PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατα ρουτερ με wind adsl



Σελίδες : [1] 2

DJman
14-02-19, 19:20
Καλησπερα,

Εχω το TP-Link TD-W8960N

Ειναι απαραδεκτο ή εμενα μου φαινεται? Παλια λειτουργουσε σχετικα καλα. Πλεον ο υπολογιστης συνδεετε στο wifi 5 στις 10 φορες(εχω δοκιμασει και εξωτερικη καρτα wifi)
, αλλαζει κωδικο wifi μονο του και βαζει εναν ασχετο κωδικο και γενικα με εχει τρελανει.

Δοκιμασα να βαλω το ZTE ZXV10 H108L (το οποιο ηταν ενα σφραγισμενο της wind που ειχα) και δεν συγχρονίζει καν.

Ξερουμε τι αλλα router ειναι συμβατα?

cgk
17-02-19, 01:00
Παλιότερα που είχα μιλήσει με την υποστήριξη σχετικά μου είχαν πει ότι δεν κλειδώνουν σε ρούτερ , μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις αρκεί να το ρυθμίσεις σωστά. Θέλει λίγο υπομονή στο 13700 να βρεις τεχνικό και όχι τηλεφωνητή που το παίζει τεχνικός να σου στείλει όλες τις ρυθμίσεις ή να σε καθοδηγήσει που να τις βρεις από το site. Εναλλακτικά βάζεις αυτό που σου έχουν δώσει σε bridge mode και βάζεις ένα άλλο να κάνει το routing.

DJman
17-02-19, 20:55
Εβαλα το thomson tg585 και παιζει μια χαρα. Εν τελη ομως φταει η καρτουλα του laptop...

Vtester
17-02-19, 23:53
Το 8960n το πήρες απο την wind ; Σε ρωταω γιατί το πουλάνε στα καταστήματα. Αν ναι έχει 3 χρόνια εγγύηση. Μπορείς να το πας και να πάρεις πχ το τελευταιο το v8 που είναι αρκετά σταθερό για τα χρήματα του.

DJman
18-02-19, 23:51
Το 8960n το πήρες απο την wind ; Σε ρωταω γιατί το πουλάνε στα καταστήματα. Αν ναι έχει 3 χρόνια εγγύηση. Μπορείς να το πας και να πάρεις πχ το τελευταιο το v8 που είναι αρκετά σταθερό για τα χρήματα του.

Μου το εδωσε η wind , μετα απο πολλα παρακαλια...

Vtester
19-02-19, 15:57
οκ , ρώτησα γιατί εγώ το αγόρασα 20ευρω από το κατάστημα της wind. Αν έχει πρόβλημα πάντως μου είπαν έχει 3 χρόνια εγγύηση να ξέρεις.

DREAMBOX
26-02-19, 22:17
Καλησπερα,

Εαν γυρισουν το adsl σε voip (εντος 2 μηνών) οπως μου ειπαν το πουτερ τζαμπα με εβαλαν και το αγορασα (TP-Link TD-W8960N)?

Drillgr
11-06-19, 18:33
Κάποια πρόταση για σοβαρό modem/router που να δουλευει με voip με wind υπάρχει; Προς το παρόν είμαι σε ADSL με το Technicolor TG788v3 το οποίο έχει κλειδωμένο το bridge mode συνεπώς δε μπορώ να βάλω κάποιο δικό μου, έστω και απλό router.

prometheas
12-06-19, 16:48
Όσο η Wind (και η Vodafone) δεν δίνουν κωδικούς για την τηλεφωνία σε VoIP, δεν έχει νόημα η οποιαδήποτε κουβέντα.

- - - Updated - - -


Καλησπερα,

Εαν γυρισουν το adsl σε voip (εντος 2 μηνών) οπως μου ειπαν το πουτερ τζαμπα με εβαλαν και το αγορασα (TP-Link TD-W8960N)?

