PDA

Επιστροφή στο Forum : 13888 Ατελείωτη Αναμονή



Gkostas2007
12-01-19, 02:51
Λοιπόν, ειχα θέμα με το ιντερνετ και είπα να πάρω το 13888 μπας και βγάλω άκρη... Μονο ένα θα σας πω... αναμονή 45' ακριβώς με το χρονόμετρο του κινητού μέχρι να το κλείσω εγώ γιατί δεν άντεξα. Τηλέφωνο πάλι μετά απο καμιά ώρα. 30' αναμονή και πάλι μέχρι να το κλείσω... Σύνολο 75' χαμένα απο την ζωή μου για να μην έχω καν τηλεφωνική εξυπηρέτηση απο τον πάροχο μου. Επίσης, σε συζητήσεις με φίλους και συναδέλφους, μου έχουν πει ακριβώς ίδιες εμπειρίες, με τρελούς χρόνους αναμονής απο το 13888.

Πραγματικά οι λέξεις ντροπή και ξεφτίλα είναι λίγα για να χαρακτηρίσω την υπηρεσία "εξυπηρέτησης(?) πελατών" απέναντι σε πελάτες που πληρώνουν κάθε μήνα στην ώρα τους. Αν δεν τους φτάνουν τα παιδιά στο τηλεφωνικό κέντρο, ας προσλάβουν επιπλέον άτομα. Ένα σκασμό λεφτά βγάζει κάθε χρόνο ο όμιλος ΟΤΕ, δεν θα του λείψουν.

baskon
12-01-19, 09:11
Από τη στιγμή που οι περισσότεροι λένε ΟΤΕ= εξυπηρετηση και δεν αλλάζουν γνώμη άρα δε σκέφτονται να μη του δίνουν πλέον τα λεφτά τους έτσι θα συνεχίσει και χειρότερα.

Το πιο ωραίο είναι να σου λέει το σύστημα ότι υπάρχει αναμονή 2 ωρών και 10 λεπτών... και να το σηκώνουν μέσα σε 2 λεπτά, ενώ όταν το σύστημα λέει 10 λεπτά να κάνουν 45 λεπτα..

Κατάντια. Και μη νομίζεις ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο τηλέφωνο.. Γείτονας πολύ πρόσφατα ήταν 2 βδομάδες χωρίς ιντερνετ - τηλέφωνο . Τη μια του λεγαν το πρόβλημα φτιάχτηκε ενώ δεν είχε φτιαχτεί. Την άλλη ότι θα έρθει τεχνικός από το σπίτι ο οποίος δεν ερχόταν ποτέ.. Και τελικά μετά από 2 βδομάδες φτιάχτηκε.

Προσωπικά είμαι απογοητευμένος γενικά από τον ΟΤΕ και φευγω. Μόνο αν δει μείωση πελατών θα βελτιωθεί..

deniSun
12-01-19, 10:59
Λοιπόν, ειχα θέμα με το ιντερνετ και είπα να πάρω το 13888 μπας και βγάλω άκρη... Μονο ένα θα σας πω... αναμονή 45' ακριβώς με το χρονόμετρο του κινητού μέχρι να το κλείσω εγώ γιατί δεν άντεξα. Τηλέφωνο πάλι μετά απο καμιά ώρα. 30' αναμονή και πάλι μέχρι να το κλείσω... Σύνολο 75' χαμένα απο την ζωή μου για να μην έχω καν τηλεφωνική εξυπηρέτηση απο τον πάροχο μου. Επίσης, σε συζητήσεις με φίλους και συναδέλφους, μου έχουν πει ακριβώς ίδιες εμπειρίες, με τρελούς χρόνους αναμονής απο το 13888.

Πραγματικά οι λέξεις ντροπή και ξεφτίλα είναι λίγα για να χαρακτηρίσω την υπηρεσία "εξυπηρέτησης(?) πελατών" απέναντι σε πελάτες που πληρώνουν κάθε μήνα στην ώρα τους. Αν δεν τους φτάνουν τα παιδιά στο τηλεφωνικό κέντρο, ας προσλάβουν επιπλέον άτομα. Ένα σκασμό λεφτά βγάζει κάθε χρόνο ο όμιλος ΟΤΕ, δεν θα του λείψουν.

