καν πρόσβαση στο ιντερνέτ!
Έτσι τους είπα πως πηρά άλλο router και εφόσον το μηχάνημα που είχα αγοράσει από αυτούς ήταν εν τέλει προβληματικό όπως έκρινε και η αντιπροσωπεία, έπρεπε να μου κάνουν πίστωση ώστε να πάρω κάτι άλλο και όχι να αναγκαστώ να πάρω πίσω καινούριο το συγκεκριμένο Ρουτερ!
Εκείνοι από μεριάς τους δεν δεχτήκαν να το πάρουν πίσω και να πάρω κάτι άλλο προβάλλοντας διάφορα (μην τα χαρακτηρίσω!!!) επιχειρήματα!
Έτσι επέστρεψα κακήν κακώς πίσω με ένα μηχάνημα που δεν το θελα.
Μίλησα με πολλούς από την αλυσίδα καταστημάτων τους αλλά και την αντιπροσωπεία προσπαθώντας όλοι να με πείσουν να αποδεχτώ ότι θα μείνω με αυτή την συσκευή ..
Συγκεκριμένα ένας τεχνικός του καταστήματος μου ανέφερε από εμπειρία του ότι το μηχάνημα είναι οκ με την ΟΝ.
Έτσι αρχίζοντας να "δέχομαι" αυτήν την κατάληξη άνοιξα ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ LINKSYS συνδέοντας το στην ΟΝ.
Στο ίδιο έργο θεατής!!!!!
πάλι προβλήματα!!!
Και ούτε λόγος για αναβάθμιση firmware!!!
ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ!!!
δεν μπαίνει ούτε με γεώτρηση αν κάνω αναβάθμιση!!!
Το δοκίμασα και ξέρω!!!!!
Και ερχομαι και σας ερωτω!!!
φταιω εγω???
φταιει το μηχανημα???
φταινε οι ρυθμισεις??
Η φταιει η π.....να η τυχη μου???
Πηρα και ενημερωσα το καταστημα πως παλι αντιμετωπιζω προβληματα με το ρουτερ.
Και πως αν αυτή τη φορά δεν το δεχτούν πίσω ώστε να πάρω κάτι άλλο θα τους αναφέρω, θα τους μηνύσω, θα κάνω ότι περνά και ότι δεν περνά από το χέρι μου ώστε να κάνω αυτό που θέλω εγώ και όχι αυτοί !!!
θέλοντας όμως να δώσω μια τελευταία ευκαιρία σε αυτούς και στο μηχάνημα, περιμένω εσάς που έχετε την τύχη η την ατυχία να είστε κάτοχοι του μηχανήματος αυτού να μου πείτε αν έχετε και σεις προβλήματα ή αν εγώ κάνω κάποιο λάθος (ρυθμίσεις ,firmware) να βοηθήσετε έμενα & παράλληλα να βοηθήσετε και εκείνους να αποφύγουν την οργή μου.
Συγγνώμη για το μεγάλο μου γράμμα και ελπίζω σε ανταπόκριση σας.
Ευχαριστώ.

D.K.
19-06-07, 01:36
Φίλε διάβασα τον πόνο σου κι έχω να σου πώ 2 πράγματα:

1) Το μαγαζί πιστεύω ότι είναι το e-shop.

2) Το router σου δεν ήταν εξαρχής προβληματικό. Πολλά soho routers έχουν τέτοια προβλήματα όταν συνδέονται πολλά peers σε peer to peer προγράμματα και είναι απολύτως φυσιολογικό. Δεν είναι συμβιβασμός, είναι ότι απλά φτάνεις το router στα όρια των δυνατοτήτων του, 64 ΜΒ RAM σε onboard chip έχω δεί μόνο σε Cisco όσον αφορά soho ADSL router. Το δίκο σου έχει 8MB αν δεν κάνω λάθος ( όπως και το USR που αναφέρεις βέβαια ) . Το firmware δεν ξέρω γιατί δεν γινότανε upgrade. Πιστεύω ότι εσύ έκανες κάτι λάθος.

