PDA

Επιστροφή στο Forum : Μολις συγχρονιστηκε το modem...αλλα και παλι πρόβλημα!



Manick
20-11-04, 13:14
Παιδια μολις συγχρονιστηκε το modem μου και επειδη με επιασε στον υπνο, δεν εχω ετοιμη μια συνδεση με isp. Αλλο ειναι το θεμα...πηγα και αγορασα νετ καρτα για να μπω για λιγο και οταν παταω για συνδεση, το προγρμματακι του Alcatel Speedtouch (κατεβασα καινουργιους drivers) μου λεει οτι ο απομακρυσμενος υπολογιστης δεν αποκριθηκε. Συνεχεια αυτο κανει! Τι μπορει να ειναι!

Help me μην μεινω με τη χαρα...στο χερι!! :P

enwsitis21
20-11-04, 13:25
Δέν αρκεί μόνο η ενεργοποίηση ή συγχρονισμός στο DSLAM, αλλά θα πρέπει να δηλωθεί και το σωστό πρωτόκολλο στον BBRAS του ΟΤΕ.Μιάς και είσαι Θεσσαλονίκη πάρε τηλέφωνο στο 2310361890 για να το τσεκάρουν.
Ελπίζω να δουλεύει κάποιος Σαββατοκύριακο.

Manick
20-11-04, 13:29
Χμ μου το εξηγεις λιγακι αυτο? Επειδη ειμαι ασχετος...τι πρεπει δλδ να τους δωσω?

enwsitis21
20-11-04, 13:39
Θα δώσεις το τηλεφωνικό νούμερο στο οποίο είναι εγκατεστημένο το DSL, και θα ρωτήσεις εάν είναι συγχρονισμένο στον πολυπλέκτη, και ποιό πρωτόκολλο έχει δηλωθεί στον BBRAS(PPPoATM ή PPPoE).

Manick
20-11-04, 13:59
Μόλις τους πήρα και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει γίνει η σύνδεση της γραμμής μου...με ρώτησε αν το μοντεμ συγχρονίστηκε, του είπα ναι, και μου λέει απο βδομάδα αλλα δεν ξερει ποια μερα...ειναι κατι τετοιο εφικτο? τι αλλο μενει δηλαδη?

enwsitis21
20-11-04, 14:04
Ότι σου είπα στη πρώτη απάντηση, υπομονή από βδομάδα.

Manick
20-11-04, 14:11
Σε ευχαριστώ Ενωσίτη21! Τζάμπα χάρηκα..... :roll:

Manick
25-11-04, 11:51
Ρε παιδια ελεος με δαυτους! Μου εβγαζε το σφαλμα οτι the remote pc is not responding και μου λενε οτι ακομα δεν ειναι ετοιμη η συνδεση. Οκ. Σημερα με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι ολα ειναι ετοιμα. Το προβλημα ομως παραμενει!! Παιρνω 1242 και ο αλλος βλεπει οτι ειναι "προς ενεργοποιηση" που μου ειπε οτι σημαινει πως περιμενουν να μπω στο ιντερνετ για ενεργοποιηθει η γραμμη. Τους λεω: ρε μπας και εμεινε καμια λεπτομερεια? Οχι οχι ειναι ετοιμη....ε τι στην ευχη τοτε συμβαινει? Εχω κανει και update , και ολα τα συναφη. Τι να γινεται αραγε?

pt3
25-11-04, 15:15
Τα led στο Alcatel τι δείχνουν; Εχεις κάνει σωστά τις ρυθμίσεις; Εγω την πρώτη φορά μπήκα με Netkey της Forthnet και πήρα τηλ. στην Forthnet για βοήθεια, δοκίμασε και εσυ να ζητήσεις βοήθεια από τον ISP.

Manick
25-11-04, 17:00
Και τα δυο ειναι πραδινα, που σημαινει οτι το μοντεμ εχει συγχρονιστει. Βλεπω επισης οτι μονο στελνει δεδομενα ενω λαμβανει μηδεν! Πραγμα που σημαινει οτι μαλλον δεν το εχω εγω το προβλημα...Αυτοι λενε οτι ολα ειναι οκ με τη γραμμη μου...

sdikr
26-11-04, 01:00
.Αυτοι λενε οτι ολα ειναι οκ με τη γραμμη μου...

Να ξερές πόσες φορές το έχω ακούσει απο αυτούς (Οτε), και να τους πέρνω τηλέφωνο, να δοκιμάζω το Modem σε γραμμή που 100% δουλέυει και να είναι μια χαρά, να πέρνω modem που δούλευε σε άλλη γραμμή μια χαρά και να μην δουλέυει στην νέα γραμμή. Μέχρι που μετά μια δύο μέρες τσοοοουπ όλα καλα!!

οπότε 121,1500, 2310361890 πάρτους τηλ.
Μην μασάς αν σου λένε οτι έχεις πρόβλημα εσύ απο την μεριά σου (αυτό λένε πάντα)
*φυσικά έχεις διαβάσει όλα τα σχετικά How to στο φόρουμ για το Modem/τύπο γραμμής σου*

Manick
27-11-04, 20:52
Με πηρε πριν 5 λεπτα ο τεχνικος και με ρωτησε τι προβλημα υπαρχει...μου λεει προσπαθησε να μπεις και θα σε παρω σε λιγο ξανα....και ως δια μαγειας μπηκα...αααααχ αχ αχ ποιος αραγε εφταιγε? παιδια ενα ειναι το κολπο: καθε μερα τηλ και πρηξιμο!

Υ.Γ. ADSL επιτέλους!! Καλως σας βρήκα!! :-)

Manick
27-11-04, 20:52
Με πηρε πριν 5 λεπτα ο τεχνικος και με ρωτησε τι προβλημα υπαρχει...μου λεει προσπαθησε να μπεις και θα σε παρω σε λιγο ξανα....και ως δια μαγειας μπηκα...αααααχ αχ αχ ποιος αραγε εφταιγε? παιδια ενα ειναι το κολπο: καθε μερα τηλ και πρηξιμο!

Υ.Γ. ADSL επιτέλους!! Καλως σας βρήκα!! :-)

kadronarxis
27-11-04, 21:32
Καλωςήρθες στην οικογένειά μας και στο adsl γενικότερα.
Βάλε πάνω emule, arureus, και τσάκισέ τα όλα! :lol:
Σε ποια περιοχή είσαι;

Άντε γερά.

kadronarxis
27-11-04, 21:36
bumper....
boooomb.

Manick
28-11-04, 14:30
Εύοσμο είμαι! Εχω το Azureous αλλα με emule εχω πολυ αργες ταχυτητες! Και ετσι το εβγαλα....Καλως σας βρηκα!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.