PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση εξοπλισμού aDSL



SiR_DreAm
23-06-03, 15:36
Σκέφτομαι να βάλω επιτέλους dsl αλλα το αρχικό κόστος (εγκατάσταση και εξοπλισμός)είναι ιδιαίτερα μεγάλο και πιστεύω οτι μάλλον θα κάνω μόνος μου την εγκατάσταση. Εχω αρκετές γνώσεις σχετικά με δίκτυα και hardware αλλα θα ήθελα και μια 2η άποψη. Είναι εύκολη η εγκατάσταση του modem και του λοιπού εξοπλισμού? Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο?

Pope
23-06-03, 15:43
Ναι, είναι αρκετά εύκολο. Δες >αυτό< (http://www.dtag.de/dtag/ipl2/cda/mrp/0,15188,301294d11000014630304111000003,00.html) στο οποίο υπάρχει ένα διάγραμμα για το πώς συνδέεται ένα PC με ADSL αλλά και ISDN συγχρόνως.

mprizes45
24-06-03, 16:19
Πολύ καλές οδηγίες αλλά σε τι γλώσσα είναι καλέ??? Τίποτα σε αγγλικό παρακαλώ??

Πάντα ενδαφέρομαι να μαθαίνω αλλά τα γερμανικά μου είναι άγνωστα.

venom82se
24-06-03, 19:18
Σκέφτομαι να βάλω επιτέλους dsl αλλα το αρχικό κόστος (εγκατάσταση και εξοπλισμός)είναι ιδιαίτερα μεγάλο και πιστεύω οτι μάλλον θα κάνω μόνος μου την εγκατάσταση. Εχω αρκετές γνώσεις σχετικά με δίκτυα και hardware αλλα θα ήθελα και μια 2η άποψη. Είναι εύκολη η εγκατάσταση του modem και του λοιπού εξοπλισμού? Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο?




bale vivodi iati afti mono aksizi apo apopsi ikonomikh
kai tha pesoun akoma i thmes!etsi pistevo
alla den echi kalipsi pantoy
exm th na kanoume :lol: :lol: :lol: :lol:

Cafeeine
24-06-03, 20:07
Εδώ (http://babelfish.altavista.com/babelfish/urltrurl?url=http%3A%2F%2Fwww.dtag.de%2Fdtag%2Fipl2%2Fcda%2Fmrp%2F0%2C15188%2C301294d11000014630304111000003%2C00.html&lp=de_en&tt=url) οι καλές οδηγίεεεεεες!! Ας είναι καλα το βαβελόψαρο

mprizes45
24-06-03, 20:41
Εδώ (http://babelfish.altavista.com/babelfish/urltrurl?url=http%3A%2F%2Fwww.dtag.de%2Fdtag%2Fipl2%2Fcda%2Fmrp%2F0%2C15188%2C301294d11000014630304111000003%2C00.html&lp=de_en&tt=url) οι καλές οδηγίεεεεεες!! Ας είναι καλα το βαβελόψαρο

Μανούλι το βαβελόψαρο. Ευχαριστώ πολύυυυυυ :D :D :D

jimsliakas
24-06-03, 22:20
Κανε την εγγατασταση μονος σου και πες μας κι εμας μετα πως πηγε

Gregory
24-06-03, 23:00
Αν κανει BOOOOOOOOOOOOOOOOM πες μας να ξερουμε :P :lol: :o :D

Geo__Rou
26-06-03, 01:45
Επίσης εάν κατεβάσεις το .pdf manual του jetspeed 500i έχει αρκετά αναλυτικές οδηγίες για όλους τους τροπους σύνδεσης.
http://jetspeed.intracom.gr/js500/jetspeed_500_gr.htm

NeK
26-06-03, 07:23
Ρίξτε και μία ματία στο πολύ καλό μας FAQ που το έφτιαξε ο φίλος Γιαννάκος Νίκος.

