PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή HOL HiBox και αυτόματη ανανέωση



DraPPer
19-06-07, 10:42
Είχα πάρει πριν από 1.5 χρόνο το ADSL in a Box για ένα χρόνο και έληξε πριν από 5 μήνες όπου αυτόματα η HOL με έβαλε στο hiBox 700 που ήταν το ανάλογο (χωρίς να μου στείλει κάποια ειδοποίηση μεν αλλά αφού δεν υπήρχε ιδιόκτητο δίκτυο μέχρι τότε στην περιοχή είπα να την αφήσω μέχρι να έρθει κάποιος).

Παίρνω σήμερα τηλέφωνο για διακοπή και μου λένε ότι αφού δέχτηκα να πληρώσω τον 1ο μήνα του hiBox αυτόματα ανανεώνεται η συνδρομή για 1 χρόνο και με δεσμεύει, οπότε αν θέλω να την διακόψω πρέπει ή να περιμένα άλλον ένα χρόνο ή να πληρώσω το υπόλοιπο της συνδρομής! Όλα αυτά υπήρχαν μέσα στην σύμβαση (την έχω σπίτι και όχι στο γραφείο που είμαι). θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε συνομιλία με HOL εκπρόσωπο πριν λήξη το ADSLinaBOx μου είχε πει ότι όταν λείξει δεν δεσμευομαι για 1 χρόνο ακόμη και ότι θα μπορούσα να την διακόψω όποτε ήθελα. Τι μπορώ να κάνω ? Ευχαριστώ!

DraPPer
19-06-07, 11:15
To ADSLinaBOX μάλλον το έλεγαν έτσι στη Forthnet, το Broadband pack ενοούσα! Πάντως τους έστειλα ένα φαξ με φωτοτυπία της ταυότητάς μου, τους έγραψα ότι μετακομίζω οικογενειακώς στο εξωτερικό και πως έχει ήδη διακοπεί η γραμμή ΟΤΕ, και ότι μετά από τον Ιούνιο δεν θα μπορέσουν να με βρουν στη διευθυνση που έχουν.

Αν τώρα θέλουν να συνεχίσουν να με χρεώνουν ας το κάνουν, εγώ δεν δίνω δεκάρα τσακιστή από το τέλος Ιουνίου και μετά!

barkoulis
20-06-07, 15:16
φίλε γραψτους στα Αρ@@@@ια σου γιατι ειναι απαράδεκτοι. το κάνουν σε όλους. το έκαναν σε εμένα στον αδελφό μου και σε ένα φίλο μου μέχρι στιγμής. δεν έχουν κανένα δικαίωμα να μας υποχρεώσουν να προπληρώσουμε κάτι που δεν θέλουμε. Εμεις κάναμε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο 1524 του υπουργείου. και οπου σταθω λέω μακριά απο ΗΟL!! αυτοι μόνο με τέτοιους τρόπους ψάχνουν για πελάτες

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nickfrag
24-06-07, 20:54
Αυτο ακριβως να κανεις. Οι μαγκες του Κοκκαλισταν ψαχνουν για ΚΟΡΟΙΔΑΡΕΣ. Αλλα μην παραμενεις αδρανης. Κανε καταγγελιες σε 1520, ΕΕΕΤ, συλλογους καταναλωτων. ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΡΑΓΙΑΔΕΣ.

Alex1001
28-06-07, 22:04
και με αυτές τις καταγγελίες τι γίνετε? έχει μπει κανένα πρόστιμο? κάτι χειροπιαστό ξέρει κανένας? μονο πρόστιμα στον οτε έχω διαβάσειι μέχρι τώρα..

strider
28-06-07, 23:10
Παίρνω σήμερα τηλέφωνο για διακοπή και μου λένε ότι αφού δέχτηκα να πληρώσω τον 1ο μήνα του hiBox αυτόματα ανανεώνεται η συνδρομή για 1 χρόνο και με δεσμεύει, οπότε αν θέλω να την διακόψω πρέπει ή να περιμένα άλλον ένα χρόνο ή να πληρώσω το υπόλοιπο της συνδρομής! Όλα αυτά υπήρχαν μέσα στην σύμβαση (την έχω σπίτι και όχι στο γραφείο που είμαι). θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε συνομιλία με HOL εκπρόσωπο πριν λήξη το ADSLinaBOx μου είχε πει ότι όταν λείξει δεν δεσμευομαι για 1 χρόνο ακόμη και ότι θα μπορούσα να την διακόψω όποτε ήθελα. Τι μπορώ να κάνω ? Ευχαριστώ!

Κοίτα, η συνδρομή του BroadBandPack είναι αορίστου χρόνου με μηνιαία χρέωση και ανανέωση ανά 12μηνο. Αυτό σημαίνει (και σύμφωνα με τους όρους που αποδέκτηκες) ότι:

1. Μέσα στο πρώτο 12μηνο μπορείς να διακόψεις για σοβαρό λόγο ανα πάσα στιγμή και να μην πληρώσεις όλο το 12μηνο.
2. Μέσα στο πρώτο 12μηνο μπορείς να διακόψεις για οποιοδήποτε άλλο λόγο (αν έτσι σου καπνίσει, δηλαδή) ανα πάσα στιγμή και να εξοφλήσεις το υπόλοιπο του 12μήνου.
3. Μετά το πρώτο 12μηνο μπορείς να διακόψεις για οποιδήποτε λόγο (πάλι επειδή έτσι γουστάρεις, δηλαδή) χωρίς να πληρώσεις ο,τιδήποτε άλλο, ούτε μέρα παραπάνω.

Πές τους να διαβάσουν τους όρους πρώτα και μετά να λένε αρλούμπες. Πάρε τον ΟΤΕ και πες του να κάνει διακοπή του adsl. Η γραμμή είναι δική σου και όποτε θες τηλεφωνείς στον ΟΤΕ και του λες να διακόψει το adsl. Μην το ξεχνάς.

Για άλλη μια φορά.... Kudos στη ΗΟL για το customer service :down:

atomsk
02-07-07, 22:57
μα γιατί δε κόβατε την σύνδεση πριν τελειώσει ο χρόνος ; :hmm:

strider
03-07-07, 00:51
μα γιατί δε κόβατε την σύνδεση πριν τελειώσει ο χρόνος ; :hmm:
Μα γιατί στα πακέτα BroadBandPack δεν τελειώνει ο χρόνος. Είναι αορίστου μέχρι να τα διακόψεις.

atomsk
03-07-07, 07:28
Σύμφωνα με το site της HOL μετά τον 3ο χρόνο δε πληρώνεις τίποτα για να αποσυνδεθείς.

2. Τέλος διακοπής υπηρεσίας (εφάπαξ)
τον 1ο χρόνο: €89
τον 2ο χρόνο: €59
τον 3ο χρόνο: €29
μετά τον 3ο χρόνο δωρεάν

με άλλα λόγια πουλάς την ψυχή σου στη forthnet για 3 χρόνια. 'Eχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι για HOL αλλά με την κατάσταση που επικρατεί στην Forthnet δεν το βλέπω να βάζω ADSL (ιδιόκτητο) ούτε σε 5 μήνες. :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.