PDA

Επιστροφή στο Forum : MSAN & Voip



DVader
19-02-19, 21:09
Καλησπέρα

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να ζητήσω να μπει η voip σε MSAN με netmod δηλαδή ? Έχει θέματα ποιότητας..?

deniSun
20-02-19, 09:54
Καλησπέρα

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να ζητήσω να μπει η voip σε MSAN με netmod δηλαδή ? Έχει θέματα ποιότητας..?

Περνώντας σε voip καταργείς το netmod.
Θέμα ποιότητας δεν έχεις.

DVader
20-02-19, 16:32
Περνώντας σε voip καταργείς το netmod.
Θέμα ποιότητας δεν έχεις.

Δες αυτό


Γύρισαν σε VoIP πρόσφατα έναν πελάτη μου που είχε ADSL και ISDN τηλεφωνία, στο αστικό κέντρο του Κολωνού.

Του έφεραν το όρθιο Oxygen. Με το Elastix και την κάρτα ISDN η τηλεφωνία έπαιξε αμέσως. Είχε όμως πρόβλημα με την αποστολή fax, με το πολυμηχάνημα HP Officejet PRO 8620 συνδεδεμένο σε αναλογική θύρα του Oxygen. Την μια έφευγε κανονικά το fax, την άλλη έλεγε ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή. Και όχι σε συγκεκριμένο αριθμό, σε όλους.

Η ταχύτητα του fax ήταν στα 9600 και η διόρθωση σφαλμάτων απενεργοποιημένη. Δεν ειχε καμία επιλογη να καλει πιο αργά τον αριθμό. Το δηλώσαμε βλάβη και μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα στο Oxygen.

Με δική μου πίεση, έκαναν την γραμμή MSAN ISDN, ξαναβάλαμε το Netmod και όλα έπαιξαν αμέσως.

Αυτό εννοώ....πως μπορώ να το κάνω..?

sxbcl
20-02-19, 17:23
Απλά το ζητάς, αν υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή σου. Αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι να πάει πιο "πίσω" το VoIP. Αντί να αρχίζει από το router σου, αρχίζει από το MSAN και από εκεί τερματίζει σε εσένα "παραδοσιακά"

DVader
20-02-19, 17:32
Απλά το ζητάς, αν υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή σου. Αυτό που γίνεται ουσιαστικά είναι να πάει πιο "πίσω" το VoIP. Αντί να αρχίζει από το router σου, αρχίζει από το MSAN και από εκεί τερματίζει σε εσένα "παραδοσιακά"

Και έχει πρόβλημα με την ποιότητα στην φωνή..? Το βάζουν έτσι απλά ..? Σην ουσία υβριδική λύση για παίζει το netmod με τον ims δεν είναι ..?

sxbcl
20-02-19, 17:45
Και έχει πρόβλημα με την ποιότητα στην φωνή..? Το βάζουν έτσι απλά ..? Σην ουσία υβριδική λύση για παίζει το netmod με τον ims δεν είναι ..?

Δεν έχω παρατηρήσει προβλήματα στη φωνή. Εξαρτάται που θα πέσεις για το αν το βάζουν απλά. Σε όσες περιπτώσεις το ζήτησα, γενικά δεν είχα πρόβλημα.
Υβριδική λύση είναι όσο είναι και με το router. Το MSAN είναι ενδοιάμεσος εξοπλισμός μετά τον IMS που κάνει το registration και δίνει πόρτες PSTN και ISDN.

dimangelid
20-02-19, 19:16
Καλησπέρα

Ξέρεις κανείς πως μπορώ να ζητήσω να μπει η voip σε MSAN με netmod δηλαδή ? Έχει θέματα ποιότητας..?

Εγώ το ζήτησα μιλώντας απευθείας με τους τεχνικούς της περιοχής του πελάτη μου, όταν με κάλεσαν για την βλάβη.

Μπορείς να πάρεις το 13888 για οικιακούς πελάτες ή το 13818 για εταιρικούς και να το ζητήσεις.