Δυστυχώς ναι αλλά δεν νομίζω οτι οι ADSL συνδέσεις θα γυρίσουν τόσο γρήγορα.
Σε κάθε περίπτωση αν γυρίσεις σε VoIP θα σου δώσουν δικό τους ρούτερ

geopro64
16-10-19, 15:42
Έκανε η κόρη μου αίτηση στη wind για φοιτητικό double play adsl στη πόλη της Πάτρας , προφανώς pstn.
Δεν παρέχουν δωρεάν εξοπλισμό και αναρωτιέμαι αν είναι συμβατό ένα μόντεμ που μου έμεινε από εποχής vdsl cyta το ZXHN H267N.
Αν είναι συμβατό μπορώ να χρησιμοποιήσω ως φίλτρο το sp-316a vdsl splitter ;;

jkoukos
16-10-19, 16:30
Και στα 2, ναι.
Φυσικά για να συνδεθεί θέλει και τις σωστές ρυθμίσεις και credentials.

nyannaco
16-10-19, 16:42
Και στα 2, ναι.
Φυσικά για να συνδεθεί θέλει και τις σωστές ρυθμίσεις και credentials.Σίγουρα θέλει credentials? Η Wind στο ADSL δεν παίζει με ό,τι να'ναι (εκτός από κενά πεδία), όπως οι άλλοι πάροχοι;

jkoukos
16-10-19, 16:46
Δεν ήμουν ποτέ συνδρομητής της. Αλλά όπως λες και να μην τα θέλει, δεν πρέπει να μην είναι κενά τα πεδία, άρα σωστά credentials. :p

geopro64
16-10-19, 19:56
Και στα 2, ναι.
Φυσικά για να συνδεθεί θέλει και τις σωστές ρυθμίσεις και credentials.

Θά μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός ;

Στο μόντεμ τής cyta έμπαινα μέσω browser στη διεύθυνση 192.168.1.1 και στα πεδία username και password έβαζα (default) cytauser.
Τώρα που θα συνδεθεί σε wind τί κάνω ;

Ευχαριστώ

GregoirX23
16-10-19, 20:39
Θά μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός ;

Στο μόντεμ τής cyta έμπαινα μέσω browser στη διεύθυνση 192.168.1.1 και στα πεδία username και password έβαζα (default) cytauser.
Τώρα που θα συνδεθεί σε wind τί κάνω ;

Ευχαριστώ

Πάλι όπως περιγράφεις θα μπαίνει στο gui(μενού).. Δεν αλλάζει κάτι..ούτε χρειάζεται να αλλάξει.. Αν θες μπορείς να το κάνεις admin/admin η admin/1234 η ότι άλλο θες..
Λογικά από πριν στο ρούτερ θα έχουν μείνει τα παλιά username/pass στο wan.. Οπότε θεωρώ ότι θα παίξει με το που μπει στη γραμμή της wind, που όπως αναφέρθηκε δεν έχει radius στο adsl και ότι username/pass και να βάλεις θα παίξει.. Με κενά πεδία δεν έχω δοκιμάσει..αλλά νομίζω ότι πρέπει να μην είναι κενά..

Κάτι ακόμα..η τηλεφωνία στο adsl της wind θα είναι όπως λες pstn πιθανότατα..οπότε το τηλέφωνο θα μπει στο σπλίττερ..
Επίσης οι κωδικοί του wifi μπορούν να μείνουν αυτοί που γράφει στην ετικέτα... Θα εμφανίζεται ως cyta στο ssid..:p

Α..να σημειώσω και ότι στο πεδίο tr069(cwmp) του ρούτερ..παρόλο που είναι της cyta, πιθανότατα θα πάρει τις ρυθμίσεις του server της wind.. Οπότε από το support θα μπορούν να δουν στατιστικά και να παρέχουν μια στοιχειώδη βοήθεια θεωρώ..
Αυτό με το tr069 μου έχει συμβεί σε ρούτερ άλλων παρόχων συνδεδεμένα σε γραμμή wind.. Όχι σε όλα.. Αλλά σε ΖΤΕ σίγουρα.. Υπάρχει και screenshot για όποιον έχει περιέργεια.. Κάπως κάνουν intercept το tr069..

geopro64
16-10-19, 21:38
Ευχαριστώ πολύ GregoirX23 & jkoukos

geopro64
07-11-19, 15:28
Έκανε η κόρη μου αίτηση στη wind για double play adsl στη πόλη της Πάτρας , pstn.
Δεν παρέχουν δωρεάν εξοπλισμό και αναρωτιέμαι αν είναι συμβατό ένα μόντεμ που μου έμεινε από εποχής vdsl cyta το ZXHN H267N.
Updated
Το οποιο τελικα δεν παιρνει ip, ο τεχνικος που πηγε της ειπε οτι τα μοντεμ της cyta εχουν μια ιδιαιτεροτητα και δεν παιζουν.
Καμμια ιδεα ;
Μηπως περισσευει καποιο μοντεμ ;

