PDA

Επιστροφή στο Forum : Άριστη η σύνδεση με vivodi



pelasgian
20-11-04, 13:45
Πήγα επίσκεψη σε φίλο που έβαλε Vivodi full LLU.
Έμεινα με το σαγόνι στο πάτωμα!

Π*Ε*Τ*Α*Ε*Ι

Τα θετικά:
- δεν έχεις καμία σχέση με τον ΟΤΕ
- κάπως φτηνότερα πακέτα
- μικρότερος συνωστισμός στα dslam
- επιλογή για πάγια τηλεφώνου

Τα παράπονα:
- ότι δεν υποστηρίζουν μεταφορά αριθμού
- ότι το πρόθεμα δεν είναι γνωστό και μπερδεύει το κόσμο
- ότι δεν δουλεύει πάντα το caller ID
- ότι έχει έξοδα η μεταφορά από υπάρχουσα σύνδεση OTE
- ότι δεν υποστηρίζει forthnet για πρόσβαση
- ότι η υποστήριξη πελατών δεν είναι εμπεριστατωμένη
- ότι η διαδικασία μετατροπής ΑΡΓΕΙ

Στη βάση όσων είδα, προτείνω στους υποψήφιους για νέες συνδέσεις να ελέγξουν τις προσφορές της Vivodi.

Frealaf
20-11-04, 14:13
Το μεγάλο πρόβλημα της Vivodi είναι η ανεπαρκής γεωγραφική κάλυψη... :(
Κατά τα άλλα, πολλοί που αναγκαστικά "πήγαμε" με OTE, θα σκεφτόμασταν πολύ σοβαρά τη Vivodi...

coftaras
20-11-04, 14:15
Συμφωνώ απολύτως. Εγώ πρωσοπικα είμαι φοβερά ευχαριστημένος από την vivodi. Πρέπει κάποτε να λέμε και ένα ΜΠΡΑΒΟ σε κάποιες εταιρίες που δεν έχουν την οικονομική και υλική υπόσταση ενός μεγάλου οργανισμού (πΟΤΕ) και προσπαθούν για το καλύτερο.

pelasgian
20-11-04, 21:00
Εμένα με καλύπτει η Vivodi και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να γυρίσω το Ote/Forthnet σε Vivodi/Vivodi. Θεωρώ πάντως υπερβολικό το κόστος μεταφοράς σύνδεσης, όπως και τη χρονική διάρκεια που θα πρέπει να μείνω χωρίς σύνδεση.

Πάντως από αυτά που είδα στου φίλου, όταν βλέπω τα δικά μου χάλια, βγάζω φουσκάλες. Υπολογίζω βέβαια ότι σε 6 μήνες έχω βγάλει τα λεφτά μου από τις διαφορές παγίων. Αν βάλουμε και τα νεύρα μέσα, σε λιγότερο από ... 5 λεπτά.

teodor_ch
21-11-04, 00:04
pelasgian, μπορείς να δώσεις info της σύνδεσης που είδες?
γιατι και εγώ έχω βάλει full στο κορίτσι μου :lol:

princess
21-11-04, 00:17
αλλη μια θετικη ψηφος στη vivo κι απο δω... Οχι στο service παντως! Εναμιση μηνα σχεδον τωρα, χωρις κανενα προβλημα, με πολυ καλες ταχυτητες (μπορει και υπερβολικα καλες για 256 μερικες φορες -μας ακουνε;) και πραγματικα always on! Φτυνω και τον κορφο μου και τη συστηνω ανεπιφυλακτα!

aguila21
21-11-04, 13:01
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος για την ταχύτητα...Αλλά για την εξυπηρέτηση τί να πω,χάλια.Είχα ζητήσει 256/128 και με σύνδεσαν 384/128,την κράτησα,μικρή η διαφορά χρημάτων.Είχα δηλώσει 3 εναλλακτικά users names μου έδωσαν ένα εντελώς άσχετο.Πάλι καλά που χρησιμοποιώ για mail το χώρο της σελίδας μου...

ariadgr
21-11-04, 16:45
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος για την ταχύτητα...Αλλά για την εξυπηρέτηση τί να πω,χάλια.Είχα ζητήσει 256/128 και με σύνδεσαν 384/128,την κράτησα,μικρή η διαφορά χρημάτων.

Εαν σε χρέωναν 384 μπορούσες να τηλεφωνήσεις να στο αλλάξουν.


Είχα δηλώσει 3 εναλλακτικά users names μου έδωσαν ένα εντελώς άσχετο.Πάλι καλά που χρησιμοποιώ για mail το χώρο της σελίδας μου...

