PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 φορες βλαβη στο τηλεφωνο μετα τη μεταβαση σε voip



jim_p
02-02-19, 11:02
Καλημερα σε ολους.

Το παρακατω αποτελει προβλημα ενος οικογενιακου φιλου και το κειμενο γραφτηκε ακριβως οπως το ζητησε εκεινο. Τα δικα μου σχολια θα πανε στο τελος.

"Μεσα σε διαστημα 30 περιπου ημερων, αντιμετωπισα 2 φορες το ιδιο προβλημα, προφανως απο λαθη των τεχνικων του οτε.

Απο 27/12/18 ως 29/12/18 ο αριθμος τηλεφωνου μου μπλεχτηκε με τον αριθμο αλλου συνδρομητη. Πχ αν με επαιρνε καποιος στο δικο μου νουμερο, χτυπαγε το τηλεφωνο του αλλου συνδρομητη και οταν επαιρνα εγω σε καποιον, φαινοταν στην αναγνωριση κλησης το αλλο νουμερο. Το προβλημα δηλωθηκε απο εμενα στο 13888 και μπλοκαριστηκαν και οι 2 αριθμοι μεχρι να επιλυθει.

Στις 31/1/2019 σταματησα να εχω ιντερνετ, αλλα ειχα τηλεφωνο κανονικα. Βεβαια, το δικο μου τηλεφωνο φαινοταν στην αναγωριση ως 2421002060. Ξαναδηλωσα προβλημα στο 13888 και εκει μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι απο την τεχνικη υπηρεσια του οτε εδω στο Βολο!
Αυτη τη φορα δεν εγινε μπλοκαρισμα στον αριθμο, οποτε την ιδια νυχτα (31/1/2019 προς 1/2/2019) ελαβα 3-4 κλησεις απο το 2103400709 και, προφανως, εχασα τον υπνο μου.
Το πρωι της 2/1/2019 αποκατασταθηκε το ιντερνετ και ο κανονικος αριθμος τηλεφωνου. Αργοτερα, με επισκεφτηκε ενας τεχνικος για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα και να ζητησει συγγνωμη για το ξενυχτι μου λογω των κλησεων που λεω παραπανω.

Επειδη δεν αντεχω τριτη ταλαιπωρια, σκεφτομαι αν πρεπει να καταγγειλω τη συμβαση, μιας και μιλαμε για υπαιτιοτητα του οτε και τις 2 φορες, και να φυγω..."

Αυτα απο τον ιδιο. Και τωρα τα δικα μου.
- Το τηλεφωνο περασε σε voip λιγες μερες πριν τα Χριστουγεννα επειδη εγινε ανανεωση της συμβασης με τον οτε.
- Στο σπιτι υπαρχουν 3 τηλεφωνα και 1 φαξ, ολα συνδεδεμενα με τον προβλεπομενο τροπο (με φιλτρα, splitter κλπ). Ολα λειτουργουσανε κανονικοτατα πριν τη μεταβαση σε voip.
- Το καφαο, αν υποθεσουμε οτι εγινε κατι στραβο εκει, ειναι ακριβως εξω απο την πορτα της πολυκατοικιας, στο απεναντι πεζοδρομιο. Δεν ξερω τι μπορει να πηγε τοσο στραβα απο το καφαο ως την πολυκατοικια που να προκαλεσε 2 φορες προβλημα σε 1 μηνα. Επισης, ειναι στο κεντρο του Βολου, οποτε παει περιπατο η δικαιολογια για απομακρυσμενη περιοχη κλπ.

Για να ακουσω λοιπον τι μπορει να εχει συμβει για το παραπανω χαλι και τι θα κανατε εσεις?

dimitris.taxideytis
02-02-19, 11:59
Εντυπωση μου κανει οτι τον επισκεφτηκε τεχνικος για να ζητησει συγγνωμη.
Επισης το γεγονος οτι εμφανιζοταν το νουμερο της τεχνικης υπηρεσιας ως δικο του.
Πιο πολυ για ανθρωπινο λαθος μου μοιαζει.
Δεν αναφερει αλλα προβληματα.
Πιστευει οτι σε αλλη εταιρεια δεν θα εχει προβληματα;

Τοσα μελη εδω μεσα εχουν προβληματα που κρατανε εβδομαδες.
Του φιλου σου και τα δυο επιλυθηκαν σε διαστημα 2 ημερων το καθενα(1 μερα λαθος + 1 μια μερα επιλυση).
Εαν παει σε αλλη εταιρεια, η μεταβαση και ενεργοποιηση μπορει να κρατησουν εβδομαδα. Χωρια που τα προβληματα συνηθως λυνονται με μεγαλυτερη καθυστερηση,επισκεψη τεχνικου,το μπαλακι μετα στον πΟΤΕ,υστερα συνδυαστικο και παει λεγοντας.Τι θα κανει τοτε;
Ας το σκεφτει πρωτα καλα,γιατι θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι θολωμενος ακομη, και μετα να κανει οποιαδηποτε κινηση.