Μέχρι τώρα λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα, ακριβώς όπως ήταν και πριν με την ISDN , μέσω του κλασσικού ψηφιακού κέντρου.

deniSun
20-02-19, 20:17
Δες αυτό



Αυτό εννοώ....πως μπορώ να το κάνω..?

Αν μιλάς για το φαξ... όντως υπάρχει θέμα σε όλα τα voip.
Προσωπικά χρησιμοποιώ fax2email.
Γενικά το θεωρώ απαράδεκτο σήμερα να στέλνει κάποιος φαξ.

Αλλά η ερώτηση που τέθηκε αφορούσε την ποιότητα.
Το πρώτο που σκέφτεται κανείς είναι το θέμα της ποιότητας του ήχου των κλήσεων και όχι γενικά των υπηρεσιών που προσφέρει.
Ο ήχος είναι σχετικός.
Δεν αμφιβάλω ότι κάποιοι έχουν περισσότερα ευαίσθητα αυτιά και μπορούν να αντιληφθούν ποιότητα HD από μη-HD.
Προσωπικά δεν έχω τέτοιες ικανότητες.
Αλλά και πάλι...
Κάλλιστα μπορείς να αλλάξεις τον εξοπλισμό σε δικό σου όπου θα υποστηρίζεται HD σε όποιες περιπτώσεις αυτή είναι δυνατή.

DVader
21-02-19, 12:06
Αν μιλάς για το φαξ... όντως υπάρχει θέμα σε όλα τα voip.
Προσωπικά χρησιμοποιώ fax2email.
Γενικά το θεωρώ απαράδεκτο σήμερα να στέλνει κάποιος φαξ.

Αλλά η ερώτηση που τέθηκε αφορούσε την ποιότητα.
Το πρώτο που σκέφτεται κανείς είναι το θέμα της ποιότητας του ήχου των κλήσεων και όχι γενικά των υπηρεσιών που προσφέρει.
Ο ήχος είναι σχετικός.
Δεν αμφιβάλω ότι κάποιοι έχουν περισσότερα ευαίσθητα αυτιά και μπορούν να αντιληφθούν ποιότητα HD από μη-HD.
Προσωπικά δεν έχω τέτοιες ικανότητες.
Αλλά και πάλι...
Κάλλιστα μπορείς να αλλάξεις τον εξοπλισμό σε δικό σου όπου θα υποστηρίζεται HD σε όποιες περιπτώσεις αυτή είναι δυνατή.

Ρε παιδιά δεν εννοώ για HD ήχο... Είχα ακούσει ότι η ποιότητα είναι κακή στις κλήσεις..για αυτό λέω ..

deniSun
21-02-19, 15:41
Ρε παιδιά δεν εννοώ για HD ήχο... Είχα ακούσει ότι η ποιότητα είναι κακή στις κλήσεις..για αυτό λέω ..

Η ποιότητα του ήχου έχει να κάνει με τον codec επικοινωνίας.
Όχι με την καθεαυτού υπηρεσία του voip.
Το voip μπορεί να επικοινωνήσει με πολλά codecs ανάλογα με τον εξοπλισμό από τις δύο πλευρές.

Ποιο απλά δεν μπορώ να σου το δώσω να το καταλάβεις.

sxbcl
21-02-19, 15:47
Ρε παιδιά δεν εννοώ για HD ήχο... Είχα ακούσει ότι η ποιότητα είναι κακή στις κλήσεις..για αυτό λέω ..

Όπως σου είπα και παραπάνω, δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά σε σχέση με το TDM ISDN.

DVader
21-02-19, 17:05
Η ποιότητα του ήχου έχει να κάνει με τον codec επικοινωνίας.
Όχι με την καθεαυτού υπηρεσία του voip.
Το voip μπορεί να επικοινωνήσει με πολλά codecs ανάλογα με τον εξοπλισμό από τις δύο πλευρές.

Ποιο απλά δεν μπορώ να σου το δώσω να το καταλάβεις.

Έχεις δίκιο και μην αναχώνεσαι ... Εδώ δεν μιλάμε για 100% voip όμως. Έχουμε μια υβριδική κατάσταση από την στιγμή που στον πελάτη βάζεις netmod τελικά και όχι voip εξοπλισμό. Στο αστικό κέντρο που κάνει Register στον IMS είναι αυτός που έχει ενεργούς τους codec...

