PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος Μας Κοροιδευει ο ΟΤΕ η Tellas η και οι ΔΥΟ?



Master_Maker
21-06-07, 04:19
Καλησπερα Σε ολους τους παθόντες απο την τελλας και γενικα.θελω να κανω καποιες ερωτησεις και αν μπορει καποιος να μου απαντησει.
Εχω ADSL γραμμη και Providing μεσω της τελλας στις 19/05/07 εχω στειλει φαξ διακοπης αναλυτικα με ολα τα στοιχεια το συστημα τους ενημερωθηκε στις 21/05/07 απο οτι μου παν αφου ακουσαν οτι ακουσαν.Για να διακοπει θελει 30 ημερολογιακες μερες μου παν ωραια ως εδω καλα.Αλλα μεχρι τωρα δεν εχει διακοπει και θελω να ρωτησω τα εξης:

1.οταν τους πηρα τηλ στο 13800 μου παν οτι εστειλαν το αιτημα στον πΟΤΕ στις 5 ιουνιου δηλ απο τις 19 μαιου τι κανατε ρωτησα μου απαντανε οτι <<να ξερετε θελει καποιες διαδικασιες πριν στειλουμε το αιτημα>>.αληθευει αυτο και αν ναι τι διαδικασιες θελουν???
2.Πηρα τον οτε στο 134 και μου λενε το εξης <<αφου εχω την γραμμη απο την τελλας ουσιαστικα αυτη ειναι ο παροχος μου και αυτη νοικιαζει και εχει την πορτα στο DSLAM αρα το οτι δεν εχει διακοπει ακομα οφειλετε στην τελλας και οχι στον οτε>>αυτο αληθευει η ο οτε ριχνει κλασικα της ευθυνες στην τελλας και το αντιθετο???
3. αν δεν διακοπει σε ευλογο χρονικο διαστημα δηλ τους δινω επιπλεον 2 μερες τι λετε να κανω?αν και θα παω στα κεντρικα να τους τα πω ενα χερακι
4.Και αφου τους εστειλε η τελλας το αιτημα στις 5 ιουνιου γιατι εκρεμει ακομα? δηλ τωρα εγω σε ποιον πρεπει να τα πω στην τελλας? Η στον πΟΤΕ?

ελεος πια με ολους τους :down::down::down:

No-Name
21-06-07, 04:25
1)Ναι η διαδικασία διακοπής ειναι ένα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ αίτημα(πόσο δύσκολο να συμπληρώσεις 4 text boxes) και διακόπτεται εντός 10 εργάσιμων ημερών η γραμμή
2)Με την Τελλάς θα κάνεις όχι με τον ΟΤΕ
3)Υπομονή

STARJOHN
21-06-07, 10:12
Καλησπερα Σε ολους τους παθόντες απο την τελλας και γενικα.θελω να κανω καποιες ερωτησεις και αν μπορει καποιος να μου απαντησει.
Εχω ADSL γραμμη και Providing μεσω της τελλας στις 19/05/07 εχω στειλει φαξ διακοπης αναλυτικα με ολα τα στοιχεια το συστημα τους ενημερωθηκε στις 21/05/07 απο οτι μου παν αφου ακουσαν οτι ακουσαν.Για να διακοπει θελει 30 ημερολογιακες μερες μου παν ωραια ως εδω καλα.Αλλα μεχρι τωρα δεν εχει διακοπει και θελω να ρωτησω τα εξης:

1.οταν τους πηρα τηλ στο 13800 μου παν οτι εστειλαν το αιτημα στον πΟΤΕ στις 5 ιουνιου δηλ απο τις 19 μαιου τι κανατε ρωτησα μου απαντανε οτι <<να ξερετε θελει καποιες διαδικασιες πριν στειλουμε το αιτημα>>.αληθευει αυτο και αν ναι τι διαδικασιες θελουν???
2.Πηρα τον οτε στο 134 και μου λενε το εξης <<αφου εχω την γραμμη απο την τελλας ουσιαστικα αυτη ειναι ο παροχος μου και αυτη νοικιαζει και εχει την πορτα στο DSLAM αρα το οτι δεν εχει διακοπει ακομα οφειλετε στην τελλας και οχι στον οτε>>αυτο αληθευει η ο οτε ριχνει κλασικα της ευθυνες στην τελλας και το αντιθετο???
3. αν δεν διακοπει σε ευλογο χρονικο διαστημα δηλ τους δινω επιπλεον 2 μερες τι λετε να κανω?αν και θα παω στα κεντρικα να τους τα πω ενα χερακι
4.Και αφου τους εστειλε η τελλας το αιτημα στις 5 ιουνιου γιατι εκρεμει ακομα? δηλ τωρα εγω σε ποιον πρεπει να τα πω στην τελλας? Η στον πΟΤΕ?

