PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το ρουτετ που δινει το 2play!!



asterikios21
22-06-07, 14:33
παιδια εγω εχω το 2play εδω κ περιπου 2 μηνες...
αλλα επειδυ αργησαν να στειλουν το ρουτερ (ενα usr 9112 αν δεν κανω λαθος, απλο ενσυρματο με ενα lan!!) ειχα αφησει το παλιο ρουτερ που ειχα το κλασσικο speedtouch που
εχουμε σχεδον ολοι!το 530...κ επειδυ ηθελα να εχω ασυρματο το συνδεσα με ενα ρουτερ netgear!κ ολα ηταν μια χαρα...το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι το 530 δεν συνχρονιζε ποτε πανω απο 8 mbps ειπα χθες να βαλω το 9112...
το 9112 συνχρονισε στα 9998 downsteram / 504 upstream κ πηρα μια χαρα!!!
αλλα μετα αφου ανοιξα τα πορτς για το μtorretn παρατηρησα οτι οταν εχω ανοικτω το
μtorrent ο explorer k ο mozilla σερνονται!!!!κατεβαζα στο μtorrent με 56 κ δεν μπορουσα ν δω σελιδες!δοκιμασα να κατεβασω απο ntua.gr κ κατεβαζα με 120!!!!!!!!
ενω με το 530 δεν ειχα τετοια προβληματα....
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να παιζει??

zatast
22-06-07, 18:42
φαινεται κατι δεν εχεις ρυθμισει σωστα.τα βασικα ειναι PPPoE,VPI/VCI = 8/35,UBR,MTU 1492.
δες παλι το πως ανοιξες πορτες μηπως τις ανοιξες για αλλη IP απο αυτη που θελεις και κανε το test του utorrent απο το μενου που εχει για να δεις αν ανοιξε σωστα η πορτα.Στην τελικη μιλας με forth support ή με καποιον που εχει το USR9112

Fat Freddy
22-06-07, 19:23
παιδια εγω εχω το 2play εδω κ περιπου 2 μηνες...
αλλα επειδυ αργησαν να στειλουν το ρουτερ (ενα usr 9112 αν δεν κανω λαθος, απλο ενσυρματο με ενα lan!!) ειχα αφησει το παλιο ρουτερ που ειχα το κλασσικο speedtouch που
εχουμε σχεδον ολοι!το 530...κ επειδυ ηθελα να εχω ασυρματο το συνδεσα με ενα ρουτερ netgear!κ ολα ηταν μια χαρα...το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι το 530 δεν συνχρονιζε ποτε πανω απο 8 mbps ειπα χθες να βαλω το 9112...
το 9112 συνχρονισε στα 9998 downsteram / 504 upstream κ πηρα μια χαρα!!!
αλλα μετα αφου ανοιξα τα πορτς για το μtorretn παρατηρησα οτι οταν εχω ανοικτω το
μtorrent ο explorer k ο mozilla σερνονται!!!!κατεβαζα στο μtorrent με 56 κ δεν μπορουσα ν δω σελιδες!δοκιμασα να κατεβασω απο ntua.gr κ κατεβαζα με 120!!!!!!!!
ενω με το 530 δεν ειχα τετοια προβληματα....
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να παιζει??

Τελικά μήπως είναι προτιμότερο να γράφουμε σε greekenglish? :mad:

Candlemass
22-06-07, 19:26
Δοκίμασε να μειώσεις το priority στο QoS του 9112 για το uTorrent (και γενικά για όλα τα p2p) ώστε να μπορείς να κάνεις και κανονικό browsing όταν κατεβάζεις...

nnn
22-06-07, 22:33
Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο utorrent ?

asterikios21
23-06-07, 00:08
Δοκίμασε να μειώσεις το priority στο QoS του 9112 για το uTorrent (και γενικά για όλα τα p2p) ώστε να μπορείς να κάνεις και κανονικό browsing όταν κατεβάζεις...


οταν λες να μειωσω το priority στο QoS??
πως το κανεις γιατι δεν μπορεσα να το βρω στο μενου του ρουτερ!

asterikios21
23-06-07, 00:12
φαινεται κατι δεν εχεις ρυθμισει σωστα.τα βασικα ειναι PPPoE,VPI/VCI = 8/35,UBR,MTU 1492.
δες παλι το πως ανοιξες πορτες μηπως τις ανοιξες για αλλη IP απο αυτη που θελεις και κανε το test του utorrent απο το μενου που εχει για να δεις αν ανοιξε σωστα η πορτα.Στην τελικη μιλας με forth support ή με καποιον που εχει το USR9112


βασικα οι ρυθμισεις που εχω κανει ειναι αυτες που λεει η forthnet στο site της!
PPPoE, 8/35 οσο για τα UBR,MTU 1492 δεν μου τα εχει καπου ως επιλογες στο
αρχικο setup κ δεν τα πηρε πουθενα κ το ματι μου....!
οσο για τις πορτες,το εχω κανει το τεστ κ ειναι μια χαρα ανοικτες!
το προβλημα μου δεν ειναι η ταχυτητα στο μtorrent αλλα στο browsing
οταν εχω ανοιχτο το torrent!!!κ ας εχει ταχυτητα μονο 35!!!!

καθε βοηθεια δεκτη!

ευχαριστω παντως!

Candlemass
23-06-07, 00:13
Φίλε μου δεν γνωρίζω το user interface του USR, οπότε καλύτερα πήγαινε στο αντίστοιχο subforum και κάνε ένα ψάξιμο : http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=58
Στην τελική, άμα δεν βρείς άκρη, ρώτα εκεί, θα ξέρουν να σε καθοδηγήσουν.

therion
23-06-07, 19:45
Για το ΑIRTIES ξέρετε τις σωστές ρυθμίσεις για 10μβ;Θέλω να δω τη φταίει γιατι η ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 4235/508

@ ADSLgr.com All rights reserved.