PDA

Επιστροφή στο Forum : pstn isdn εχει διαφορά;



afric
22-06-07, 00:19
καλημέρα θελω να ρωτησω
θα κανω αιτηση στον ΟΤΕ για να μου βαλει τηλεφωνο οποτε εχω τις εξής απορίες :
Να βάλω pstn ή isdn υπάρχει περίπτωσει με το isdn να έχω καλίτερρες ταχυτητες στο adsl2;
και πες οτι βάζω isdn θα μπορώ μετά να γυρίσω και το τηλεφωνο στην forthnet και να φύγω από τον οτε τελείως ή θα πρέπει να έχω pstn; (το ρωταω γιατι σε παλαιότερη τηλεφωνική επικοινωνία με τη forthnet μου είπαν οτι θα πρεπει να εχω pstn)

A_gamer
22-06-07, 00:24
Δε θα έχεις καλύτερες ταχύτητες με ISDN κατά πάσα πιθανότητα. Αν βάλεις ISDN και κάνεις αίτηση στη Forthnet, θα σου μετατραπεί σε PSTN όταν μπεις στο ιδιόκτητο, δε χρειάζεται μετατροπή από εσένα.

chrvez
22-06-07, 00:27
Όσον αφορά το ADSL πάνω σε PSTN ή ΙSDN είναι πρακτικά το ίδιο. (Θεωρητικά είναι ελάχιστα καλύτερο πάνω σε PSTN). Μπορείς να βάλεις ISDN αν θες 2 γραμμές ή τις λοιπές ψηφιακές ευκολίες που σου παρέχει. Όταν αργότερα αποφασίσεις να πας στην FORTHnet αν και εκείνη την περίοδο δεν παρέχει ISDN η γραμμή σου θα γίνει PSTN κατά την μεταφορά.

euri
22-06-07, 00:32
Αν δε χρειάζεσαι τις υπηρεσίες και τις ευκολίες που προσφέρει το ISDN, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις σύνδεση PSTN. Ο λόγος είναι ότι αν θελήσεις να μεταπηδήσεις σε ιδιόκτητο δίκτυο εναλλακτικού παρόχου κατά πάσα πιθανότητα η σύνδεση θα χρειαστεί να μετατραπεί σε PSTN, καθώς σε Full LLU οι πάροχοι δεν υποστηρίζουν ISDN.

Αναφορικά με τις ταχύτητες, δε θα δεις καμία διαφορά μεταξύ aDSL over ISDN και aDSL over PSTN.

A_gamer
22-06-07, 00:34
Όσον αφορά το ADSL πάνω σε PSTN ή ΙSDN είναι πρακτικά το ίδιο. (Θεωρητικά είναι ελάχιστα καλύτερο πάνω σε PSTN). Μπορείς να βάλεις ISDN αν θες 2 γραμμές ή τις λοιπές ψηφιακές ευκολίες που σου παρέχει. Όταν αργότερα αποφασίσεις να πας στην FORTHnet αν και εκείνη την περίοδο δεν παρέχει ISDN η γραμμή σου θα γίνει PSTN κατά την μεταφορά.

Όχι, δεν είναι ελάχιστα καλύτερο το PSTN σε ταχύτητες ούτε θεωρητικά, αλλά τα στατιστικά της γραμμής είναι λίγο καλύτερα. Όμως αυτά δεν επηρεάζουν την ταχύτητα άμεσα, παρά μόνο αν αυτή είναι ιδιαίτερα υψηλή (επηρεάζεται το "κλείδωμα" με την πόρτα). Στα 24 της Forthnet φυσικά έτσι κι αλλιώς δε συμφέρει το ISDN, ακόμη κι αν δώσει κάποια στιγμή.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1231088#post1231088

ermis
22-06-07, 00:42
Καμία διαφορα! Εχω και σε pstn και σε isdn και είναι το ίδιο καλές και οι 2!

chrvez
22-06-07, 00:48
Όχι, δεν είναι ελάχιστα καλύτερο το PSTN σε ταχύτητες ούτε θεωρητικά, αλλά τα στατιστικά της γραμμής είναι λίγο καλύτερα. Αλλά αυτά δεν επηρεάζουν την ταχύτητα άμεσα, παρά μόνο αν αυτή είναι ιδιαίτερα υψηλή (επηρεάζεται το "κλείδωμα" με την πόρτα). Στα 24 της Forthnet φυσικά έτσι κι αλλιώς δε συμφέρει το ISDN, ακόμη κι αν δώσει κάποια στιγμή.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1231088#post1231088

Το ίδιο λέμε απλά δεν το έγραψα μάλον καλά:oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.