PDA

Επιστροφή στο Forum : usr 9106 & iptables



dvm
18-11-04, 23:25
Γεια χαρά σ'όλους. Θέλω να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανένας να κάνει κάτι με τα iptables του 9106. Μόλις άρχισα να διαβάζω για iptables και είπα να δοκιμάσω να κόψω κάποια port udp που ένα παιχνίδι τα θέλει για authentication. (Για τους κακόβολους :) το παιχνίδι το έχω κανονικά) Εγώ θέλω να παίξω δικτυακό μεταξύ των 2 υπολογιστών μου. Η άποψη της εταιρείας είναι ότι πρέπει να έχω 2ο αγορασμένο παιχνίδι για να το κάνω αυτό, πράγμα που δεν το δέχομαι (Ναι ακόμα και για lan παιχνίδι κάνει authenticate μέσω internet, ρε ήμαρτον που θα 'λεγε κι ο Γεωργίου). Έχω δοκιμάσει και πέτυχε, βγάζοντας το καλώδιο της dsl να παίξω δικτυακό. Δοκίμασα λοιπόν την κάτοθι εντολή:

iptables -A OUTPUT -p udp -j DROP
Με αυτή την εντολή κλείνω όλα τα ports σε udp έτσι;
Παρ' όλα αυτά το παιχνίδι έκανε authenticate κανονικά. Είχα και internet. Στη συνέχεια δοκίμασα την παραπάνω εντολή στο ίδιο το pc (slackware 10.0) αλλά το παιχνίδι αρνιόταν να τρέξει. Αν την αφαιρούσα έτρεχε κανονικά. Όσο ήταν ενεργοποιημένη η εντολή δεν μπόρεσα να κάνω search στο google μέσα από την μπάρα του firefox (δηλαδή αν κατάλαβα καλά με udp τα στέλνει; ).
Αυτό που κυρίως θέλω να ρωτήσω είναι
1) αν στα iptables κάποια rules κάνουν override κάποια άλλα. Αλλά κι έτσι να ήταν το 9106 έχει rules μόνο στα input & forward chains. Μήπως κάνουν override και τα chains;
και 2) πρέπει να δώσω κάποια εντολή στο 9106 για να σώσει τα rules και να ενεργοποιηθούν; Γιατί ένιωθα σαν να τα έγραφα και το 9106 με έγραφε κι αυτό (στα παλιά του τα παπούτσια :) )
Συγγνώμη για το μεγάλο μέγεθος αλλά ήθελα να εξηγήσω καλά την απορία ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.