PDA

Επιστροφή στο Forum : usr 9106 sucks!!!!! (προβλήματα!)



sdikr
18-11-04, 23:47
Σας την έσκασα εε;; :wink:

Σε εμένα μια χαρά δουλέυει
απλά δυο προβληματάκια μέχρι τώρα

έχει πρόβλημα με τα Long user names και δυστηχώς αυτό πάει στην forthnet (η μόνη που το θέλει τόσο μεγάλο!!)


έχει πρόβλημα αν κάνεις χρήση του χαρακτήρα # στο username, password

crimson
18-11-04, 23:56
εμ... της φόρθνετ είναι πιο μεγάλο.

:lol: :lol: :lol:

maxtak
18-11-04, 23:56
Σας την έσκασα εε;; :wink:




έχει πρόβλημα αν κάνεις χρήση του χαρακτήρα # στο username, password

Στο pass εχω μερικα ΧΩΡΙΣ κανενα προβλημα...


Το δικο μου "προβλημα" μεχρι τωρα ειναι που δεν μπορω να δω τον http και ftp server...
Αλλα ειναι σιγουρο πως κατι δεν κανω καλα εγω με τις πορτες.....δεν εχω και πολυ χρονο να το ψαξω....
;-)

sdikr
18-11-04, 23:59
Στο pass εχω μερικα ΧΩΡΙΣ κανενα προβλημα...


το συγκεκριμένο #?
γιατί σε δύο που δοκίμασα είχα πρόβλημα

sdikr
19-11-04, 00:00
Το δικο μου "προβλημα" μεχρι τωρα ειναι που δεν μπορω να δω τον http και ftp server...

απλά το δηλώνεις στο virtual servers

kadronarxis
19-11-04, 00:04
Σταθερότατο και το 9106 και το 9105.
Πιστεύω, ότι για τα προβλήματα που βλέπω στο internet σχετικά με αυτά τα routers φταίνε οι υπολογιστές και τα xp και όχι τα routers.
Μόλις κλείσω μια βδομάδα με το 9105 full connected, χωρίς κανένα restart, θα επανέλθω. :D

Άντε γερά μωρέεεε!!!

enwsitis21
19-11-04, 00:07
έχει πρόβλημα αν κάνεις χρήση του χαρακτήρα # στο username, password

Καλό κι'αυτό.
Τί άλλο θα δούμε...

sdikr
19-11-04, 00:09
Καλό κι'αυτό.
Τί άλλο θα δούμε...

πολλά!!!
exploring the unknown!!

dracula
19-11-04, 22:48
Σας την έσκασα εε;; :wink:

Σε εμένα μια χαρά δουλέυει
απλά δυο προβληματάκια μέχρι τώρα

έχει πρόβλημα με τα Long user names και δυστηχώς αυτό πάει στην forthnet (η μόνη που το θέλει τόσο μεγάλο!!)


έχει πρόβλημα αν κάνεις χρήση του χαρακτήρα # στο username, password

Με γλύτωσες από το να το πετάξω από το παράθυρο... Άλλαξα τα # από το pass και όλα δούλεψαν Α Ψ Ο Γ Α!!! :beer :beer :beer :beer :beer

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

ΥΓ: Μήπως πρέπει το συγκεκριμένο πρόβλημα και η λύση να γίνει sticky;

maxtak
19-11-04, 23:11
Στο pass εχω μερικα ΧΩΡΙΣ κανενα προβλημα...


το συγκεκριμένο #?
γιατί σε δύο που δοκίμασα είχα πρόβλημα

στο pass μου εχω τεσσερα(4) #
χωρις προβλημα...

maxtak
19-11-04, 23:13
Το δικο μου "προβλημα" μεχρι τωρα ειναι που δεν μπορω να δω τον http και ftp server...

απλά το δηλώνεις στο virtual servers


απο την αρχη εχω κανει και αυτο...ΔΕΝ....
ουτε http αλλα ουτε και ftp...
καποια στιγμη που θα εχω ορεξη και χρονo θα το ψαξω...

sdikr
19-11-04, 23:19
στο pass μου εχω τεσσερα(4) #
χωρις προβλημα...

πως κάνεις την σύνδεση;
pppoa, pppoe, bridged;

maxtak
20-11-04, 00:24
στο pass μου εχω τεσσερα(4) #
χωρις προβλημα...

