PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιες απορίες ακόμα!!!



boss
22-06-07, 16:24
Σκέφτομαι να βάλω forthnet(dsl+phone) έχω ήδη μία γραμμή ΟΤΕ στο σπίτι μου επίσης με καλύπτει το «ιδιόκτητο» της forthnet, απ’ όσο κατάλαβα κάνω κάποια αίτηση στην forthnet και μετά θα πατήσει στην υπάρχουσα γραμμή έτσι δεν είναι;
Έχω κάποιες ακόμα απορίες:
1ον Μπορώ να διατηρήσω τον τηλεφωνικό αριθμό που έχω τώρα;
2ον Όταν θελήσω για οποιοδήποτε λόγω να διακόψω την forthnet χάνεται η γραμμή που είχα ή απλά αποδεσμεύεται και θα είναι όπως πρίν βάλω forthnet;
3ον Ο λογαριασμός θα είναι ενιαίος ή θα πληρώνω ξεχωριστά ΟΤΕ και forthnet;

zatast
22-06-07, 16:43
1. ναι
2.απλά αποδεσμεύεται και θα είναι όπως πρίν βάλεις forthnet (πριν το 12μηνο πληρωνεις 70 euro τελος αποσυνδεσης)
3 Ο λογαριασμός θα είναι ενιαίος και θα πληρωνεις μονο τη forth

boss
22-06-07, 20:02
1. ναι
2.απλά αποδεσμεύεται και θα είναι όπως πρίν βάλεις forthnet (πριν το 12μηνο πληρωνεις 70 euro τελος αποσυνδεσης)
3 Ο λογαριασμός θα είναι ενιαίος και θα πληρωνεις μονο τη forth

Το «πριν το 12μηνο πληρώνεις 70 euro τέλος αποσύνδεσης» ισχύει μόνο αν πάρω την προσφορά που κάνει η forthnet( Προσφορά 24Mbps 117€ προπληρωμένο για 6 μήνες) στην οποία γλυτώνεις υποτίθεται το «τέλος ενεργοποίησης( 34,90€) και χαρίζουν και τον εξοπλισμό router» ή ακόμα και αν κάνω αορίστου χρόνου;

Σκέφτομαι για 2play(dsl+phone) αλλά δεν ξέρω μπορεί να βάλω μόνο internet(24Mbpsαορίστου) δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
Με μια πρώτη ματιά έχουμε για:
1. Forthnet 2play 39,90€/μήνα.
2. Forthnet ADSL έως 24Mbps Dynamic αορίστου 21,50€/μήνα.
Μια ακόμα απορία ασχέτως τι θα επιλέξω από τα παραπάνω θα μπορώ να δοκιμάζω άλλους isp πχ demo από tellas(όποιος δίνει) ή θα είμαι «εγλοβισμένος» μόνο με forthnet;
Thnx.!

boss
23-06-07, 13:22
Για να μην ανοίγω νέο ποστ.
Αν βάλω adsl full llu στην υπάρχουσα γραμμή(ΟΤΕ) θα πληρώνω μόνο 21,50€/μήνα τελικό ποσό ή θα πληρώνω και τίποτα extra στον ΟΤΕ για dsl access;
Thnx!

boss
24-06-07, 18:51
Όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ έχω 1 γραμμή ΟΤΕ και θέλω πάνω σε αυτή να βάλω τελικά ΜΟΝΟ ADSL εως 24Mbps από forthnet με καλύπτει το "ιδιόκτητο" άρα μάλον για Full LLU σκέφτομαι.
Το full llu απόσο είδα στο site τους είναι 21,50€/μήνα... η απορία που έχω είναι σχετικά με το αν αυτό είναι το συνολικό κόστος που θα πληρώνω κάθε μήνα ή αν εκτός από αυτό θα δίνω λεφτά και στο ΟΤΕ για ADSL Access.
Δηλαδή τώρα έχω Τηλεφωνικό πάγιο ΟΤΕ + ότι τηλέφωνα κάνω.

Με ADSL θα έχω: Τηλεφωνικό πάγιο ΟΤΕ + ότι τηλέφωνα κάνω + ADSL(forthnet)21,50€ ή Τηλεφωνικό πάγιο ΟΤΕ + ότι τηλέφωνα κάνω + ADSL(forthnet)21,50€ + ADSL(Access);
Μπορεί να μου δώσει κάποιος τα φώτα του;
Ευχαριστώ!!!

giatros.net
24-06-07, 18:59
Σε full LLU αποποιήσε τις υπηρεσίες του ΟΤΕ. Τον ξεχνάς όπως σε ξεχνάει και αυτός.:oneup:
Θα πληρώνεις ότι λέει το συμβόλαιο με τον εναλλακτικό πάροχο και μόνο.