ελεος πια με ολους τους :down::down::down:




Φιλε μου τα ιδια απο 17/5 φαξ για διακοπη.
Σε κοροιδευουν οπως και μενα.Χθες τους εβριζα 15 λεπτα και τους ειπα αν δεν με κοψουν αμμεσα δεν θα πληρωθουν.Ειναι εταιρεια ......δελο ειναι καραγκιοζηδες.
Υπομονη τιποτα αλλο με αυτους που μλεξαμε.

Gap
21-06-07, 14:31
Είχα τραβήξει ακριβώς τα ίδια όταν είχα ADSL Forthnet μέσω.... στην περίπτωσή μου οι κύριοι της forthnet καθυστέρησαν να στείλουν την αίτηση στον ΟΤΕ αλλά και από την πλευρά του ο ΟΤΕ καθυστέρησε να απενεργοποιήσει τη γραμμή μου και να ενημερώσει το ηλεκτρονικό του σύστημα... ο καθένας έλεγε τα γνωστά του παραμύθια που έχεις κι εσύ ακούσει.... δυστυχώς το μόνο που έχεις να κάνεις είναι υπομονή...

kinggreece
21-06-07, 22:59
αν παρεισ το 134 θα σου πουν αν εγινε φορητοτητα και ποτε θα γινει....ενδεχεται η τελλας να σε εχει γραψει κανονικα....εγω οσο περιμενα να αλλαξω δυκτιο το 134 με εξυπερετουσε παντα.

gatos_fc
22-06-07, 02:20
Tellas, tellas, tellas.

το μόνο που μπορείς να μάθεις από ΟΤΕ είναι το αν υπάρχει όντως αίτημα μεταφοράς

Master_Maker
22-06-07, 04:33
αν παρεισ το 134 θα σου πουν αν εγινε φορητοτητα και ποτε θα γινει....ενδεχεται η τελλας να σε εχει γραψει κανονικα....εγω οσο περιμενα να αλλαξω δυκτιο το 134 με εξυπερετουσε παντα.


Φιλε μου δεν εχω το tellas zisto απλο ιντερνετ εχω με την τελλας αλλα και την γραμμη και το providing απο αυτους οντως στο 134 ενημερωθηκα μονο οτι υπαρχει ακομα ενεργη adsl στην γραμμη μου τιποτα αλλο.;)
Συμβουλη Μακρια απο το ζιστο πολλα λεγονται και πολλα ισχυουν.δεν καταλαβα κανουμε ολοι αμαν να φυγουμε απο τον πΟΤΕ δεν σκεφτεται κανεις ομως οτι κανεις εναλακτικος ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακομα δεν ειναι εμπιστος μετα απο καμια 5αρα χρονια και το συζηταμε θυμηθειτε οταν ειχαν προτοερθει οι εταιρειες κινητης τηλεφωνιας που στην cosmote θυμαμαι οταν καλουσες εβγαινε μια και ελεγε περιμενετε να σας συνδεσουμε.ε κατι τετοιο ειναι και εδω αλλα εδω θα παρει πολυ καιρο να δουμε πραγματικες αξιοπιστες υπηρεσιες και ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ απο τους εναλακτικους:(:(:(

Unreal
22-06-07, 10:25
Βασικά και εγώ που έχω περάσει Forthnet, πήρα Tellas και μου είπαν ότι δεν έχουν καμμία ενημέρωση από Forthnet ή ΟΤΕ. Οπότε τους έστειλα και εγώ Fax για διακοπή.

Και ρωτάω τώρα εφόσον η γραμμή μου έχει περάσει σε Forthnet Shared LLU, είναι δυνατόν να συνεχίσουν να με χρεώνουν τουλάχιστον όσο αφορά την γραμμή. Για το providing κατανοητό. Στο Fax βέβαια τους είπα να διακόψουν την συνδρομή και όσο αφορά την γραμμή (Tellas ADSL Line) και την παροχή (Tellas ADSL internet).

Γενικά νομίζω ότι λειτουργούν με βάση τι άλλο, την παμπόνηρη νεοελληνική νοοτροπία και καθυστερούν ώστε να χρεώσουν κανά μήνα παραπάνω. Καλά θα είναι μόνο κανας μήνας δηλαδή...