Τι προτίνω:

Λειτούργησε λίγο το router για 2-3 μέρες χωρίς torrents. Κατέβαζε από http ή ftp. Επίσης δοκίμασε το Pirelli και σύγκρινε τις συμπεριφορές.

Yoshimitsu
19-06-07, 01:41
το θεμα ειναι τι θα γινει και με το καταστημα! εγω δεν το θελω!!! και ας ειναι οι προδιαγραφες του ετσι οπως τα λες!! γιατι δεν βρεθηκες νωριτερα καλε μου ανθρωπεεεεεε!!!?????

Yoshimitsu
19-06-07, 01:47
και κατι ακομα! Στο us ανοιξα τις connections μεχρι 1000!!! καταβαζα ενα τορεντ απο 150 παροχους!!! + υπολοιπα ανοικτα τορρεντς και δεν ειχα προβλημα!!! αρα μαλλον δεν εχει να κανει τοσο η μνημη οσο μαλλον οτι το ρουτερ ειναι απλα..... ΜΟΥΦΑ!!!!

D.K.
19-06-07, 01:55
και κατι ακομα! Στο us ανοιξα τις connections μεχρι 1000!!! καταβαζα ενα τορεντ απο 150 παροχους!!! + υπολοιπα ανοικτα τορρεντς και δεν ειχα προβλημα!!! αρα μαλλον δεν εχει να κανει τοσο η μνημη οσο μαλλον οτι το ρουτερ ειναι απλα..... ΜΟΥΦΑ!!!!

Κοίταξε τα prive σου ;). Όχι δεν είναι μούφα το ρουτερ αλλά έχει να κάνει με το πως το κάθε ρουτερ διαχειρίζεται τους πίνακες στη μνήμη του. Μεγάλο ρόλο παίζει το firmware.

coil
19-06-07, 09:53
Δεν μπορώ κύριοι να φυλάω καραούλι για το ποτέ το εν λόγο ρουτεράκι θα κολλήσει, θα μπουκώσει η θα κωλώσει στην διαδικασία αποστολής και λήψης δεδομένων!
Και αυτό συνέβη από την δεύτερη κιόλας μέρα αφότου προμηθευτικά το προϊόν αυτό!
Δηλαδή είτε σερφάριζα είτε κατέβαζα/ανέβαζα δεδομένα μέσο utorrent το μηχάνημα κάποια στιγμή κολαγε με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι συχνά πυκνά να κάνω επανεκκινήσεις.


Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε καλό θα ήταν να γράψεις
ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα.
Το "κολλήσει, μπουκώσει, και κωλώσει" δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

Ο router _κολλάει_ μόνο όταν έχεις το utorrent ανοιχτό?

Yoshimitsu
19-06-07, 11:26
Και οι τρεις λεξεις απλα υπαρχουν για να περιγραψουν κωμικα το ιδιο προβλημα! Απο κει και περα αδερφε παιρνεις οποια προτιμας εσυ! αναφερω γενικοτερα τα προβληματα στο κειμενο (ορεξη να χεις να διαβαζεις....) τωρα το utorrent ειναι το συνηθισμενο μου κολλημα. Στο σερφαρισμα οχι παντα!
η αναβαθμιση firmware ειναι επισης προβλημα! γιατι απο την ωρα που κανω την τελευταια αναβαθμιση τοτε το ρουτερ δεν "βλεπει" ιντερνετ. αν παλι κανω υποβαθμιση και παω στην εργοστασιακη εκδοση 1.1 και με διαφορες αλχιμειες δηλαδη, επανεκινηση υπολογιστη δυο reset στο ρουτερ & και ξαναρυθμιση (κατι που εκανα και στην αναβαθμιση χωρις αποτελεσμα) τοτε παιρνει μπρος...

