PDA

Επιστροφή στο Forum : x64 Media Players



applebite
19-06-07, 03:29
Χαιρετισματα παιδια κ συγχαρητηρια για το φορουμ. Η αληθεια ειναι οτι το παρακολουθω απο το 2004, αλλα μαλλον ειμαι λιγο αντικοινωνικος ανθρωπος κ δεν εκανα εγγραφη. Τελοσπαντων, για να περασουμε στο θεμα. Χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο ΧΡ64 και ειμαι ικανοποιημενος, η τελοσπαντων οσο ικανοποιημενος μπορει να ειναι καποιος απο Windows. Η μονη μου απορια ειναι γιατι ο WMP11, παρ'ολο που πλασαρεται ως 64bitος τρεχει στα 32 bit. Το εχω googlαρει επανειλλημενα, αλλα εχω πετυχει ενα δισεκατομμυριο διαφορετικες απαντησεις κ δεν εχω καταλαβει ακριβως τι παιζει. Το πιθανοτερο ειναι να ειναι απλα 32bit, αλλα καπου ειχε παρει το ματι μου οτι εχει κ 64bitη version οπως στα Vista (τα οποια δεν προτιθεμαι να εγκαταστησω). Οποτε ειπα να ζητησω κ τα δικα σας φωτα, ιδιως του Wantilles που φαινεται να εχει ασχοληθει πολυ με ΧΡ64, αρκει να μη με αρχισει κ εμενα στις Παναγιες απο τωρα, ας γνωριστουμε πρωτα ;)
Κ περα απο αυτο, εχετε να μου προτεινετε καποιον αξιολογο 64bit media player; Το θεμα με τους codecs το γνωριζω, μη σας απασχολει.
Καλη συνεχεια

Liakoni
19-06-07, 07:15
Μπορείς να δοκιμάσεις τον MPlayer (http://www.mplayerhq.hu/design7/news.html) .

deniSun
19-06-07, 14:36
Μήπως δεν κατέβασες την σωστή version;

WAntilles
19-06-07, 15:52
Καλώς τον.

Θα πρότεινα μιας και υπάρχει το παρακάτω 32-bit αχτύπητο πακετάκι:

- Media Player Classic Unicode 6.4.9.0++ τελευταία development version (θα την βρεις εδώ στο forum)
- XviD 1.2.x multi-threaded (για όλα τα MPEG-4 πλην h/x264)
- CoreAVC 1.3.x (για h/x264)
- ffdshow (για FLV)
- QuickTime Alternative (για QuickTime)
- Real Alternative (για Real Media)

το οποίο τσακίζει ανεξαρτήτως bits (32 ή 64), και σε ορισμένα σημεία (h/x264) τρώει ακόμα και τα *NIX συστήματα, να πας σε αυτό.

Είναι ότι ακριβώς χρειάζεται ο καθένας, λιτό, απέριττο, που κάνει επακριβώς τη δουλειά του, χωρίς να εγκαθιστά μυριάδες άχρηστα-τυχάρπαστα πράγματα.

Με τις τελευταίες (εδώ και 6 μήνες) εξελίξεις, πλέον η παραπάνω ομάδα "όλα τα κόβει, όλα τα μαχαιρώνει" και έχει καταστεί άχρηστη η παρουσία του VLC καί στα Windows.

ksipsi
19-06-07, 16:09
Θα πρότεινα μιας και υπάρχει το παρακάτω 32-bit αχτύπητο πακετάκι:

- Media Player Classic Unicode 6.4.9.0++ τελευταία development version (θα την βρεις εδώ στο forum)
- XviD 1.2.x multi-threaded (για όλα τα MPEG-4 πλην h/x264)
- CoreAVC 1.3.x (για h/x264)
- ffdshow (για FLV)
- QuickTime Alternative (για QuickTime)
- Real Alternative (για Real Media)