ADSL FAQ (http://www.adslgr.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=49)

Gregory
26-06-03, 11:00
Οντως ειναι αναλυτικοτατο Faq και εξηγει τα πιθανα ερωτηματικα πολυ ωραια. Πολυ καλη δουλεια :wink:

SiR_DreAm
26-06-03, 12:08
Πολύ καλό το FAQ :D Thanks a lot :D Μαλλον τελικά θα κάνω μόνος μου την εγκατάσταση(εφόσον αποφασίσω τελικά να βάλω!)Δεν ξέρω ακόμα γιατί παραμένει μεγάλο το κόστος εξοπλισμού!
Will see...

SiR_DreAm
26-06-03, 12:32
Μόλις μίλησα με το 134.Τελικα δεν παρέχεται aDSL στην περιοχή που μένω :( Τελικά έμεινα με την χαρά.Πάντως απ'οτι μου είπε η κοπέλα στο τηλ πολύ σύντομα θα καλύπτεται όλη η Αττική.Άντε να δούμε :x

Gregory
26-06-03, 12:49
Φιλαρακο μου,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος βιασυνης.Ακομα και να καλυπτοταν τωρα,και να εκανες την αιτηση,θα ερχονταν να στην βαλουν μετα απο 1 μηνα... Μεχρι τοτε σιγουρα θα καλυπτεται η περιοχη σου (και θα εχουν ξεκαθαρισει τα πραγματα) οποτε μην ανυσηχεις καθολου...Απλα ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!! :wink:

beez
02-07-03, 12:26
an kaneis monos sou tin egkatastasi dld ti glitoneis ta 50 euro tou ote? apo 8ema splitter ktlp ti ginete ..apo pou ta perneis auta?

SiR_DreAm
02-07-03, 14:02
beez wrote

an kaneis monos sou tin egkatastasi dld ti glitoneis ta 50 euro tou ote? apo 8ema splitter ktlp ti ginete ..apo pou ta perneis auta?


Απο θέμα hardware χρειάζεσαι και modem και splitter και filter(Νομίζω!).Απλα μπορείς να τα αγοράσεις και να τα εγκαταστήσεις μόνος σου και να γλυτώσεις το κόστος εγκατάστασης του ΟΤΕ.Πάντως πρέπει να δείς τι dslam έχει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου και να πάρεις modem που να είναι συμβατό.

bond
02-07-03, 14:12
beez wrote

an kaneis monos sou tin egkatastasi dld ti glitoneis ta 50 euro tou ote? apo 8ema splitter ktlp ti ginete ..apo pou ta perneis auta?

Απο θέμα hardware χρειάζεσαι και modem και splitter και filter(Νομίζω!).Απλα μπορείς να τα αγοράσεις και να τα εγκαταστήσεις μόνος σου και να γλυτώσεις το κόστος εγκατάστασης του ΟΤΕ.Πάντως πρέπει να δείς τι dslam έχει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου και να πάρεις modem που να είναι συμβατό.

Μην διαδίδουμε ανακρίβειες. Αυτή τη στιγμη ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να κάνεις αίτηση χωρίς να αγοράσεις μοντεμ από αυτόν. Αυτό μπορεί να αλλάξει σύντομα, μπορεί και να αργήσει. Μέχρι τότε δεν έχει νόημα κανένας να πάει να πάρει μοντεμ από το εμπόριο. Όποιος δεν θέλει να αγοράσει μοντεμ από τον ΟΤΕ σε αυτές τις τιμές, ας περιμένει (όπως εγώ).

beez
02-07-03, 14:38
apo to forum mou exei do8ei i entiposi oti iparxoun paidia pou den exoun parei modem apo ton OTE kai douleuoun mia xara. aplos an den pareis modem o OTE den dexete na er8ei na kanei tin egkatastasi ara glitoneis kai ta 50 Euro.

splitter kai filter einai to idio pragma, kovei tis ipsiles sixnotites gia na peksei mono voice.

ekana aitisi x8es ston POTE gia DSL afou i IC exei avevaio mellon gia na doume...

