PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι λογικό;



TalosGR
03-12-18, 06:15
Γεια σας παιδιά, με απελπισία σας γράφω αυτό το κείμενο γιατί πλέον τα έχω παίξει κυριολεκτικά. Έχω 24 ADSL Cosmote , βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης και η γραμμή μου είναι αυτή. Η φωτογραφία είναι μετά που περίμενα 5 λεπτά αφού είχα βγάλει από την πρίζα το Router. Έχω το SpeedPort Entry V2i. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έχω αλλάξει Channel που δεν υπάρχει γειτονικό κανάλι, κωδικό, έχω απενεργοποιήσει το iPv6, έχω αλλάξει τα πάντα καθώς και dns servers του Google (8-8-8-8 και 8-8-4-4) και ευτυχώς είδα μια αλλαγή στο browsing καθώς και στο Youtube αλλά και Twitch διότι βλέπω μόνο βίντεο και παιχνίδια. Εγώ έχω ζητήσει αλλαγή σε FastPath, αργά μεν αλλά πολύ καλύτερο τώρα το ping. Από 100 κάτι σε λιγότερο από 60 μερικές φορές, πάντα βέβαια με κάτι ανεβάσματα στα 200+. Έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στην Cosmote και έχω παραπονεθεί που ουσιαστικά έχω 24 γραμμή και δεν πιάνω ούτε πιο κάτω από το μισό. Ξεφτίλα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου έκαναν εκκαθάριση γραμμής και η απάντηση της κοπέλας ήταν " εεε ναι τι να σας πω, από 2,8 πήγε 3,2 δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να σας κάνω." Μέσα στα νεύρα εγώ ζήτησα αλλαγή bandwith και πήρε πόρτα η κοπέλα γιατί της το έκλεισα στην μούρη. Μαλακία μου μεν αλλά μέσα στα νεύρα συμβαίνει. Υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορώ να κάνω να ανεβάσω στατιστικά; Δεν γίνεται να κατεβάζω με 200kbs/150kbs και ούτε 720p να πιάνω.

deniSun
03-12-18, 09:42
Κλειδώνεις χαμηλά γιατί είσαι σε gmt προφίλ.
Γύρισέ το σε adsl2+.

TalosGR
03-12-18, 16:12
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά το θέμα είναι πως δεν ξέρω να το κάνω αυτό. Επίσης θα βοηθήσει σε κάτι η αλλαγή του σε αυτό που λες;

kosnik67
03-12-18, 16:42
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά το θέμα είναι πως δεν ξέρω να το κάνω αυτό. Επίσης θα βοηθήσει σε κάτι η αλλαγή του σε αυτό που λες;

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του router και αν θυμάμαι καλά πας:
INTERNET - WAN - DSL - DSL Modulation Parameters
Στο "DSL modulation parameters" τσεκάρεις μόνο το ADSL_2plus (G.992.5), μετά "apply" και μετά επανεκκίνηση

TalosGR
03-12-18, 16:48
Φίλε μου καλά θυμάσαι, απλά έχει πάρα πολλά επιλεγμένα εδώ, να τα βγάλω όλα και να αφήσω αυτό που είπες;
199317

sdikr
03-12-18, 16:55
Δεν μπορείς να αλλάξεις κατι εσύ,
Μήπως σε έχουνε βάλει σε 4αρα γραμμή;
Με αυτά τα νούμερα attenuation ακόμα και με gdmt θα έπρεπε να πιάνεις τα 8, μάλλον υπάρχει θέμα με την γραμμή

kosnik67
03-12-18, 16:56
Τα profile άστα όπως είναι για ασφάλεια
Στις 4 πρώτες σειρές έως KAI το VDSL2 (G.993.) ξετσεκάρισε τα όλα και άφησε μόνο το ADSL_2plus (G.992.5)

TalosGR
03-12-18, 17:05
@sdikr
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου απλά 2 ερωτήματα , πως μπορώ να δω σε τι νούμερο γραμμή με έχουν βάλει; καθώς και τι μπορώ να κάνω "αν" υπάρχει θέμα με την γραμμή για να το ελένξω και αυτό. Συγγνώμη προς όλους που πολυλογώ απλά προσπαθώ να δω αν υπάρχει λύση στο "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω.

kosnik67
03-12-18, 17:06
Δεν μπορείς να αλλάξεις κατι εσύ,
Μήπως σε έχουνε βάλει σε 4αρα γραμμή;
Με αυτά τα νούμερα attenuation ακόμα και με gdmt θα έπρεπε να πιάνεις τα 8, μάλλον υπάρχει θέμα με την γραμμή

1. Άμα είχε 4αρα θα συγχρόνιζε 4096
2. Εγώ που έχω 4αρα στη δουλειά μου έχει modulation G.992.5 annex A

TalosGR
03-12-18, 17:06
Ορίστε τα νέα στατιστικά σε αλλαγή adsl 2+ 199318

kosnik67
03-12-18, 17:09
Ορίστε τα νέα στατιστικά σε αλλαγή adsl 2+ 199318

Το ξαναγυρίζεις όπως ήταν.
Να δώσεις βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό για να το ψάξουν.

TalosGR
03-12-18, 17:12
Το ξαναγυρίζεις όπως ήταν.
Να δώσεις βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό για να το ψάξουν.
Αυτό μπορώ να το κάνω με τηλεφώνημα ή πρέπει να έρθει ειδικός;
Επίσης κάτι παίχτηκε και είναι στα 2 η γραμμή ακόμα αντί για 4 που ήταν πριν την αλλαγή.

deniSun
03-12-18, 17:16
Δήλωσε βλάβη για χαμηλό συντονισμό και θα το ψάξουν αυτοί.
Θα έρθει τεχνικός και μπορεί να σου ζητήσει να ανέβει και στο σπίτι σου να κάνει μετρήσεις.

TalosGR
03-12-18, 17:19
Δήλωσε βλάβη για χαμηλό συντονισμό και θα το ψάξουν αυτοί.
Θα έρθει τεχνικός και μπορεί να σου ζητήσει να ανέβει και στο σπίτι σου να κάνει μετρήσεις.

Έγινε, θα βρω το θάρρος και θα πάρω τηλέφωνο πιο απόγευμα αφού είναι και 24ωρό και θα παραθέσω νέα ξανά όταν έρθει ο ειδικός.
Σας ευχαριστώ.

TalosGR
07-12-18, 12:16
ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΘΗΚΑ! Χίλια ευχαριστώ , κάλεσα για βλάβη στις 3/12 και ήρθε σήμερα 7/12 αλλά χαλάλι ξέρω πως σίγουρα θα έχουν δουλείες και τα αποτελέσματα είναι τεράστια. Πριν κατέβαζα με 300kbs και τώρα πάω σε 1.20MB'S. ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Για εμένα τουλάχιστον που δεν έχω ξαναδεί τέτοια νούμερα ξανά. Επίσης μου είπε το παιδί πως ήταν πρόβλημα τις γραμμής και των πραγμάτων τους. Anyway, αυτές είναι οι διαφορές. Επίσης σε λιγάκι θα αλλάξει σε fast path που το ζήτησα λόγω παιχνιδιών. Αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα ένα τηλεφώνημα θα σώσει.
199421

Kostinos
08-12-18, 20:14
Σε Είχανε σε fast path και τώρα είσαι σε interlaced.

@ ADSLgr.com All rights reserved.