PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή & Ταχύτητα ( πριν και μετά )



Invisus
10-01-19, 12:04
Γεια σας παιδιά! Καλή χρονιά !
Λοιπόν πριν κάποιο καιρό η γραμμούλα μου συγχρονιζε μια χαρά ! Ωστόσο κάπου τον Νοέμβρη νομίζω δημιουργήθηκε κάποιο θέμα με αποτέλεσμα να μην έχω τηλέφωνο και να υπάρχουν και αρκετές αποσυνδέσεις στο ίντερνετ! Μίλησα με την VF και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν ! Την επόμενη μέρα ήρθε ένας τεχνικός έκανε τσεκαρισμα στην γραμμή και είπε ότι το θέμα είναι εκτός και θα το δηλώσουν στον ΟΤΕ. Να μην τα πολυλογω εμένα μετά την αποκατάσταση η ταχύτητα μειώθηκε . Καμιά ιδέα τι παίχτηκε;200317200318

jkoukos
10-01-19, 15:56
Η ουσιαστική διαφορά είναι στο SNR όπου από το 6 σε πήγαν στο 9, προφανώς λόγω του προβλήματος.
Μπορείς να ζητήσεις να στο κατεβάσουν πάλι στο 6, αλλά πιθανόν να μην είναι σταθερή η σύνδεση.

Invisus
10-01-19, 16:54
Μα ακομα στο 9 δεν είναι; και στην πρωτη φωτογραφια και στην δευτερη είναι ακριβως τα ιδια στατιστικα , οχι;
9,5/9 , 10/9

jkoukos
10-01-19, 17:17
Έχεις δίκιο, απορώ τι είδα. Όλα τα στοιχεία είναι παρόμοια, οπότε λογικά είναι θέμα τυχαίου συγχρονισμού κατά την εκκίνηση της συσκευής.

Invisus
10-01-19, 17:40
Εγω πιστευω οτι κατι αλλο εχει συμβει γιατι εχω κανει απειρα restart και η ταχυτητα ζητημα να μεταβληθει κατα 50-100 το πολυ , δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει , μιλησα με εναν τεχνικο πριν καποιες μερες και μου λεει οτι είναι χαμενα πακέτα Ο_Ο δεν καταλαβα τι εννοουσε η αληθεια ειναι αλλα εστω πως είναι αυτο , μπορω να το επιβεβαιωσω καπως;

vaggoulas
11-01-19, 01:07
Για ~1 Mbit διαφορά ασχολείσαι;

Invisus
11-01-19, 02:49
Βεβαίως και ασχολούμαι γιατι υποτιθεται οτι πληρωνω για κατι και θελω να εχω το μεγιστο δυνατο

netblues
11-01-19, 07:42
Αυτο που παιχτηκε ειναι οτι πιθανοτατα σου αλλαξαν ζευγαρι λογω βλαβης.
Εαν οπως λες θες να παιρνεςο το μεγιστο δυνατό, βαλε ενα ρουτερ που να σου επιτρεπει να παιζεις με το snrm και ξεκινα να κατεβαζεις μεχρι να βρεις τη χρηση τιμη μεταξυ σταθεροτητας και ταχυτητας,
Αλλιως βαλε vdsl απο καμπινα, οπου εκει τα θεματα ειναι γενικως λιγοτερα (αν και εκει η ταχυτητα ειναι εως...)

Invisus
11-01-19, 14:17
Παραδόξως, vdsl δεν πιάνω στην οδό που βρίσκομαι εδώ αν και η επάνω και κάτω παράλληλες από την δική μου πιάνουν , σε κάθε περίπτωση : 1) αν πάρω την εξυπηρέτηση και τους πω να το κοιτάξουν και να με αλλάξουν κάπου αλλού; , 2) κάποιο ρούτερ που να μπορείς να πειράζεις αυτές τις ρυθμίσεις θα μπορούσες να μου προτείνεις;

netblues
11-01-19, 22:15
Μαλλον δεν βαζεις καλο δολωμα... Αν η περιοχη εχει vdsl τοτε εχεις και συ. Η εξυπηρετηση πελατων δεν μπορει να σε βαλει καπου αλλου.
Ψαξε την περιπτωση vdsl. Τα αλλα ειναι μεταξωτα βρακια οποτε απαιτουν και τους σχετικους....

Invisus
11-01-19, 23:20
Τι εννοεις οταν λες οτι δεν βαζω καλο δολωμα; :oops: Είμαι πολυ σιγουρος για το VDSL γιατι ειχα μιλησει με το τμημα ανανεωσεων και το ειχε κοιταξε και υπαλληλος :/

netblues
14-01-19, 02:31
Ειπες "πιανεις' το vdsl δεν πιανεται. Η εχεις η δεν εχεις :P.
Μαλλον εισαι αρκετα κοντα στο ΑΚ, ρωτα και στον ΠΟΤΕ αν σου δινει vdsl...

@ ADSLgr.com All rights reserved.