Master_Maker
23-06-07, 18:45
Βασικά και εγώ που έχω περάσει Forthnet, πήρα Tellas και μου είπαν ότι δεν έχουν καμμία ενημέρωση από Forthnet ή ΟΤΕ. Οπότε τους έστειλα και εγώ Fax για διακοπή.

Και ρωτάω τώρα εφόσον η γραμμή μου έχει περάσει σε Forthnet Shared LLU, είναι δυνατόν να συνεχίσουν να με χρεώνουν τουλάχιστον όσο αφορά την γραμμή. Για το providing κατανοητό. Στο Fax βέβαια τους είπα να διακόψουν την συνδρομή και όσο αφορά την γραμμή (Tellas ADSL Line) και την παροχή (Tellas ADSL internet).

Γενικά νομίζω ότι λειτουργούν με βάση τι άλλο, την παμπόνηρη νεοελληνική νοοτροπία και καθυστερούν ώστε να χρεώσουν κανά μήνα παραπάνω. Καλά θα είναι μόνο κανας μήνας δηλαδή...

Εγω οταν τους ειπα οτι δεν θα πληρωσω δεκαρα παραπανω εκτος βεβαια απο τον εξοφλητικο μου ειπαν ναι φυσικα ετσι ειναι.τωρα τι να πω οταν τους ξαναπηρα μου ειπαν οτι περιμενουν τον οτε να το διακοψει και οντως εχει αργησει τι να κανω εκτοσ απο το να τους αρχισω στα κοσμητικα???βαρεθηκα ολο υπομονη κανουμε με αυτους:mad::mad::mad:

Master_Maker
30-06-07, 17:33
Ας κλειδωθει και ας ελπισουμε οτι θα βγαλω μια ακρη με αυτους!!!!η ας διαγραφει μην πιανει και χωρο :p:p:p

Godaemon
30-06-07, 20:15
Η λέξη αυτονόητο έχει πάψει να υφίσταται με τους εναλλακτικούς...ειδικά με την ΤΕΛΛΑΣ...

Φθάσαμε στο σημείο να ποστάρουμε οτι δεν μπορούμε να φύγουμε απο μια εταιρεία ή να ρωτάμε το πως....

Απίστευτα πράγματα..

Unreal
01-07-07, 11:20
Βασικά στην Tellas το έχουν κυρήξει Καφενείο η Τellas. Ίσως το παραλέω, αλλά Άμα είναι κάποιος να στείλει FAX στην Tellas για οποιοδήποτε αίτημα ας κάνει τάμα στην Παναγία πρώτα .

minovg
01-07-07, 13:29
Βασικά στην Tellas το έχουν κυρήξει Καφενείο η Τellas. Ίσως το παραλέω, αλλά Άμα είναι κάποιος να στείλει FAX στην Tellas για οποιοδήποτε αίτημα ας κάνει τάμα στην Παναγία πρώτα .
Λάθος κάνεις. Όλα τα φαξ παίρνουν απάντηση εφόσον ζητάνε κάτι. Εγώ ποτέ μου δεν υπήρξε περίπτωση να μην μου απαντήσουν σε κάτι που ζήτησα.

kloklo
01-07-07, 14:19
Λάθος κάνεις. Όλα τα φαξ παίρνουν απάντηση εφόσον ζητάνε κάτι. Εγώ ποτέ μου δεν υπήρξε περίπτωση να μην μου απαντήσουν σε κάτι που ζήτησα.

Μπορει....φαξ δεν εχω δοκιμασει να ρωτησω κατι, αλλα στο crm@tellas.gr εχω στειλει καπου 10+ emails, και ουδέποτε δέχτηκα απαντηση....

...με γραψαν κανονικά....:down:

minovg
01-07-07, 14:37
Μπορει....φαξ δεν εχω δοκιμασει να ρωτησω κατι, αλλα στο crm@tellas.gr εχω στειλει καπου 10+ emails, και ουδέποτε δέχτηκα απαντηση....

...με γραψαν κανονικά....:down:
Έλα βγάλτε από την σκόνη το 56άρι μόντεμ σας και μάθετε πώς στέλνετε φαξ μέσα από τα windows. :p Χρήσιμο εργαλείο για τους παρόχους να στέλνουμε φαξ. Εμαιλ όντως δεν τα πολυκοιτάνε.

foyltaka
01-07-07, 14:52
Έλα βγάλτε από την σκόνη το 56άρι μόντεμ σας και μάθετε πώς στέλνετε φαξ μέσα από τα windows. :p Χρήσιμο εργαλείο για τους παρόχους να στέλνουμε φαξ. Εμαιλ όντως δεν τα πολυκοιτάνε.
Προτείνω κάτι πιο ριζοσπαστικό.
Να ανασύρουμε τα μαγνητικά τηλέφωνα που είχαμε στον στρατό (γαργάρες) αυτά με την μανιβέλα .

