PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Νίκαιας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

DaveMurray
23-06-07, 16:05
Γειά σας γείτονες. Αποφάσισα να ανοίξω το συγκεκριμένο νήμα για να μπορούμε όλοι εμείς στην Νίκαια να συζητούμε για τα προβλήματα της περιοχής μας η ακόμα και τα καλά (αμφιβάλλω αν υπάρχουν...χεχε). Μπορούμε να περιγράφουμε τα προβλήματα μας, να δεχόμαστε βοήθεια από τους ειδικούς της κοινότητας μας εδώ στα δίκτυα και το Διαδίκτυο και να σχολιάζουμε τις κινήσεις και τις εξελίζεις του ΟΤΕ στην περιοχή μας. Επίσης θα ήθελα να σας αναφέρω την ψηφοφορία και την τάση μερικών συνδρομητών ΟΤΕ να συγκεντρωθούν συμετοχές για επιστολή διαμαρτυρίας για να σκεφτούν επιτέλους να σκεφτούν οι αρμόδιοι λύσεις ΜΙΝΙ DSLAM's και Repeaters στα καφάο μας για αυτούς που η ανικανότητα του ΟΤΕ και η απόσταση απο το DSLAM μας είνα αρκετή και τους κάνουν να είναι "ζόμπι" ενός ανύπαρκτου Διαδικτύου...
Το παρών νήμα είναι μια προσπάθεια να οργανωθούν οι συνδρομητές του ΟΤΕ στην Νίκαια, να συγκεντρωθούμε και να κοιτάξουμε τα προβλήματα μας αν έχουμε και όποτε μας παρουσιάζονται. Φυσικά και μερικοί η και πολλοί μπορεί να είναι ευχαριστημμένοι, να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα, αλλά η συμβολή και η βοήθεια τους στο νήμα θα είναι μεγάλη. Όσο αναφορά για την συγκέντρωση συμμετοχών για μια επιστολή διαμαρτυρίας ανάλογες κινήσεις έχουν γίνει και απο άλλους σε άλλους δήμους (πχ η επιστολή διαμαρτυρίας και παρατηρήσεων 3 μελών της κοινότητας του ADSLGR.COM στο Περιστέρι που αφορούσε τον Λόφο Αξιωματικών), όπως επίσης ύστερα και από την προτροπή Τεχνικού του ΟΤΕ που ο ίδιος μου είπε σε μια από της πολλές επισκέψεις για προβλήματα που είχε κάνει στην οικία μου τα εξής:

"Εαν δεν συγκεντρωθείτε πολλοί, οργανωθείτε και απαιτήσετε λύσεις όπως ΜΙΝΙ DSLAM - Repeaters, δεν θα βρείτε ποτέ την διόρθοση των προβλημάτων σας... και εγώ χρήστης dsl είμαι, εγώ αυτό θα έκανα... Η Νίκαια είναι που είναι χάλια στο DSL, απο μένα σαν τεχνικός αλλά και σαν χρήστης βλέπω πως η λύση που σου είπα είναι πια αναγκαία..."

Βγάλτε λοιπόν συμπεράσματα και βοηθήστε μπας και κάνουμε τίποτα....

demollyon
23-06-07, 19:10
Φίλος, φυσικά ψήφισα το πρώτο, αλλά δυστυχώς, είμαστε μόνο 100+ άτομα που χρηιμοποιούν ADSL στην Νίκαια, οπότε δεν το κόβω να μας δίνουν σημασία... Anyway...;)

slipknot
23-06-07, 19:21
Φίλος, φυσικά ψήφισα το πρώτο, αλλά δυστυχώς, είμαστε μόνο 100+ άτομα που χρηιμοποιούν ADSL στην Νίκαια, οπότε δεν το κόβω να μας δίνουν σημασία... Anyway...;)
Αυτό το νούμερο που το έβγαλες;Σύμφωνα με το αρχείο των εγκατεστημένων και εν λειτουργία πορτών του ΟΤΕ οι χρήστες adsl της Νίκαιας πλησιάζουν τις 5000

vaggoulas
23-06-07, 19:23
Αυτό το νούμερο που το έβγαλες;Σύμφωνα με το αρχείο των εγκατεστημένων και εν λειτουργία πορτών του ΟΤΕ οι χρήστες adsl της Νίκαιας πλησιάζουν τις 5000
Προφανώς εννοεί τα μέλη του adslgr από Νίκαια.

