PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακύρωση αίτησης για conn-x. Γίνετα;



Dark_Rex
21-06-07, 10:06
Το ζήτημα έχει ως εξής.

Στις 16/05/2007 την πρώτη κιόλας μέρα που ανακοινώθηκε η διάθεση των νεων πακέτων απο ΟΤΕ, έκανα αίτηση για την υπηρεσία conn-x 4096/256,τηλεφωνώντας στο 134.
Η αίτηση αφορά εταιρεία (ΑΕ) της οποιας είμαι νόμιμος εκπρόσωπος.Στην γραμμή του ΟΤΕ, λειτουργεί ΟΤΕ ADSL 1024/256 (μόνο γραμμή)και providing έχουμε απο Forthnet.Εγώ λοιπόν ζήτησα αναβάθμιση γραμμής απο 1024 σε 4096,πράγμα το οποίο με διαβεβαιωσαν οτι ειναι δυνατόν να γίνει,και συνήθως διεκπεραιώνεται εντός 10-12 εργασίμων ημερών.
H αίτηση αφορά το Α/Κ Νεας Ιωνίας Αττικης το οποιο να σημειώσω απο τον Ιανουάριο καλύπτεται από ΌΛΟΥΣ τους εναλλακτικούς παρόχους.Δεν το ρισκάρισα όμως να ζητήσω υπηρεσίες απο εναλλακτικους,στηριζόμενος στο καλύτερο support που παρεχει ; ο ΟΤΕ και το οποιο διατίθεμαι να πληρώσω παραπάνω προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Εχω κάνει και άλλες φορές αίτηση για παροχή νέα σύνδεσης ADSL,conn-x,αναβάθμιση ταχύτητας κλπ.Παντα τα αιτήματα μου διεκπεραιώνονταν σε ευλογο χρονικό διάστημα,χωρις κανένα άλλο πρόβλημα.
Αφού πέρασαν οι 12 εργάσιμες τηλ ξανα στο 134 για να δω τι συμβαινει.Ολα καλα μου λενε ειναι στους τεχνικους το θεμα,υπομονη.
Μετά είδα και αυτό το θέμα (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=102205)

Αφού κατάλαβα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα,αποφάσισα να ζητήσω ακύρωση της υπηρεσίας την οποία δεν έλαβα ποτε απο τον ΟΤΕ.
Στις 09/06/2007 18 εργάσιμες μετά την αιτηση, πηρα στο 134 (απο τη γραμμη στην οποια εκανα την αιτηση) και ζητησα ακυρωση μιας και δεν μπορει να μου παρασχεθει η υπηρεσια.Η κοπελλα απ οτι καταλαβα δεν το ειχα ξανα αντιμετωπισει,ρωτησε τον προισταμενο,μου ζητησαν ΑΦΜ και εφορια της εταιρειας και με διαβεβαιωσαν οτι εχει καταχωρηθει ακυρωση της αιτησης conn-x (oχι της γραμμης 1024 που ακομα και σημερα υφισταται).

Χτες τηλεφωνώντας στο 134 (για αλλη υποθεση)ειπα να ελέγξω την τύχη του αιτήματος μου (ακυρωση conn-x).
H κοπέλα που μίλησα (ενημερη για την κατασταση που αφορα το κεντρο της Νεας Ιωνιας :whistle:) με διαβεβαιωσε ότι δεν υπάρχει καταχωρημένη καμια ακύρωση :evil: ,και δεν είναι δυνατόν να γίνει κατι τετοιο μιας και το αιτημα έχει παει στους τεχνικους και ειναι μη αναστρεψιμη η πορεια της αιτησης. :down:
Με προετρεψε να παω στον ΟΤΕ της περιοχης,και να ζητησω καποιο τηλεφωνο απο τους τεχνικους για να εξυπηρετηθω ''κατα προτεραιοτητα'' λογω εταιρειας.:nono::mad:
Για ακύρωση της υπηρεσιας ουτε λογος.


Επειδη ο ΟΤΕς ειναι διπλα μου,και θα τους επισκεφτω,θα ηθελα να ξερω αν προβλεπεται απο καπου, ανώτερο διάστημα υλοποιησης αιτήματος,και τι γινεται σε περιπτωση που αδυνατεί να μας παρασχεθεί απο τον ΟΤΕ η υπηρεσία.
Υπάρχουν κάπου γραπτά αυτά?
Μπορω και με ποιον τροπο να ακυρωσω το αιτημα?
Εχω δικαιωμα να καταγγειλω το συμβαν στην ΕΕΤΤ?

Ευχαριστω,και συγνωμη για το μακροσκελες της δημοσιευσης...

alfagama
24-06-07, 04:51
Δεν γνωριζω τι ακριβως γινετε στην περιπτωση σου αλλα θα σου που τι συνεβει σε μενα και βγαλε συμπερασμα.
ειχα 1024 και μετο που εληξε το 6μηνο πηρα στο 134 να την κανω 2048, το οποιο και εγινε μεσα σε τρεις μερες οπου μου ειχαν αναβαθμισει την γραμμη και θα επρεπε να περιμενω 1 μερα να αναβαθμισουν το ιντερνετ (οπως και εκαναν) την ημερα που εγινε αναβαθμιση της γραμμης ανακοινωσε ο οτε τις 4αρες και 8αρες οποτε πηρα στο 134 να ακυρωσω την μεταβαση στα 2048 και να περιμενω 10 μερες που θα ξεκινουσε η λειτουργια των νεων ταχυτητων.
οντως κατεγραψαν το αιτημα διακοπης αλλα το ιδιο απογευμα με πηρε ο προισταμενος για επιβεβαιωση ο οποιος μου ειπε οτι ειχα δυο επιλογες.
1) να ακυρωσωτην 2048 και να γυρισω παλι σε 1024 εως οτου κανω αιτηση για την 4αρα που ηθελα η
2) να κρατησω την 2048 ως τις 16/5 και τοτε να κανω αιτηση για την 4αρα.
εγω φυσικα εκανα το δευτερο και στις 17/5 με αναβαθμισαν για δευτερη φορα μεσα σε 10 μερες απο 2048 σε 4096.
νομιζω λοιπον πως αφου εσενα δεν σε αναβαθμισαν καν πρεπει να μπορεις να ακυρωσεις την αιτηση, αλλα επειδη εδω μιλαμε για περιεργες καταστασεις (συμφωνα με οσα εχω ακουσει... αφου εγω δεν ειχα προβλημα) καλο ειναι να το ψαξεις και μην αρκεστης στα λογια τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.