PDA

Επιστροφή στο Forum : DirectX 10 κάρτα γραφικών από την Nvidia για την οικονομική κατηγορία



nnn
20-06-07, 22:46
Η Nvidia άρχισε σιωπηρά να παράγει low-end Κάρτες γραφικών με υποστήριξη DirectX-10.
Οι κάρτες θα είναι διαθέσιμες από πολλούς κατασκευαστές αλλά για την ώρα δεν υπάρχει προτεινόμενη τιμή.

Οι κάρτες της σειρά 8400 GS θα βασίζονται στον επεξεργαστή γραφικών G86 (GPU) και θα βγαίνουν σε εκδόσεις 128MB και 256MB μνήμης onboard.
Δεν υπάρχουν ακόμα αρκετές λεπτομέρειες αλλά είναι γνωστό ό,τι θα έχει 16 unified shader processors,64 bit memory controller και συχνότητες πυρήνα 450Mhz/900Mhz,ενώ η μνήμη θα τρέχει στα 800Mhz.
Το chip είναι φτιαγμένο με τεχνολογία 80nm.

Σύμφωνα με εταιρικές πηγές (Nvidia) οι δύο εκδόσεις της κάρτας δεν θα κοστίζουν πάνω από 89 $.

Πηγή : http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20070620084528.html

te00
20-06-07, 22:48
Σε απλα ελληνικα,σε καλυπτει για ενα ..... cmrae dirt,η οχι?
Παντως καλη/εξυπνη κινηση.

elapse
20-06-07, 23:02
Σε απλα ελληνικα,σε καλυπτει για ενα ..... cmrae dirt,η οχι?

Αν βγάλουμε όλα τα άλλα, μόνο από το 64 bit memory controller, ούτε για αστείο...(καλά, ίσως σε πολύ χαμηλές αναλύσεις.


Στο pc μου (e6600@3,42GHz, 2GB cellshock pc8000, 7800GT) έπαιζε το demo σε 800χ600 γρήγορα :()

nnn
20-06-07, 23:08
Αυτή βγαίνει για συγκεκριμένη χρήση και όχι για παιχνίδια,μαζί με τα Xp πεθαίνει και το DirectX 9.

ogenikos
20-06-07, 23:29
Και όπως καταλαβαίνετε το 64 bit memory (που έπαιζε σε κάρτες δεκαετίας) δεν θα το αναγράφει πουθενά.
Θα τσιμπάνε όμως οι άσχετοι και θα τις αγοράζουν με το κιλό γιατί θα ακούν απο τους πωλητές ότι υποστηρίζουν dx10 και έχουν 256 MB ram, γιατί ο κόσμος είναι τόσο άσχετος που νομίζει ότι μιά κάρτα είναι καλή μόνο άν έχει μεγάλη ram.
Εντάξει όπως και να το κάνουμε όμως είναι low end...οπότε δικαιολογείται.
Τελικά όπως άκουσα τελευταία θα βγάλουν dx10 και για τα xp, όχι μόνο για τα vista όπως είχαν πεί στην αρχή.

Θάνος
20-06-07, 23:31
Αυτή βγαίνει για συγκεκριμένη χρήση και όχι για παιχνίδια,μαζί με τα Xp πεθαίνει και το DirectX 9.
Νομίζω-ελπίζω, ότι τα XP και το DX9 δεν θα πεθάνουν τόσο εύκολα, πράγμα βέβαια που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, από εμάς τους χρήστες!

lamesaint
21-06-07, 00:36
Νομίζω-ελπίζω, ότι τα XP και το DX9 δεν θα πεθάνουν τόσο εύκολα, πράγμα βέβαια που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, από εμάς τους χρήστες!