Μπορείς να τηλεφωνήσεις και να ζητήσεις ένα δεύτερο email.

papdoux
22-11-04, 00:27
Και εγω vivodi εχω αλλα ειμαι ουδετερος. :|
Πιστευω οτι θα μπορουσε να ειναι καλυτερη. Αλλα ελληνικη εταιρεια ειναι, ο στοχος του καλυτερου ειναι κατι εκτος στοχου.
Απο ταχυτητα, τη βρισκω μετρια αλλα τουλαχιστον σταθερη στη μετριοτητα. :roll:

lewton
22-11-04, 02:18
Εμένα με καλύπτει η Vivodi και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να γυρίσω το Ote/Forthnet σε Vivodi/Vivodi. Θεωρώ πάντως υπερβολικό το κόστος μεταφοράς σύνδεσης, όπως και τη χρονική διάρκεια που θα πρέπει να μείνω χωρίς σύνδεση.

Πάντως από αυτά που είδα στου φίλου, όταν βλέπω τα δικά μου χάλια, βγάζω φουσκάλες. Υπολογίζω βέβαια ότι σε 6 μήνες έχω βγάλει τα λεφτά μου από τις διαφορές παγίων. Αν βάλουμε και τα νεύρα μέσα, σε λιγότερο από ... 5 λεπτά.

Αν σε απασχολεί το χρονικό διάστημα της αναμονής κάνε αίτηση για full LLU, οπότε μέχρι να ενεργοποιηθεί κρατάς κανονικά το OTE ΑDSL και το κόβεις μετά (κι αν θες όλη τη γραμμή του ΟΤΕ).

George978
22-11-04, 02:47
3 gigabyte την ημερα με 384 ειναι καλα??

Sannin
22-11-04, 03:11
Τώρα μιλάτε για full LLU ή απλά ως ISP?

teodor_ch
22-11-04, 10:46
George978, εγώ με forthnet ήμουν σταθερός στα 3.4+ την ημέρα.384 φορτηνετ και γραμμή οτε σε σιεμενσ

teodor_ch
22-11-04, 10:47
George978, εγώ με forthnet ήμουν σταθερός στα 3.4+ την ημέρα.384 φορτηνετ και γραμμή οτε σε σιεμενσ

George978
22-11-04, 10:54
ναι αλλα σε siemens ειχατε παραπανω απο 384 , ετσι δεν ειναι?

wintech2003
22-11-04, 17:12
Ποιο ειναι δηλαδή το πρόθεμα του αριθμού τηλεφώνου που δίνει η vivodi?

Ειναι ίδιο για όλες τις πόλεις τις Ελλάδας?

Τι κόστος έχει κάποιος που καλεί απο τηλέφωνο ΟΤΕ σε τηλέφωνο vivodi?

thama
22-11-04, 17:56
Σύμφωνα με απόφαση της ΕΕΤΤ το πρόθεμα των τηλεφώνων για κάθε περιοχή ειναι σταθερό. ΔΗΛΑΔΗ αν ζείς στο νομο Αττικής και είσαι σε τηλέφωνο 21xχχχχχχ,
και η Vivodi το ίδιο στυλ αριθμού θα σου δώσει. Η διαφορά είναι στο range των αριθμών. Ο ΟΤΕ λχ έχει το range (21)0xxxxxxxx. Η Vivodi (δεν ξέρω, υποθέτω) (21)12χχχχχχχ κ.ο.κ. Υπόψιν, ότι αν μιλάμε για εταιρικό πελάτη, πολλές εταιρείες προσφέρουν λύσεις σταθερής τηλεφωνίας.

Μια διευκρίνηση ! Το 0 δεν ανήκει στο πρόθεμα, αλλά στον αριθμό!

KyR-X
22-11-04, 18:28
Πήγα επίσκεψη σε φίλο που έβαλε Vivodi full LLU.
Έμεινα με το σαγόνι στο πάτωμα!

Π*Ε*Τ*Α*Ε*Ι

Ακριβώς!

Κι απο Γενάρη στο Σαλόνικα...good bye OTE γενικώς! Αρχίζει η επέκταση τους για FullLLU δηλαδή και phone με προυπόθεση να έχεις περασμένο δεύτερο ζέυγος συνεστραμένου καλωδίου (το κλασικό τηλεφ. καλώδιο) για να στηρίζει στο ενα phone στο άλλο DSL. Good bye OTE forever!

sniff.. :cry: θα μου λήψει το lag και οι ακανόνιστες ταχύτητες download..cest la vie!

pelasgian
22-11-04, 19:31
Εμένα με καλύπτει η Vivodi και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να γυρίσω το Ote/Forthnet σε Vivodi/Vivodi. Θεωρώ πάντως υπερβολικό το κόστος μεταφοράς σύνδεσης, όπως και τη χρονική διάρκεια που θα πρέπει να μείνω χωρίς σύνδεση.

Πάντως από αυτά που είδα στου φίλου, όταν βλέπω τα δικά μου χάλια, βγάζω φουσκάλες. Υπολογίζω βέβαια ότι σε 6 μήνες έχω βγάλει τα λεφτά μου από τις διαφορές παγίων. Αν βάλουμε και τα νεύρα μέσα, σε λιγότερο από ... 5 λεπτά.