nikolaos7
23-06-07, 19:28
Και εγώ μέσα είμαι σε ασυτή την προσπάθεια.Είχα στείλει και στην ΕΕΤΤ διαμαρτυρία για πρόβλημα στις ταχύτητες


Υ.Γ Αυτό που λές με τα μινι-dslam καλή ιδέα αλλά δεν το κόβω να γίνεται.Μας έχουν γραμμένους
Ενδεικτικά αναφέρω οτι είμαι κοντά στο γήπεδο του Ιωνικού στα σύνορα με Κερατσίνι και απέχω γύρω στα 3 Km οπότε ταχύτητες πάνω από 7.5-8 Mbps δεν πρόκειται να δω

demollyon
23-06-07, 19:35
Αυτό το νούμερο που το έβγαλες;Σύμφωνα με το αρχείο των εγκατεστημένων και εν λειτουργία πορτών του ΟΤΕ οι χρήστες adsl της Νίκαιας πλησιάζουν τις 5000


??? 5000? Εγώ είχα μιλήσει με τον ΟΤΕ Νικαίας μου είπαν ότι 100+ άτομα έχουν DSL...

nikolaos7
23-06-07, 19:37
??? 5000? Εγώ είχα μιλήσει με τον ΟΤΕ Νικαίας μου είπαν ότι 100+ άτομα έχουν DSL...

Αποκλείεται να είμαστε τόσο λίγοι:hmm:

demollyon
23-06-07, 19:37
Παιδιά ενδεικτικά οι Νικαιώτες μπορείτε να αναφέρετε τα στοιχεία της γραμμής σας, το router σας και που περίπου μένετε, ώστε να έχουμε καλύτερη εικπόνα της κατάστασης?

DaveMurray, έχουν βάλει πουθενά αλλού repeaters? Γιατί αν έχουν βάλει σε άλλους δήμους, τότε ok. Αλλιώς δεν το κόβω να μας δίνουν καμια σημασία...

vaggoulas
23-06-07, 19:44
??? 5000? Εγώ είχα μιλήσει με τον ΟΤΕ Νικαίας μου είπαν ότι 100+ άτομα έχουν DSL...
Καλά είναι γελοίοι αν σου είπαν κάτι τέτοιο. :lol:

nikolaos7
23-06-07, 20:12
Ορίστε τα στατιστικά μου
Downstream Upstream
SNR margin (dB): 22.1 7.0
Attenuation (dB): 43.0 23.0
Output power (dBm): 19.3 0.4
Attainable rate (Kbps): 6528 1184
Rate (Kbps): 2048 256
K (number of bytes in DMT frame): 65 9
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

DaveMurray
23-06-07, 20:53
φυσικά και έχουν βάλει και MINI DSLAMs αλλού, και repeaters ύστερα από επίσημη επιστολή και διαμρτυρία.... δεν θεωρείς και εσύ φίλε μου, ο ίδιος ο τεχνικός να λέει , στείλτε επιστολή για να διορθοθούν τα πράγματα; δεν είναι μόνο επειδή το είπε εκείνος. Θεωρείται πια ΑΝΑΓΚΑΙΟ να κάνουν κάτι τέτοιο, διότι με τις εξελίξεις και τον ανταγωνισμό όχι μόνο ο ΟΤΕ, αλλά ΟΛΕΣ οι εταιρείες θα έχουν πρόβλημα στην περιοχή μας και θα χαθούν πελάτες.... Επίσης θα πρέπει να σκεφτούμε με θυσίες, αγώνες και διαμαρτυρίες πολλά δικαιώματα που έχουμε σε δημοκρατικές χώρες κερδήθηκαν. Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι μεγάλη συμετοχή... Μεγάλη Συμμρτοχή = ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
Actual Data Rate
Up Stream
384 (Kbps.)
Down Stream
7680 (Kbps.)