Μια χαρά όλα πάντως..

Αυτή η λύση του MSAN θα καταργηθεί ποτέ πρακτικά ..? Έχει κανείς ιδέα ?

dimangelid
21-02-19, 18:33
Ρε παιδιά δεν εννοώ για HD ήχο... Είχα ακούσει ότι η ποιότητα είναι κακή στις κλήσεις..για αυτό λέω ..

Όσο το δοκίμασα στον πελάτη μου, δεν έχει καμία διαφορά ούτε σε σχέση με την ISDN, ούτε σε σχέση με το VoIP.

DVader
21-02-19, 20:25
Όσο το δοκίμασα στον πελάτη μου, δεν έχει καμία διαφορά ούτε σε σχέση με την ISDN, ούτε σε σχέση με το VoIP.

Είσαι αστέρι thankssssssssssssss

dimangelid
21-02-19, 22:18
Είσαι αστέρι thankssssssssssssss

Δεν κάνει τίποτα ;)

Panagioths
22-02-19, 12:40
Ωραία η λύση για MSAN αλλά μόνο σε περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Η μετατροπή από ims-->TDM(msan)-->netmod-->σύνδεση με οτι αρχαίο εξοπλισμό έχουμε από πριν θεωρώ οτι προσθέτει περισσότερα σημεία αστοχίας. Το μόνο καλό είναι οτι ίσως τα MSAN τα ρυθμίζει αυτόματα ο ΟΤΕ κάθε φορά που αλλάζουν μικρορυθμίσεις στον IMS οπότε παίζουν με την βέλτιστη λειτουργία τους. Ωστόσο και όλη αυτή η υλοποίηση παίζει όταν παίρνεις απευθείας από αστικό κέντρο ΄και όχι από υπαίθριες καμπίνες φαντάζομαι...

K1m0n
23-02-19, 14:54
Απορία:
Στις isdn συνδέσεις με isdn -> netmod/santis -> siemens pbx ο ΟΤΕ (παραδόξως...) υποστήριζε συνοπτικές συνδέσεις.
Έχει δοκιμάσει κανείς αν το παραπάνω παίζει με msan?

sxbcl
25-02-19, 10:45
Απορία:
Στις isdn συνδέσεις με isdn -> netmod/santis -> siemens pbx ο ΟΤΕ (παραδόξως...) υποστήριζε συνοπτικές συνδέσεις.
Έχει δοκιμάσει κανείς αν το παραπάνω παίζει με msan?

Το υποστηρίζει, αλλά θέλει προσοχή γιατί στις περιπτώσεις με MSAN ο default προγραμματισμός είναι η κυκλική κατάληψη των γραμμών και το called number που έρχεται δεν είναι αυτό που πραγματικά κλήθηκε, αλλά ο αριθμός της γραμμής που καταλήγει η κλήση.

Panagioths
25-02-19, 14:34
Είστε σίγουροι οτι υποστηρίζεται η συνοπτική; Γιατί στο ΑΚ Καλαμάτας δεν το δίνουν σε νέες συνδέσεις ουτε σε TDM ISDN γραμμές..

DVader
25-02-19, 14:40
Καλημέρα...

Σε περιπτώσεις διακοπών ρεύματος που παλιά με το ISDN που παλιά είχες μια γραμμή εδώ τι παίζει ..?

dimangelid
25-02-19, 15:15
Καλημέρα...

Σε περιπτώσεις διακοπών ρεύματος που παλιά με το ISDN που παλιά είχες μια γραμμή εδώ τι παίζει ..?