ναι αλλά ελπίζω και οι εταιρείες παιχνιδιών μην μπούν με δύναμη στο κόλπο οπότε δεν μας βλέπω καλά ...:hmm:

alfagama
21-06-07, 01:04
Και όπως καταλαβαίνετε το 64 bit memory (που έπαιζε σε κάρτες δεκαετίας) δεν θα το αναγράφει πουθενά.
Θα τσιμπάνε όμως οι άσχετοι και θα τις αγοράζουν με το κιλό γιατί θα ακούν απο τους πωλητές ότι υποστηρίζουν dx10 και έχουν 256 MB ram, γιατί ο κόσμος είναι τόσο άσχετος που νομίζει ότι μιά κάρτα είναι καλή μόνο άν έχει μεγάλη ram.
Εντάξει όπως και να το κάνουμε όμως είναι low end...οπότε δικαιολογείται.
Τελικά όπως άκουσα τελευταία θα βγάλουν dx10 και για τα xp, όχι μόνο για τα vista όπως είχαν πεί στην αρχή.
Καλα αυτο ακουγεται εδω και καιρο αλλα φως δεν βλεπω γιατι τα ΧΡ με το 10 θα ειναι αντιπαλο δεος των βιστα για πολυ καιρο.

Slammer
21-06-07, 02:18
Το DX10 απο μόνο του δεν λέει τίποτα.
Τι κι αν οι κάρτες αυτές θα μπορούν να εκτελούν τις επιπλέον λειτουργίες που ορίζει το DX10 όταν η ταχύτητα εκτέλεσης θα είναι για κλάματα?
Πιο πολύ μαρκετίστικο κόλπο είναι αυτές οι κάρτες παρα κατι που ενδιαφέρει εστω και τους περιστασιακούς gamers....

frodo
21-06-07, 02:48
μου θυμίζει την μετάβαση σε κάρτες γραφικών από agp σε pci-express, τότε λόγω του pcie όλοι άλλαζαν κάρτες γραφικών, τώρα λόγω του DX10 όλοι θα ξαναλλάξουν κάρτες γραφικών... και μην μου πείτε ότι το agp τελικώς σε μισό χρόνο δεν απέθανε... (και εγώ agp 6800GT έχω), ομοίως θα γίνει και με τις κάρτες DX9... τους δίνω μισό με ένα χρόνο...

τότε compatibility με τις motheboards
τώρα combatibility με τα VISTA και μελλοντικά παιχνίδια

nikgr
21-06-07, 02:53
Θα τσιμπάνε όμως οι άσχετοι και θα τις αγοράζουν με το κιλό γιατί θα ακούν απο τους πωλητές ότι υποστηρίζουν dx10 και έχουν 256 MB ram, γιατί ο κόσμος είναι τόσο άσχετος που νομίζει ότι μιά κάρτα είναι καλή μόνο άν έχει μεγάλη ram.


:respekt:
Συμφωνώ απόλυτα!
Ακόμα θυμάμαι την αισχρή nvidia 5200 που "υποστήριζε DX9 " :rofl:

Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε η 8600 μπορεί να καλύψει τα σημερινά games.

Για κάποιον που δεν ασχολείται υπάρχει και σήμερα η 8500GT σε εξευτελιστική τιμή.
Δε νομίζω ότι θα συμφέρουν οι 8400αρες αν είναι για 5euro να έχεις ακόμα χειρότερες επιδόσεις...

aiolos.01
21-06-07, 03:09
Αυτές είναι κάρτες έτσι για να λες οτι έχεις DX-10. Θέμα marketing είναι και τίποτα παραπάνω.
Εδώ οι 8600 και έχουν πολύ χειρότερες επιδόσεις απο τις 8800, φανταστείτε οι 8400 τι επιδόσεις θα έχουν.
Για να μην πώ οτι με τους σημερινούς drivers ακόμα και οι 8800 ζορίζονται στα ελάχιστα DX-10 παιχνίδια που κυκλοφορύν.

Αλλά και μόνο που θα λένε DX-10 στον κάθε άσχετο θα τσιμπάει. Ειδικά αν έχουν και μεγάλη ψύκτρα !

xanoutas
21-06-07, 03:50
Θα τσιμπάνε όμως οι άσχετοι και θα τις αγοράζουν με το κιλό γιατί θα ακούν απο τους πωλητές ότι υποστηρίζουν dx10 και έχουν 256 MB ram, γιατί ο κόσμος είναι τόσο άσχετος που νομίζει ότι μιά κάρτα είναι καλή μόνο άν έχει μεγάλη ram.