Αν και ειναι 32-bit εγω θα σου προτεινα να βαλεις τον Gom Player.
Παιζει ολα τα MPEG-4,h/x264 και τα περισσοτερα FLV, QuickTime, Real Media χωρις κανενα εξτρα codec. Τα κανει ολα και συμφερει, εχει (προσωπικη μου γνωμη) πολυ καλλιτερο Interface και δεν χρειαζεται να εγκαθιστας 800 plugins για να κανεις την δουλεια σου, αν και θα σου προτεινα και εγω να βαλεις CoreAVC γιατι με αυτο εχεις καλλιτερο και ποιοτικοτερο playback.
Ασχετο αλλα γιατι θες x64 Media Player ;

Unreal
19-06-07, 17:59
Εγώ που έχω τα Vista 64bit, δεν μπορώ να βρω πουθενά τον WMplayer 11 64bit. Αυτός που έχω (τον βάζουν αυτόματα τα Vista) δεν δίνει πληροφορίες στο about σχετικα με το αν είναι 32bit ή 64bit αλλά στο taskmanager->processes το wmplayer.exe παίρνει το *32 που σημαίνει ότι είναι 32bit.

applebite
21-06-07, 14:18
Εγώ που έχω τα Vista 64bit, δεν μπορώ να βρω πουθενά τον WMplayer 11 64bit. Αυτός που έχω (τον βάζουν αυτόματα τα Vista) δεν δίνει πληροφορίες στο about σχετικα με το αν είναι 32bit ή 64bit αλλά στο taskmanager->processes το wmplayer.exe παίρνει το *32 που σημαίνει ότι είναι 32bit.

Καποια στιγμη θα κατσω να το μεταφρασω κ να το κανω upload, αλλα προς το παρον μολις ξυπνησα και ελπιζω στην κατανοηση σας. Anyway, για οποιον θελει 64bit MP στα Vista:

http://www.mydigitallife.info/2007/01/19/switch-change-or-set-64-bit-windows-media-player-11-wmp11-in-windows-vista-x64-as-default/

Αρκει να θυμαστε οτι χρειαζεστε κ 64bitους codecs για αναπαραγωγη αρχειων.

@Wantilles: Αυτα που μου προτεινες χρησιμοποιω, απλα ειναι εκεινες οι μ@λ@κισμενες στιγμες που βαριεσαι κ δε βρισκεις τιποτα καλυτερο να κανεις απο το να βγαλεις ολα τα *32 απο τον Task Manager γιατι σου χτυπανε στο ματι, γι'αυτο εκανα το Post. Τhanx anyway παντως

Unreal
21-06-07, 16:34
Μάλιστα. Πάντως και στις δύο περιπτώσεις όλη την δουλειά φαίνεται να την κάνει το mfpmp.exe (που είναι 64bit) που είναι αυτό με το μεγαλύτερο % utilization είτε τρέχω τον 32bit είτε τον 64bit. Νομίζω ότι η διαφορά είναι μόνο στο interface.

Τελικά περίεργα τα πράγματα. Απο αυτό που συμπέρανα είναι ότι ο 64bit παίζει μόνο αν βρει τον 64bit codec, ενώ ο 32bit παίζει είτε με 64bit codec (μέσω του mfpmp.exe) είτε με 32bit codec αν δεν βρει τον κατάλληλο 64bit codec. Ο 32bit λοιπόν φαίνεται πιο ευέλικτος.

Vietmam
23-06-07, 16:22
Τελικά νομίζω οτι μάπα το καρπούζι (64bit) .. θέλουν πολύ χρόνο ακόμα, είμαι πάλι για format και τρέμω.

WAntilles
23-06-07, 18:34
Το καρπούζι μια χαρά είναι.

Το στομάχι σου έχει πρόβλημα.

Vietmam
23-06-07, 19:44
μια χαρά είναι το στομάχι μου. Ίσως το πρόβλημα να είναι οτι δέν δουλεύει όλος ο πλανίτης τα pc του όπως τα δουλεύει ο wantilles

Unreal
24-06-07, 08:12
Τα vista 64bit? Έχουν μεγάλη συμβατότητα με 32bit , τουλάχιστον όσο αφορά τα παιχνίδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.