PDA

Επιστροφή στο Forum : TestForthnet 10MBIT,snr6db-atten40 και routers



mastelos
22-06-07, 12:24
Αποφασισα να γραψω καποιες εμπειριες μου τις τελευταιες 20 μερες περιπου με την 10αρα της forthnet σε γραμμη που δεν ειναι και τοσο καλη με αποσταση απο το dslam περιπου 3χλμ και θορυβο down snr 6db.
Προσπαθώντας να βγαλω οτι καλυτερο απο την γραμμη μου παράλληλα δοκιμασα και μερικα adsl+2 routers για τα οποια και θα σας πω την γνωμη μου παντα σε συναρτηση με την δικια μου γραμμη(μπορει σε αλλες περιπτωσεις με καλύτερη γραμμη να παιζουν διαφορετικα)

ta download που δοκιμασα ολα ειναι απο ntua-microsoft-rappidshare.

πρώτα να πω οτι απο το κουτι του οτε ερχεται κατευθείαν στο γραφειο μου ενα καλωδιο utp cat6
350mhz ισως το καλυτερο που βρηκα στο εμποριο.
η γραμμη δεν χρησιμοποιειται και σαν τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενα ολα πανω στο ρουτερ χωρις φιλτρα-σπλιτερ.

Ξεκιναω με το usr9112 μιας και ηταν το πρωτο που εβαλα οταν συνδεθηκα.
θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο ,εγω συνδεθηκα 9995/508 με snr down/up 6/23 και atten down/up 40/22
disconnect 3-4 την ημερα ,download σε ολα τα site ηταν το ιδιο περιπου 1000
το προβλημα του 9112 για μενα ηταν μονο στην επανασυνδεση οπου αργουσε χαρακτηριστικα μερικες φορες 10 λετπα μετα και απο 2 restart

TO usr9108 τωρα το οποιο ειναι annexB και το γυρισα σε annexA
ισως το καλυτερο wifi range απο ολα ,απο στατιστικα ηταν ολα διαφορετικα απο ολα τα ρουτερ που εβαλα και ισως αυτο οφειλεται στην αλλαγη που εκανα πιο πανω.
συνδεση ποτε πανω απο 9500/508 κατα την διαρκεια της μερας μου εφτανε και 8300/508
discon.. τα ιδια με το 9112 και αυτο αργουσε να επανασυνδεθει.

Μετα πηρα το FRITZFON BOX 7140 το πιο ακριβο απο ολα
εκπληκτικο user interface και πληροφοριες για οτι θες το πιο πληρες απο ολα ,πολυ καλο wifi,
για μενα το πιο πληρες σε λειτουργειες απο ολα
το προβλημα ομως ηταν οτι συνδεομουν παντα 1μβ κατω απο ολα τα αλλα ,δηλαδη οταν ειχα συνδεση 9900/508 με καποιο απο τα αλλα με το 7140 δεν πρερναγα τα 9000/508 και κατα την διαρκεια της μερας επεφτε μεχρι και 7700/508
επειδη το 7140 πληρουσε ολα οσα ηθελα εκτος της συνδεσης το εψαξα λιγο και σε επικοινωνια με μαιλ με την avm μου εστειλαν νεο firmware το οποιο και διορθωσε την συνδεση αλλα με τρελλανε στα disconnects,δεν κραταγε το Max της συνδεσης πανω απο 10 λεπτα.

Μετα πηρα το DRAYTEK VIGOR 2700VG
το οποιο αρχικα ηταν το απολυτο εργαλειο για μενα ,πολυ καλη συσδεση 2-3 discon την ημερα δεν ηταν προβλημα μιας και επανασυνδεοταν αμεσα μονο του
το snr ξεκιναγε απο 6db και εφτανε μεχρι τα 2db χωρις αποσυνδεσεις.
πραγματικα πολυ ποιοτικο download κατεβαζα με 1000+ απο παντου.
το προβλημα ομως σε μενα ηταν το wifi tou το οποιο ηταν πολυ κατω απο ολα τα αλλλαεχω καποια συγκεκριμενα πραγματα που συνδεονται (το ppc,to pc της κορης μου.το psp του γιου μου) και το range του 2700 ακομα και οταν αγορασα κεραια 9dbi ηταν κατω του μετριου.
ισως να φταιει οτι και οι αποστασεις ειναι λιγο μεγαλες στο σπιτι μου(2 πατωματα)

linksys wag354g δεν του εχω κανει πολλα τεστ αλλα μου κανει αποσυνδεσεις καθε 3 λεπτα ,με τρελλανε αυτο το ρουτερ ,μου εδειξε το χαμηλοτερο dowload attenuation 36 οταν σε ολα τα αλλα εχω περιπου 40,θα το ξαναδοκιμασω οταν θα εχω περισσοτερη υπομονη και με αλλο firmaware.