apo oti akouo to jetspeed einai ena neo netmod ..mexri stigmis arketa provlimata. auta peri idiou modem kai DSLAM sto kentro profanos ta proteinei o POTE gia na exei ton kolo tou kalimeno alla pisteuo kata ena megalo pososto ola ta modem 8a prepei na pezoun me ola ta DSLAM ka8os iparxoun sigkekrimena specifications kai guidelines ..leme tora.

bond
02-07-03, 15:12
apo to forum mou exei do8ei i entiposi oti iparxoun paidia pou den exoun parei modem apo ton OTE kai douleuoun mia xara.


Πολλά κιόλας; Εγώ δεν θυμάμαι κανένα. Δεν ξέρω αν μου έχει ξεφύγει κάποιο ποστ. Αν μπορείς υπέδειξε μου, τα σχετικά posts ή αν διαβάζει κάποιος, που το έχει κάνει, ας ξαναγράψει πως το πέτυχε αυτό.

SiR_DreAm
02-07-03, 15:21
Μην διαδίδουμε ανακρίβειες. Αυτή τη στιγμη ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να κάνεις αίτηση χωρίς να αγοράσεις μοντεμ από αυτόν. Αυτό μπορεί να αλλάξει σύντομα, μπορεί και να αργήσει. Μέχρι τότε δεν έχει νόημα κανένας να πάει να πάρει μοντεμ από το εμπόριο. Όποιος δεν θέλει να αγοράσει μοντεμ από τον ΟΤΕ σε αυτές τις τιμές, ας περιμένει (όπως εγώ).

Αυτό που λένε οι Οτετζήδες περί Modem είναι μούφες!!Το λένε μόνο σε όποιον πάει σαν ιδιώτης.Αν πας σαν εταιρία(πόσο μάλλον σαν ISP)δεν λένε τίποτα τέτοιο γιατί δεν μπορούνε και ξέρουν οτι όλοι τους την έχουν στημένη στην γωνία(Ιδιαίτερα οι ISP περιμένουνε πως και πως να την βγούνε στον ΟΤΕ).Άρα καταλαβαίνεις οτι αυτό που χρειάζεται είναι πίεση γιατί δεν έχουν κάποιο σοβαρό επιχείρημα για να πάρεις το modem που σου δίνουν(δεν πιστευω να θεωρείς το οτι δεν περνάει η αίτηση απο το PC αν δεν είναι δηλωμένο modem σαν σοβαρή δικαιολογία :?: ).Οπότε δεν νομίζω οτι είναι ανακρίβεια.Είναι οτι ακριβώς λένε τα συμβόλαια του ΟΤΕ και οτι ακριβώς μπορείς οχι απλά να ζητήσεις αλλα να το απαιτήσεις

bond
02-07-03, 15:35
Άρα καταλαβαίνεις οτι αυτό που χρειάζεται είναι πίεση γιατί δεν έχουν κάποιο σοβαρό επιχείρημα για να πάρεις το modem που σου δίνουν(δεν πιστευω να θεωρείς το οτι δεν περνάει η αίτηση απο το PC αν δεν είναι δηλωμένο modem σαν σοβαρή δικαιολογία :?: ).Οπότε δεν νομίζω οτι είναι ανακρίβεια.Είναι οτι ακριβώς λένε τα συμβόλαια του ΟΤΕ και οτι ακριβώς μπορείς οχι απλά να ζητήσεις αλλα να το απαιτήσεις

Το έχεις απαιτήσει εσύ και στο έχουν κάνει; Ξέρεις κανέναν που το έχει απαιτήσει και του έχουν περάσει την αίτηση χωρίς να αγοράσει το μοντεμ;
Μέχρι να ακούσω έστω και έναν να λέει ότι έβαλε ADSL από τον ΟΤΕ, χωρίς να αγοράσει μοντεμ από τον ΟΤΕ, τότε ισχύουν αυτά που έγραψα.
Ωραία είναι να λέμε, ότι απαιτούμε κ.λ.π., το θέμα είναι πρακτικά πως το κάνεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, προφανώς και δεν υποστηρίζω ότι είναι σωστό να σε αναγκάζει ο ΟΤΕ, να αγοράζεις το μοντεμ από αυτόν, ούτε θεωρώ τις δικαιολογίες σοβαρές, όμως αυτό δεν αλλάζει την κατάσταση αυτή τη στιγμή.

