PDA

Επιστροφή στο Forum : παρακαλω εξηγηστε μου



mpakakos27
20-06-07, 10:45
Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με μια αλλαγη που θελω να κανω απο dsl cube(αρυς),σε maxx10 και dslphone.

1)ποσο θα διαρκεσει η αλλαγη του πακετου(ενεργοποιηση κτλ)?
2)θα μεινω καποιο διαστημα χωρις internet και σταθερο?
3)τι θα πληρωσω(εφαπαξ και αργοτερα παγιο)?
4)τι ειναι προτιμοτερο(full llu η shared llu)?
ευχαριστω

kingelvis
20-06-07, 12:30
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ VIVODI ?
ΕΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.
ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 43 ΕΥΡΩ ΜΑXX 10 KAI DSL PHONE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ 1η ΖΩΝΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ...
ΝΟΜΙΖΩ...

padavrexi
20-06-07, 13:35
μπα.....
3 + i'm still waiting...
(από cube σε cableTV - λέμε τώρα...)

afta.-

netlich
20-06-07, 14:26
@mpakalakos κάνε ένα search στο φορουμ ή αν δεν έχεις τόσο χρόνο κοίτα τα πρόσφατα μυνήματα (ειδικά αυτά που τιτλοφορούνται ή έχουν tags MAX) θα δεις ότι όλες σου οι ερωτήσεις έχουν συζητηθεί ήδη πολλές φορές...

Γενικά θα δεις ότι υπάρχει και αρκετη "θολούρα" καθως η Βιβο έχει καταφέρει και έχει κάνει ένα μπάχαλο με τις υπηρεσίες που προσφέρει/υπόσχεται ότι θα προσφέρει...Εγώ στη θέση σου θα καθόμουνα και θα διάβαζα πολύ το τι έχει συζητηθεί από άλλους σε παρόμοια θέση με εσένα, θα λάβαινα υπόψη μου πολύ τις καθυστερήσεις που υπάρχουν αυξημένες από Ιανουάριο και ίσως θα περίμενα λίγο...ή θα κοίταγα και ανταγωνιστές της βίβο με αντίστοιχες προσφορές...

kingelvis
20-06-07, 15:11
@mpakalakos κάνε ένα search στο φορουμ ή αν δεν έχεις τόσο χρόνο κοίτα τα πρόσφατα μυνήματα (ειδικά αυτά που τιτλοφορούνται ή έχουν tags MAX) θα δεις ότι όλες σου οι ερωτήσεις έχουν συζητηθεί ήδη πολλές φορές...

Γενικά θα δεις ότι υπάρχει και αρκετη "θολούρα" καθως η Βιβο έχει καταφέρει και έχει κάνει ένα μπάχαλο με τις υπηρεσίες που προσφέρει/υπόσχεται ότι θα προσφέρει...Εγώ στη θέση σου θα καθόμουνα και θα διάβαζα πολύ το τι έχει συζητηθεί από άλλους σε παρόμοια θέση με εσένα, θα λάβαινα υπόψη μου πολύ τις καθυστερήσεις που υπάρχουν αυξημένες από Ιανουάριο και ίσως θα περίμενα λίγο...ή θα κοίταγα και ανταγωνιστές της βίβο με αντίστοιχες προσφορές...

οταν λεμε ανταγωνιστικα πακετα τη εννοουμε cable tv? maxx10 ? αστικες υπεραστικες free ?
????

netlich
20-06-07, 16:14
Το ΜΑΧ μαζι με dslphone σε αρκετές περιοχές έχει ανταγωνιστικά πακέτα από άλλες εταιρίες...Όχι διαφορτικες υπηρεσίες τις Βιβο....

Αυτό που λέω είναι ότι
α) Η Βίβο έχει αρκετά προβλήματα - δεν ξέρω συγκριτικά με άλλες εταιρίες- αλλά είναι υπαρκτά και 30 μήνες είναι wishfull thinking αθτό το καιρό για οποιαδήποτε υπηρεσία- ακόμα και upgrade πολλες φορές
β) Μπορεί σε τιμές να χτυπάει ακόμα η Βίβο αλλά δεν είανι μόνο η τιμή που με κάνει σαν πελάτη να αγοράσω ένα προιον/υπηρεσία...Είναι και εξυπηρέτηση πελατών που έχει (ανύπαρκτη σχεδόν αυτό το καιρό για την Βιβο)...Είναι και η ποιότητα τον υπηρεσιών που μου προσφέρει επίσης...
και τέλος γ) Δεν έχει νόημα να κάνουμε απλά ερωτήσεις σε ένα γφόρουμ για την έυκολη λύση...Υπάρχουν πολλά μηνύματα εδω μέσα που έχουν πιάσει αυτό το θέμα ήδη και πολλές διαφορετικές απόψεις...Είναι καλό να ρίχνουμε μία ματιά πριν ρωτήσουμε κάτι ...