Upstream
Downstream
Noise Margin
24 dB
6 dB

Attenuation
42 dB
37 dB

Βεβαίως και είμαστε ακόμα και παραπάνω από 5000....

Όσοι λοιπόν ψηφιζουν Καλή Ιδέα στην ψηφοφορία και θέλουν να συμμετάσχουν στην προσπάθεια μας για καλύτερο DSL στην πόλη μας θα πρέπει κάπως να κανονίσουμε να φτιάξουμε και να ψηφίσουμε το κείμενο που θα στείλουμε, και πως να μαζευτούμε για το φτίαξουμε.

Προτείνω λοιπόν:

1)Συνάντηση σε Καφετέρια στην Οδό Κουμπάκη (Σπάθα) στο γήπεδο του Ιωνικού σε ημερομηνία που θα συμφωνηθεί από όλους

2) Να δωθούν Ονοματεπώνυμα, Τηλέφωνα Οικίας σε προσωπικο μύνημα, να συντάξει κάποιος το πρωσψπικό του μήνυμα, να γίνει post εδώ με το δικό του ο καθένας και στο τέλος να σταλεί

εαν έχετε και άλλες ιδέες εδώ είμαστε

demollyon
23-06-07, 21:54
Λοιπον τα στατιστικά μου:

Down Up
SNR margin (dB): 31.2 31.2
Attenuation (dB): 43.5 21.1
Output power (dBm): 14.1 11.9
Attainable rate (Kbps): 5961 1083

Φαντάσου πόσο γελοίοι είναι... Δεν ξέρουν πόσοι έχουν DSL...:p

Είμαι μέσα για ό,τι συμφωνηθεί.

nikolaos7
23-06-07, 22:46
Καλό είναι το δεύτερο.Μέσω pm να συγκεντρώσει κάποιος τα στοιχεία και μετά να μπορέσει να τα στείλει.Επίσης αν έχουν γίνει παρόμοιες κινήσεις να μας πει κάποιος την διαδικάσία και τελικά αν έγινε αυτό που απαίτησαν.Τέλος,είμαστε σχεδόν από τους τελευταίους που θα τους καλύψουν οι εναλλακτικοί

DaveMurray
24-06-07, 01:06
αν συμφωνείτε λοιπόν μπορώ να δεχτώ τα στοιχεία σε pm, και να συντάξει ο καθένας μας απο ένα κείμενο, να το κάνει post εδώ και να ψηφίσουμε. γείτονα sonick έχουν γίνει και σε άλλους δήμους, προσωπικές εμπειρίες από φίλους και γνωστούς και έχουν καταφέρει και MINI DSLAM να φτιαχτεί και repeater καπάκι να μπεί στα καφάο τους... 100% σε διαβεβαιώ για αυτό. παράδειγμα από εδώ έχουμε την προσπάθεια 3 μελς από την κοινότητα που αφορούσε τον λόφο αξιωματικών στο Περιστέρι, δεν έχουμε ακούσει μέχρι στιγμής απάντηση αλλά είναι 70% να το πετύχουν...