GregoirX23
07-11-19, 15:33
Έκανε η κόρη μου αίτηση στη wind για double play adsl στη πόλη της Πάτρας , pstn.
Δεν παρέχουν δωρεάν εξοπλισμό και αναρωτιέμαι αν είναι συμβατό ένα μόντεμ που μου έμεινε από εποχής vdsl cyta το ZXHN H267N.
Updated
Το οποιο τελικα δεν παιρνει ip, ο τεχνικος που πηγε της ειπε οτι τα μοντεμ της cyta εχουν μια ιδιαιτεροτητα και δεν παιζουν.
Καμμια ιδεα ;
Μηπως περισσευει καποιο μοντεμ ;

Reset του έκανε από το κουμπάκι πίσω; Όχι ρεστάρτ..
Έχεις πρόσβαση εσύ σε αυτό να το παλέψουμε η μπα; Συγχρονίζει λογικά φαντάζομαι..
Στατιστικά γραμμής και αντίγραφο από το log του..πως θα δούμε;
Έχω βάλει ρούτερ της cyta σε άλλες γραμμές και παίζουν κανονικά..δεν έχουν λόγο για το αντίθετο..
Τώρα να τρέχει τπτ με το ζτε σου..αν κ το θεωρώ περίεργο να συμβαίνει..
Adsl από αστικό κέντρο έχει; Ξέρουμε σίγουρα;
+
Στο ρούτερ μπαίνεις με cytauser/cytauser η για ποιο πολλές επιλογές..εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1025821-Admin-%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cyta?p=6286179#post6286179)..

geopro64
07-11-19, 15:36
Reset του έκανε από το κουμπάκι πίσω;
Έχεις πρόσβαση εσύ σε αυτό να το παλέψουμε η μπα;
Έχω βάλει ρούτερ της cyta σε άλλες γραμμές και παίζουν κανονικά..δεν έχουν λόγο για το αντίθετο..
Τώρα να τρέχει τπτ με το ζτε σου..αν κ το θεωρώ περίεργο να συμβαίνει..

Ναι βεβαια ειχα κανει reset.
Δυστυχως δεν εχω προσβαση, ειμαι μακρια.
Ο τεχνικος δεν γνωριζε τον λογο για αυτη την ιδιαιτεροτητα αλλα δεν του παιζουν τα μοντεμ της cyta.

GregoirX23
07-11-19, 15:37
Ναι βεβαια ειχα κανει reset.
Δυστυχως δεν εχω προσβαση, ειμαι μακρια.
Ο τεχνικος δεν γνωριζε τον λογο για αυτη την ιδιαιτεροτητα αλλα δεν του παιζουν τα μοντεμ της cyta.

Το θέμα είναι πως θα τη βοηθήσουμε αν δεν γνωρίζει να παραμετροποιήσει το ρούτερ..
Ps, συμπλήρωσα και άλλα στο προηγούμενο μήνυμα μου..

Vtester
07-11-19, 15:40
η φθηνότερη λύση εκτός του δωρεάν είναι το 8960n από κατάστημα wind με 20ευρώ.

GregoirX23
07-11-19, 15:42
η φθηνότερη λύση εκτός του δωρεάν είναι το 8960n από κατάστημα wind με 20ευρώ.

Μωρέ είναι..το σκέφτηκα κ εγώ αυτό..δλδ κάποιο φθήνο ρούτερ..ας είναι κ παρόχου..
Αλλά..δεν έχει λόγο να μη παίξει το ρούτερ που έχει (το οποίο δεν είναι και κακό) στον συγκεκριμένο πάροχο και τύπο γραμμής..

geopro64
07-11-19, 15:44
η φθηνότερη λύση εκτός του δωρεάν είναι το 8960n από κατάστημα wind με 20ευρώ.

Τό ξέρω , απλώς νιώθω κάπως περίεργα με τη ιδέα ότι πρέπει νά πληρώσω ενώ βρωμάει ο τόπος από μόντεμ.
Έχω στο σπίτι ένα σωρό αλλά είναι ISDN από ΟΤΕ.

GregoirX23
07-11-19, 15:50
Τό ξέρω , απλώς νιώθω κάπως περίεργα με τη ιδέα ότι πρέπει νά πληρώσω ενώ βρωμάει ο τόπος από μόντεμ.
Έχω στο σπίτι ένα σωρό αλλά είναι ISDN από ΟΤΕ.

Με την τεχνολογία πως τα πάει;
Μπορεί να ανοίξει έναν browser να μπει στο ρούτερ για printscreen στα στατιστικά γραμμης κ να κάνει save το log να στο στείλει με κανα email; Δύσκολο ε; Είναι και μακριά το ρούτερ..ούτε να στο στείλει να το ρυθμίσεις δεν λέει..καθώς δε θα μπορούμε να τεστάρουμε.. Μετά μόνο αν έμπαινες με κανα teamviewer αλλά...μένουμε στο αλλά...