φιλικά...

Costas_1980
20-06-07, 16:29
Φίλε τα μαθαίνεις ολα πολύ εύκολα
13880 επιλογή 9

netlich
20-06-07, 19:27
Με την ακριβότερη σχεδόν χρέωση στην αγορά για support line (Διορθώστε με αν κάνω λάθος) και με την πιθανότητα να μην τα μάθεις όλα ειδικά για το Upgrade γραμμής ...

kingelvis
21-06-07, 16:45
Με την ακριβότερη σχεδόν χρέωση στην αγορά για support line (Διορθώστε με αν κάνω λάθος) και με την πιθανότητα να μην τα μάθεις όλα ειδικά για το Upgrade γραμμής ...

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η SUPPORT LINE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛ..... ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ VIVODI ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΕΝΩ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.....

netlich
21-06-07, 17:35
μάλλον μιλάω άλλη γλώσσα....:hmm:

gkandir
21-06-07, 18:16
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η SUPPORT LINE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛ..... ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ VIVODI ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΕΝΩ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.....
Δεν σε καταλαβαίνω. Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία διότι φαίνεται σα να φωνάζεις.

kingelvis
21-06-07, 19:00
Δεν σε καταλαβαίνω. Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

Επίσης, μην γράφεις με κεφαλαία διότι φαίνεται σα να φωνάζεις.

Sorry για τα κεφαλαια..
οπως ειπα και πιο πανω παρα πολλα απο τα προβληματα ξεκινανε γιατι ολοι περιμενουν να ληθουν κατευθειαν απο την vivodi ενω πραγματικα πολλα λυνονται εαν υπαρχει tech support απο το καταστημα απο οπου το πηρες.
Eλπιζω να εγινα κατανοητος..

gkandir
21-06-07, 20:12
Sorry για τα κεφαλαια..
οπως ειπα και πιο πανω παρα πολλα απο τα προβληματα ξεκινανε γιατι ολοι περιμενουν να ληθουν κατευθειαν απο την vivodi ενω πραγματικα πολλα λυνονται εαν υπαρχει tech support απο το καταστημα απο οπου το πηρες.
Eλπιζω να εγινα κατανοητος..
Τώρα κατάλαβα τι λες. :)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση μπορεί να έχει το Πλ... (που λες κι εσύ) ή το κάθε Πλ... με τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει ο χρήστης. Αν η γραμμή δε συγχρονίζει, αν η γραμμή έχει συχνές διακοπές, αν έχει θόρυβο, αν... αν... αν...
Αυτά μόνο η Vivodi μπορεί να τα επιλύσει. Το μόνο που θα μπορούσε ίσως να κάνει το κατάστημα είναι να σου αλλάζει το router αν αυτό έχει πρόβλημα. Αλλιώς το κάθε κατάστημα θα πρέπει να παρέχει support στα cube για θέματα aDSL, κάτι που κανένας δεν πρόκειται να κάνει για τόσο μικρό κέρδος.

kingelvis
21-06-07, 20:31
Τώρα κατάλαβα τι λες. :)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση μπορεί να έχει το Πλ... (που λες κι εσύ) ή το κάθε Πλ... με τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει ο χρήστης. Αν η γραμμή δε συγχρονίζει, αν η γραμμή έχει συχνές διακοπές, αν έχει θόρυβο, αν... αν... αν...
Αυτά μόνο η Vivodi μπορεί να τα επιλύσει. Το μόνο που θα μπορούσε ίσως να κάνει το κατάστημα είναι να σου αλλάζει το router αν αυτό έχει πρόβλημα. Αλλιώς το κάθε κατάστημα θα πρέπει να παρέχει support στα cube για θέματα aDSL, κάτι που κανένας δεν πρόκειται να κάνει για τόσο μικρό κέρδος.

Οσο μιλαμε για ΑΡΥΣ το καταστημα μπορει να βοηθησει σημαντικα..Πιστεψε με..Θεματα συνχρονισμου διακοπων Θορυβου λυνονται παρα πολυ ευκολα εαν υπαρχει σωστη επικοινωνια με τον προμηθευτη σου..
Το ιδιο πανω κατω υσχυει και για τα ιδιοκτητα..
Εμενα τουλαχιστον το παληκαρι στην Θεσσαλονικη (εννοω ο τεχνικος της VIVODI)με εχει βοηθησει παρα πολλες φορες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.