Lionheart
24-06-07, 19:01
Εφόσον μπεις στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet θα φύγεις και από τον ΟΤΕ, οπότε θα πληρώνεις μόνο αυτά τα 2 "ότι τηλέφωνα κάνω + ADSL(forthnet)21,50€"

boss
24-06-07, 19:20
Τώτα μπερδεύτηκα... δλδ
αν μπώ σε full llu αναγκαστικά πάω για 2play(dsl+phone forthnet);
αν αργότερα διακόψω με forthnet θα έχω την γραμμή μου πίσω ή χάνεται;
αν βάλω sahred llu τι θα πληρώνω;

Ragnarokgr
24-06-07, 19:28
Καταρχήν ρε παιδιά ο άνθρωπος λέει ότι θέλει να βάλει μόνο adsl και όχι 2play.Αφου το λέει και στο site της forthnet

Θα συνεχίσω να λαμβάνω λογαριασμό του ΟΤΕ;
Η υπηρεσία ADSL αφορά μόνο το internet και δεν επηρεάζει καθόλου την τηλεφωνική σας σύνδεση, η οποία παραμένει ως έχει. Εφόσον η τηλεφωνία σας εξακολουθεί να παρέχεται από τον ΟΤΕ, θα εξακολουθείτε να λαμβάνετε λογαριασμούς του.

Άρα λογικά σαν τηλεφωνική γραμμή παραμένεις στον ότε πληρώνεις ότι πληρώνεις απο πάγιο οτε για τηλεφωνία+τα τηλέφωνα που κάνεις+πάγιο adsl απο forthnet.
Λογικά δεν θα πληρώνεις adsl στον οτε αφού ανοίκει στην forthnet.

boss
24-06-07, 19:40
Αυτό θέλω να μάθω γιατί φοβάμαι μήπως βγεί κανένα μπουγιουρτί για ADSL Access από ΟΤΕ.
Αν δίνω: πάγιο οτε για τηλεφωνία + τα τηλέφωνα που κάνεις + πάγιο adsl απο forthnet τότε είναι μια χαρά, αν όμως είναι να δίνω και για ADSL Access τότε χλομά τα πράγματα.

Ragnarokgr
24-06-07, 19:43
Φαντάζομαι ο οτε δεν έχει πάγιο για γραμμή 24mbit οπότε πως θα σε χρεώνει? Εντάξει το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην forthnet και να τους ρωτήσεις για να ηρεμήσεις αν και είναι σίγουρο ότι δεν θα υπάρχει πάγιο στον οτε.

Fat Freddy
24-06-07, 19:59
Αυτό θέλω να μάθω γιατί φοβάμαι μήπως βγεί κανένα μπουγιουρτί για ADSL Access από ΟΤΕ.
Αν δίνω: πάγιο οτε για τηλεφωνία + τα τηλέφωνα που κάνεις + πάγιο adsl απο forthnet τότε είναι μια χαρά, αν όμως είναι να δίνω και για ADSL Access τότε χλομά τα πράγματα.

Full llu, ξεχνάς τον ΟΤΕ, δεν έχεις καμιά σχέση πλέον μαζί του, τηλέφωνο + ιντερνετ όλα από 4νετ με 40 ευρώ το μήνα.

Shared llu, πάγιο τηλ. γραμμής στον ΟΤΕ, τηλεφωνία με προεπιλογή και ιντερνετ από 4νετ με 40 ευρώ το μήνα.

Άλλη επιλογή είναι το 1bill, πάγιο τηλεφώνου και κλήσεις από ΟΤΕ, πάγιο DSL και ιντερνετ από 4νετ με 22 ευρώ το μήνα αν δεν κάνω λάθος.