Για τελος αφησα το speedtouch 585v6 ισως το πιο φτηνο απο ολα εκτος του 9112

αυτο ηταν η ευχαριστη εκπληξη για μενα κανει το πολυ 1-2 αποσυνδεσεις την ημερα κλειδωνει στην υψηλοτερη ταχυτητα απο ολα 9999/509 με το snr να παιζει απο 6-8db
to wifi ειναι αξιοπρεπεστατο και μου κανει την δουλεια που θελω γενικα ειναι πολυ τιμιο ρουτερ

υστερει σε δυνατοτητες σε σχεση με το 2700 ή το 7140 αλλα στην δικια μου γραμμη παιζει καλυτερα απο ολα.

ελπιζω να βοηθησα λιγο οσους ψαχνονται και αυτοι και εχουν προβληματικες γραμμες σαν την δικια μου,αν καποιος θελει να ρωτησει κατι ελευθερα μπορει να μου πει γιατι σιγουρα εχω ξεχασει και καποια πραγματα

Fat Freddy
22-06-07, 12:41
Όπως λέω και στην υπογραφή μου το speedtouch έλυσε σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα των συνεχών αποσυνδέσεων που είχα, και το 536 και το 585 τα καταφέρνουν καλά σε αυτό το τομέα.

Άλλωστε αυτή είναι και η "τεχνική υποστήριξη" που προσφέρει η 4νετ σε όσους έχουν προβλήματα με αποσυνδέσεις και επιμένουν να τους ζητάνε τεχνική υποστήριξη για να σταματήσουν οι αποσυνδέσεις.

Κάποια στιγμή σου στέλνουν τεχνικό στο σπίτι ο οποίος συνδέει ένα speedtouch που κουβαλάει μαζί του για να σου αποδείξει ότι το προϊόν που σου πουλήσανε δεν έχει πρόβλημα.

Αν είναι "καλό παιδί" σου κλείνει το μάτι και σου "συνιστά" να πάρεις speedtouch για να γλυτώσεις.

oekab1992
22-06-07, 20:04
Τι καραγκοζιλίκια ειναι αυτά ρε παιδία, γιατι πρέπει να πάρουμε συγκεκριμένο router για να μην κάνει αποσυνδέσεις. Τι σοι μούφα γραμμή ειναι αυτή στο ιδιόκτητο που κάνει αποσυνδέσεις τόσο συχνά, στην τωρινή γραμμή μου δεν κάνω πότε αποσυνδέσεις παρα μόνο σπάνια παλιά με το f200. Αν ειναι δυνατόν.. γιατι συμβαίνει αυτό?

Fat Freddy
22-06-07, 20:32
Τι καραγκοζιλίκια ειναι αυτά ρε παιδία, γιατι πρέπει να πάρουμε συγκεκριμένο router για να μην κάνει αποσυνδέσεις. Τι σοι μούφα γραμμή ειναι αυτή στο ιδιόκτητο που κάνει αποσυνδέσεις τόσο συχνά, στην τωρινή γραμμή μου δεν κάνω πότε αποσυνδέσεις παρα μόνο σπάνια παλιά με το f200. Αν ειναι δυνατόν.. γιατι συμβαίνει αυτό?

Μα... επειδή για όλα φταίει ο ΟΤΕ :rofl:

Εγώ πάντως έσκασα 73 ευρούλια και πήρα το ST 585 και ηρέμησα σε μεγάλο βαθμό μέχρι να δω τι θα κάνω με δαύτους και για που θα την κάνω. :evil:

Προηγουμένως είχα σκάσει ένα 100στάρικο για το zyxel και κάνα 30άρι για πρίζες κλπ επειδή η περίφημη τεχνική υποστήριξη τους στην αρχή μου έβγαζε σκάρτη τη καλωδίωση του σπιτιού μου και στη συνέχεια το usr 9112 που στείλανε οι ίδιοι.