Avesael
19-06-07, 11:28
Το πρόβλημα που αντιμετώπισα με το εν λόγω ρούτερ ήταν το λεγόμενο "μπούκωμα". Ενώ έδειχνε ότι είναι connected και ότι όλα λειτουργούν καλά, δε λειτουργούσε τίποτα.Αυτό παρατηρήθηκε ειδικά μετά από torrents downloading (αρχικά) αλλά μετά το παρατήρησα και στην υπόλοιπη λειτουργία του ιντερνετ.Εκανα όλες τις αναβαθμίσεις firmware η αλήθεια είναι, με το που έβγαινε το καινούργιο (χωρίς προβλήματα στην αναβάθμιση). Στο τέλος επειδή αγανάκτησα κι εγώ έκανα downgrade το firmware στο 1.01.01 και από τότε (όσο μπόρεσα να το δοκιμάσω - περίπου 2 σερί ημέρες) δεν έχω πρόβλημα. Τώρα έχω το Pirelli πάνω για άλλους λόγους. Αυτά από μένα. Δοκίμασε φίλε Yoshimitsu να κάνεις downgrade σε 1.01.01 και δες τι γίνεται...

Παναγιώτης
19-06-07, 12:01
Εγώ ξεπέρασα τα ίδια προβλήματα με το 1.01.03 firm.

Εδώ και τρείς μέρες μια χαρά.

coil
19-06-07, 12:03
Να υποθέσω ότι έχεις XP με SP2.

Αν είναι έτσι θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά εδώ:
http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=15992
και συγκεκριμένα στο section που αναφέρεται στο
SLOW/INTERRUPTED INTERNET

Δοκίμασε να αλλάξεις το TCPIP.sys file όπως περιγράφεται στο
link που σε παραπέμπει.

Avesael
19-06-07, 20:48
Πάντως εδώ και 4 ώρες σερί με το 1.01.01 δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα...(Ξέρω 'γω, ίσως να ευθύνεται και η άνοδος του snr στα 16db; Πάντως με το Pirelli δεν είχα "μπουκώματα")

Παναγιώτης
20-06-07, 09:33
Ίσως επειδή με το pirelli δεν αξιοποιούσες τις συνδέσεις που είχες ορίσει στον torrent client σου?

Yoshimitsu
20-06-07, 20:44
παιδια εκανα και στο 1.01.03 αναβαθμιση αλλα παλι τιποτα παλι δεν βλεπει ιντερνετ. οσο για το tcp_ip.sys το χω μετατρεψει απο πριν ... μενει να δω και το 1.01.02...........

Reignman
20-06-07, 20:54
Μια διαπίστωση που έκανα κι εγώ...
Το firmware που δίνει επίσημα η Linksys έχει τσακωθεί με το routerάκι μου...
Κατέβασα το "τροποποιημένο" της Forthnet από το site της και βρήκα την
υγειά μου... Ούτε αποσυνδέσεις ούτε κολλήματα.. Απλά τελειότητα!
Ρίξε μια ματιά και κει... Δεν έχεις να χάσεις και κάτι...

http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

andreasp
21-06-07, 21:05
το θεμα ειναι τι θα γινει και με το καταστημα! εγω δεν το θελω!!! και ας ειναι οι προδιαγραφες του ετσι οπως τα λες!! γιατι δεν βρεθηκες νωριτερα καλε μου ανθρωπεεεεεε!!!?????

Και επειδη εσυ το αγορασες και αλλαξες γνωμη, πρέπει να το φάει το κατάστημα?
ή μηπως εσυ οταν το αγορασες, αν επαιρνες ενα ανοιγμενο ρουτερ που καποιος αλλος το ειχε παρει ενα μηνα, του ειχε αναβαθμισει το firmware, και το ειχε στειλει στο σερβις, δεν θα ειχες προβλημα?
Αλλη φορα να σκεφτεσε καλυτερα τι αγορα θα κάνεις, και οχι να παραπονιεσαι 1 μηνα μετά γιατι δεν το παίρνουν πίσω να σου δώσουν τα λεφτά σου.

sdikr
21-06-07, 21:26
Δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με τα linksys σε Οτενετ, forthnet, Altecnet (μέσω ΑΡΥΣ ΟΤΕ)

το πρόβλημα μάλλον είναι αλλού

@ ADSLgr.com All rights reserved.