δές αυτό αλλα δυστηχώς η τα κατάφεραν και δεν ενδαφέρονται να δώσουν την απάντηση να μάθουμε (κλασσικό, αν βολευτεί ένας έλληνας, στα @@ του οι άλλοι) η ακόμα περιμένουν την απάντηση...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=108585

DaveMurray
24-06-07, 01:34
Μια σημείωση, αν συμμετέχετε στην ψηφοφορία καλό θα ήταν να αιτιολογούμε την ψήφο μας, για να μπορούμε να κάνουμε συζητήσεις εκτενέστερες και να λύνται τυχόν απορίες :)

DaveMurray
24-06-07, 22:54
ωρε Νικαιώτες αδέλφια που χάνεστε; Νικαιώτες συμμετοχή χρειάζεται το νήμα εαν σας ενδιαφέρει η Νίκαια και το DSL. Αν μπλέξουμε πάλι στην αδιαφορία δυστηχώς το χάσαμε το παιχνίδι... Ξυπνήστε και δώστε συμμετοχή αδέρφια...

demollyon
24-06-07, 23:03
Kάτσε ρε γείτονα? Πόσοι Νικαιώτες να είναι στο adslgr.com? Από αυτούς, πόσοι το επισκέπτονται καθημερινά?Υπομονή, εδώ τόσα χρόνια έχουμε πρόβλημα, για λίγες μέρες χαλιόμαστε?

DaveMurray
24-06-07, 23:12
Εγώ έχω μεγάλη υπομονή δεν είναι το θέμα εγώ αλλά το πρόβλημα. Και επειδή ξέρω ποιοι είμαστε στην Νίκαια, αν δεν υπάρχει η επιμονή απο κάποιον ούτε τα πόδια μας δεν θα σύρουμε... τέσπα, όπως είπα πιο πάνω, όποιος επιλέγει να συμμετάσχει στην ψηφοφορία μας, αν θα ήθελε, δεν είναι υποχρεωτικό να μας αιτιολογεί την ψήφο του, για να γίνονται συζητήσεις, να μην νεκρώνει το νήμα μας, να διορθόνονται απορίες και τα σχετικά. Α και ένα τελευταίο. Το παρών νήμα δεν έχει σαν θέμα μόνο την ψηφοφορία. Είναι ένα νήμα κέντρο αναφοράς για το/τα DSLAM που έχουμε στην Νίκαια, είναι νήμα βοήθειας, συζήτησης, προβλημάτων και ότι άλλο μπορεί να απασχολεί την Πόλη μας, τον ΟΤΕ και το Διαδίκτυο περισσότερο...

Α και ένα Νέο που μόλις μπορώ να σας το ανακοινώσω. Επεδίωξα ραντεβού με τον Δήμαρχο μας, τον Κύριο Στέλιο Μπενετάτο, για να τον ενημερώσω για τα προβλήματα της ευρυζωνικότητας στην Πόλη μας, και αν μπορέσω να αποσπάσω λίγο στήριξη στα προβλήματα μας. Ο δήμαρχος είναι καλόκαρδος, μιλά με όλους και τους δέχεται όλους. έχω και κάποια πολιτική συγγένεια μαζί του, χωρίς αυτό να να λέει κάτι ιδιαίτερο η μπορεί να μας βοηθήσει καλύτερα, απλώς μια γενική αναφορά. Ευχηθείτε μου καλή τύχη....

nikolaos7
24-06-07, 23:51
Α και ένα Νέο που μόλις μπορώ να σας το ανακοινώσω. Επεδίωξα ραντεβού με τον Δήμαρχο μας, τον Κύριο Στέλιο Μπενετάτο, για να τον ενημερώσω για τα προβλήματα της ευρυζωνικότητας στην Πόλη μας, και αν μπορέσω να αποσπάσω λίγο στήριξη στα προβλήματα μας. Ο δήμαρχος είναι καλόκαρδος, μιλά με όλους και τους δέχεται όλους. έχω και κάποια πολιτική συγγένεια μαζί του, χωρίς αυτό να να λέει κάτι ιδιαίτερο η μπορεί να μας βοηθήσει καλύτερα, απλώς μια γενική αναφορά. Ευχηθείτε μου καλή τύχη....