Όταν τελικά έστειλαν τον τεχνικό τους στο σπίτι μου τα βρήκε όλα άψογα, μέτρησε στον κατανεμητή, μέτρησε στη πρίζα, αποφάνθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι θα κάνουν ότι χρειάζεται για να το διορθώσουν και μου 'δείξε το speedtouch.

lazy
22-06-07, 20:41
Καταρχάς ευχαριστώ για το τεστ.
θα ήθελα να προσθέσω και τις δικές μου εμπειρίες .
Για το crypto f360 δεν εχω να πω πολλα. Μαθημένος απο τις πολλές επιλογές του Zyxel το βρήκα πολύ φτωχό. Κλειδώνει στα 9994 σχεδόν πάντα αλλά οι ταχύτητες δεν ήταν ποτέ πάνω από 550ΚΒ/sec.Αποσυνδέσεις 5-10 την μέρα.
To zyxel p662hw61 έχει και αυτό τον ίδιο αριθμό αποσυνδέσεων ειδικά όταν το ζορίσω με adsl2+ coding (ok δεν ξερω τον όρο ακριβώς).από την άλλη κατεβάζει 870 + από τα ιδία sites . Το θέμα με την γραμμή μάλλον στρώνει αρκετά μόλις του γύρισα από telnet τον line coding σε g.dmt. Έχει κλειδώσει στα 8100 αλλά το download του παραμένει ταβάνι στα 870.
Καθόλου άσχημα για γραμμή με noise 6db.



edit: Από την 4net μου ειπαν πως το εν λογω zyxel ειναι υποδεέστερο του crypto.......:vava:

spartacus
22-06-07, 20:51
Αποφασισα να γραψω καποιες εμπειριες μου τις τελευταιες 20 μερες περιπου με την 10αρα της forthnet σε γραμμη που δεν ειναι και τοσο καλη με αποσταση απο το dslam περιπου 3χλμ και θορυβο down snr 6db.
Προσπαθώντας να βγαλω οτι καλυτερο απο την γραμμη μου παράλληλα δοκιμασα και μερικα adsl+2 routers για τα οποια και θα σας πω την γνωμη μου παντα σε συναρτηση με την δικια μου γραμμη(μπορει σε αλλες περιπτωσεις με καλύτερη γραμμη να παιζουν διαφορετικα)

ta download που δοκιμασα ολα ειναι απο ntua-microsoft-rappidshare.

πρώτα να πω οτι απο το κουτι του οτε ερχεται κατευθείαν στο γραφειο μου ενα καλωδιο utp cat6
350mhz ισως το καλυτερο που βρηκα στο εμποριο.
η γραμμη δεν χρησιμοποιειται και σαν τηλεφωνο ειναι συνδεδεμενα ολα πανω στο ρουτερ χωρις φιλτρα-σπλιτερ.

Ξεκιναω με το usr9112 μιας και ηταν το πρωτο που εβαλα οταν συνδεθηκα.
θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο ,εγω συνδεθηκα 9995/508 με snr down/up 6/23 και atten down/up 40/22
disconnect 3-4 την ημερα ,download σε ολα τα site ηταν το ιδιο περιπου 1000
το προβλημα του 9112 για μενα ηταν μονο στην επανασυνδεση οπου αργουσε χαρακτηριστικα μερικες φορες 10 λετπα μετα και απο 2 restart

TO usr9108 τωρα το οποιο ειναι annexB και το γυρισα σε annexA
ισως το καλυτερο wifi range απο ολα ,απο στατιστικα ηταν ολα διαφορετικα απο ολα τα ρουτερ που εβαλα και ισως αυτο οφειλεται στην αλλαγη που εκανα πιο πανω.
συνδεση ποτε πανω απο 9500/508 κατα την διαρκεια της μερας μου εφτανε και 8300/508
discon.. τα ιδια με το 9112 και αυτο αργουσε να επανασυνδεθει.

Μετα πηρα το FRITZFON BOX 7140 το πιο ακριβο απο ολα
εκπληκτικο user interface και πληροφοριες για οτι θες το πιο πληρες απο ολα ,πολυ καλο wifi,
για μενα το πιο πληρες σε λειτουργειες απο ολα
το προβλημα ομως ηταν οτι συνδεομουν παντα 1μβ κατω απο ολα τα αλλα ,δηλαδη οταν ειχα συνδεση 9900/508 με καποιο απο τα αλλα με το 7140 δεν πρερναγα τα 9000/508 και κατα την διαρκεια της μερας επεφτε μεχρι και 7700/508
επειδη το 7140 πληρουσε ολα οσα ηθελα εκτος της συνδεσης το εψαξα λιγο και σε επικοινωνια με μαιλ με την avm μου εστειλαν νεο firmware το οποιο και διορθωσε την συνδεση αλλα με τρελλανε στα disconnects,δεν κραταγε το Max της συνδεσης πανω απο 10 λεπτα.

