PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή password



anendotos
20-06-07, 09:31
Παρακολουθώ στο Forum τα θέματα της ΟΝ και διάβασα για προβλήματα στην αλλαγή password.
Απότι ανακάλυψα τυχαία (γράφοντας στο Username για να δω αν γράφετε καλά) ο αριθμός των χαρακτήρων είναι μέχρι 12.
Αν κάποιος έχει βάλει παραπάνω στην αλλαγή ας γράψει τα 12 πρώτα και θα μπαίνει κανονικά.
Αυτό τουλάχιστον συνέβει σε μένα.

flevio
20-06-07, 12:56
μπα εμενα με πεταξε εξω με 4...

πηρα το cc και το λεω..

- το router λογο μαλλον καποιου bug με εχει κλειδωσει απ εξω user passδεν δουλευουν..
reset μπορω να κανω?
- οχι δεν μπορειτε....
- μηπως μπορειτε μια και εχετε administrating να το γυρισετε σε on on ?
- οχι εμεις δεν μπορουμε πρεπει εσεις να το κανετε..
- τι ενοειτε?
- να μπειτε στις ρυθμισεις του ρουτερ και να το αλαξετε...
- εμμμ...:closed: σας ειπα δεν μπορω να μπω στο ρουτερ....
- για περιμενετε λιγο...
-οκ..
-() θα σας παρω μετα να το κοιταξουμε...

φυσικα δεν πηραν...

cpnemo
20-06-07, 13:15
Έχεις κρατήσει κάπου το backup.ini του firmware του ρούτερ?

CMS
20-06-07, 13:37
flevio ... όπως έγραψα είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ...

και μάλιστα τους ρώτησα ακριβώς τα ίδια πράγματα και τους πρότεινα και τρόπο ,..

τελικά επικοινώνησε αμέσως αρμόδιος τεχνικός της ΟΝ τέσσερις φορές μαζί μου μέσα σε μία ώρα... με πληροφόρησε ότι δεν το είχε ξανασυναντήσει σαν πρόβλημα αλλά θα το κυττούσε αμέσως ... ο οποίος αποκατέστησε τον router αφού τον πληροφόρησα το password που είχα βάλει και με ενημέρωσε ότι μπορώ να μπω με το password που τον είχα πληροφορήσει !!!!

δεν έχω τολμήσει ακόμη να ξανααλλάξω το password (από την τρομάρα μην ξαναπάθω το ίδιο :(...) που είχα βάλει και το οποίο δουλεύει αλλά το ξέρει και ο τεχνικός της ΟΝ ... να σου στείλω με pm το όνομα του τεχνικού (αν το θυμάμαι καλά) που κύτταξε και έλυσε τον γρίφο μου ? ... ενδιαφέρθηκε αμέσως και έλυσε το πρόβλημα ...

φυσικά το backup.ini δεν μπορεί να περάσει όταν είσαι μπλοκαρισμένος έξω από τον router ...:wall:

flevio
20-06-07, 13:50
τελικά επικοινώνησε αμέσως αρμόδιος τεχνικός της ΟΝ τέσσερις φορές μαζί μου μέσα σε μία ώρα...

ειναι επειδη εχεις τηλ...
εγω εχω μονο κινητο...
το σταθερο το βραχυκυκλοσαν με το adsl..
και μετα απο αναφορα της βλαβης εδω και 4 μερες το χουν κοψει τελειος.. μονο θορυβο εχει..

CMS
20-06-07, 13:53
ειναι επειδη εχεις τηλ...
εγω εχω μονο κινητο...
το σταθερο το βραχυκυκλοσαν με το adsl..
και μετα απο αναφορα της βλαβης εδω και 4 μερες το χουν κοψει τελειος.. μονο θορυβο εχει..

εσένα δεν σε σώζει ούτε ο Πρόεδρος της ΟΝ ...:lol:

Εχεις pm ... ο τεχνικός αυτός με κάλεσε 5 φορές και μάλιστα στο κινητό μου ... μακάρι να σε βοηθήσει αν θυμάμαι το όνομα σωστά ...:oneup:

cpnemo
20-06-07, 13:54
φυσικά το backup.ini δεν μπορεί να περάσει όταν είσαι μπλοκαρισμένος έξω από τον router ...:wall:
Έχω την εντύπωση πως αν κρατήσεις πατημένο το reset του ρούτερ περίπου για 20 δευτερόλεπτα σε βάζει σε σελίδα για να φορτώσεις firmware ίσως εκεί μπορείς να φορτώσεις το backup.ini...

CMS
20-06-07, 13:57
Έχω την εντύπωση πως αν κρατήσεις πατημένο το reset του ρούτερ περίπου για 20 δευτερόλεπτα σε βάζει σε σελίδα για να φορτώσεις firmware ίσως εκεί μπορείς να φορτώσεις το backup.ini...

ακόμα κι αν φορτώσεις firmware (νέο, παλιό, οτιδήποτε) το backup.ini βρίσκεται μέσα με καταχωρημένο το password ...αλλιώς αλλάζει αυτό από την μαμά ΟΝ ... με admin pass ...:whistle:;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.