beez
03-07-03, 11:54
bond prepei na po oti exeis dikio. me piran simera apo ton OTE..otan tous eipa oti kai kala eixame diko mas modem stin etairia, mou eipe oti eprepe na paroume modem tou OTE kai sigkekrimena intracom.

vevaia mou eipe oti perimenoune sta mesa tis allis vdomadas auto na allaksei kai na mporeis na exeis to diko sou modem, opote tis eipa na valei tin aitisi mou se anamoni mexri na ginei auto.

to jetspeed ti digma grafis exei dosei mexri stigmis? apo oti epsaxna sta diafora kentra vazontas tixeous tilefonikous ari8mous mou evgale siemens sta voreia proastia kai opou allou intracom, den mporesa na vro modem tis alcatel. iparxoun?

eime telios kata tis ideas na paro kokalomodem. fantasou ta netmod mas ta xarizane kai eixan tosa provlimata..koita na deis pos ema8e o POTE apo tis mlkies pou ekane kai tora ta xreonei 211 Euro. Kai i plaka einai otan arxizoun na kaigonte 8a ta allazoun toso eukola kai grigora tora pou einai idioktisia tou pelati?

bond
03-07-03, 12:21
to jetspeed ti digma grafis exei dosei mexri stigmis?
Υπήρχαν 2-3 που είχαν προβλήματα ταχύτητας και αποσυνδέσεων. Αν σκεφτείς πόσοι έχουν εμφανιστεί στο φορουμ μέχρι τώρα, που να έχουν βάλει ADSL, είναι αρκετά μεγάλο ποσοστό.


apo oti epsaxna sta diafora kentra vazontas tixeous tilefonikous ari8mous mou evgale siemens sta voreia proastia kai opou allou intracom, den mporesa na vro modem tis alcatel. iparxoun?

Από οσο έχω δει alcatel έχει κυρίως στην επαρχία.


eime telios kata tis ideas na paro kokalomodem. fantasou ta netmod mas ta xarizane kai eixan tosa provlimata..koita na deis pos ema8e o POTE apo tis mlkies pou ekane kai tora ta xreonei 211 Euro. Kai i plaka einai otan arxizoun na kaigonte 8a ta allazoun toso eukola kai grigora tora pou einai idioktisia tou pelati?

Δεν ξέρω ποιος και πόσο εύκολα στο αλλάζει. Πάντως σίγουρα δεν στο αλλάζει για πάντα όπως το νετμοντ. Απλά έχεις εγγύηση για ένα χρόνο.

SiR_DreAm
03-07-03, 14:16
Δεν ξέρω ιδιώτες αλλα ξέρω εταιρία που έβαλε dsl και OYTE KAN ανέφεραν τίποτα απο τον οτε για να πάρουν το δικό τους modem.Μάλλον αυτό το λένε απο τον οτε μόνο σε ιδιώτες γιατί νομίζουν οτι δεν θα μιλήσουμε :!:

beez
03-07-03, 21:10
re dream kai ego apo etairia pira alla i eugeniki kiria mou eipe oti den ginotan tpt kai isos auto allaze tin alli vdomada.

maddoggr
04-07-03, 00:05
Ήθελα να ήξερα ποιος λέει αυτές τις βλακείες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πάρει modem από τον ΟΤΕ τελεία και παύλα. Έχω μιλήσει με τους ανθρώπους του κέντρου (και έχω δει αιτήσεις), που έχουν κάνει αρκετοί στο κέντρο που ανήκω, και καμμιά 10 από αυτές ήταν με δικό τους modem και ΟΧΙ του ΟΤΕ.

blizard
04-07-03, 00:58
Μα δεν ειναι υποχρεωμενος να παρει modem απο τον Οτε...
Αν θελει να του βαλουν το dsl τωρα ειναι υποχρεωμενος .