Άν δέν αποκατασταθει η επικοινωνία προτείνω κατα σειρά:
σήματα μόρς ,τηλέγραφο ,σήματα καπνού ,αγγελιοφόρους και τέλος φρυκτωρίες.

Αυτές είναι οι πρωτοπόρες καινοτόμες τεχνολογίες που ευαγγελίζονταν οι εναλλακτικοί ;

Και πόσο εύκολα βλέπω πως πολλοί απο εσάς αποδέχεστε αυτόν τον εμπαιγμό ....

minovg
01-07-07, 15:09
Προτείνω κάτι πιο ριζοσπαστικό.
Να ανασύρουμε τα μαγνητικά τηλέφωνα που είχαμε στον στρατό (γαργάρες) αυτά με την μανιβέλα .

Άν δέν αποκατασταθει η επικοινωνία προτείνω κατα σειρά:
σήματα μόρς ,τηλέγραφο ,σήματα καπνού ,αγγελιοφόρους και τέλος φρυκτωρίες.

Αυτές είναι οι πρωτοπόρες καινοτόμες τεχνολογίες που ευαγγελίζονταν οι εναλλακτικοί ;

Και πόσο εύκολα βλέπω πως πολλοί απο εσάς αποδέχεστε αυτόν τον εμπαιγμό ....
Με παρεξήγησες. Αν θέλεις σύγχρονο φαξ αγόρασε νέο μηχάνημα φίλε.

Εγώ απλά ήθελα να πω ότι μπορούμε και μέσω windows να στείλουμε φαξ εφόσον έχουμε 56άρι μόντεμ. Δεν εννοώ ότι η Τελλάς μας αναγκάζει να μην πετάξουμε το 56άρι μόντεμ. :blink:

Master_Maker
01-07-07, 18:29
Βεβαια με αυτους που μπλεξαμε θα γυρισουμε σε τακτικες 10 ετων πριν οταν χαιρομασταν που ειχαμε εστω και με 56kbps ιντερνετ ελεος δηλαδη.παντως εγω πηγα μια βολτα απο εκει τα ακουσανε και μου ειπαν οτι την τεταρτη θα μου την κοψουν την adsl:mad::mad: ειδωμεν.............αντε να αλλαξουμε κανα παροχο.και παρακαλω να μην κλειδωθει τελικα.thanks

kloklo
01-07-07, 20:14
Βεβαια με αυτους που μπλεξαμε θα γυρισουμε σε τακτικες 10 ετων πριν οταν χαιρομασταν που ειχαμε εστω και με 56kbps ιντερνετ ελεος δηλαδη.παντως εγω πηγα μια βολτα απο εκει τα ακουσανε και μου ειπαν οτι την τεταρτη θα μου την κοψουν την adsl:mad::mad: ειδωμεν.............αντε να αλλαξουμε κανα παροχο.και παρακαλω να μην κλειδωθει τελικα.thanks

Φιλε τι ψαχνεις? Εδω εχει γεμίσει το φορουμ της Τελλάς με "θύματα" που την χειροκροτουν που ειναι η μόνη που εχει μεινει στα 4Mbit....Βάζουνε βουτυρο στο ψωμί της δηλαδή....

Οταν εχεις τετοιους.....πελάτες, γιατι να βελτιωθείς (σε οποιονδηποτε τομέα)? Καλα θα κανεις να πας αλλου, και φθηνοτερα και καλυτερα, και εγω το ιδιο θα κανω, και αστους αλλους να φανε σκονη:oneup:

Unreal
01-07-07, 22:00
Λάθος κάνεις. Όλα τα φαξ παίρνουν απάντηση εφόσον ζητάνε κάτι. Εγώ ποτέ μου δεν υπήρξε περίπτωση να μην μου απαντήσουν σε κάτι που ζήτησα.

Πήρα και εγώ απάντηση αλλά μετά από καμμιά δεκαριά τηλέφωνα, και απο αύριο σε μεθαύριο. Πόσες φορές μου είπαν ότι θα με πάρουν αλλά ουδέποτε με παίρναν αυτοί για να με ενημερώσουν. Τι να πώ ίσως φταίει ο χειρόγραφος χαρακτήρας μου στα fax (πάντως πιστεύω ευανάγνωστο), το fax για το αίτημα διακοπής το έγραψα με word, ίσως το προσέξουν περισσότερο έτσι. Αλλά είμαι σίγουρος που αύριο θα τους πάρω για να δω αν προχώρησε θα μου πουν ότι δεν έχουν τίποτα νεότερο...