Έτυχες στην μέρα/ώρα.

konc
12-01-19, 12:24
Έτυχες στην μέρα/ώρα.

Δε νομίζω, ειλικρινά. Έχεις δοκιμάσει να καλέσεις τελευταία? Έχω ένα πρόβλημα και σε διαφορετικές ώρες και μέρες, 5-6 κλήσεις συνολικά, έχω περιμένει το λιγότερο μία ώρα κάθε φορά.

deniSun
12-01-19, 13:14
Δε νομίζω, ειλικρινά. Έχεις δοκιμάσει να καλέσεις τελευταία? Έχω ένα πρόβλημα και σε διαφορετικές ώρες και μέρες, 5-6 κλήσεις συνολικά, έχω περιμένει το λιγότερο μία ώρα κάθε φορά.

Αυτόν τον μήνα... όχι.

Gkostas2007
12-01-19, 13:15
Δλδ κ γω ετυχα και αλλοι 5-6 απο τον κυκλο μου που ειχαν το ιδιο θεμα ετυχαν κ αυτοι στην μερα/ωρα? :P Και τελος παντων ξαναλεω οτι ενα σκασμο λεφτα βγαζουν. Να παρουν ατομα να μην τους τυχαινει η μερα ωρα...

jkoukos
12-01-19, 15:31
Και γιατί δεν επιλέγεται στο IVR να σας πάρουν τηλέφωνο, αντί να είστε με το ακουστικό στο αυτί;

baskon
12-01-19, 18:56
Βρίσκεις ώρες που δεν έχει τόσο τεράστια αναμονή.. Αλλά σε γενικές γραμμές υπάρχει πρόβλημα και με τις καθυστερήσεις και με το ivr εκτός των άλλων.
Το να σε πάρουν τηλέφωνο είναι μια λύση αν και όταν ο άλλος καίγεται γιατί δεν έχει ίντερνετ και τηλ δε θα κάτσει εύκολα να περιμένει το πότε θα τον πάρει ο ΟΤΕ τηλέφωνο.

Gkostas2007
13-01-19, 04:05
Οπως λεει κ ο φιλος απο πανω, αν καιγεσαι δεν θα περιμενεις να σε παρουν. Επισης, το θεμα ειναι οτι πληρωνουμε εναν σκασμο λεφτα κ το ελαχιστο που τουλαχιστον εγω απαιτω ειναι οταν υπαρχει βλαβη να μην περιμενω πανω απο 10' λεπτα για να μιλησω με καποιον εκπροσωπο. Νομιζω δεν ειναι παραλογη απαιτηση. Παραλογο ειναι να εχουμε 10 εναλλακτικες στο κεφαλι μας, γιατι η cosmote εχει τηλεφωνικη εξυπηρετηση επιπεδου μικρομεσαιου μαγαζιου της γειτονιας.

matelas
13-01-19, 22:36
Κάλεσα μέσα στις γιορτές, την πρώτη φορά περίμενα 32 λεπτά και απλά έπεσε η γραμμή. Δεν είχε βγάλει επιλογή να με καλέσουν πίσω. Ξαναπαίρνω και με ρωτάει (όπως και την πρώτη φορά που κάλεσα) ότι αν θέλω να εξυπηρετηθώ για τον αριθμό από τον οποίο καλώ να πω "ίδιο αριθμός", το λέω και δεν έλεγε να καταλάβει κ' αφού απαίτησε άλλες 2 φορές να πω το ίδιο μου είπε πως λυπάται αλλά δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει και μου το έκλεισε.

Ξαναπαίρνω μετά από κανα 10λεπτο κ αφού επιτέλους κατάλαβε με ρώτησε αν θέλω να με καλέσουν αυτοί και τελικά με κάλεσαν στον χρόνο που έλεγε το σύστημα, 15 λεπτά περίπου.