Ωραίος.Λίγο πιο πάνω απο μένα μένει ο δήμαρχος.Ρωτησέ τον και γιατί άργησαν να μας καλύψουν οι εναλλακτικοί γιατί έχουν ακουστεί πολλά.Πότε με το καλό το ραντεβού?

Jazzer
25-06-07, 00:01
αν συμφωνείτε λοιπόν μπορώ να δεχτώ τα στοιχεία σε pm, και να συντάξει ο καθένας μας απο ένα κείμενο, να το κάνει post εδώ και να ψηφίσουμε. γείτονα sonick έχουν γίνει και σε άλλους δήμους, προσωπικές εμπειρίες από φίλους και γνωστούς και έχουν καταφέρει και MINI DSLAM να φτιαχτεί και repeater καπάκι να μπεί στα καφάο τους... 100% σε διαβεβαιώ για αυτό. παράδειγμα από εδώ έχουμε την προσπάθεια 3 μελς από την κοινότητα που αφορούσε τον λόφο αξιωματικών στο Περιστέρι, δεν έχουμε ακούσει μέχρι στιγμής απάντηση αλλά είναι 70% να το πετύχουν...

δές αυτό αλλα δυστηχώς η τα κατάφεραν και δεν ενδαφέρονται να δώσουν την απάντηση να μάθουμε (κλασσικό, αν βολευτεί ένας έλληνας, στα @@ του οι άλλοι) η ακόμα περιμένουν την απάντηση...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=108585

Φίλε θα σε παρακαλούσα να είσαι περισσότερο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και ειδικά όταν αναφέρεσαι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις. Τι ακριβώς εννοείς " κλασσικό, αν βολευτεί ένας έλληνας, στα @@ του οι άλλοι " ??
Για ποιό λόγο έχεις την εντύπωση ότι βάλαμε την επιστολή μας στο forum ?
Πάντως όχι για να βγάλεις αυθαίρετα και βιαστικά "συμπεράσματα".
Σαφώς και θα ενημερώναμε αν είχαμε επίσημη απάντηση από τις υπηρεσίες του ΟΤΕ, αν και τέτοιου είδους σχόλια αποθαρρύνουν κάτι τέτοιο. Μπορείς να γράφεις ελεύθερα τις απόψεις σου, αλλά όταν αναφέρεσαι σε άλλα μέλη του forum, να μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις.
Πάντα φιλικά

DaveMurray
25-06-07, 01:39
φιλικά και εγώ θα σου απαντήσω πως το σχόλιο που έκανα επουδενί δεν αναφερόταν σε κανένα μέλος που το συγκεκριμένου νήματος. Ήταν γενική διαπίστωση του έλληνα σήμερα, και μην μου πείς οτι είναι παρατραβηγμένη άποψη αυτή. Δεν είναι εκει το θέμα. Δεν φταίω αν δεν κωδικοποιούμε σωστά τα λεγόμενα των συνομιλιτών μας. Το ίδιο θα μπορύσε να γίνει και σε κατ ιδίαν συζήτηση. Δεν καταλαβαίνουμε το ίδιο σωστά όλοι, με την συζήτηση όλα ξεδιαλύνονται και μπορείς να δώσεις στον άλλο να καταλάβει. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς ότι μαζί σας είμαι και όχι εναντίον σας. Ένας λόγος από πολλούς άλλους που άνοιξα το συγκεκριμένο νήμα ήταν η αξιότιμη προσπάθεια σας και οι προσωπικές εμπειρίες μου από παρόμοιες κινήσεις που καρποφόρησαν σε άλλους δήμους.... Και για να δίνω τέλος στην απάντηση μου, είναι μεγάλο, μεγάλο λάθος σου να πιστέυεις πως είμαι ένας "καουμπόης" που βγαίνει έξω με τις πιστόλες του και πυροβολεί αδιακρίτως, δίχως να έχει την παραμικρή ηθική και κρίση του να σκέφτεται πριν πει κάτι. Δόξα το θεό και τους γονείς μου, μου δώσαν ότι έπρεπε να δώσουν για να γίνω σκεπτόμενο ον. Ελπίζω να σε κάλυψα. Να μην είσαι βιαστικός μόνο....