Ένας φίλος μου είχε αγοράσει καινούργιο υπολογιστή. Όλο χαρά μου ανέλυε τα υποσυστήματα του υπολογιστή. Όταν έφτασε στην κάρτα γραφικών , μια ATI X1300 με 256MB RAM, και του είπα ότι δεν είναι καλή , έμεινε όλο απορία και επαναλάμβανε συνέχεια: "μα πως δεν είναι καλή; Αφού έχει 256MB RAM!!!" . Του εξήγησα ότι είναι σαν να έχεις μεγάλη μνήμη στον εγκέφαλο σου αλλά να μην σου κόβει καθόλου!

mafiaboy
21-06-07, 07:27
εσυ αγορι μου επρεπε να γινεις δασκαλος

RTouris
21-06-07, 09:32
Ένας φίλος μου είχε αγοράσει καινούργιο υπολογιστή. Όλο χαρά μου ανέλυε τα υποσυστήματα του υπολογιστή. Όταν έφτασε στην κάρτα γραφικών , μια ATI X1300 με 256MB RAM, και του είπα ότι δεν είναι καλή , έμεινε όλο απορία και επαναλάμβανε συνέχεια: "μα πως δεν είναι καλή; Αφού έχει 256MB RAM!!!" . Του εξήγησα ότι είναι σαν να έχεις μεγάλη μνήμη στον εγκέφαλο σου αλλά να μην σου κόβει καθόλου!

:worthy::worthy:

blk
21-06-07, 10:07
Ρε παιδιά, γιατί κάθεστε και κράζετε την Nvidia; Εγώ πιστεύω πως είναι παραπάνω απο καλή αυτή η ανακοίνωση.Σίγουρα δεν είναι για gamers αυτές οι κάρτες αλλά για χρήστες που δεν παίζουν παιχνίδια (άντε να βάλουν 2 το χρόνο) μία χαρά το βλέπω.

mach
21-06-07, 10:19
Ορισμένοι περιμένουν με budget υλικό να κάνουν παπάδες.
89€ κοστίζει η κάρτα, ήμαρτον...

stmour
21-06-07, 11:00
Δε νομιζω πως θα την δεις στην Ελλαδα κατω από 120 ευρώ. Μας πιανουν τα κωλομερια εδω. Επιπλεόν σίγουρα από ότι φαίνεται το DX-10 έχει διαφορετική αρχιτετκονική και μάλλον χρειάζεται λιγότερη επεξεργαστική ισχύ από την κάρτα. Αθτό σημαίνει ότι αν υπήρχε η δυνατότητα με καποιου είδους firmware να υποστηρίζουν οι σημερινές κάρτες Dx-10 δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αλλά τότε πως θα μας τα παίρνανε οι εταιρείες GPU?...

nikgr
21-06-07, 11:18
85euro κοστίζει ήδη η 8500GT
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515646

Aν θα πωλείται $89 η 8400 στην Αμερική εδώ θα έχει ακριβότερα.

Γιατί να την προτιμήσει κάποιος?

tyxeross
21-06-07, 11:39
8400 ως επι το πλειστων θα μπουνε σε τιποτα υπολογιστες τυπου I-DO master ( απο ολα εκτος απο games)

testakross
21-06-07, 12:39
καλα αφου η 8500 GT απο μόνη της ειναι low-end , η αν οχι lowend, κατι αναμεσα στο μετριο και low end.

