PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα Laser εκτυπωτη , βοηθεια please



mookie
22-06-07, 10:18
καλισπερα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω εναν laser εκτυπωτη. Δεν χρειαζομαι εκτπωτη,αλλα επιδι χρειαζομαι να εκτυπωσω αρκετα ebooks,θα χρειαστει να παρω. Θελω να μου πειτε οτι εκτος απο την αγορα του, ειναι οικονομικος το Toner για αυτες της δουλιες? Δεν νομιζω να με συμφερει να πηγαινω σε μαγαζια να κανω αυτη την δουλεια. πειτε μου επισηςη ποσες σελιδες εκτυπωνει σηνηθως ενα τονερ,και αν μπωρω να το γεμισω μονος μου,αν ναι,ποσες φορες?

ευχαριστω.

costis66
22-06-07, 10:45
το pcworld αυτου του μηνα (ιουνιου) εχει συγκριτικο για εκτυπωτες laser.
μαλλον θα σε βοηθησει πολυ.

stefkon
22-06-07, 11:00
καλισπερα,

Ενδιαφερομαι να αγορασω εναν laser εκτυπωτη. Δεν χρειαζομαι εκτπωτη,αλλα επιδι χρειαζομαι να εκτυπωσω αρκετα ebooks,θα χρειαστει να παρω. Θελω να μου πειτε οτι εκτος απο την αγορα του, ειναι οικονομικος το Toner για αυτες της δουλιες? Δεν νομιζω να με συμφερει να πηγαινω σε μαγαζια να κανω αυτη την δουλεια. πειτε μου επισηςη ποσες σελιδες εκτυπωνει σηνηθως ενα τονερ,και αν μπωρω να το γεμισω μονος μου,αν ναι,ποσες φορες?

ευχαριστω.


Καταρχάς θα πρέπει να μας πεις αν θέλεις να έχει κάποιες δυνατότητες δηλ. να είναι έγχρωμος, να έχει ενσωματωμένο duplex unit, να συνδέεται μέσω ethernet, πόσες εκτυπώσεις τον μήνα, μέσο όρο, θέλεις να κάνεις κ.τ.λ και τέλος πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις.
Το Toner σε κάθε εκτυπωτή που παίρνεις δεν είναι standard.
Διαφορετική διάρκεια έχει το έγχρωμο και διαφορετική το ασπρόμαυρο
Δεν το γεμίζεις, αλλά αλλάζεις όλη την μονάδα.
Επίσης εκτός απο αυτά θα πρέπει να αλλάξεις και το Image unit ή Drum καθώς και κάποια άλλα πράγματα.

mookie
22-06-07, 11:22
Καταρχάς θα πρέπει να μας πεις αν θέλεις να έχει κάποιες δυνατότητες δηλ. να είναι έγχρωμος, να έχει ενσωματωμένο duplex unit, να συνδέεται μέσω ethernet, πόσες εκτυπώσεις τον μήνα, μέσο όρο, θέλεις να κάνεις κ.τ.λ και τέλος πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις.
Το Toner σε κάθε εκτυπωτή που παίρνεις δεν είναι standard.
Διαφορετική διάρκεια έχει το έγχρωμο και διαφορετική το ασπρόμαυρο
Δεν το γεμίζεις, αλλά αλλάζεις όλη την μονάδα.
Επίσης εκτός απο αυτά θα πρέπει να αλλάξεις και το Image unit ή Drum καθώς και κάποια άλλα πράγματα.

μονο ebooks θα εκτυπωνω.θα εκυπωνω καμια 1000-2000 σελιδες το μηνα,δηλαδη 2-3 ebooks το μηνα. θα ειναι σε ασπρομαυρη μονο χρομα.

Οπως ειπα θελω εναν οικονομικο εκτυπωτη,και να ξωδευω οσο λιγοτερο γινετε στα ανταλακτικα του. Δηλαδη το τονερ δεν γεμιζει με μελανια?(βρηκα πολλες σελιδες που πουλανε μελανια για τονερ....)

Αν ο inkjet ειναι πιο οικονομικος για αυτη την δουλεια,τοτε προτιμιστε μου inkjet.Δεν με ενδιαφερει ο χρονος εκτυπωσεις!

GOUMOU
22-06-07, 11:27
Χωρίς να ξέρω τι θες ακριβώς σου δείχνω τα στοιχειά του δικού μου.
Έδωσα 290  35.000 μηνιαίες εκτυπώσεις . Αλλά είναι λιγάκι αργός στις έγχρωμες εκτυπώσεις.
HP LaserJet 2605


Τα χαρακτηριστικά όπως τα βρήκα από το πλαίσιο
Κατασκευαστής HP
Μοντέλο 2605
Λειτουργίες Εκτύπωση
Χρήση Επαγγελματική
Είδος Εκτύπωσης Έγχρωμη
Ανάλυση Εκτύπωσης 600 x 600 dpi
Μελάνια 4
Υποδοχές Μελανιών 4
Μέγιστο Μέγεθος Χαρτιού A4
Ασπρόμαυρη Εκτύπωση 12 σελ / λεπτό
Έγχρωμη Εκτύπωση 10 σελ / λεπτό
Σύνδεση USB
Τροφοδοσία 250 φύλλα (max 500)
Μνήμη 64 MB (max 320 MB)
Κύκλος Εργασιών 35.000 σελ / μήνα
Χρόνος Προθέρμανσης 20"
Προαιρετική Δυνατότητα Δικτύωσ Ethernet 10/100
Πρόσθετα Χαρακτηριστικά PCL6, PCL5e, 01 PCL6, PCL5e,


Μελάνια

Toner Laserjet 2600N Magenta
65,90 




Toner Laserjet 2600N Yellow
65,90 




Toner Laserjet 2600N Black
61,90 




Toner Laserjet 2600N Cyan
65,90 

http://www.plaisio.gr/ProductImages/300x300/768286.gif

mookie
22-06-07, 11:40
ωραια,αλλα νομιζω οτι εννοει οτι μπορεις να εκτυπωσεις 35000 σελιδες το μηνα,και οχι οτι το τονερ κραταει 35000 σελιδες.

Αυτο που θελω ειναι να εκτυπωνω ebooks σε ασπρομαυρο χρωμα,τιποτε αλλο!

GOUMOU
22-06-07, 11:51
ωραια,αλλα νομιζω οτι εννοει οτι μπορεις να εκτυπωσεις 35000 σελιδες το μηνα,και οχι οτι το τονερ κραταει 35000 σελιδες.

Αυτο που θελω ειναι να εκτυπωνω ebooks σε ασπρομαυρο χρωμα,τιποτε αλλο!

Έχεις δίκαιο (λάθος διατύπωση) το διόρθωσα.

ariadgr
24-06-07, 15:50
Έχει συζητηθεί παλαιότερα στο forum, ενδεικτικά threads: 1 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=77152) , 2 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105778) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.