Ωραίος.Λίγο πιο πάνω απο μένα μένει ο δήμαρχος.Ρωτησέ τον και γιατί άργησαν να μας καλύψουν οι εναλλακτικοί γιατί έχουν ακουστεί πολλά.Πότε με το καλό το ραντεβού?

πιστεύω το πολύ σε 3-4 μέρες να τον συναντήσω σε φιλικό επίπεδο στο γραφείο του στο δημαρχείο. Αν και θα ζητήσω επίσημη ακρόαση, θα μιλίσω όμως μαζί του και ανεπίσημα. Θα θέσω να ξέρεις επι τάπητος όλα τα θέματα της ευρυζωνικότητας που αφορούν την πόλη μας έχοντας ετοιμάσει/ετοιμάζωντας ένα θαυμάσιο φάκελο με στοιχεία, πληροφορίες, μίνι δημοψηφίσμα σε δείγμα 100 ανθρώπων, και ενός σοβαρού ενημερωτικού άρθρου που ετοιμάζω αλλά θα σταθώ και ειδικά στο πρόβλημα με το DSLAM και τους repeaters. ελπίζω να του αποσπάσω λίγη υποστήριξη. Σημείωση: τον φάκελο που ετοιμάζω/σα θα τον παραθέσω εδώ με την μορφή rar/zip/7z αρχείου για να έχετε την δυνατότητα να ενηερωθείτε όλοι οι Νικαιώτες αδέρφια της κοινότητας μας εδώ, για να είμαστε διαφανής, επίσης στον φάκελο θα ζητήσω και μια έγγραφη απάντηση του δημάρχου για να ενημερωθείτε για την κατάληξη της επίσκεψης/ενέργειας/παρέμβασης μου. Τέλος θα ήθελα να ενημερώσω πως ο οποιοςδήποτε συνδημότης αδελφός μας μπορεί να παραστεί μαζί μου στην δειλή και μικρή προσπάθεια, δεν θα πάθει/χάσει κάτι εξάλλου. Μάλιστα αυτό θα βοηθούσε και περισσότερο τους σκοπούς μας :)


Εντω μεταξύ, χρειαζόμαστε συμμετοχή και στο νήμα αλλά με το τις συμμετοχές στην επισολή αλλιώς χανόμαστε και τάμπα οι όποιες προσπάθειες/αγώνες που δίνουν οι συνδημότες μας

Jazzer
25-06-07, 03:03
φιλικά και εγώ θα σου απαντήσω πως το σχόλιο που έκανα επουδενί δεν αναφερόταν σε κανένα μέλος που το συγκεκριμένου νήματος. Ήταν γενική διαπίστωση του έλληνα σήμερα, και μην μου πείς οτι είναι παρατραβηγμένη άποψη αυτή. Δεν είναι εκει το θέμα. Δεν φταίω αν δεν κωδικοποιούμε σωστά τα λεγόμενα των συνομιλιτών μας. Το ίδιο θα μπορύσε να γίνει και σε κατ ιδίαν συζήτηση. Δεν καταλαβαίνουμε το ίδιο σωστά όλοι, με την συζήτηση όλα ξεδιαλύνονται και μπορείς να δώσεις στον άλλο να καταλάβει. Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς ότι μαζί σας είμαι και όχι εναντίον σας. Ένας λόγος από πολλούς άλλους που άνοιξα το συγκεκριμένο νήμα ήταν η αξιότιμη προσπάθεια σας και οι προσωπικές εμπειρίες μου από παρόμοιες κινήσεις που καρποφόρησαν σε άλλους δήμους.... Και για να δίνω τέλος στην απάντηση μου, είναι μεγάλο, μεγάλο λάθος σου να πιστέυεις πως είμαι ένας "καουμπόης" που βγαίνει έξω με τις πιστόλες του και πυροβολεί αδιακρίτως, δίχως να έχει την παραμικρή ηθική και κρίση του να σκέφτεται πριν πει κάτι. Δόξα το θεό και τους γονείς μου, μου δώσαν ότι έπρεπε να δώσουν για να γίνω σκεπτόμενο ον. Ελπίζω να σε κάλυψα. Να μην είσαι βιαστικός μόνο....


