PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυ αργό Ίντερνετ με μόνο 1 χρήστη.



santosiebie
23-01-19, 00:49
Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα ζητώ συγγνώμη εάν το Thread είναι γραμμένο σε λάθος κατηγορία και γιατί είμαι πραγματικά ασχτος στο θέμα των δικτύων ένας απλός τεχνικός Η/Υ είμαι...
Έχω 30Mbps γραμμή ΟΤΕ την οποία μόνο εγώ χρησιμοποιώ το έχω τσεκάρει αρκετές φορές από 192.168.0.1
Παίζοντας ένα παιχνίδι όμως (το lol) έχω πολύ μεγάλο ms είναι περίπου 75-80... Έχω το κλασικό ρουτερ που δίνει η Cosmote και την έχει σεταρει μόνο ο τεχνικός όταν ήρθε να την βάλει την πρώτη φορά.
Ξέρει μήπως κάποιος από εσάς, σας παρακαλώ πολύ να ρίξει μια ματιά στις ρυθμίσεις ? (πχ μέσο TeamWiever) ή τι να κάνω να κατέβει το ms έστω 50 ? Ξέρω ρε παιδιά πως το lol έχει σχετικά καλά σερβερ με ξαναλέω σχετικά καλό ms, από το τοπικό inSpot Καλλιθέας τα PC έχουν 60 βλέποντας 1080p βιντεακι Youtube..
Αυτά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

http://www.speedtest.net/result/7978909290 Ping Test.

Αν θέλετε και screenshot από τις ρυθμίσεις του ρουτερ πείτε το μου και στέλνω αμέσως.

timos71
23-01-19, 02:27
Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, πρώτα απ' όλα ζητώ συγγνώμη εάν το Thread είναι γραμμένο σε λάθος κατηγορία και γιατί είμαι πραγματικά ασχτος στο θέμα των δικτύων ένας απλός τεχνικός Η/Υ είμαι...
Έχω 30Mbps γραμμή ΟΤΕ την οποία μόνο εγώ χρησιμοποιώ το έχω τσεκάρει αρκετές φορές από 192.168.0.1
Παίζοντας ένα παιχνίδι όμως (το lol) έχω πολύ μεγάλο ms είναι περίπου 75-80... Έχω το κλασικό ρουτερ που δίνει η Cosmote και την έχει σεταρει μόνο ο τεχνικός όταν ήρθε να την βάλει την πρώτη φορά.
Ξέρει μήπως κάποιος από εσάς, σας παρακαλώ πολύ να ρίξει μια ματιά στις ρυθμίσεις ? (πχ μέσο TeamWiever) ή τι να κάνω να κατέβει το ms έστω 50 ? Ξέρω ρε παιδιά πως το lol έχει σχετικά καλά σερβερ με ξαναλέω σχετικά καλό ms, από το τοπικό inSpot Καλλιθέας τα PC έχουν 60 βλέποντας 1080p βιντεακι Youtube..
Αυτά λοιπόν, ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

http://www.speedtest.net/result/7978909290 Ping Test.

Αν θέλετε και screenshot από τις ρυθμίσεις του ρουτερ πείτε το μου και στέλνω αμέσως.

Παρε τηλεφωνο τον οτε και ζητησε fastpath. Θα κατεβει 5-10 ms το ping. Απο εκει και περα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο την μερια σου.

santosiebie
23-01-19, 14:50
Πως το ζητάω αυτο το fastpath δηλαδή ? Αν αλλάξω ρουτερ μπορεί να αλλάξει κάτι ?

timos71
23-01-19, 20:41
Θα πάρεις τηλέφωνο και θα ζητήσεις να γίνει η γραμμή σου fastpath. Ξέρουν αυτοί τι πρέπει να κάνουν. Επίσης ελπίζω να παίζεις με καλώδιο και όχι μέσω WiFi. Τώρα με άλλο ρούτερ όχι δεν θα δεις διαφορά εκτός αν έχει πρόβλημα με buffer bloat(ξαφνικά spikes στο ping στα 100-200+ms) οπότε μόνο τότε θα χρειαζόταν ένα ρούτερ που θα υποστήριζε qos ώστε να μένει σταθερό το ping.

@ ADSLgr.com All rights reserved.