Το θέμα είναι πως το να μου το κλείνει στα μούτρα έχει ξαναγίνει όπως και το ότι δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αφήσω τηλέφωνο να με καλέσουν. Γενικά η όλη εμπειρία δεν είναι όπως κάποτε που καλούσες και σε 5-10 λεπτά μιλούσες με κάποιον...

geopro64
13-01-19, 23:01
Γενικά η όλη εμπειρία δεν είναι όπως κάποτε που καλούσες και σε 5-10 λεπτά μιλούσες με κάποιον...

+ 1
Και το ivr δεν λειτουργεί πάντα. Είτε δεν θα σε πάρουν ποτέ είτε θα σε καλέσουν όταν θα εχεις φύγει από το σπίτι και δεν θα μπορείς να μιλήσεις με άνεση λόγω εργασίας.

gravis
14-01-19, 09:42
Εάν έχεις χρησιμοποιήσει την υπηρεσία να σε καλέσουν μια φορά, δεν σου ξαναδινει την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις άμεσα για να μην γίνετε κατάχρηση της υπηρεσιας

jap
14-01-19, 09:58
Είναι υπαρκτό το θέμα με τις τεράστιες αναμονές και δεν είναι νέο. Δείτε π.χ. εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/852463-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-13888-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9) και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/961304-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CE%98%CE%9B%CE%99%CE%91-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD).

Όσοι μιλήσατε σε 5-10 λεπτά, ανεξαρτήτως ώρας και μέρας, παίξτε και κανένα τζόκερ. Προσωπικά, επειδή μιλήσατε για call back, μου έχει τύχει να πάρουν και 2-3 μέρες μετά και ποτέ σε 10λεπτο/15λεπτο που αναφέρθηκε, τις πιο πολλές φορές σε λίγες ώρες. Αλλά το θέμα είναι πως και να μιλήσεις δεν σου λύνουν κάποιο πρόβλημα, άσε που κάθε απαντητής λέει διαφορετικά πράγματα. Εννοείται πως φταίει ο ΟΤΕ που δεν επενδύει σε προσωπικό αλλά και δεν έχει ξεκάθαρες διαδικασίες.

deniSun
14-01-19, 10:03
Είναι υπαρκτό το θέμα με τις τεράστιες αναμονές και δεν είναι νέο. Δείτε π.χ. εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/852463-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-13888-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9) και εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/961304-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CE%98%CE%9B%CE%99%CE%91-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%8E%CE%BD). Όσοι μιλήσατε σε 5-10 λεπτά, ανεξαρτήτως ώρας και μέρας, παίξτε και κανένα τζόκερ.

Συνήθως αυτός είναι ο ΜΟ αναμονής που έχω.
Μία φορά μου έτυχε να ζητήσω call back.
Και ελάχιστες φορές θυμάμαι να έπρεπε να το κλείσω γιατί περίμενα >15'.

Nikiforos
14-01-19, 11:21
καλημέρα, εχει νουμερο για την σταθερη το 13788 και για κινητη το 13738.
Τα εχω καλεσει και τα 2 και ΔΕΝ χρεωθηκα ΤΙΠΟΤΑ από κινητο και σταθερο και επισης ετυχε ολες τις φορες να μιλησω μπαμ μπαμ μηδενικη αναμονη προφανως δεν τα ξερει κανεις?
τα εχει πει ο ιδιος ο ΟΤΕ αυτά και πλεον είναι υποχρεωτικα από την ΕΕΤΤ να εχουν ΟΛΟΙ οι παροχοι νουμερα και να μιλαμε τσαμπα χωρις καμια απολυτως χρεωση. Αν δεν το κανουν εχουν υψηλα προστιμα….