Θέμα του Netmod ή του Santis ήταν ανέκαθεν, οπότε ισχύει ότι ίσχυε ;)

Το θέμα είναι μην σου έρχεται η MSAN ISDN από την καμπίνα και γίνει διακοπή σε όλη την γειτονιά :p :p Εκεί είναι σαν να έχεις το VoIP στον χώρο σου :p

DVader
25-02-19, 15:26
Θέμα του Netmod ή του Santis ήταν ανέκαθεν, οπότε ισχύει ότι ίσχυε ;)

Το θέμα είναι μην σου έρχεται η MSAN ISDN από την καμπίνα και γίνει διακοπή σε όλη την γειτονιά :p :p Εκεί είναι σαν να έχεις το VoIP στον χώρο σου :p

Αυτό λέω ... Θα έχω νεκρό τηλέφωνο σε αυτή την περίπτωση ..? :p

K1m0n
25-02-19, 16:21
Το υποστηρίζει, αλλά θέλει προσοχή γιατί στις περιπτώσεις με MSAN ο default προγραμματισμός είναι η κυκλική κατάληψη των γραμμών και το called number που έρχεται δεν είναι αυτό που πραγματικά κλήθηκε, αλλά ο αριθμός της γραμμής που καταλήγει η κλήση.

Σούπερ, thanx.

sxbcl
25-02-19, 18:31
Είστε σίγουροι οτι υποστηρίζεται η συνοπτική; Γιατί στο ΑΚ Καλαμάτας δεν το δίνουν σε νέες συνδέσεις ουτε σε TDM ISDN γραμμές..

Ναι, το έχω δει να λειτουργεί κανονικά.
Η συνοπτική σύνδεση αυτή κάθε αυτή, έχει καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό για νέες συνδέσεις. Γινόταν μια πατέντα όμως με τη χρήση του smart office.

dimangelid
26-02-19, 01:30
Αυτό λέω ... Θα έχω νεκρό τηλέφωνο σε αυτή την περίπτωση ..? :p

Αν δεν έχει εναλλακτική τροφοδοσία η καμπίνα και η MSAN ISDN βγαίνει από αυτήν, η λογική λέει ότι δεν θα έχεις.

Στο ΑΚ Κολωνού που είναι ο πελάτης μου, έρχεται από το ΑΚ, δεν υπάρχουν καμπίνες.

siagris
27-02-19, 00:39
Ο ΟΤΕ γυρίζει τις παλιές συνοπτικές αλλα και τα DDI αποκλειστικά σε msan
By default σε περίπτωση ddI γυρίζονται σε point to point εκτός και αν τους καλέσετε για ptmp
Κατά τα αλλα λειτουργούν άψογα και καλύτερα από vobb
Η τροφοδοσία έρχεται από το κέντρο όποτε σε διακοπή ρεύματος λειτουργεί κανονικά

dimangelid
27-02-19, 00:43
Ο ΟΤΕ γυρίζει τις παλιές συνοπτικές αλλα και τα DDI αποκλειστικά σε msan
By default σε περίπτωση ddI γυρίζονται σε point to point εκτός και αν τους καλέσετε για ptmp
Κατά τα αλλα λειτουργούν άψογα και καλύτερα από vobb
Η τροφοδοσία έρχεται από το κέντρο όποτε σε διακοπή ρεύματος λειτουργεί κανονικά

Τι στο καλό, μόνο στο δικό μου ΑΚ (Βούλας) δεν δίνουν καθόλου MSAN ISDN; Δεν έχω βέβαια DDI ή συνοπτική.

siagris
27-02-19, 00:53
Οι πόρτες του msan ειναι λίγες όπως καταλαβαίνεις ειναι λίγες για αυτές τις περιπτώσεις μόνο
Βέβαια επίσημα θα μπουν και σε πελάτες Isdn ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Τους κάλεσες και τους ζήτησες να σε βάλουν σε msan ?

dimangelid
27-02-19, 00:57
Οι πόρτες του msan ειναι λίγες όπως καταλαβαίνεις ειναι λίγες για αυτές τις περιπτώσεις μόνο
Βέβαια επίσημα θα μπουν και σε πελάτες Isdn ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Τους κάλεσες και τους ζήτησες να σε βάλουν σε msan ?