Το συγκεκριμένο ρούτερ πιθανότατα έχει tr069..και η wind συνήθως..(μου έχει τύχει αυτό)..κάνει intercept το tr069 σε ρούτερ άλλων παρόχων όταν συνδεθούν σε γραμμή της..με αποτέλεσμα να μπορεί να μπει να το ρυθμίσει..πιθανολογώ.. Το θέμα είναι ότι αφού το ρούτερ δεν είναι δικό τους σιγά μην ασχοληθεί..

jkoukos
07-11-19, 15:53
Εδώ και χρόνια Wind και HOL/Vodafone δεν δίνουν συσκευές με χρησιδάνειο σε συνδέσεις ADSL (μόνο σε VDSL). Απλά πουλάνε κάποιες περίπου στα 20€.

GregoirX23
07-11-19, 15:55
Εδώ και χρόνια Wind και HOL/Vodafone δεν δίνουν συσκευές με χρησιδάνειο σε συνδέσεις ADSL (μόνο σε VDSL). Απλά πουλάνε κάποιες περίπου στα 20€.

Ofcourse..;)
Το θέμα είναι γιατί του κολλάει το ζτε του.. Δεν έχει λόγο..

jkoukos
07-11-19, 15:59
Δεν ξέρω τι φταίει και με παραξενεύει αυτό που είπε ο τεχνικός. Γνωρίζω τουλάχιστον μια περίπτωση που πριν περίπου ένα χρόνο έβαλε συσκευή της Cyta σε Wind (VDSL σύνδεση).
Πάντως στα 20€ βρίσκει κανείς πληθώρα μεταχειρισμένων συσκευών αλλά και αυτά που δίνει η ίδια η εταιρεία από κατάστημά της.

GregoirX23
07-11-19, 16:02
Δεν ξέρω τι φταίει και με παραξενεύει αυτό που είπε ο τεχνικός. Γνωρίζω τουλάχιστον μια περίπτωση που πριν περίπου ένα χρόνο έβαλε συσκευή της Cyta σε Wind (VDSL σύνδεση).
Πάντως στα 20€ βρίσκει κανείς πληθώρα μεταχειρισμένων συσκευών αλλά και αυτά που δίνει η ίδια η εταιρεία από κατάστημά της.

Βρε κ εγώ έχω περίπτωση γείτονα με ρούτερ thomson cyta που δεν έπαιζε σε νοβα γραμμή.. Αλλά δεν ασχολήθηκα.. Απλά το είχα ακούσει.. Btw από την νοβα του είχαν πει ότι θα παίξει το ρούτερ της cyta.. Που κόλλησε το θέμα δεν έμαθα.. Τους τα έψαλε και του έστειλαν δικό τους.. Αν το χρεώθηκε δε γνωρίζω..

Αν δεν μπορεί να το ρυθμίσει..αναγκαστικά..20ε κ ρούτερ παρόχου..

- - - Updated - - -

Επίσης θα μπορούσα να κάνω παραμετροποίηση το config file σε ίδιο ρούτερ φίλου και να του το στείλω..(αν βρω κ τον φίλο φυσικά..)
Αλλά θα ξέρει να το περάσει; Τραβηγμένα πράγματα μάλλον..

Vtester
07-11-19, 16:11
Τό ξέρω , απλώς νιώθω κάπως περίεργα με τη ιδέα ότι πρέπει νά πληρώσω ενώ βρωμάει ο τόπος από μόντεμ.
Έχω στο σπίτι ένα σωρό αλλά είναι ISDN από ΟΤΕ.

Αν σε κάνει να νιώσεις λίγο καλύτερα , το πλήρωσα κι εγώ :lol: :allcards

GregoirX23
07-11-19, 16:13
Δοκίμασε να τους πεις να στο βάλουν στο λογαριασμό σε 2 δόσεις; :hmm:

geopro64
07-11-19, 17:24
Ok , μπορώ να το πληρώσω , αλλά είχατε ποτέ την αίσθηση ότι ανοίγεται τό καπάκι τού σκουπιδοτενεκέ καί πετουσατε μέσα 20 € ;

GregoirX23
07-11-19, 17:30
Ok , μπορώ να το πληρώσω , αλλά είχατε ποτέ την αίσθηση ότι ανοίγεται τό καπάκι τού σκουπιδοτενεκέ καί πετουσατε μέσα 20 € ;

Αρκετά συχνά...