Δεν δεχονται αιτησεις, η το πολυ αφου το ειδες, να βαλουν την αιτηση στην ακρη γιατι δεν μπορουν να την περασουν στον υπολογιστη, και μολις επιτραπει αγορα modem απο αλλου θα τις κοιταξουν.

Ειναι σιγουρο, το εχουμε κοιταξει 500 φορες,μας το εχουν πει αλλες τοσες, και δεν υπαρχει ατομο που να εχει βαλει dsl χωρις Κοκαλοmodem ακομα.
Μας λενε επισης οτι σε λιγες μερες θα αλλαξει αυτο και θα δεχονται αιτησεις χωρις αγορα modem-εγκατασταση.

BigLion
04-07-03, 01:10
beez wrote

an kaneis monos sou tin egkatastasi dld ti glitoneis ta 50 euro tou ote? apo 8ema splitter ktlp ti ginete ..apo pou ta perneis auta?

Απο θέμα hardware χρειάζεσαι και modem και splitter και filter(Νομίζω!).Απλα μπορείς να τα αγοράσεις και να τα εγκαταστήσεις μόνος σου και να γλυτώσεις το κόστος εγκατάστασης του ΟΤΕ.Πάντως πρέπει να δείς τι dslam έχει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου και να πάρεις modem που να είναι συμβατό.

Μην διαδίδουμε ανακρίβειες. Αυτή τη στιγμη ο ΟΤΕ δεν σε αφήνει να κάνεις αίτηση χωρίς να αγοράσεις μοντεμ από αυτόν. Αυτό μπορεί να αλλάξει σύντομα, μπορεί και να αργήσει. Μέχρι τότε δεν έχει νόημα κανένας να πάει να πάρει μοντεμ από το εμπόριο. Όποιος δεν θέλει να αγοράσει μοντεμ από τον ΟΤΕ σε αυτές τις τιμές, ας περιμένει (όπως εγώ).

Εγώ έκανα κανονικά αίτηση για ADSL στον ΟΤΕ, παρότι είπα ότι έχω modem από Αγγλία και δεν συμπλήρωσα το πεδίο του ταερματικού εξοπλισμού στην αίτηση. Ότι μπορείς να κάνεις την αίτηση μπορείς (τουλάχιστον στον ΟΤΕ της περιοχής μου ).

Τώρα βέβαια αν θα κάνουν την εγκατάσταση...συτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... :?

blizard
04-07-03, 01:29
Τις αιτησεις αυτες,το μονο που κανουν ειναι να τις περνανε σε μια φορμα ακριβος σαν αυτη που εχουν στο ιντερνετ...

Στην online αιτηση, αν υπαρχουν 2 modem διαθεσημα για την περιοχη σου δεν σε αφηνει να μην διαλεξεις...αν υπαρχει 1 σε αφηνει, αλλα σου επιλεγει αυτοματα το μονο διαθεσημο.

Αρα ο υπαλληλος που εκανες την αιτηση, η δεν θα την περασει καθολου αφου δεν θα μπορει...η θα την περασει και θα επιλεγει modem αυτοματα!!! 8O
Το δευτερο θα ειχε πλακα αν γινοταν,γιατι θα σου εβαζαν dsl και δεν δεχοσουν να πληρωσεις το modem μετα. :roll:

maddoggr
04-07-03, 12:34
Η αίτηση που συμπληρώνεται στον υπολογιστή από τον υπάλληλο δεν είναι ίδια με αυτή που έχει στο oteshop. Όσο για τις αιτήσεις που είδα τις είχε περάσει κανονικά ο άνθρωπος.

beez
04-07-03, 13:05
re maddoger esi exeis kanei aitisi i oxi?

@ ADSLgr.com All rights reserved.