Μετα πηρα το DRAYTEK VIGOR 2700VG
το οποιο αρχικα ηταν το απολυτο εργαλειο για μενα ,πολυ καλη συσδεση 2-3 discon την ημερα δεν ηταν προβλημα μιας και επανασυνδεοταν αμεσα μονο του
το snr ξεκιναγε απο 6db και εφτανε μεχρι τα 2db χωρις αποσυνδεσεις.
πραγματικα πολυ ποιοτικο download κατεβαζα με 1000+ απο παντου.
το προβλημα ομως σε μενα ηταν το wifi tou το οποιο ηταν πολυ κατω απο ολα τα αλλλαεχω καποια συγκεκριμενα πραγματα που συνδεονται (το ppc,to pc της κορης μου.το psp του γιου μου) και το range του 2700 ακομα και οταν αγορασα κεραια 9dbi ηταν κατω του μετριου.
ισως να φταιει οτι και οι αποστασεις ειναι λιγο μεγαλες στο σπιτι μου(2 πατωματα)

linksys wag354g δεν του εχω κανει πολλα τεστ αλλα μου κανει αποσυνδεσεις καθε 3 λεπτα ,με τρελλανε αυτο το ρουτερ ,μου εδειξε το χαμηλοτερο dowload attenuation 36 οταν σε ολα τα αλλα εχω περιπου 40,θα το ξαναδοκιμασω οταν θα εχω περισσοτερη υπομονη και με αλλο firmaware.

Για τελος αφησα το speedtouch 585v6 ισως το πιο φτηνο απο ολα εκτος του 9112

αυτο ηταν η ευχαριστη εκπληξη για μενα κανει το πολυ 1-2 αποσυνδεσεις την ημερα κλειδωνει στην υψηλοτερη ταχυτητα απο ολα 9999/509 με το snr να παιζει απο 6-8db
to wifi ειναι αξιοπρεπεστατο και μου κανει την δουλεια που θελω γενικα ειναι πολυ τιμιο ρουτερ

υστερει σε δυνατοτητες σε σχεση με το 2700 ή το 7140 αλλα στην δικια μου γραμμη παιζει καλυτερα απο ολα.

ελπιζω να βοηθησα λιγο οσους ψαχνονται και αυτοι και εχουν προβληματικες γραμμες σαν την δικια μου,αν καποιος θελει να ρωτησει κατι ελευθερα μπορει να μου πει γιατι σιγουρα εχω ξεχασει και καποια πραγματα

Μα ειναι γνωστό οτι τα speedtouch είναι σκυλιά για μακρινές αποστάσεις, από που το πήρες και πόσο;

kasperghost
22-06-07, 20:56
@mastelos: εκτός κι αν κατάλαβα κάπου λάθος τα λεγόμενα σου στο linksys wag354g λες ότι έχει download attenuation 36 και όχι 40 όπως τα υπόλοιπα. Μα αυτό είναι καλό και όχι κακό! Η εξασθένηση του σήματος πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη και το SNR(Signal to Noise Margin) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο γιατί είναι λόγος σήματος προς θόρυβο.
Παρόλα αυτά κι εγώ έχω το speedtouch 510i εδώ και τρία χρόνια και μου έχει βγεί πολύ καλή επένδυση(το είχα πάρει 120€) και έχει αποδειχτεί σκυλί. :)
Φιλικά Σίμος

DiMeRR
22-06-07, 22:47
Mastelos το draytek και το linksys σε τι ταχυτητα κλειδωσαν???Μηπως εχεις κρατησει επισης τα snr και attenuation απο τα αλλα ρουτερ για να εχουμε μια καλυτερη εικονα?

Οπως ειπε και ο kasperghost οσο χαμηλοτερο το attenuation τοσο καλυτερα!

mastelos
22-06-07, 23:22
ολα τα routers ξεκίναγαν απο ψηλα και μετα επεφταν σε ταχυτητα κατα την διάρκεια της ημερας
και αυτο ειναι κατι που με παραξενεύει.