- - - Updated - - -

Δλδ το να το παλέψουμε με το ζτε; Όχι ε;

geopro64
07-11-19, 18:38
Δεν εγκαταλείπω , θα προσπαθήσει και η τεχνική υπηρεσία της wind να δώσει λύση.
Πρέπει όμως και η θυγατέρα να ασχοληθεί.

GregoirX23
07-11-19, 19:19
Δεν εγκαταλείπω , θα προσπαθήσει και η τεχνική υπηρεσία της wind να δώσει λύση.
Πρέπει όμως και η θυγατέρα να ασχοληθεί.

Ευκαιρία να μάθει κιόλας..
Ο πάροχος η κ ο τεχνικός τους, βέβαια δεν είναι υποχρεωμένος να βοηθήσει σε δικό σου ρούτερ.. Απλά σου δίνουν τυποποιημένες οδηγίες σύνδεσης και αυτό είναι.. Αλλά μακάρι να σε βοηθήσουν κάπως παραπάνω.. Αν χρειαστείς καμιά βοήθεια για το σετάρισμα πες..

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω τι φταίει και με παραξενεύει αυτό που είπε ο τεχνικός.
Τώρα που το σκέφτηκα..
Η cyta στο adsl έχει mtu 1462 και οι άλλοι πάροχοι 1492 νομίζω.. Να τρέχει κάτι με αυτό άραγε; Μάλλον όχι ε; :hmm:

geopro64
10-11-19, 14:17
Τελικά δεν έγινε κάποια προσπάθεια παραμετροποίησης του μόντεμ από την πλευρά της wind και της είπανε ότι θα της στείλουν (δωρεάν ; ) δικό τους μόντεμ.
Περίεργο πράγμα να συγχρονίζει το μόντεμ της cyta αλλά να μην συνδέεται στο ίντερνετ.
Μου έστειλε και ένα screenshot με τα χαρακτηριστικά της γραμμής.
Δεν θα έπρεπε να συγχρονίζει λίγο καλύτερα ;

208523

Ποιο μόντεμ στέλνουν ; Το TP-LINK TD-W8960N ?
Τι λέει αυτό ;

GregoirX23
10-11-19, 18:03
Τελικά δεν έγινε κάποια προσπάθεια παραμετροποίησης του μόντεμ από την πλευρά της wind και της είπανε ότι θα της στείλουν (δωρεάν ; ) δικό τους μόντεμ.
Περίεργο πράγμα να συγχρονίζει το μόντεμ της cyta αλλά να μην συνδέεται στο ίντερνετ.
Μου έστειλε και ένα screenshot με τα χαρακτηριστικά της γραμμής.
Δεν θα έπρεπε να συγχρονίζει λίγο καλύτερα ;

208523

Ποιο μόντεμ στέλνουν ; Το TP-LINK TD-W8960N ?
Τι λέει αυτό ;

Ο συγχρονισμός +- καλός είναι..μη σκας.. Υπάρχει τρόπος να ανέβει λίγο ακόμα..αλλά για κάποιον που δεν είναι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με την τεχνολογία καλύτερα να μείνει ως έχει.. Καλά είναι..δεν θα καταλάβει διαφορά..

Η απορία είναι γιατί να μην παίρνει ip.. Αν μπορούσαμε να το σκαλίσουμε..πιθανώς κάτι θα κάναμε..
Αν μπορούσες να την καθοδηγήσεις να σου στείλει με mail αντίγραφο (save) από το log να το βλέπαμε για το που χτυπάει η ip.. :hmm:
Επίσης καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να δούμε και την καρτέλα wan.. :hmm:
Θα μπορούσα να σου στείλω screenshot από την καρτέλα wan να τα βάλετε ίδια...μπας και γίνει τπτ..
Αν χρειαστείς κάποια καθοδήγηση πες μου..

Τα μόντεμ που έχουν είναι π.χ εδώ (https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-plus)..
Κάτω εκεί που λέει.. Εξοπλισμός->Παρεχόμενος Εξοπλισμός..
Πιθανολογώ αν της δώσουν..το ZTE Η108Ν v2.5 ADSL2+ (https://www.wind.gr/eshop/images/New_Eshop_Devices_Images/Others/ZTE_%CE%97108%CE%9D_v2.5_ADSL2.jpg)..

