PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητοτητα απο ZISTO σε ON



villasg
22-06-07, 09:37
Ξεκινησα σημερα να ψαχνω πως θα παω ( φορητοτητα ) απο το zisto που ειμαι τωρα στην ΟΝ.
Αυτα που μου ειπαν με μπερδεψαν
Πρεπει λεει να κανω αιτηση στηξ ΝΕΤΟΝΕ πρωτα .
Αφου λεει με ενεργοποιησουν σαν πελατη , με καποιο δικο τους αριθμο (προσορινο) , τοτε θα κανω αιτηση στην TELLAS για να μου κανει διακοπη και να γινει η φορητοτητα ....

Με μπερδεψανε πολυ .
Ξερει κανεις κατι πιο κατανοητο ??????


Υγ Σορυ παιδια εγραψα ΟΝ ενω ηθελα να πω NETONE .
Ειμαι λαλακας κοιμαμαι ακομα
Συγνωμη πλζ ενας μοδ να το σιαξει

apok
22-06-07, 09:39
Πας από τον Άνα στον Καϊάφα δηλαδή;;

villasg
22-06-07, 09:57
Σε 4νετ ηθελα να παω αλλα δεν παιζει φορητοτητα απο tellas σε 4νετ

supermario
22-06-07, 10:00
Γιατι δεν το ψαχνεις για netone;

apok
22-06-07, 10:05
Σε 4νετ ηθελα να παω αλλα δεν παιζει φορητοτητα απο tellas σε 4νετ

Γιατί δε παίζει;;
Ποιος το ειπε;

villasg
22-06-07, 10:17
Ειχα παρει τηλ στη 4ΝΕΤ και μου ειπαν οτι δεν μπορω να παω εκει απο την τελλας .

nm96027
22-06-07, 10:20
Η φορητότητα προβλεπεται για όλους τους αριθμους ειτε του ΟΤΕ, ειτε των εναλλακτικων.

villasg
22-06-07, 10:29
Κανε μια δοκιμη να δεις .......
Παρε και ρωτα στη 4νετ

karavagos
22-06-07, 10:44
Η φορητότητα αναφέρεται αποκλειστικά στην μεταφορά του τηλεφωνικού αριθμού (και ισχύει από όλους προς όλους).
Μάλλον μεταφορά γραμμής & τηλεφωνικού αριθμού θα εννοεί ο φίλος που ξεκίνησε το θέμα.

villasg
22-06-07, 10:51
Ρε παιδια λεω να φυγω απο τελλας με το νθμερο μου και να παω στην 4νετ .
Μου απαντησαν δεν γινεται.
Στην νετονε ειπαν γινεται αλλα με τον τροπο που παραθετω

nm96027
22-06-07, 11:18
Κανε μια δοκιμη να δεις .......
Παρε και ρωτα στη 4νετ
Σε πιστευω!;)
Το μηνυμα μου ήταν κακως ολιγολογο. Το ξέρω οτι η 4νετ δεν το κάνει, κατα παραβαση του RUO. Δεν υπάρχει λυση εκτος απο την καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Η ΗΟL μετα απο σχετικες διαπραγματευσεις και αρνησεις, τωρα αποσο ξέρω απο τρίτους δεχεται φορητοτητα απο αλλους εναλλακτικους.

yuk
22-06-07, 11:30
Η ΗΟL μετα απο σχετικες διαπραγματευσεις και αρνησεις, τωρα αποσο ξέρω απο τρίτους δεχεται φορητοτητα απο αλλους εναλλακτικους.Σωστά, το επιβεβαιώσα και μαζί τους. Το πρόβλημα με τη Forthnet όμως είναι ότι δέχονται μόνο έναν αριθμό στο 2play, οπότε αν έχεις 2ο αριθμό από τον προηγούμενο πάροχο, αναγκαστικά θα χάσεις τον έναν.