πως κάνεις την σύνδεση;
pppoa, pppoe, bridged;


pppoa

zavaras
20-11-04, 02:12
Λοιπόν, εγώ αντιμετωπίζω μόνο δύο μικρά προβλήματα με το 9106 για τα οποία όμως δεν ξέρω αν φταίει το ίδιο ή κάτι άλλο.

Πρώτον όταν το ανοίγω και αφού συγχρονίσει με τον ΟΤΕ, το WAN IP για 5 δευτερόλεπτα περίπου γίνεται κόκκινο. Μετά πρασινίζει.

Δεύτερον, όταν το αφήσω 1-2 μέρες με το Azureus να κατεβάζει η σύνδεση με τον ISP πέφτει (το WAN IP γίνεται κόκκινο) και χρειάζεται επανεκκίνηση.

Έχω το τελευταίο firmware, LAN controller της Abit NF7, είμαι σε DSLAM SIEMENS (πεδίο Άρεως) με σύνδεση ACN και τρέχω WinXP SP1.

sdikr
20-11-04, 02:20
Πρώτον όταν το ανοίγω και αφού συγχρονίσει με τον ΟΤΕ, το WAN IP για 5 δευτερόλεπτα περίπου γίνεται κόκκινο. Μετά πρασινίζει.

αυτο είναι ¨"normal" θέλει λίγο χρόνο να κάνει connect



Δεύτερον, όταν το αφήσω 1-2 μέρες με το Azureus να κατεβάζει η σύνδεση με τον ISP πέφτει (το WAN IP γίνεται κόκκινο) και χρειάζεται επανεκκίνηση.

azureus δεν έχω δοκιμάσει αλλά με το μουλάρι το ξεσκισά και δεν έχει καταλάβει τίποτα! (κανένα πρόβλημα!)

πρόβλημα είχα όταν είχε γενικά πρόβλημα η θεσσαλονίκη (υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ) σε εκείνη την περίπτωση είχα και εγω disconect

paradisegr
21-11-04, 04:50
Λοιπόν μάλλον βρήκα την αιτία που σταματάει το ρουτερακι, ανα 30 MB μπουκώνει και δεν κατεβάζει τίποτα αλλά ούτε και στο web interface σε αφήνει να μπεις.On -off από πισω μόνο.

Τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι πραγματικό. Τόσα προβλήματα σε τόσο λίγο χρόνο δεν έχω διαβάσει για κανένα άλλο ρουτερ.
Το θέμα είναι να το πηγαίνω πίσω μέχρι να μου κάτσει κανα καλό (δουλειά δεν είχε ο διάολος...) ή να το στείλω αδιάβαστο για κανα 652.

Ασε δηλαδή που το firewall τα αφήνει όλα και περνάνε.. αλλά για την υγρασία θα μιλήσω άλλη φορά.

sdikr
21-11-04, 05:08
Λοιπόν μάλλον βρήκα την αιτία που σταματάει το ρουτερακι, ανα 30 MB μπουκώνει και δεν κατεβάζει τίποτα αλλά ούτε και στο web interface σε αφήνει να μπεις.On -off από πισω μόνο.

Τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι πραγματικό. Τόσα προβλήματα σε τόσο λίγο χρόνο δεν έχω διαβάσει για κανένα άλλο ρουτερ.
Το θέμα είναι να το πηγαίνω πίσω μέχρι να μου κάτσει κανα καλό (δουλειά δεν είχε ο διάολος...) ή να το στείλω αδιάβαστο για κανα 652.

Ασε δηλαδή που το firewall τα αφήνει όλα και περνάνε.. αλλά για την υγρασία θα μιλήσω άλλη φορά.


Εχω δεί για πολλά router να υπάρχουν προβλήματα (jetspeed, ring a bell; ή και zyxel)
προσωπικά με το 9106 δεν είχα κανένα πρόβλημα (όχι οτι είχα με το 652)

αυτό που λές για το firewall με παραξενέυει, πώς το έχεις σετάρει; dmz, triggers or virtual servers;

απο όσο διάβασα πχ με το μουλάρι αν το ρυθμίσεις με trigger κάνει περίεργα, αλλά αν το κάνεις με virtual server είναι μια χαρά (και αυτό το υπογράφω!)

paradisegr
21-11-04, 18:06
[quote]
Εχω δεί για πολλά router να υπάρχουν προβλήματα (jetspeed, ring a bell; ή και zyxel)
προσωπικά με το 9106 δεν είχα κανένα πρόβλημα (όχι οτι είχα με το 652)

αυτό που λές για το firewall με παραξενέυει, πώς το έχεις σετάρει; dmz, triggers or virtual servers;

απο όσο διάβασα πχ με το μουλάρι αν το ρυθμίσεις με trigger κάνει περίεργα, αλλά αν το κάνεις με virtual server είναι μια χαρά (και αυτό το υπογράφω!)