Αλήθεια..την έξτρα αυτή (https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kiniti/paketa-kai-upiresies/statheri-internet-me-f2g/) παροχή την έχει χρησιμοποιήσει;

geopro64
10-11-19, 18:36
Τό ZTE ήδη τό έβαλε στην άκρη καί περιμένει τό μόντεμ τής wind.
Καί πολύ ασχολήθηκε ...
Αυτή την έξτρα παροχή δεν τή γνώριζα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

GregoirX23
10-11-19, 19:36
Τό ZTE ήδη τό έβαλε στην άκρη καί περιμένει τό μόντεμ τής wind.
Καί πολύ ασχολήθηκε ...
Αυτή την έξτρα παροχή δεν τή γνώριζα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Περιμένουμε νέα (κ στατιστικά φυσικά :p), με το νέο ρούτερ.. ;)

- - - Updated - - -

Και μια υποσημείωση..αν το πακέτο που έχει στο σταθερό έχει χρονοχρέωση στις κλήσεις, δλδ δεν έχει πακέτο ομιλίας π.χ απεριόριστα σταθερά η και χρόνο προς κινητά.. Τότε και σύμφωνα με το site της wind δικαιούται μόνο το δωρεάν 1gb που δίνουν..

advantix
11-11-19, 10:30
Μου έδωσαν και μένα το Technicolor TG788v3 , έκανα σύνδεση για 50αρα γραμμή voip, αλλά θέλω να ρωτήσω αυτό το modem είναι προγραμματισμένο να κάνει επανεκκίνηση κάθε 3 ή 4 μέρες; Μου έχει τύχει πολλές φορές μέσα στην μέρα να το κάνει και εκεί που μιλάς στο τηλέφωνο να κόβεται η γραμμή και να περιμένεις κάνα 10λεπτο μέχρι να ανάψουν όλα τα φωτάκια.
Στο 13700 δυο φορές που πήρα μου είπαν τα γνωστά κάνε αυτό εκείνο , το κάναμε και ένα reset από το ψιλό κουμπάκι πίσω, αλλά τίποτα.

GregoirX23
11-11-19, 11:32
Μου έδωσαν και μένα το Technicolor TG788v3 , έκανα σύνδεση για 50αρα γραμμή voip, αλλά θέλω να ρωτήσω αυτό το modem είναι προγραμματισμένο να κάνει επανεκκίνηση κάθε 3 ή 4 μέρες; Μου έχει τύχει πολλές φορές μέσα στην μέρα να το κάνει και εκεί που μιλάς στο τηλέφωνο να κόβεται η γραμμή και να περιμένεις κάνα 10λεπτο μέχρι να ανάψουν όλα τα φωτάκια.
Στο 13700 δυο φορές που πήρα μου είπαν τα γνωστά κάνε αυτό εκείνο , το κάναμε και ένα reset από το ψιλό κουμπάκι πίσω, αλλά τίποτα.

Σου έδωσαν αυτό επειδή έχεις vdsl & voip εσένα..
Κάθε 3-4 ημέρες ίσως να αλλάζει ip σε χρόνους που δεν το πετυχαίνεις..το να συμβεί όταν μιλάς..δεν μου έχει τύχει αλλά δεν αποκλείεται κιόλας.. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να αλλάξει ip σε χρόνο που χρησιμοποιώ το ίντερνετ όμως.. Από την άλλη έχουν περάσει και εβδομάδες χωρίς να αλλάξει ip..
Όμως το να κάνει ρεστάρτ πλήρως το ρούτερ όπως λες δεν μου ακούγεται φυσιολογικό..
Σε πρώτο στάδιο ανέβασε στατιστικά γραμμής και αντίγραφο από το log αν γίνεται.. Κρύψε από το log ip, νούμερα κλπ..

advantix
11-11-19, 16:29
Σε πρώτο στάδιο ανέβασε στατιστικά γραμμής και αντίγραφο από το log αν γίνεται

Δλδ ; Που είναι αυτά τα logs ;

GregoirX23
11-11-19, 18:49
Δλδ ; Που είναι αυτά τα logs ;

Πρέπει να μπεις στο μενού του ρούτερ..192.168.1.254
Οι κωδικοί είναι πίσω στο ταμπελάκι μάλλον..
Πιθανολογώ ότι για τα στατιστικά πατάς εκεί που λέει broadband..->dsl connection->details..?
Για τα logs στο management και μετά Event logs...?
Δεν το έχω και δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω ακριβώς.. Δεν ξέρω πίσω από την αρχική σελίδα αν το μενού του είναι ίδιο με προηγούμενα μοντέλα..
Σε άλλες σελίδες διαβάζω επίσης ότι είναι κλειδωμένο από τον πάροχο και ότι λείπουν καρτέλες από το μενού..οπότε δίχως να βλέπω..όπως είπα..δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω ακριβώς..

advantix
12-11-19, 09:57
Καλημέρα, όταν πατάω στο Management και μετά στο Log Viewer λέει Processing από κάτω Loading και κολλάει εκεί δεν κάνει κάτι άλλο όση ώρα και να περιμένω.