μονο κανα προγραματακι θα σηκωνουνε και κανα προπερσινο παιχνιδι, τιποταλλο

tomasss
21-06-07, 12:58
Πάντως σίγουρα υποστηρίζει αναπαραγωγή HD και Blu-ray , άρα υπάρχει ακόμη πιο οικονομική επιλογή για τα HTPC.
Εξάλλου το να δίνεις μια περιουσία για αναβαθμίσεις που επιβάλλουν κάθε χρόνο τα PC GAMES είναι ανοησία. Και γιατί όχι ένα xbox η psp ;;;

flamelab
21-06-07, 17:09
H nVidia καλύπτει το κενό που έχει αφήσει η ΑΤΙ/AMD . Από τις κάρτες γραφικών για DX10 , μόνο η 8600 GT ( από τις φθηνές σχετικά ...) τα καταφέρνει σε πλήρη χρήση DX 10 ( και μόνο , χωρίς άλλες βελτιώσεις και antialiasing) . Από εκεί και κάτω , καλύτερα να αγοράσουμε μία της σειράς 7000 ή τις καλύτερες της 6000 ( δηλαδή την 6800 Ultra ) αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά οι 8400-8500-8600GS .Όσο για την ΑΤΙ , κοιμάται ακόμη παρά το πρόσφατο λανσάρισμα της σειράς HD 2000.

Jazzer
21-06-07, 17:38
Από την άλλη βέβαια, τώρα που θα βγουν κι αυτές στα μαγαζιά, θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερο μπέρδεμα και αναφέρομαι στους αδαείς καταναλωτές, γιατί οι ψαγμένοι που κάνουν καλή έρευνα αγοράς, ξέρουν πάντα τι, πως και πότε ψωνίζουν.:p

melon_meragon
21-06-07, 17:46
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.!

Slammer
21-06-07, 19:48
H 8500 εχει αγγιξει τα 85 ευρώ, ποσο πιο φθηνή θα είναι η 8400 πια????
και τι να περιμένει κανείς από μια τετοια κάρτα?

Sei
21-06-07, 20:15
Aν η καρτα καταληξει να κανει τουλαχιστον 30 ευρω λιγοτερα απο την 8500gt τοτε αξιζει αλλα μονο για οποιον θελει πληρης αποδικωποιηση blue ray - hd dvd (htpc κλπ).

Για παιχνιδια dx10 ουτε λογος, τα λιγα παιχνιδια και tech demos που εχουν βγει σε dx10 εχουν δειξει οτι χρειαζονται αρκετα καλυτερη καρτα γραφικων για να τρεξουν (εδω ζοριζονται οι 8800). Οπως ειπε ο flamelab οποιος δεν ενδιαφερεται για dx10 καλυτερα να αγορασει μια καρτα παλιοτερης γενιας που εχουν αρκετα καλυτερο λογο αποδοσης τιμης

Θάνος
21-06-07, 20:40
Άντε να απαντήσει και η ATI επιτέλους, μπας και μπούμε σε καμμιά σειρά φέτος!:rolleyes:

iJohnnyCash
22-06-07, 02:11
Μια ερώτηση από κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια και η πιο πολύπλοκη δραστηριότητα που βάζω να κάνει η κάρτα γραφικών μου είναι (ATI RADEON X1300) είναι όταν βλέπω κάποιο DVD

Εγώ τι διαφορές θα δω αν αγοράσω κάρτα με υποστήριξη DirectX 10?

Slammer
22-06-07, 09:55
Μια ερώτηση από κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια και η πιο πολύπλοκη δραστηριότητα που βάζω να κάνει η κάρτα γραφικών μου είναι (ATI RADEON X1300) είναι όταν βλέπω κάποιο DVD

Εγώ τι διαφορές θα δω αν αγοράσω κάρτα με υποστήριξη DirectX 10?

Καμμία....
Τα προσθετα κυκλώματα που εχουν οι καρτες DX10 ενσωματωνουν καποιες λειτουργίες σε hardware που θα βοηθούν στην αποκωδικοποίηση του HD DVD, ξελαφρωνωντας έτσι την CPU (ως ενα βαθμό).
Στα κανονικά DVD η ισχύς που απαιτείται καλύπτεται άνετα από τους σημερινούς υπολογιστες οπότε κι αν ακόμα βοηθήσει η κάρτα δεν εχει και πολύ σημασία....

MADx2
22-06-07, 19:23
Νομίζω ότι δεν αξίζουν τον κόπο τετοιες κάρτες , καλύτερα καποιος να προτιμήσει μια Onboard , γιατι με αυτή τσαμπα τα λεφτά....

