PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Shared 4/1 Απανωτα disconnects στους Αμπελοκηπους



Avvocato
22-06-07, 13:47
Παιδια καλημερα, απο εχτες παρατηρησα κατι εκνευριστικο στην συνδεση της HOL 4/1 που εχω.
Κανει πολλες απανωτες αποσυνδεσεις και χανει τελειως τον συνχρονισμο του dsl. Για ρουτερ εχω εναν 9108 και ουδεποτε ειχα παρομοιο προβλημα, αλλα ουτε και πειραξα τιποτε στην συνδεσμολογια των τηλεφωνων κτλπ. Οπως ηταν ολα απο την πρωτη μερα ετσι και ειναι ακομη, αλλα ξαφνικα απο εχτες με εχει ταραξει στα disconnect, σχεδον 1 καθε λεπτο για να μην σας πω και πιο συχνα. Αυτο δε μου το κανει πολυ τετοια ωρα, απο πρωι μεχρι απογευματακι- βραδακι, την νυχτα δουλευε μια χαρα. Να σημιωσω πως ειμαι Αμπελοκηπους.

Λετε να σχετιζεται με την φωτια στο χαλανδρι ???? Πριν απο αυτο δεν ειχα κανενα προβλημα.
Αν οχι λετε να φταει κατι στην HOL ή κανενας τεχνικος σκαλισε τιποτε σε κανενα κεντρικο ????
Παιζει βεβαια να εχει τρελαθει και το ρουτερ μου, αλλα αυτο θα το τεσταρω σε λιγο βαζοντας επανω το φριτζ αν το βρω που το εχω καταχονιασει :whistle:

Να σας παραθεσω λιγο τα χαρακτιριστικα θορυβου της γραμμης να μου πειτε μηπως εκει εχει κανα προβλημα.
SNR 29.9down - 6.0up
Att 18down - 8.5up
Output Power 1.6down - 12.8up
Εκει που λεει 1.6 ειδα σε ενα refresh να βγαζει -25 και τωρα ειναι 0 ........:hmm:

Εχει κανενας αλλος προβλημα ή εχω μοναχα εγω ????
Σε λιγο θα επανελθω οπως ειπα ελενχοντας και την αξιοπιστια του ρουτερ βαζοντας το φριντζ επανω να δω πως τραβαει κι εκεινο.

Tem
22-06-07, 13:52
Παιδια καλημερα, απο εχτες παρατηρησα κατι εκνευριστικο στην συνδεση της HOL 4/1 που εχω.
Κανει πολλες απανωτες αποσυνδεσεις και χανει τελειως τον συνχρονισμο του dsl. Για ρουτερ εχω εναν 9108 και ουδεποτε ειχα παρομοιο προβλημα, αλλα ουτε και πειραξα τιποτε στην συνδεσμολογια των τηλεφωνων κτλπ. Οπως ηταν ολα απο την πρωτη μερα ετσι και ειναι ακομη, αλλα ξαφνικα απο εχτες με εχει ταραξει στα disconnect, σχεδον 1 καθε λεπτο για να μην σας πω και πιο συχνα. Αυτο δε μου το κανει πολυ τετοια ωρα, απο πρωι μεχρι απογευματακι- βραδακι, την νυχτα δουλευε μια χαρα. Να σημιωσω πως ειμαι Αμπελοκηπους.

Λετε να σχετιζεται με την φωτια στο χαλανδρι ???? Πριν απο αυτο δεν ειχα κανενα προβλημα.
Αν οχι λετε να φταει κατι στην HOL ή κανενας τεχνικος σκαλισε τιποτε σε κανενα κεντρικο ????
Παιζει βεβαια να εχει τρελαθει και το ρουτερ μου, αλλα αυτο θα το τεσταρω σε λιγο βαζοντας επανω το φριτζ αν το βρω που το εχω καταχονιασει :whistle:

Να σας παραθεσω λιγο τα χαρακτιριστικα θορυβου της γραμμης να μου πειτε μηπως εκει εχει κανα προβλημα.
SNR 29.9down - 6.0up
Att 18down - 8.5up
Output Power 1.6down - 12.8up
Εκει που λεει 1.6 ειδα σε ενα refresh να βγαζει -25 και τωρα ειναι 0 ........:hmm:

Εχει κανενας αλλος προβλημα ή εχω μοναχα εγω ????
Σε λιγο θα επανελθω οπως ειπα ελενχοντας και την αξιοπιστια του ρουτερ βαζοντας το φριντζ επανω να δω πως τραβαει κι εκεινο.
αν και δεν είμαι σπίτι τώρα δεν παρατήρησα χθές κάτι αντίστοιχο. Οι τιμές που παραθέτεις είναι καλές

nm96027
22-06-07, 13:54
Eγω δεν εχω κάποιο πρόβλημα, εκτος απο κατι disconnects μεταξυ 4 και 4.30.

Avvocato
22-06-07, 13:54
αν και δεν είμαι σπίτι τώρα δεν παρατήρησα χθές κάτι αντίστοιχο. Οι τιμές που παραθέτεις είναι καλές

θα κοιταξω ρε Τεμ μηπως φταει το ρουτερ, γιατι εχετς που το εκανε συνεχεια το προβλημα το εσβησα τελειως μερικα λεπτα να κρυωσει (καιει ολοκληρο απο πανω) και επειτα δουεψε μια χαρα χωρις το παραμικρο προβλημα.