Tem
22-06-07, 11:32
Πας από τον Άνα στον Καϊάφα δηλαδή;;
σωστή επισήμανση. Μια αναζήτηση σε όλα όσα έχουν γραφτεί στο φόρουμ τους τελευταίους
μήνες θα ήταν πολύ χρήσιμη

costis66
22-06-07, 12:06
εχω τη εντυπωση οτι για να πας απο τον ενα παροχο στον αλλο,πρεπει αναγκαστικα
να περασεις απο τον οτε πρωτα,για να ισχυσει η φορητοτητα.

apok
22-06-07, 12:09
εχω τη εντυπωση οτι για να πας απο τον ενα παροχο στον αλλο,πρεπει αναγκαστικα
να περασεις απο τον οτε πρωτα,για να ισχυσει η φορητοτητα.

Όχι δε χρειάζεται:)

nm96027
22-06-07, 12:19
εχω τη εντυπωση οτι για να πας απο τον ενα παροχο στον αλλο,πρεπει αναγκαστικα
να περασεις απο τον οτε πρωτα,για να ισχυσει η φορητοτητα.

Για μην μπερδευομαστε...:)
Αυτην την στιγμη υπαρχουν δυο προβληματα για μετάβαση απο full σε full LLU:

1. Το w-crm του ΟΤΕ (και των εναλλακτικων) πρακτικα δεν το υποστηρίζει-παρότι το RUO το προβλέπει. Αυτο θα ειναι δυνατον σε 4-5 μηνες συμφωνα με πληροφορίες στο φορουμ. Αυτο σημαίνει πως για να πας απο full σε full LLU πρεπει να διακόψεις την υπαρχουσα συνδεση μετα να κάνεις αίτηση για καινουργια.
2. Κάποιοι παροχοι δεν δεχονται φορητοτητα αριθμων αλλων παρόχων-παρότι προβλέπεται.

yuk
22-06-07, 12:25
Η HOL πριν λίγη ώρα μου είπε ότι μπορώ να κάνω για αίτηση για του 2play σ' αυτούς και αυτοί τα αναλαμβάνουν όλα μετά.
Στις 25 εργάσιμες μεταφέρουν τα νούμερα από τη Net One και ενεργοποιούν τις υπηρεσίες και μετά εγώ απλά κάνω τη διακοπή. Δε χρειάζεται να περάσω από ΟΤΕ και μέχρι τότε λένε, θα παίζουν όλα. :hmm:

nm96027
22-06-07, 12:31
Η HOL πριν λίγη ώρα μου είπε ότι μπορώ να κάνω για αίτηση για του 2play σ' αυτούς και αυτοί τα αναλαμβάνουν όλα μετά.
Στις 25 εργάσιμες μεταφέρουν τα νούμερα από τη Net One και ενεργοποιούν τις υπηρεσίες και μετά εγώ απλά κάνω τη διακοπή. Δε χρειάζεται να περάσω από ΟΤΕ και μέχρι τότε λένε, θα παίζουν όλα. :hmm:

Kαι θα το ξαναπω...:p:
Περιμενε να ενεργοποιηθουν οι πρώτοι και μετα!Σε 15 μερες ελπιζω να εχουμε καποιες πρώτες εντυπώσεις.;)

costis66
22-06-07, 12:32
Η HOL πριν λίγη ώρα μου είπε ότι μπορώ να κάνω για αίτηση για του 2play σ' αυτούς και αυτοί τα αναλαμβάνουν όλα μετά.
Στις 25 εργάσιμες μεταφέρουν τα νούμερα από τη Net One και ενεργοποιούν τις υπηρεσίες και μετά εγώ απλά κάνω τη διακοπή. Δε χρειάζεται να περάσω από ΟΤΕ και μέχρι τότε λένε, θα παίζουν όλα. :hmm:

εγω πριν 15 μερες που ρωτησα για να παω στην φορθνετ μου ειπαν οτι πρεπει η γραμμη
να γυρισει στον οτε πρωτα και μετα να την παρουν αυτοι.
μου φαινετε οτι θελει ο καθενας λεει.