Με πήραν για την μετάβαση σε VoIP και έχουν στείλει και τις επιστολές. Το ζήτησα τηλεφωνικά, μαζί με πολλές άλλες απαντήσεις σχετικά με το θέμα VoIP και το αίτημα είναι ακόμα σε εξέλιξη... Από τις 19 Ιανουαρίου...

siagris
27-02-19, 01:04
Εγώ πάντως σε πελάτες που δεν ασχολήθηκα καθόλου βάλανε msan και εκεί που ήθελα βάλανε vobb , έτσι ειναι η ζωή ....

dimangelid
27-02-19, 01:36
Εγώ πάντως σε πελάτες που δεν ασχολήθηκα καθόλου βάλανε msan και εκεί που ήθελα βάλανε vobb , έτσι ειναι η ζωή ....

MSAN ISDN ή MSAN PSTN; Μου είπαν ότι αν είχα PSTN θα μου την έκαναν MSAN PSTN. Για MSAN ISDN λένε ότι δεν έχουν διαθεσιμότητα στην περιοχή μου.

Περιμένω ξανά νέα μέσα στην εβδομάδα.

georgep138
28-02-19, 14:52
Το MSAN μπορεί να μπεί και σε ADSL και σε VDSL ?
Το MSAN μπορεί να μπεί και από αστικό κέντρο και από καμπίνα ?

dimangelid
13-04-19, 14:51
Τελικά χθες έκαναν την γραμμή μου MSAN ISDN :) Όλα καλά μέχρι τώρα.

dimgavril
13-04-19, 18:14
Το MSAN μπορεί να μπεί και σε ADSL και σε VDSL ?
Το MSAN μπορεί να μπεί και από αστικό κέντρο και από καμπίνα ?

Σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που υπάρχει ανεφικτοτητα για VOIP η σύνδεση μπορεί να μετατραπεί σε MSAN PSTN ή ISDN, ασχέτως αν ο πελάτης έχει ADSL ή VDSL ή αν είναι σε καμπίνα. Αλλα αυτες οι περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες σε κάθε αστικό κέντρο, λόγω μικρού πλήθους εγκατεστημένων πορτων MSAN.

Fotis_Greece
13-04-19, 23:58
Συνοπτικη συνδεση την εχουν καταργησει για νεες συνδεσεις. Γινεται ομως μεσω smart office με καποιο κοστος

Panagioths
14-04-19, 20:55
Συνοπτικη συνδεση την εχουν καταργησει για νεες συνδεσεις. Γινεται ομως μεσω smart office με καποιο κοστος

Μέσω smart office όμως πας σε άλλη υλοποίηση. Σαν να βάζεις εικονικό τηλ κέντρο πριν από την γραμμή σου..

Fotis_Greece
15-04-19, 10:42
Ακριβως, για αυτο κατηργησαν την συνοπτικη. Πονεμενη ιστορια με το smart office, ημουν απο τους πρωτους που την ειχαν και δεν δουλευε σωστα. Το απεκτησα μονο και μονο για λογους συνοπτικης συνδεσης (πριν την αλλαγη ΑΦΜ ειχαμε την συνοπτικη δωρεαν στην εταιρεια, με την αλλαγη την καταργησαν και μας υποχρεωσαν σε smart office). Μεχρι και οι υπευθυνοι ειχαν θεμα με το configuration, εφθασα στο σημειο και εδωσα το user/password σε προισταμενο του OTE να μπει ο ιδιος και να δει τι συμβαινει και δεν δουλευε και να ειναι στην αλλη γραμμη με τους τεχνικους!!.
Μετα απο πολυ χρονο (περιπου 4 μηνες) το κατεφερανε και δουλεψε. Το 10€ το μηνα συνεχιζε και χρεωνονταν. Υστερα απο καποιους μηνες μου σβησανε κατα λαθος το login και για να το επαναφερουν μου ζητησουν εκ νεου εγγραφη (το configuration του smart office συνεχιζε και δουλευε!!). Την επομενη μερα πηρα ολες τις τηλεφωνικες συνδεσεις της εταιρειας απο τον OTE και τις πηγα Forthnet και ησυχασα λιγο. Χωρις υπερβολη ειχα αρχισει να εχω θεματα με τα νευρα μου. Συνοπτικη συνδεση δωρεαν, με ενα απλο email στο support.
Στον ΟΤΕ υπηρχε και υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα επικοινωνιας αναμεσα στα τμηματα του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.