Ισως να φταιει αυτο, εχω μια υποψια, αλλα αν δεν δοκιασω με αλλο ρουτερ δεν θα μπορεσω να ειμαι σιγουρος.

Tem
22-06-07, 13:59
θα κοιταξω ρε Τεμ μηπως φταει το ρουτερ, γιατι εχετς που το εκανε συνεχεια το προβλημα το εσβησα τελειως μερικα λεπτα να κρυωσει (καιει ολοκληρο απο πανω) και επειτα δουεψε μια χαρα χωρις το παραμικρο προβλημα.

Ισως να φταιει αυτο, εχω μια υποψια, αλλα αν δεν δοκιασω με αλλο ρουτερ δεν θα μπορεσω να ειμαι σιγουρος.
αμφιβάλλω αν επηρεάζεται από τη ζέστη αλλά μια και ανέφερες κάτι τέτοιο να σου θυμίσω ότι το Fritz είναι απο τα ρουτεράκια που δεν ζεσταίνονται καθόλου. Το δικό μου το DrayTek έχει ανάψει στην κυριολεξία αλλά δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα. Με τη ΝΕΤΟΝΕ είσαι εντάξει ?

Avvocato
22-06-07, 14:15
ναι με την ΝΕΤΟΝΕ ολα καλα δοξα το Θεο πεταει.
Μοναχα μερικα κολπακια με το τηλεφωνο εκανε, αλλα μαλλον ειναι παιδικες ασθενειες που περνανε απο ολους. Τιποτε το ανησυχιτικο, ειμαι απολυτα ευχαριστιμενος μεχρι στιγμης, στις 22 μερες που την εχω.

Λοιπον και για να επανελθω στο θεμα τωρα, εβαλα το φριτζ και ολα φαινονται να κυλουν ενταξυ, μαλλον το ρουτερ τα εφτησε, αλλα πρεπει να ειναι ακομη μεσα στην εγγυηση. Το ειχα παρει αφοτου με ενεργοποιησε η HOL (31 Αυγουστου), μιας και το φριτζ δεν συνχρονιζε τοσο καλα στην αρχη.

Avvocato
22-06-07, 15:20
Και επειτα απο μια ωρα και κατι λειτουργιας του φρινζτ αντι του USR9108 εχω να πω πως δεν παρουσιασε ουε 1 disconnect. Συμπαιρενω οτι εφτεγε το ρουτερ μου κι οχι η γραμμη.

Τελικα η ζεστη το βαρεσε κι αυτο στο κεφαλι, οχι μονο εμας.

nm96027
22-06-07, 15:24
Και επειτα απο μια ωρα και κατι λειτουργιας του φρινζτ αντι του USR9108 εχω να πω πως δεν παρουσιασε ουε 1 disconnect. Συμπαιρενω οτι εφτεγε το ρουτερ μου κι οχι η γραμμη.

Τελικα η ζεστη το βαρεσε κι αυτο στο κεφαλι, οχι μονο εμας.

Πριν ποσο συχνα σου εκανε disconnects?:hmm:

@Tem
Με γεια το avatar! Eιναι πολυ κεφάτο.

Tem
22-06-07, 16:30
@Tem
Με γεια το avatar! Eιναι πολυ κεφάτο.

ευχαριστώ nm:oneup:. Κεφάτο δροσερό και καλοκαιρινό.Μπορεί να φέρει και περισσότερη τύχη στην υπόθεση της πολυαναμενόμενης αναβάθμισης ;)

Avvocato
22-06-07, 16:40
εκανε παρα πολυ συχνα, σχεδον 1 ανα λεπτο.

σκεψου πως μολις συνχρονιζε σε 1 λεπτο το πολυ τον εχανε τον χρονισμο και ξανα απο την αρχη.

Μαλιστα αυτο που με προβληματιζε ειναι πως δεν εχανε μονο τον χρονισμο αλλα εκλινε και το connection με το pc. Εβγαζε δηλαδη το εικονιδιο κατο δεξια στο pc πως η συνδεση σας εκλισε και αμεσως μετα η συνδεση σας ανοιξε κτλπ. Δεν μπορουσα δηλαδη να συνδεθω ουτε με το ρουτερ, οσο εχανε το σημα dsl.

dmichael
22-06-07, 17:28
μονο 2 μικροδιακοπές μέχρι τώρα
μαλλον ειναι τυχαίο (?)


22.06.07 16:57:59 DSL is available
22.06.07 16:57:47 DSL synchronization starting (training).
22.06.07 16:57:40 Internet (telephony) connection cleared.
22.06.07 16:57:40 Internet connection cleared.
22.06.07 16:57:40 DSL not responding (no DSL synchronization).
22.06.07 14:11:18 DSL is available
22.06.07 14:11:06 DSL synchronization starting (training).
22.06.07 14:10:58 Internet (telephony) connection cleared.
22.06.07 14:10:58 Internet connection cleared.
22.06.07 14:10:58 DSL not respondin (no DSL synchronization).

@ ADSLgr.com All rights reserved.