Μήπως τελικά εσύ κάνεις καλύτερα γράμματα στα fax?

minovg
01-07-07, 22:54
Πήρα και εγώ απάντηση αλλά μετά από καμμιά δεκαριά τηλέφωνα, και απο αύριο σε μεθαύριο. Πόσες φορές μου είπαν ότι θα με πάρουν αλλά ουδέποτε με παίρναν αυτοί για να με ενημερώσουν. Τι να πώ ίσως φταίει ο χειρόγραφος χαρακτήρας μου στα fax (πάντως πιστεύω ευανάγνωστο), το fax για το αίτημα διακοπής το έγραψα με word, ίσως το προσέξουν περισσότερο έτσι. Αλλά είμαι σίγουρος που αύριο θα τους πάρω για να δω αν προχώρησε θα μου πουν ότι δεν έχουν τίποτα νεότερο...

Μήπως τελικά εσύ κάνεις καλύτερα γράμματα στα fax?
Χειρόγραφα; :shock: :shock: Γιατί δε το κάνεις ένα word file και μετά «εκτύπωση» προς «Fax windows». Εκεί δίνεις αριθμό και το στέλνει ο υπολογιστής μέσω του 56άρι μόντεμ. Έτσι κάνω εγώ γιαυτό φαίνεται με απαντάνε. :cool:

XARAYGH
02-07-07, 02:48
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ το θεμα ειναι οτι πλεον του 30 ημερου δεν πα πληρωσεις τιποτα.τωρα το λαθος το χουν και οι δυο...απο την μια η τελλας που προσπαθει να εξαντλησει τις 30 ημερες και απο την αλλη ο οτε που σε καποιες περιπτωσεις:down ξεχναει τισ αιτησεις...:down::down:

Master_Maker
04-07-07, 15:42
ο ενας ξεχναει τις αιτησεις ο αλλος καθυστερει ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ?????τους @@@@@?θυμαστε που σας ειχα πει θα διακοπει την τεταρτη?εδω ειμαι ακομα και δεν εχει γινει τιποτα πιος ηταν αυτος που χε πει <<αν πας στα κεντρικα τους βγαζεις ακρη>>να μου πει και μενα τωρα τι ακρη βγαινει,αν θυμαμαι καλα αυτο το λεω γιατι το χα δει παλιοτερα σε ενα thread που το χαν αναφερει...ΥΠΟΜΟΝΗ παιδια τπτ αλλο μονο αυτο.....:down::down::down:

XARAYGH
05-07-07, 12:00
ο ενας ξεχναει τις αιτησεις ο αλλος καθυστερει ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ?????τους @@@@@?θυμαστε που σας ειχα πει θα διακοπει την τεταρτη?εδω ειμαι ακομα και δεν εχει γινει τιποτα πιος ηταν αυτος που χε πει <<αν πας στα κεντρικα τους βγαζεις ακρη>>να μου πει και μενα τωρα τι ακρη βγαινει,αν θυμαμαι καλα αυτο το λεω γιατι το χα δει παλιοτερα σε ενα thread που το χαν αναφερει...ΥΠΟΜΟΝΗ παιδια τπτ αλλο μονο αυτο.....:down::down::down:

AN σου ειχανε πει τεταρτη σημερα 100% τερματιστικε(γιατι στα κεντρικα πραγματι βγαζεις ακρη)καλημερες

Master_Maker
05-07-07, 13:01
AN σου ειχανε πει τεταρτη σημερα 100% τερματιστικε(γιατι στα κεντρικα πραγματι βγαζεις ακρη)καλημερες

Παιζεις με τον πονο μου η νομιζεις οτι δεν ξερω αν εχω απενεργοποιηθει και ομως δεν εχω απενεργοποιηθει και οτι βλακειες λενε στο 13800 το ιδιο λενε και εκει.ειναι ψεμα οτι στα κεντρικα βρισκεις παντα ακρη καμια φορα ναι καποιες φορες οπως τωρα πρεπει να περνεις καθε μερα τηλ.για αυτο σε παρακαλω πολυ μην επιμενεις ξερω πολυ καλα τι γινετε και στα κεντρικα.και 100% δεν εχω τερματιστει μεχρι και τωρα που γραφω......:down::down::down::mad::mad::mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.