το draytek 2700 εφτασε και κλειδωσε και 9995/508 το linksys οπως ειπα δεν το δοκιμασα αρκετα λογω πολλων αποσυνδέσεων αλλα στις λιγες ωρες που το ειχα επανω ποτε πανω απο 8500 οταν την ιδια ωρα το speedtouch ηταν 9998/509

ναι το linksys ειχε το καλυτερο down attenuation απο ολα αλλα δεν εμενε στην συνδεση

παντως ολα εχουν κατι που τα αλλα δεν εχουν δυστυχώς δεν μπορει να τα συγκεντρώσει ολα τα καλα σε ενα,θα ηθελα καποια στιγμη να δοκιμασω και το netgear dg834g οπως και καποιο μοντελο της 3com.

το σιγουρο παιδια ειναι οτι οσοι απο εμας εχουμε snr~6db ,down attenuation ~35-45 καλυτερα να ξεχασουμε τα επερχόμενα 24.....

snr για ολα ηταν περιπου στο 6 με καλυτερο το speedtouch Που ανεβαινει και 8.
το 40 σε down atten ηταν περιπου σε ολα .

*****εχω για οποιον το θελει το νεο firmware για το fritz 7140 οταν μου το εστειλαν δεν υπηρχε στο επισημο site δεν ξερω τωρα τι γινεται ,αν καποιος το θελει ...pm e-mail

DiMeRR
22-06-07, 23:27
Κοιτα το οτι αποσυνδεεται οφειλεται στο χαμηλο snr margin...παραξενο παντως που το Linksys ενω ειχε το μικροτερο attenuation κλειδωσε σε μικροτερη ταχυτητα...

mastelos
27-02-08, 18:26
UPDATE.........

ΠΗΡΑ ΤΟ netgear DG834PN,μεχρι στιγμής ειναι το πιο σταθερό απο ολα για τις δικες μου συνθήκες

και μιλάω για 3-4 μέρες χωρις αποσύνδεση όταν ειχα τουλάχιστον 2-3 την ημερα........

αυτο για κάποιον που θα ηθελε να κάνει δοκιμές.

hel
28-02-08, 00:10
ολα τα routers ξεκίναγαν απο ψηλα και μετα επεφταν σε ταχυτητα κατα την διάρκεια της ημερας
και αυτο ειναι κατι που με παραξενεύει.
l

Μιλάς για ταχύτητα κατεβάσματος ή ταχύτητα κλειδώματος;

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 33 Seconds later........


UPDATE.........

ΠΗΡΑ ΤΟ netgear DG834PN,μεχρι στιγμής ειναι το πιο σταθερό απο ολα για τις δικες μου συνθήκες

και μιλάω για 3-4 μέρες χωρις αποσύνδεση όταν ειχα τουλάχιστον 2-3 την ημερα........

αυτο για κάποιον που θα ηθελε να κάνει δοκιμές.

Από ταχύτητα και snr?

mastelos
29-02-08, 16:42
Μιλάς για ταχύτητα κατεβάσματος ή ταχύτητα κλειδώματος;

για κατέβασμα μιλάω

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 33 Seconds later........



Από ταχύτητα και snr?

για τα δικα μου δεδομένα ειδα σταθερά χωρις αποσύνδεση για 2 μερες 9500/1020 και το snr έφτασε μεχρι να αποσυνδεθεί στο 1db!!!!!!!!!!

με τα άλλα συνήθως κατω απο τα 4db έπεφτε η σύνδεση

τωρα το εχω ανεβάσει το snr me to dmt και παίζω περιπου στα 8000/1000 με αποσύνδεση καθε 3-4 μέρες περίπου.

damianos007
29-02-08, 16:54
UPDATE.........

ΠΗΡΑ ΤΟ netgear DG834PN,μεχρι στιγμής ειναι το πιο σταθερό απο ολα για τις δικες μου συνθήκες

και μιλάω για 3-4 μέρες χωρις αποσύνδεση όταν ειχα τουλάχιστον 2-3 την ημερα........

αυτο για κάποιον που θα ηθελε να κάνει δοκιμές.


τελικα εχεις κατασταλαξει σε αυτο?

ειμαι και εγω με 40attenuation (βεβαια απο forthnet μου λενε οτι στο dslam μου το διαβαζουν για 45) απο ελλαδα το πειρες μαγαζι?

(αυτη την στιγμη με crypto f360 συνδεομαι στα 2mbps) (βεβαια μπορει να υπαρχει και καποιο προβλημα στην γραμμη αλλα δεν ειμαι και ικανοποιημενος απο το crypto)

(ειμαι σε Annex B γραμμη σε SharedLLU)

@ ADSLgr.com All rights reserved.