PDA

Επιστροφή στο Forum : utorrent χωρίς port forwarding



demsham
22-06-07, 18:52
γεια σας. Αν δεν έχω τη δυνατότητα να ανοίξω ports, τι ρυθμίσεις να βάλω στο utorrent..?
ή καλύτερα να το αφήσω? :hmm:

giorgosts
22-06-07, 18:56
Τίποτε. Το upload μόνο ανάλογα με τη γραμμή σου. Χωρίς ανοικτές πόρτες αργεί λίγο να πάρει φόρα, αλλά πάλι δουλεύει.

demsham
22-06-07, 22:16
ok δουλεύει, αλλά κατά διαστήματα η ταχύτητα μειώνεται απότομα για λίγο ή κάποτε μηδενίζεται.
πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;

http://img411.imageshack.us/img411/8746/untitled1uv5.th.jpg (http://img411.imageshack.us/my.php?image=untitled1uv5.jpg)

giorgosts
22-06-07, 23:13
Η ταχύτητα στο torrent δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται από το πόσο σου δίνουν οι άλλοι, όπως και οι άλλοι εξαρτώνται από το πόσο τους δίνεις εσύ.

te00
22-06-07, 23:43
Μετα τη μεγαλη πτωση βλεπω οτι η ταχυτητα σου ψιλοπαιζει αλλα σε ιδιο επιπεδο.Εγιναν ανακαταταξεις στους seeders/leechers.

nikoskat
23-06-07, 22:45
μια χαρα ειναι το γραφημα :)

penetrator
25-06-07, 11:46
Να ανοίξεις ports οποσδήποτε!!! Τα κλειστά ports επειρεάζουν πολύ τις ταχύτητες και κυρίως την ταχύτητα του upload που μπορεί να είναι καταστροφικό για το ratio σου;)

Kapnos
25-06-07, 12:12
Αν είναι σε public tracker τι τον νοιάζει το ratio;

giorgosts
25-06-07, 15:02
Να ανοίξεις ports οποσδήποτε!!! Τα κλειστά ports επειρεάζουν πολύ τις ταχύτητες και κυρίως την ταχύτητα του upload που μπορεί να είναι καταστροφικό για το ratio σου;)
Αν είναι σε ξένο δίκτυο πως να ανοίξει πόρτες; Πχ. σε υπηρεσία. Δεν επιτρέπονται εγκαταστάσεις προγραμμάτων, αλλά το μtorrent είναι portable, (δεν απαιτεί εγκατάσταση, τρέχει από το περιορισμένο περιβάλλον του χρήστη), και χωρίς δικαιώματα διαχειριστή δεν μπορεί να ανοίξει τρύπες στο firewall. Παρ' όλα αυτά κατεβάζει μία χαρά και χωρίς να είναι δικό σου το μηχάνημα, ούτε το δίκτυο. (Ένα στικάκι με το μtorrent, τα downloads ρυθμισμένα να αποθηκεύονται στο stick, και τελείωσες)

penetrator
25-06-07, 16:18
Εγώ στη δουλειά μου πάντως, άνοιξα κανονικά ports. Καλό είναι να μη κατεβάζεις από public trackers γιατί οι πιθανότητες να σε κάνουν τσακωτό, είναι κατά πολύ μεγαλύτερες. Και αν το κάνεις από τη δουλειά σου και σπάσει ο διάολος το ποδάρι και ο isp ενημερώσει τον κάτοχο της γραμμής (εργοδότης) τότε μπορεί να χάσεις και την δουλειά σου. Τέλος πάντων ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά ΚΑΙ το download speed επιρεάζεται από κλειστά ports. Πάντως αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τα ανοίξεις μπορείς να βάλεις τον bitcomet που δουλεύει μια χαρά χωρίς ports, αλλά έχει γίνει ban από πολλούς private trackers

manstein
25-06-07, 16:37
Ξερει κανεις κανενα καλο private tracker που να εχει μεγαλη γκαμα?

Kapnos
26-06-07, 10:33
:rtfm: Forum Rules

manstein
26-06-07, 10:41
:oops: sorry

penetrator
26-06-07, 16:44
google it ;)

christosdi
22-03-09, 14:44
γεια σε ολους .μπορει καποιος να με καθοδηγησει οσο μπορει πιο αναλυτικα να ρυθμισω royter baudtec .utorrent1.8.2 σε vista ταχυτητα 2 ευχαριστω [ειμαι πολυ αρχαριος]

xknife
21-02-11, 16:02
παλικαρια εχω καποια προβληματα με το utorrent.Εβαλα hol προσφατα και η ταχυτητα που πιανω στο utorrent εχει μειωθει σημαντικα.Βασικα ολοι την ημερα δεν πιανω πανω απο 200kbps ενω στα speed test πιανω γυρω στα 14mps,ενω το βραδυ κατα της 1:00 πιανω μεγαλες ταχυτητες.Πιστευω οτι γινεται κατι με τα port μπορει να με βοηθησει καποιος?

Petros
22-02-11, 01:37
νομίζω ότι το πρόβλημά σου είναι η hol και όχι οι ρυθμίσεις στο ρούτερ δεδομένου ότι μπορείς να πιάσεις καλές ταχύτητες τα βράδια. Έχουν ειπωθεί πολλά προβλήματα με τα torrents από συνδρομητές της hol στο φόρουμ..

Παρ' όλα αυτά πήγαινε στο portforward.com βρες το ρούτερ σου και ακολούθησε τις οδηγίες για να ανοίξεις τις πόρτες.

nothing
22-02-11, 12:40
βασικα κανε το τεστ που εχει για να δεις τι βγαζει...
πατα πανω στοπρασινο εικονιδιο που εχει κατω δεξια (μπορει να ειναι κιτρινο τριγωνο ή κοκκινο χ) ετσι για να δεις τι βγαζει...
κανει διαφορα δοκιμαστικα και σου βγαζει αποτελεσματα...
κυριως σε ενδιαφερει η πορτα αν ειναι ανοιχτη για αρχη...

senkradvii
22-02-11, 12:44
Μόνο εγώ είμαι που δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με την Ηοl? :D

Πάντως και εγώ δεν νομίζω πως έχουν σχέση τα ports.. Μάλλον στην περιοχή σου έχει αυξημένη κίνηση της ώρες αιχμής και για αυτό μπουκώνει η γραμμή σου και χάνεις σε ταχύτητες.

Mad.scientist.
22-02-11, 18:20
45682 best ws twra.

@ ADSLgr.com All rights reserved.