GregoirX23
12-11-19, 14:24
Καλημέρα, όταν πατάω στο Management και μετά στο Log Viewer λέει Processing από κάτω Loading και κολλάει εκεί δεν κάνει κάτι άλλο όση ώρα και να περιμένω.

Δοκίμασες μέσω υπολογιστή η κινητού; Ethernet και wifi; Η με άλλον browser;
Και στη καρτέλα broadband το ίδιο κάνει;

Αν η απάντηση στα πάνω είναι ναι..τότε ίσως επιβεβαιώνεται το παράλογο που διάβασα σε άλλες σελίδες και αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου..δλδ ότι είναι κλειδωμένο από τον πάροχο.. Έφτασαν έως εκεί να μην μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες για τη γραμμή μας κ το ρούτερ..
Από εκεί και πέρα δεν μπορούμε να δούμε πολλά αν δεν έχουμε τις πληροφορίες.. Μόνο αν το ξεκλειδώσεις (δύσκολο) η δοκιμάσεις άλλο ρούτερ για να τσεκάρουμε το τι μπορεί να τρέχει.. Σημείωση ότι το voip δεν θα λειτουργεί όσο θα έχεις το άλλο ρούτερ στη γραμμή για δοκιμή..
Αλλά για να στο ξαναπώ.. Τα ρεστάρτ που σου κάνει δεν ακούγονται να είναι φυσιολογικά.. Αν δεν βρίσκουν βλάβη στη γραμμή..δοκίμασε να ζητήσεις αλλαγή εξοπλισμού.. Αν στον αλλάξουν άλλαξε τα όλα..μέχρι κ το τροφοδοτικό του..

advantix
12-11-19, 16:05
Ναι σε σταθερό υπολογιστή με ethernet δοκίμασα με chrome και mozila, τπτ.
Στην Broadband την ανοίγει κανονικά και στην Gateway λέει Firmware Version 17.1.7897-0001035-20181023115423

GregoirX23
12-11-19, 16:52
Ναι σε σταθερό υπολογιστή με ethernet δοκίμασα με chrome και mozila, τπτ.
Στην Broadband την ανοίγει κανονικά και στην Gateway λέει Firmware Version 17.1.7897-0001035-20181023115423

Τα στατιστικά της γραμμής δεν φαίνονται; Σαν τις εικόνες που έχει εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1117035-tg-788-v3-χαμηλό-bandwidth) είναι..
Αν δεν τα δούμε.. Πως θα πούμε; ;)

advantix
12-11-19, 19:32
208591208592

GregoirX23
12-11-19, 22:08
208591208592

Βασικά έχουμε κάνει hijack το νήμα του ανθρώπου με το adsl..και έχουμε βγει εκτός θέματος..
Μήπως να άνοιγες δικό σου να τα πούμε εκεί;

Anyway.. Ας δώσω μια ακόμη απάντηση..

Στην πρώτη εικόνα με τα diagnostics δεν βλέπω κάτι περίεργο..

Στην δεύτερη εικόνα λείπουν βασικά στοιχεία..δες εδώ (https://i.imgur.com/BE5AWGm.png)στην εικόνα που δείχνω από το άλλο νήμα, με πράσινο ότι φαίνεται, με κόκκινο ότι μας λείπει..
Δεν έχει πουθενά στο broadband το show advanced ε; Αν όχι ίσως τα έχει αλλού;
Αν πάλι όχι..τότε ίσως είναι κλειδωμένα από τον πάροχο:down: και κοινώς ότι είπαμε παραπάνω..

Μέσα σε όλα αυτά μας λείπει και το log...
Δύσκολο να βγει έτσι συμπέρασμα..

Πάντως σε πρώτο στάδιο..από τα error που δείχνει στα diagnostics και τον συγχρονισμό της γραμμής..φαίνεται οκ;:hmm:
Αλλά ξαναλέω..χωρίς την πλήρη εικόνα..δύσκολα να πούμε κάτι παραπάνω..

