PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικη κληση VOIP μεσω υπολογιστη?



cbarbas
03-01-19, 10:30
Καλημερα και Χρονια Πολλα

Δεν ημουν σιγουρος αλλα τελικα εκανα την αναρτηση εδω!
Μιλω για τις VOIP γραμμες που εχω μεσω του router, οποιαδηποτε βοηθεια παρακαλω, δεν εχω ιδεα εαν γινεται και εαν ναι πως!


Ευχαριστω

jkoukos
03-01-19, 13:31
Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Στην Vodafone η τηλεφωνία είναι κλειδωμένη με την συσκευή που παρέχει, οπότε για να την φέρεις σε υπολογιστή η μόνη διαθέσιμη λύση είναι με κάποια συσκευή που θα την πάρει από την αναλογική έξοδο του router. Αλλά δεν φθάνει μόνο αυτό. Χρειάζεται και ο υπολογιστής να έχει δυνατότητα να την παραλάβει, κάτι που είναι σχετικά δύσκολο, ειδικά αν μιλάμε για Windows.
Η πλέον εύκολη επιλογή, είναι ένα Fritz που έχει SIP server ώστε να μετατρέψει το αναλογικό σήμα σε VoIP και με κάποια εφαρμογή SIP Client σε υπολογιστή, κινητό ή tablet να την λειτουργήσεις από εκεί.

billybiros
03-01-19, 14:35
Δες αν σου κάνει το PC Client, θα πρέπει να έχεις one-net (εταιρικό πακέτο)
https://www.vodafone.gr/business/exypiretisi/vodafone-one-net/ti-einai-to-one-net/one-net-pc-client/

cbarbas
03-01-19, 15:08
Αυτο

που θελω να κανω, εαν γινεται φυσικα, ειναι να μπορω να χρησιμοποιω το PC σαν τηλεφωνο, μιλαμε για WIN10 και αποκλειω αγορα router για αυτο το σκοπο!

Οσο αφορα το PC Client, δε ειμαι επαγγελματιας χρηστης οποτε το ξεχναμε και αυτο!

Μου κανει εντυπωση, πιστευα οτι θα ηταν πιο απλο!



Ευχαριστω

jkoukos
03-01-19, 15:26
Μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Δεν είναι το απλούστερο πράγμα να δουλεύει η τηλεφωνία σε υπολογιστή και χρειάζεται έξτρα εξοπλισμός σε αυτόν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κλειδωμένη υπηρεσία και παντρεμένη με μία συσκευή.

theopan
03-01-19, 16:52
Μου κανει εντυπωση, πιστευα οτι θα ηταν πιο απλο!

Ευχαριστω

Θα μπορούσε να είναι απλό αλλά -από επιλογή των παρόχων- δεν είναι. Προορίζουν την υπηρεσία τηλεφωνίας που παρέχουν για χρήση -ουσιαστικά- μόνο μέσω των ρούτερ που δίνουν και συνδέοντας παραδοσιακή τηλεφωνική συσκευή πάνω σε αυτά. Συνοπτικά: δεν μπορεί να γίνει αυτό που επιθυμείς.
Υπάρχουν άλλες εταιρείες όπως η yuboto, Viva κ.α. οι οποίες καλύπτουν από όσο ξέρω παρόμοιες ανάγκες αλλά θα πρέπει να κάνεις φορητότητα τον αριθμό που έχεις τώρα σε κάποια από αυτές ή να ζητήσεις νέα αριθμοδότηση.

cbarbas
03-01-19, 17:01
ΟΚ,

ευχαριστω για τις πληροφοριες!:oneup:

stelios4711
03-01-19, 20:28
βάζοντας ένα παλιό μοντεμακι 56K απο αυτά που τα πετάμε εδω και μια 20ετία μια χαρά μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω του dialer των Windows. Θυμάμαι που είχα συνδέσει τη σειριακή του NETMOD στον υπολογιστή και έκανα/δεχόμουν κλήσεις.
Και ναι ο dialer υπάρχει ακόμη ΚΑΙ στα widows 10! γράψτε στην αναζήτηση dialer και θα ανοίξει

cbarbas
03-01-19, 20:49
Ναι

οντως εκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ με το που το εγραψες και εχει πολλη πληροφορια!

stelios4711
03-01-19, 21:23
Αν δεν έχεις κανένα παραπεταμένο PCI modem ή δεν έχει PCI ο υπολογιστής σου υπάρχουν στο ebay μοντεμάκια USB από 3€

jkoukos
03-01-19, 21:33
Με το dialer.exe των Windows μόνο εξερχόμενες κλήσεις κάνεις. Δεν καταλαβαίνει τις εισερχόμενες. Επίσης το modem πρέπει να έχει audio δυνατότητες διαφορετικά δεν υπάρχει ήχος.
Μέχρι τα πρώτα Win7, υπήρχε το αρχείο telephon.ini που γινόταν χρήση του από διάφορες εφαρμογές τηλεφωνίας (που ερχόταν μαζί με τα modem). Από το SP1 των 7 καταργήθηκε το αρχείο και πλέον αυτές οι εφαρμογές (ακόμη και αν τις βρει κανείς) θέλει ματσακονιές για να (και αν) δουλέψουν σήμερα.

cbarbas
03-01-19, 22:03
Δεν

ειμαι σιγουρος, πρεπει καπου να υπαρχει ενα εαν θυμαμαι καλα! Θα δω εαν μπορω να βρω τιποτε σε USB φθηνο και βλεπουμε .....

trd64
07-01-19, 17:22
βάζοντας ένα παλιό μοντεμακι 56K απο αυτά που τα πετάμε εδω και μια 20ετία μια χαρά μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω του dialer των Windows. Θυμάμαι που είχα συνδέσει τη σειριακή του NETMOD στον υπολογιστή και έκανα/δεχόμουν κλήσεις.
Και ναι ο dialer υπάρχει ακόμη ΚΑΙ στα widows 10! γράψτε στην αναζήτηση dialer και θα ανοίξει

Απορώ πως σκέφτηκες επιστροφή στην εποχή των πάγων.
Μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελε κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο ή και για να δείχνει στα παιδιά του από που έχει περάσει :)

Τι πιο απλό από το να αφήσεις το modem/router της vodafone σαν modem και να βάλεις ένα router που θα σου επιτρέπει να κάνεις τις κλήσεις από όπου θέλεις.

stelios4711
07-01-19, 21:27
Απορώ πως σκέφτηκες επιστροφή στην εποχή των πάγων.
Μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελε κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο ή και για να δείχνει στα παιδιά του από που έχει περάσει :)

Τι πιο απλό από το να αφήσεις το modem/router της vodafone σαν modem και να βάλεις ένα router που θα σου επιτρέπει να κάνεις τις κλήσεις από όπου θέλεις.

O topic starter έχει αποκλείσει την αγορά router στο post #4
Από ότι κατάλαβα θέλει μόνο να πειραματιστεί για προσωπική χρήση και όχι για κάτι επαγγελματικό όπως delivery πιτσαρίας κλπ.
Και εμένα με πιάνει διάθεση για πειραματισμούς όταν έχω ελεύθερο χρόνο.

Αν πίστευα ότι χρειαζόταν για οτιδήποτε άλλο εννοείται θα πρότεινα ένα fritzbox για router και MicroSIP (https://www.microsip.org/) για software που είναι και free και κάνει παπάδες

@ ADSLgr.com All rights reserved.