Για μενα σαν Δημητρη,θα ηταν υπερβολικη αντιδραση να φυγω γνωριζοντας οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα.

sdikr
02-02-19, 12:04
Μπλεχτήκανε οι γραμμές, το router παίρνει τις ρυθμίσεις του απο την γραμμή όποτε θα πάρει και το νούμερο.
Το να καταγγείλει την σύμβαση είναι στα δικαιώματα του, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να την καταγγείλει αζημίως.

jkoukos
02-02-19, 19:42
Δεν έχει να χάσει κάτι, αλλά θεωρώ ότι θα φάει άκυρο με τον πλέον επίσημο τρόπο ακόμη και από την ΕΕΤΤ.
Είναι πρόβλημα και ως τέτοιο θα αντιμετωπιστεί. Το πολύ να κερδίσει αποχρέωση στο πάγιο για τις ημέρες της βλάβης. Αυτό προβλέπει ο κανονισμός.

baskon
02-02-19, 22:16
ΟΤΕ.. Εγγύηση εξυπηρέτησης.. Προσωπικά την έκανα πριν 2 μέρες (γραμμη που δεν ειχε φύγει ποτέ από ΟΤΕ τα τελευταια 40 χρόνια..) και δε μπορώ να πω ότι μου λειπεί κάτι από τον ΟΤΕ..
Οκ η μουσική στο τεχνικό τμήμα που την ακούς για κάνα μισάωρο μέχρι να βγάλεις γραμμή ήταν ωραία.

Όσο για τον φίλο, αν θέλει να καταγγείλει τη σύμβαση δε χρειάζεται να ασχοληθεί με το τεχνικό θέμα..
Νομίζω αυτό τον καλύπτει για να φύγει χωρις ποινή:
https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/237357508/ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ%20ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΩΝ%20ΑΛΛΑΓΩΝ%20ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ/43e2e044-0281-4b8a-b667-de8bfc66b514

sdikr
02-02-19, 22:46
ΟΤΕ.. Εγγύηση εξυπηρέτησης.. Προσωπικά την έκανα πριν 2 μέρες (γραμμη που δεν ειχε φύγει ποτέ από ΟΤΕ τα τελευταια 40 χρόνια..) και δε μπορώ να πω ότι μου λειπεί κάτι από τον ΟΤΕ..
Οκ η μουσική στο τεχνικό τμήμα που την ακούς για κάνα μισάωρο μέχρι να βγάλεις γραμμή ήταν ωραία.

Όσο για τον φίλο, αν θέλει να καταγγείλει τη σύμβαση δε χρειάζεται να ασχοληθεί με το τεχνικό θέμα..
Νομίζω αυτό τον καλύπτει για να φύγει χωρις ποινή:
https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/237357508/ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ%20ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΩΝ%20ΑΛΛΑΓΩΝ%20ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ/43e2e044-0281-4b8a-b667-de8bfc66b514

είχε ενημερωθεί για αυτές τις αλλαγές πριν κάνει την ανανέωση


- Το τηλεφωνο περασε σε voip λιγες μερες πριν τα Χριστουγεννα επειδη εγινε ανανεωση της συμβασης με τον οτε.

baskon
02-02-19, 22:50
Άρα άκυρο το παραπάνω.. Δε θα φύγει ευκολα χωρίς ποινή..
Το λογικό πάντως είναι αυτή η βλάβη να μη ξαναεμφανιστεί..

xenopoulos
04-02-19, 05:40
Πρόβλημα είχα και εγω με τον ΟΤΕ όταν πήγα την ταχύτητα απο 24 kbps σε 50 kbps. Δύο φορές έγινε βλάβη και δεν λειτουργούσε το διαδίκτυο και το τηλέφωνο μεσα σε διάστημα 2,5 εβδομάδων. Για την κάθε δήλωση βλάβης μου έδωσαν 500 λεπτα προς όλους σε καρτικινητο cosmote για 7 ημέρες και 10 GB για έναν μηνα.

dimitri_ns
04-02-19, 07:19
Πρόβλημα είχα και εγω με τον ΟΤΕ όταν πήγα την ταχύτητα απο 24 kbps σε 50 kbps. Δύο φορές έγινε βλάβη και δεν λειτουργούσε το διαδίκτυο και το τηλέφωνο μεσα σε διάστημα 2,5 εβδομάδων. Για την κάθε δήλωση βλάβης μου έδωσαν 500 λεπτα προς όλους σε καρτικινητο cosmote για 7 ημέρες και 10 GB για έναν μηνα.

Σ'εμένα που η βλάβη συνεχίζεται ακόμη και δεν έχω κινητό cosmote δώσανε το μακρύτερο. Είχανε και το θράσος να μου προτείνουνε να αγορω καρτοκινητό cosmote.

Για τον φιλο απ'τον Βόλο, δυστυχως πρέπει να μάθουμε να ζούμε έτσι. Λίγοι τεχνικοί και ελάχιστη εκπαίδευση. Σε όλες τις 3 εταιρείες. Τα καλά του .. ανταγωνισμού.

Σε μία χωρα που παρέχει παντού προβληματικές υπηρεσίες προστέθηκαν και οι ιδιωτικές τηλεπικοινωνίες.

ΥΓ
6η ημέρα χωρις τηλέφωνο και internet. Oχι ότι περίμενα κάτι μέσα στο Σαββατοκύριακο. Αφού έχουνε το θράσος να δίνουν ημερομηνία αποκατάστασης μέχρι τις 12 Φεβ (από τις 29 Ιαν)

@ ADSLgr.com All rights reserved.