Αν σε απασχολεί το χρονικό διάστημα της αναμονής κάνε αίτηση για full LLU, οπότε μέχρι να ενεργοποιηθεί κρατάς κανονικά το OTE ΑDSL και το κόβεις μετά (κι αν θες όλη τη γραμμή του ΟΤΕ).

Please elaborate on that. Δηλαδή αν τους κάνω αίτηση για Full LLU κάποια στιγμή όταν θα κοπεί θα είναι στο καπάκι vivodi; Σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή σε κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό, οπότε και δεν θα χρησιμοποιώ τη γραμμή ούτως ή άλλως αλλά πάραυτα θα χρεώνομουν.

Ο λόγος πάντως που σκέφτομαι να φύγω από Forthnet/Ote είναι και η κοροϊδία. Συναγωνίζονται ο ένας τον άλλον ποιος θα κάνει το μεγαλύτερο overbooking. Ο ΟΤΕ στο local loop και η Forthnet στο outbound bandwidth. Ταυτοχρόνως παίζουν τις κουμπάρες λέγοντας ότι φταίει ο άλλος. Κάποια στιγμή που τους ζήτησα να μου στείλουν εγράφως ότι για τις τεχνικές δυσκολιες να πετύχω τιμές κοντά στο 384 (και όχι στο 256) ευθύνεται ο ΟΤΕ, ώστε να κινηθώ νομικά εναντίον του, δεν απάντησαν. Αυτό το θεωρώ παραδοχή ότι ευθύνονται και αυτοί, οπότε και αλλάζω παροχέα.

Πιστεύω ότι η Vivodi θα πρέπει να καλύπτει το κόστος μεταφοράς σύνδεσης για να προσελκύσει τους δυσαρεστημένους του ΟΤΕ/FORTHnet/Tellas, εφόσον αυτοί μείνουν για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα. Επίσης, να μην ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ να κάνει overbooking. Με αυτή τη τακτική θα μπορέσει να πάρει ΠΟΛΛΟΥΣ πελάτες των προαναφερθέντων. Το customer care τους πάντως νομίζω ότι χρειάζεται λιγότερες ξανθές γκόμενες.

teodor_ch
22-11-04, 20:44
George978, είχαμε.τώρα πια...

johnmara
23-11-04, 11:16
(πρώτο μου μήνυμα στο forum - γεια χαρά σε όλους :oops: ):
Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με το ποιους ISPs υποστηρίζει η Vivodi. Δηλαδή, εάν βάλω Vivodi shared LLU θα μπορώ να έχω ISP HOL, Forthnet, Otenet, ή και ACN;

Έχω μιλήσει με πωλητές Vivodi και υποστήριξη πελατών HOL, Forthnet αλλά κάθε φορά παίρνω και άλλη απάντηση ή πολύ απλά η απαντησή τους είναι τόσο διφορούμενη και μη δεσμευτική για αυτούς που δεν είναι απάντηση.

Η Vivodi για να υποστηρίζει και άλλους ISPs θα πρέπει σε κάποιο σημείο να υπάρχει κάποια σύνδεση και κάποιο peering agreement (υποθέτω εκτός AIX). Μήπως ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτό;

Έχω ήδη προπληρωμένη HOL ISDN64, που αυτόματα μετατράπηκε σε 56K/ISDN64K και ADSL 128/128 και θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω μέχρι να λήξει.

GP
23-11-04, 12:45
(πρώτο μου μήνυμα στο forum - γεια χαρά σε όλους :oops: ):
Δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη με το ποιους ISPs υποστηρίζει η Vivodi. Δηλαδή, εάν βάλω Vivodi shared LLU θα μπορώ να έχω ISP HOL, Forthnet, Otenet, ή και ACN;

Μόνο Vivodi και HOL.

aroutis
24-11-04, 11:15
Είχα δηλώσει 3 εναλλακτικά users names μου έδωσαν ένα εντελώς άσχετο.Πάλι καλά που χρησιμοποιώ για mail το χώρο της σελίδας μου...Στη σύμβαση δηλώνεις 3 alternative emails από τα οποία θα σου δοθεί ενα από αυτά, φυσικά αν κανένα δεν είναι διαθέσιμο, θα σου δοθεί κάποιο άλλο. Τιποτα περίεργο, αν δήλωσες emails που είχαν ήδη χρησιμοποιηθεί. Από την άλλη, εγώ διαθετω 5 emails (όχι 1) εκμεταλευόμενος την προσφορά που είχαν δόσει κάποια στιγμή.

Είμαι σε full LLU και δεν έχω κάποιο παράπονο. Σε 512/128 (πληρώνω) static, VoIP (upstream 448) και πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή η vivodi είναι η καλύτερη λύση για τα ελληνικά δεδομένα. Στο σπίτι ΔΕΝ υπάρχει ΟΤΕ, και αυτό είναι ΟΤΙ καλύτερο.

Αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.