Ανέφερα τόσα προβλήματα σε τόσο λίγο χρόνο, ούτε 20 ημέρες ουσιαστικά δεν έχει που έγινε το μπουμ στη ζήτηση για το συγκεκριμένο ρουτεράκι, όλα τα μηχανήματα παρουσιάζουν προβλήματα αλλά σε τόσα λίγα μηχανήματα σχετικά με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν (zyxel, alkatel, κτλ) μου κάνει μεγάλη εντύπωση σχετικά με τον έλεγχο ποιότητας που κάνει η USR.

Στα νεότερα με το ρουτεράκι μου τελικά η συχνότητα που μπουκώνει, ενώ 3 φορές ήταν 30 ΜΒ μετά το τελευταίο post μου σταμάτησε στα 120 ΜΒ.

Οσον αφορά το firewall δεν έχω σετάρει τίποτα ούτε DMZ ούτε virtual servers τίποτα πρέπει να περνάνε τα πάντα?
Το default του firewall είναι on ή off και αν είναι έτσι πως αλλάζει? Προφανώς πρέπει να είναι on!!

sdikr
21-11-04, 18:23
Οσον αφορά το firewall δεν έχω σετάρει τίποτα ούτε DMZ ούτε virtual servers τίποτα πρέπει να περνάνε τα πάντα?
Το default του firewall είναι on ή off και αν είναι έτσι πως αλλάζει? Προφανώς πρέπει να είναι on!!

το default είναι on αν κάνεις χρήση routed pppoa,pppoe

leequid
22-11-04, 15:25
Λοιπόν μάλλον βρήκα την αιτία που σταματάει το ρουτερακι, ανα 30 MB μπουκώνει και δεν κατεβάζει τίποτα αλλά ούτε και στο web interface σε αφήνει να μπεις.On -off από πισω μόνο.

Τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι πραγματικό. Τόσα προβλήματα σε τόσο λίγο χρόνο δεν έχω διαβάσει για κανένα άλλο ρουτερ.
Το θέμα είναι να το πηγαίνω πίσω μέχρι να μου κάτσει κανα καλό (δουλειά δεν είχε ο διάολος...) ή να το στείλω αδιάβαστο για κανα 652.

Ασε δηλαδή που το firewall τα αφήνει όλα και περνάνε.. αλλά για την υγρασία θα μιλήσω άλλη φορά.

Τα ιδια μπουκωματα συμβαινανε σε μενα αλλα σε πολυ λιγοτερα MB.Το αλλαξα και ολα οκ.Δεν ξερω εαν φταιει η παρτιδα ή το firmware ,αλλα μεχρι στιγμης μετα την αλλαγη ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Τα προβληματα ειναι εμφανη διοτι εχουνε πεσει ολοι με τα μουτρα να μαθουν αυτο το μοντελο με εξαιρετικο value for money.

paradisegr
23-11-04, 02:41
Τελικά επειδή η υπομονή μου είναι μάλλον μικρή σε σχέση με τους υπολοιπους, το έδωσα πίσω και πήρα ένα Zyxel 650H για να είμαστε σίγουροι.
Ειλικρινά δε θα άντεχα να το έδινα πίσω και το καινούργιο να ήταν μια από τα ίδια ή τίποτα άλλο.
Μάλλον ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό :?
Τέλος πάντων εύχομαι σε όλα τα παιδιά να μην αντιμετωπίσουν κανένα άλλο πρόβλημα και όλα να τους πάνε καλά με το συγκεκριμένο ρουτεράκι πολύ φοβάμαι όμως ότι το quality control της USR είναι ανύπαρκτο γιαυτό και η πολύ καλή τιμή (ότι παράγουμε το στέλνουμε στην αγορά). Ή σου κάθεται καλό και έχεις ενα super ρουτερακι με 60 ευρώ ή τρέχεις να το πας πίσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.