Εμενα η cosmote με τα εστειλε στο κινητο στο fb messanger τα παραπανω.
αλλα εδώ υπαρχει και η ειδηση σε μια από τις απειρες σελιδες
https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/937185/aytoi-einai-oi-dorean-5psifioi-arithmoi-ypostirixis-ton-paroxon-tilefonias

dimitri_ns
14-01-19, 12:24
Πρίν καλέσω το 13888 φτιάχνω καφέ, κοιτάω αν έχω τσιγάρα και αλκοολ
Καλώ το 13888
Βάζω ανοιχτή ακρόαση
Βάζω σκούπα
Βάζω πλυντήριο
Μαγειρεύω και κάτι

Το μόνο άσχημο, κάποια στιγμή το σηκώνουν, εγώ έχω συνηθίσει την φασαρία, δεν μιλάω και το κλείνουν
No problem, δουλειές υπάρχουν, ξαναπαίρνω

Το ivr για να με ξανακαλέσουν δεν το χρησιμοποιώ, κατά καιρούς πάω και τουαλέτα
Αντίστοιχα και με τους courier, πάω από το κατάστημα όποτε με βολεύει, δεν θα τους περιμένω όλη μέρα.

Οι χρόνοι αναμονής είναι ενδεικτικοί. Μούχουν πει 21, έχω περιμένει 45, άλλη φορά μου είπαν 20, στα 32 έπεσε η γραμμή, ξανακάλεσα:mad:

Το πρόβλημα είναι όταν καλείς από κινητό, έχω πάρει και την "τεχνική" υποστήριξη, με παραπέμψανε για θέμα τεχνικό στο 13888.

Βάρδα μην τους χρειαστείς..

Nikiforos
14-01-19, 12:49
Εχει να σε καλεσουν αυτοι, εγω προσωπικα αν θελω κατι από ΟΤΕ τους γραφω στο fb messanger και με καλουν πισω και σχετικα γρηγορα….
σιγα μην παιρνω εγω!!!!
και αν θελω πλεον εχει ΔΩΡΕΑΝ νουμερα αυτα που εγραψα πριν!

Gkostas2007
15-01-19, 03:00
Εχει να σε καλεσουν αυτοι, εγω προσωπικα αν θελω κατι από ΟΤΕ τους γραφω στο fb messanger και με καλουν πισω και σχετικα γρηγορα….
σιγα μην παιρνω εγω!!!!
και αν θελω πλεον εχει ΔΩΡΕΑΝ νουμερα αυτα που εγραψα πριν!
Ειναι Τζοκερ να σε καλεσουν αμεσως. Μπορει να σε παρουν σε 10' μπορει κ ποτε.

Nikiforos
15-01-19, 07:30
Ειναι Τζοκερ να σε καλεσουν αμεσως. Μπορει να σε παρουν σε 10' μπορει κ ποτε.

καλημέρα, εμενα εγινε πολλες φορες όχι μια, αρα θα ημουν μαλλον πολύ τυχερος….
επισης από το fb messanger σου απαντανε και από εκει αν είναι κατι γενικο χωρις να θελει να δωσεις στοιχεια κτλ γιατι τωρα δεν δινουν ετσι τοτε σου απαντανε από εκει επισης γρηγορα.
Το εχω κανει απειρες φορες. Και μεσα στην ιδια μερα μου απαντησαν ολες τις φορες ακομα και βραδυ! και 22:00 +

Για το 13888 τωρα ναι εχω πεσει σε αναμονες και εγω αλλα εχει τυχει να μιλησω και γρηγορα.
Παντως προτείνω να καλουν το νέο νουμερο που είναι ΚΑΙ από κινητα ΧΩΡΙΣ χρεωση!!!
δεν το ξερει πολύς κοσμος και δεν εχει τοση αναμονη.

netblues
15-01-19, 08:00
Ειναι λιγο απιθανο το νεο νουμερο να εξυπηρετειται απο αλλο agent group. Λογικα ολα στον ιδιο κουβα πεφτουν.
Γενικα το callback δουλευει.
Οσο για το fb (messenger η οχι) αυτα ειναι για οσους εχουν παραδωσει τη ψυχη τους στο fb. :down::rofl:

Nikiforos
15-01-19, 11:09
Καλημέρα, πολύ άκυρη η τελευταία φράση. Αν έχουμε fb δεν σημαίνει αυτό που λες. Το ίδιο μπορούμε να πούμε για αλλα πράγματα. Το κάθε πράγμα έχει και τα όρια του. Και εγώ πχ που δεν βλέπω μπάλα πρεπει θεωρώ ότι όλοι έχουν παραδοσει την ψυχή τους σε μία μπάλα πχ... Άκυρη λογική. Απλά χρησιμοποιούμε μια τεχνολογία, μια υπηρεσία για την εύκολη και γρήγορη εξυπηρέτηση μας, απλά πράγματα! :)

jap
15-01-19, 11:37
Άλλος ένας που γράφτηκε χωρίς να διαβάσει τα ψιλά γράμματα. :p

Nikiforos
15-01-19, 11:46
Εγώ πρότεινα κάτι για οποιον έχει να μην περιμένει. Το θέμα οφτοπικ κλασικά ότι νανε..... Οπότε δεν παρακολουθώ καλή συνέχεια.... :lock:

dimitri_ns
15-01-19, 12:03
Εγώ πρότεινα κάτι για οποιον έχει να μην περιμένει. Το θέμα οφτοπικ κλασικά ότι νανε..... Οπότε δεν παρακολουθώ καλή συνέχεια.... :lock:

ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΟΤΕ ΔΙΝΕΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΣΤΟ FACEBOOK ?

Shame ...

American Bar γίναμε
Φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι

Gkostas2007
15-01-19, 14:51
καλημέρα, εμενα εγινε πολλες φορες όχι μια, αρα θα ημουν μαλλον πολύ τυχερος….
επισης από το fb messanger σου απαντανε και από εκει αν είναι κατι γενικο χωρις να θελει να δωσεις στοιχεια κτλ γιατι τωρα δεν δινουν ετσι τοτε σου απαντανε από εκει επισης γρηγορα.
Το εχω κανει απειρες φορες. Και μεσα στην ιδια μερα μου απαντησαν ολες τις φορες ακομα και βραδυ! και 22:00 +

Για το 13888 τωρα ναι εχω πεσει σε αναμονες και εγω αλλα εχει τυχει να μιλησω και γρηγορα.
Παντως προτείνω να καλουν το νέο νουμερο που είναι ΚΑΙ από κινητα ΧΩΡΙΣ χρεωση!!!
δεν το ξερει πολύς κοσμος και δεν εχει τοση αναμονη.
Ξαναλεω οτι πληρωνω για μια Χ υπηρεσια η οποια περιλαμβανει κ τηλεφωνικη εξυπηρετηση με λογικη αναμονη. Αν ειναι να μου τα λυνουν εγκαιρα ΜΟΝΟ μεσω ΦΒ ας μου το ελεγαν απο την αρχη. Btw οτι να ναι δεν ειναι το θεμα, αλλα η προσπαθεια να φανουμε υπερβολικοι οταν ζηταμε τα αυτονοητα και η προταση να μην διαμαρτυρομαστε γιατι απο τα 10 καναλια επικοινωνιας που εχει ο παροχος ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ λειτουργει το 1.

umay
07-12-19, 14:24
Κατάντια του ΟΤΕ η αναμονή εξυπηρέτησης πελάτη στο 13888 για πάνω από μισή ώρα ... Και ακόμα περιμένουμε να μιλήσουμε ... για θέμα που πρέπει να θέσουμε τηλεφωνικά. Δεν γράφω περισσότερα διοτι φοβάμαι ότι θα εκφραστω ανάρμοστα! Και που να παραπονεθεί κανείς, απροστάτευτοι οι συνδρομητές στην στυγνή εκμετάλλευση της ολιγοπωλειακης αγοράς της κινητής, ενώ σε όλη την Ευρώπη οι τιμοκατάλογοι βαίνουν προς μείωση και οι υπηρεσίες είναι κοντά στους πολίτες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.