yuk
22-06-07, 12:35
Kαι θα το ξαναπω...:p:
Περιμενε να ενεργοποιηθουν οι πρώτοι και μετα!Σε 15 μερες ελπιζω να εχουμε καποιες πρώτες εντυπώσεις.;)Έχεις δίκιο, είναι πάντως πολύ λυπηρό που δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε κανέναν τους πια... :(:evil::evil:

karavagos
22-06-07, 12:40
2. Κάποιοι παροχοι δεν δεχονται φορητοτητα αριθμων αλλων παρόχων-παρότι προβλέπεται.

Ποιοι? :hmm:

nm96027
22-06-07, 12:42
εγω πριν 15 μερες που ρωτησα για να παω στην φορθνετ μου ειπαν οτι πρεπει η γραμμη
να γυρισει στον οτε πρωτα και μετα να την παρουν αυτοι.
μου φαινετε οτι θελει ο καθενας λεει.

Δεν ειναι άκυρο αυτο που λενε.
Δηλαδή: απο την στιγμη που για την μεταβαση απο full σε full πρεπει να κανεις διακοπή, αυτοματα ο βροχος σου καθίσταται ανενεργος. Η 4νετ ομως δεν παρεχει 2play σε ανενεργο και ετσι πρεπει να ξανακάνεις συνδεση ΟΤΕ, ωστε να γίνει ενεργος ο βροχος και πάλι ωστε να τον παραλαβει η 4νετ απο τον ΟΤΕ. Δηλαδή μυλος!
Αρα λοιπον το πρόβλημα δεν ειναι αυτο που σου είπαν. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν δέχονται συνδεσεις σε ανενεργο βρόχο.


Έχεις δίκιο, είναι πάντως πολύ λυπηρό που δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε κανέναν τους πια... :(:evil::evil:

Μην το βλεπεις συναισθηματικα βρε συ!:p
Αντιμετωπισε το πρακτικα: θα εμπαινες σε πλοιο στο παρθενικο του τάξίδι εξι μηνες μετα το ναυαγιο του Τιτανικου;;;;;;)

No-Name
22-06-07, 12:57
Ποιοι? :hmm:
η 4νετ

costis66
22-06-07, 12:59
πιασε το αυγο και κουρευτο

karavagos
22-06-07, 13:09
η 4νετ

Φορητότητα τηλεφωνικού αριθμού? Από πότε?
Χωρίς φυσικά να εμπλέκεται και μεταφορά γραμμής.

nrg_polini
22-06-07, 13:33
Φορητότητα τηλεφωνικού αριθμού? Από πότε?
Χωρίς φυσικά να εμπλέκεται και μεταφορά γραμμής.

Πως θα μεταφερεις εναν αριθμο χωρις γραμμη;

PUNTOCC
22-06-07, 16:46
οταν με πηραν πριν μερικες μερες απο tellas για διακοπη,με ρωτησαν αν θελω να μεταφερω το νουμερο στον οτε η να το καταργησουν.τους ειπα οτι θελω να το μεταφερω σε αλλο παροχο και μου ειπαν οτι μονο στον οτε μπορω να το μεταφερω!!!

Sacred
22-06-07, 19:15
οταν με πηραν πριν μερικες μερες απο tellas για διακοπη,με ρωτησαν αν θελω να μεταφερω το νουμερο στον οτε η να το καταργησουν.τους ειπα οτι θελω να το μεταφερω σε αλλο παροχο και μου ειπαν οτι μονο στον οτε μπορω να το μεταφερω!!!

εμ μονο εκει τους βολευει να πας.
εγω εχω κανει αιτηση στην Νετονε με φορητοτητα απο τελλας χωρις κανενα προβλημα,ειμαι στο τελικο σταδιο.

:)

karavagos
22-06-07, 23:40
Πως θα μεταφερεις εναν αριθμο χωρις γραμμη;

Υπάρχει γραμμή του ΟΤΕ εννοείται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.