PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχόμενες διακοπές session και... πάλι τίποτα



EliasR
21-06-07, 16:34
Έχω conx 1024 ενεργοποιημένο εδώ και 2 μήνες και δεν το έχω "δει" σχεδόν ποτέ.

Δέν μπορώ να μπώ στο internet και η οτενετ μου λέει οτι η γραμμή μου λειτουργεί κανονικά άρα το username και το password εχουν κάποιο λάθος. Επικοινωνώ με το 1242 και μου λένε οτι με βλέπουν ενεργώ ενώ εγώ δεν βλέπω δίκτυο ούτε για πλάκα. Ρωτάω πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό και μου λένε οτι κάποιος άλλος χρησιμόποιεί το username,password μου!!!!

Moy Αλλάζουν το password,username στέλνω και fax με αίτημα για διακοπή session και μετά απο δύο μέρες έχω internet κανονικά. Μετά απο 3-4 μέρες πάλι δεν μπορώ να μπώ στο internet. Παίρνω τηλ.και πάλι τα ίδια αλλαγές σε username,password και αίτημα για διακοπή session.

Τελοσπάντων αυτό εχει συμβεί 5 φορές και ακόμα λύση μόνιμη δεν έχει δωθεί. Η κατάσταση αυτή υπάρχει εδώ και ενάμιση μήνα.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει σχετικά ας κάνει ένα post.
Ευχαριστώ

giorgosts
21-06-07, 17:22
Επειδή είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, αλλά μόνο για 10 ημέρες μετά από αλλαγή πακέτου:

Τη γραμμή dsl στη δίνει ο ΟΤΕ. φαίνεται στο router αν έχεις dsl. Την πρόσβαση Ιντερνετ στη δίνει η Οτενετ. Το Conn-X είναι εμπορικό πακέτο που καθορίζει ποιός πληρώνει ποιόν, και τίποτε παραπάνω.

Δηλαδή, ακόμη και αν δεν έχεις δίκτυο, υπάρχει πιθανότητα να έχεις πρόσβαση internet. Για να το δεις αυτό, μπορείς να συνδεθείς μέσω dial-up. Βάζεις το username σου (εκτός του @otenet.gr) και pass, με τον αριθμό ΕΠΑΚ της οτενετ (8962555555). Αν κάποιος άλλος είναι συνδεδεμένος με τα δικά σου τα στοιχεία, δεν θα μπορείς να συνδεθείς. (το dial-up δουλεύει αν δεν είσαι συνδεδεμένος μέσω dsl) Επίσης στη σελίδα https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login_ps.asp?language=greek με το user/pass που σου δώσανε, μπορείς να δείς τί υπηρεσίες χρησιμοποιείς και τί σου έχουν ενεργοποιημένο.

Υποπτεύομαι ότι ξέχασαν να ενεργοποιήσουν το dsl, ενώ σου είχαν ενεργοποήσει την πρόσβαση. Αν το είχες διαπιστώσει αυτό από την αρχή, θα μπορούσες να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ (121) και θα σου το έφτιαχναν, μπορεί και μέσα στην ίδια ημέρα.

Tο 1242 είναι helpdesk. Ούτε μπορούν να δουν αν είσαι ενεργοποιημένος, ούτε πόσους λογαριασμούς έχεις, ούτε τί χρεώσεις σε βάζουν, ούτε προωθούν τα προβλήματά σου αλλού. Σε εξυπηρετούν ΜΟΝΟ αν η γραμμή σου δουλεύει και εσύ δεν ξέρεις πως να τη χρησιμοποιήσεις. Από δυσλειτουργίες και βλάβες δεν ξέρουν τίποτε. Παιδιά είναι που τους έβαλαν να λένε το κατεβατό (Βάζεις το cd και φορτώνεις τους USB οδηγούς, και μετά δημιουργείς σύνδεση μέσω τηλεφώνου, μπλα-μπλα).

EliasR
22-06-07, 12:30
Ευχαριστώ για το χρονο που διέθεσες giorgosts.

Απλά μερικές επισημάνσεις:

1)Τεχνικοί του ΟΤΕ έχουν έρθει 3 φορές και το μόνο που μου είπανε ήταν τη πρώτη φορά να αλλάξω modem-router με την αιτιολογία οτι έχουν χαλάσει οι "πόρτες" και υποχρεώθηκα σε αγορά νεόυ, κόστους 89 ευρώ και όλες τις υπόλοιπες φορές απλά βάζανε το username otenet@otenet.gr kai password otenet τσεκάρανε τη γραμμή την βρίσκανε ok και μου λέγανε οτι απο τη πλευρά τους όλα είναι καλά.

2)Τον τρόπο με την σύνδεση μέσω dial up την γνωρίζω αλλα ας υποθέσουμε οτι δεν μπορώ να συνδεθώ γιατί κάποιος άλλος χρησιμοποιεί τη σύνδεση(παράνομα) πώς μπορώ να "κινηθώ" .


Ευχαριστώ πολύ

ermis
22-06-07, 14:12
ΑΝ κάποιος χρησιμοποιεί παράνομα τη γραμμή σου τότε αλλάζεις password με κάτι αρκετά δύσκολο! Αν και πάλι κάποιος το βρεί στέλνεις στην εταιρία (ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ mail ή fax προκειμένου να διερευνήσουν πώς κάποιος "κλέβει" το pass σου.). 1 φορά πες τυχαίνει ..αλλά 2 ή και 3η! Στο μάτι σε έχουν βάλει..!?

mrsaccess
22-06-07, 14:16
Μήπως ο router σου έχει ανοιχτό ασύρματο δίκτυο και κάποιος χρησιμοποιεί τη σύνδεσή σου από εκεί;
Αν είναι έτσι δεν χρειάζεται να κλέψουν ούτε κωδικούς ούτε τίποτα.

Το ότι εσύ δεν βλέπεις internet μπορεί να οφείλεται στο ότι αυτός που το χρησιμοποιεί έχει ανοίξει διάφορα p2p προγράμματα καταναλώνοντας όλο το διαθέσιμο bandwidth.

giorgosts
22-06-07, 15:38
Τη δοκιμή dial-up με το router αποσυνδεδεμένο. Μόνο τηλέφωνο στη γραμμή.

DaveMurray
26-06-07, 19:21
ότι να ναι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.