Αν δεν σου βρίσκουν βλάβη στη γραμμή..για αλλαγή εξοπλισμού σε βλέπω..δοκίμασε αν σε ενοχλεί.. Τι άλλο να κάνουμε; :what:
Και εκτός αυτού αν σου επηρεάζει την τηλεφωνία είναι σοβαρός λόγος να τους ζαλίσεις..

- - - Updated - - -

Και σύμφωνα με ότι λένε τα παιδιά εδώ (https://www.insomnia.gr/forums/topic/665868-technicolor-tg788v-v3/)..μάλλον είναι κλειδωμένο.. Και γενικά αν δεν το κατέχεις με την τεχνολογία καλύτερα να μη το ψάξεις με το ρούτερ παραπάνω..

Κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω.. Τα ρεστάρτ το ρούτερ τα κάνει με σταθερό ρυθμό σαν ελβετικό ρολόι ένα πράγμα; Η στο ξεκάρφωτο;

advantix
12-11-19, 23:34
Στην δεύτερη εικόνα λείπουν βασικά στοιχεία..δες εδώ (https://i.imgur.com/BE5AWGm.png)στην εικόνα που δείχνω από το άλλο νήμα, με πράσινο ότι φαίνεται, με κόκκινο ότι μας λείπει..
Δεν έχει πουθενά στο broadband το show advanced ε; Αν όχι ίσως τα έχει αλλού;
Αν πάλι όχι..τότε ίσως είναι κλειδωμένα από τον πάροχο:down: και κοινώς ότι είπαμε παραπάνω..
Πουθενά σε καμιά άλλη καρτέλα δεν υπάρχουν τα παραπάνω στοιχεία.


Κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω.. Τα ρεστάρτ το ρούτερ τα κάνει με σταθερό ρυθμό σαν ελβετικό ρολόι ένα πράγμα; Η στο ξεκάρφωτο;

Στο ξεκάρφωτο, π.χ. μέχρι πριν λίγο ήταν online 35 ώρες και μόλις πριν λίγο ξανα έκανε.

208602
Τεσπα, θα διαβάσω και στο άλλο θέμα που έστειλες, :respekt: :lock:

GregoirX23
13-11-19, 00:56
Πουθενά σε καμιά άλλη καρτέλα δεν υπάρχουν τα παραπάνω στοιχεία.



Στο ξεκάρφωτο, π.χ. μέχρι πριν λίγο ήταν online 35 ώρες και μόλις πριν λίγο ξανα έκανε.

208602
Τεσπα, θα διαβάσω και στο άλλο θέμα που έστειλες, :respekt: :lock:

Όπως είπα..κλειδωμένο ρούτερ..την έχουν δει περίεργα οι πάροχοι και κρύβουν & αυτές τις πληροφορίες.. Κακώς.. Προσωπικά και μιλάω μόνο για εμένα..η θα το ξεκλείδωνα η θα ζήταγα άλλη μάρκα ρούτερ η κάτι τέλος πάντων.. Το αδικούν πολύ τέτοιο ρούτερ με αυτό που του έχουν κάνει.. κρίμα.. Θα μου πεις βέβαια..δεν καταλαβαίνουν όλοι τι βλέπουν εκεί μέσα.. Πάντως με το να δουν τις πληροφορίες αυτές..δεν θα πάθουν τίποτα, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι για άλλους λόγους τα εξαφάνισαν.. Μακάρι να επιλυθεί σε μελλοντικό firmware update..

Anyway..
Στο πρόβλημα σου τώρα..

Αν κάθε φορά που σου εμφανίζεται το πρόβλημα κάνει εντελώς ρεστάρτ το ρούτερ..λαμπάκια και όλα.. Πες τους το και ότι σου διακόπτει την τηλεφωνία..και ζήτα αλλαγή εξοπλισμού.. Αν λυθεί και με αυτό.. Διαφορετικά ζήτα η βρες κ δοκίμασε άλλη μάρκα ρούτερ.. (Σημείωση: αν δεν είναι του παρόχου το ρούτερ δεν θα έχεις τηλεφωνία).. Αν το ξανακάνει..τότε μάλλον δεν φταίνε τα ρούτερ..και πρέπει να βρουν τι και που γίνεται..

Από την άλλη αν δεν γίνεται αυτό με τα λαμπάκια στο ρούτερ, τότε ίσως μιλάμε για αποσυνδέσεις και θα πρέπει να εστιάσετε στη γραμμή..

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπόρεσα.. Με το καλό να βρεις λύση στο πρόβλημα σου.. Για ότι άλλο άνοιξε νέο νήμα και θα τα πούμε εκεί.. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.