makiavely
24-06-07, 19:59
Αυτο που λες δεν ειναι full llu αλλα shared llu;)

zatast
24-06-07, 22:20
φιλε boss , εχεις πλεξει τα αυτα με τα πασχαλια και κακως εχεις κανει και δυο νεα νηματα για το ιδιο θεμα.
να τα παρουμε λιγο απο την αρχη για να ξεμπλεχτεις ;

boss
24-06-07, 22:33
φιλε boss , εχεις πλεξει τα αυτα με τα πασχαλια και κακως εχεις κανει και δυο νεα νηματα για το ιδιο θεμα.
να τα παρουμε λιγο απο την αρχη για να ξεμπλεχτεις ;
ΝΑΙ αν γίνεται...
Έχω μια τηλεφωνική γραμμή(OTE) και θέλω να βάλω ΜΟΝΟ ADSL από Forthnet με καλύπτει το "ιδιόκτητο δίκτυο".
Τι θα πληρώνω ανά μήνα και που(ΟΤΕ/Forthnet);

zatast
24-06-07, 23:26
κατεληξες τελικα σε αυτο?τοτε θα πληρωνεις παγιο ΟΤΕ+χρεωσεις κλησεων στον οτε και 21,5 για internet (γραμμη+συνδρομη) 24mbit στη forth.
διαβαζα κι αυτα που εχεις γραψει στο αλλο νημα.εχει φαει μεγαλο confusion.ελπιζω να κατεληξες ...

zatast
24-06-07, 23:34
ενα ενα για να βγαλεις ακρη : τα 70€ τα πληρωνεις ειτε παρεις 2play ειτε 24mbps οχι forth,οχι αοριστου.
Νομιζω οτι δεν μπορεις να συνδεεσαι με συνδεσεις αλλων ISP γιατι εισαι στο ιδιοκτητο δικτυο τους.
Βασικο : Full llu ειναι τηλεφωνο + internet απο τον ιδιο εναλλακτικο παροχο στο δικο του δικτυο αρα τα πλρωνεις ολα σε αυτον και τιποτα στον οτε,shared llu ειναι τηλεφωνο απο ΟΤΕ (αρα πληρωνεις παγιο + κλησεις στον ΟΤΕ) + internet στο ιδιοκτητο αλλου παροχου οποτε δινεις εκει μονο το κοστος για γραμμη dsl +συνδρομη.Αρα σε 2play δινεις μονο 40€/μηνα για τηλ+net μονο στη forth και τιποτα στον οτε.

boss
24-06-07, 23:58
Αχικά έλεγα να έβαζα 2play αλλά στην πορία άλλαξα γνώμη και θέλω μόνο internet από την forthnet.

boss
26-06-07, 14:47
ενα ενα για να βγαλεις ακρη : τα 70€ τα πληρωνεις ειτε παρεις 2play ειτε 24mbps οχι forth,οχι αοριστου.
Νομιζω οτι δεν μπορεις να συνδεεσαι με συνδεσεις αλλων ISP γιατι εισαι στο ιδιοκτητο δικτυο τους.
Βασικο : Full llu ειναι τηλεφωνο + internet απο τον ιδιο εναλλακτικο παροχο στο δικο του δικτυο αρα τα πλρωνεις ολα σε αυτον και τιποτα στον οτε,shared llu ειναι τηλεφωνο απο ΟΤΕ (αρα πληρωνεις παγιο + κλησεις στον ΟΤΕ) + internet στο ιδιοκτητο αλλου παροχου οποτε δινεις εκει μονο το κοστος για γραμμη dsl +συνδρομη.Αρα σε 2play δινεις μονο 40€/μηνα για τηλ+net μονο στη forth και τιποτα στον οτε.

Δηλαδή για να έχω τηλ από τον ΟΤΕ κ internet από forthnet μιλάμε αναγκαστικά για shared llu;
Σε αυτή την περίπτωση θα μπορώ να πιάσω τα 24Mbps που δίνει η forthnet από τον επόμενο μήνα(με καλύπτει το ιδιόκτητο) ή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω full llu;

kudos
26-06-07, 16:08
Τα 24Mbit είναι μη εγγυημένα, λέει ΜΕΧΡΙ 24Mbit. Είτε full llu βάλεις είτε shared llu η ταχύτητες που μπορείς να πιάσεις θα είναι οι ίδιες.

boss
26-06-07, 20:07
Ναι το ξέρω ότι δεν υπάρχει εγγύηση όχι μόνο για τα 24Mbps αλλά γενικότερα για οποιαδήποτε ταχύτητα Mbps στο ελλαδιστάν απλά είπα μήπως λόγω shared llu δεν με πιάνει το 24Mbps που θα δώσει η forthnet από τον επόμενο μήνα αλλά απότι λέτε δεν παίζει ρόλο shared/full llu είναι το ίδιο( 24Mbps) οπότε όλλα οκ.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.