PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες Speedport Plus



aiolos.01
06-12-18, 02:44
Χτες ενεργοποιήθηκε το VDSL (βέβαια μου έκοψαν το τηλέφωνο αλλά μην τα θέλουμε και όλα:().

Ολα εντάξει με τη σύνδεση, αφού έψαξα όλο το menu για να βρω που έχουν καταχωνιάσει την ένδειξη ταχύτητας επιβεβαίωσα οτι συνδέομαι στα 50/5 (χωρίς όμως να υπάρχει ενδειξη attainable speed). Δεν μπόρεσα όμως πουθενά να βρω ένδειξη fast/interleaved. Λογικά σε interleaved είμαι αφού δεν ζήτησα κάτι αλλά έχω ping 14ms στο πρώτο hop οπότε είναι κάπως οριακό (ούτε τα 30αρια που έβλεπα με το ADSL ούτε <10 που έχουν κάποιοι σε fast). Ξέρει κανείς αν υπάρχει αυτή η ένδειξη στο plus; Στο 2i απο οτι είδα υπάρχει.

Επίσης αν και στο download πιάνω κανονικά 47Mbit στο up δεν βλέπω πάνω απο 3,7 ακόμα και με το speedtest της cosmote. Μήπως έχει κάποιο QoS που δεσμεύει bandwidth; Δεν βρήκα κάτι σχετικό αλλά η διαφορά ανάμεσα στα θεωρητικά 5 και τα πρακτικά 3,7 είναι μεγάλη και κάτι φταίει.

deniSun
07-12-18, 20:02
Δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάπου ένδειξη για fast/interleave αλλά και να υπήρχε μην βασίζεσαι σε αυτή.
Αν έχεις χρόνους <10ms είσαι σε fast, διαφορετικά όχι.

Δέσμευση στο bw μπορείς να έχεις αν έχεις ανοιχτό το security του ΟΤΕ ή/και το FON.

@ ADSLgr.com All rights reserved.