Sei
23-06-07, 14:33
Nα και ενα review (απο fudzilla γιατι δεν βρισκω αλλα review για 8400gs) για οποιον ενδιαφερεται. Τιποτα αξιοπροσεκτο, η κάρτα θα ειναι στα 60 ευρω και κατω που ειναι λογικο βαση της τιμης των 8500gt, και η συγκεκριμενη καρτα του review θα εχει ηχο μεσω dvi και παθητικη ψυξη. Οποτε ειναι για multimedia χρησεις και κανα παλιο παιχνιδακι, τιποτα παραπανω.

Isovitisgr
25-06-07, 03:27
Χα χα χα! Φοβερή απάντηση! :rofl:

flevio
25-06-07, 07:30
εδω τα <θηρια> εχουν αθλιες dx10 επιδωσεις τι το ψαχνετε..
να μη πω οτι και για dx9..(βλεπε dirt με 8800gts320)

εχουν ανεβει οι τιμες πολυ σε σχεση με τις επιδωσεις...
και δεν υπαρχει για μεγαλο χρονικο διαστημα αληθινο mid στα 180-200ε οπως παλια..
το λογικο για την κατασταση ,ειναι να υπαρχει καποια <συμφωνια>αναμεσα σε ατι και nvdia..

Slammer
25-06-07, 08:56
To θεμα τελικώς είναι ότι για να παίζει κάποιος τα παιχνίδια που κυκλοφορούν πρέπει να βάζει το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη από ότι παλαιώτερα. Αποτέλεσμα της κυριαρχίας της Nvidia... (ενω η ΑΤΙ τρεχει παντα καταυδρωμένη να απαντήσει...)
Ελπίζω να μη δούμε τα ίδια και στους επεξεργαστές στο μέλλον......

flevio
25-06-07, 11:18
η ΑΤΙ μπορει να μην απαντησε νωρις αλλα ειχε το best seler 1950προ που της εφτανε και περισσευε στα mid....(που πουλαει πολυ περισσοτερο απ το high)

και μετα με τη 2900χτ ηρθε και στρατηγικα χωθηκε αναμεσα στις 2 nvidia για να κατακερματισει τα high της nvdia βαζοντας ολο τον high end κοσμο σε διλημα κοστους/επιδωσεων....

το μονο που υστερει και που ειναι ασυγκρητα το πιο επικερδες ειναι στα low που παρα το οτι το hardware
υπαρχει δεν εχει την ιδια δυναμη στο ονομα..

η ατι δεν νομιζω να ιδρωσε σε καμια περιπτωση..προσωπικα μετα απο λιγη σκεψη νομιζω οτι ουτε καν αργησε..
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=40495

hemlock
25-06-07, 11:21
η ΑΤΙ μπορει να μην απαντησε νωρις αλλα ειχε το best seler 1950προ που της εφτανε και περισσευε στα mid....(που πουλαει πολυ περισσοτερο απ το high)

και μετα με τη 2900χτ ηρθε και στρατηγικα χωθηκε αναμεσα στις 2 nvidia για να κατακερματισει τα high της nvdia βαζοντας ολο τον high end κοσμο σε διλημα κοστους/επιδωσεων....

το μονο που υστερει και που ειναι ασυγκρητα το πιο επικερδες ειναι στα low που παρα το οτι το hardware
υπαρχει δεν εχει την ιδια δυναμη στο ονομα..

η ατι δεν νομιζω να ιδρωσε σε καμια περιπτωση..προσωπικα μετα απο λιγη σκεψη νομιζω οτι ουτε καν αργησε..

Χμμ νομιζω οτι ουτε τωρα τιθεται διλλημα στο high end...8800 ultra (http://www.guru3d.com/article/Videocards/428/) το καμαρι των παιχνιδαδων

mafiaboy
25-06-07, 11:28
πιστευω οτι η τιμη της εδω θα ειναι γυρω στα 50 ευρω

jdm
26-06-07, 01:42
εσυ αγορι μου επρεπε να γινεις δασκαλος

:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.