Oκ έληξε το θέμα, ήσουν σαφής. :)
Αν χρειαστείς βοήθεια στην προσπάθειά σου αυτή, είμαι στη διάθεσή σου.

DaveMurray
25-06-07, 04:01
βασικά χρειάζομαι βοήθεια και αλληλο-ανταλαγή απόψεων και πιθανών λύσεων. Τι έχεις να πεις για την κίνηση που θα κάνω με τον δήμαρχο; γενικά θέλω κάποιο σχολιασμό για της προσπάθειες και του νήματος και της δικιές μου αλλά και απόψεις, εκτιμήσεις για το μέλλον

demollyon
25-06-07, 11:41
Θα συναντηθείς με τον δήμαρχο ε? Ωραία, μόλις γίνει η επίσκεψη, για post-αρέ μας, να δούμε.

DaveMurray
25-06-07, 13:13
και όχι μόνο, όπως είπα στο μήνυμα μου, θα σας παραθέσω φάκελο σε μορφή συμπιεσμένου αρχείου για να ενημερωθείτε πλήρως για την εργασία που εκάνα "στοιχεία, πληροφορίες, μίνι δημοψηφίσμα σε δείγμα 100 ανθρώπων, και ενός σοβαρού ενημερωτικού άρθρου" συν την έγγραφη απάντηση του δήμαρχου συν να σας πώ την προφορική συζήτηση που θα γίνει

nikolaos7
25-06-07, 14:14
και όχι μόνο, όπως είπα στο μήνυμα μου, θα σας παραθέσω φάκελο σε μορφή συμπιεσμένου αρχείου για να ενημερωθείτε πλήρως για την εργασία που εκάνα "στοιχεία, πληροφορίες, μίνι δημοψηφίσμα σε δείγμα 100 ανθρώπων, και ενός σοβαρού ενημερωτικού άρθρου" συν την έγγραφη απάντηση του δήμαρχου συν να σας πώ την προφορική συζήτηση που θα γίνει

Μπράβο πρέπει να έχεις κάνει καλή δουλειά.Μόλις γίνει η συνάντηση θέλω να δω τι θα σου πεί και μετά θα σου στείλω τα στοιχεία μου για να συντάξεις την επιστολή προς τον Οτε

DaveMurray
25-06-07, 14:48
η κατάσταση στην πόλη μας αγαπητέ γείτονα sonick μου έδωσε το δικαίωμα να κάνω όλη αυτήν την προσπάθεια. Αν και δεν έχουμε μεγάλη συμμετοχή, όσοι τέλος πάντων συμμετάσχουμε θα εκτιμήσουμε την προσπάυεια αυτή.

Και οριστική ημερομηνία για το ραντεβου θα είναι Πέμπτη 28 Ιουνίου 2007 ώρα 15:00 με 17:00 στο δημαρχείο. Όποιος πιστός θέλει να συμμετάσχει και να βοηθήσει στην συγκεκριμένη επίσκεψη μπορεί να το πεί. Θα μετρήσει η συμμετοχή

nikolaos7
25-06-07, 19:22
Αν μπορείς ρώτησέ τον γιατί άργησαν τόσο πολύ να καλύψουν οι εναλλακτικοί την Νίκαια γιατί πολλά ακούστηκαν οτι δεν έδινε άδειες για σκάψιμο και τέτοια


Υ.Γ Επίσης αυτός που ψήφισε κακή ιδέα ας δικαιολογήσει την απάντησή του να δούμε γιατί δεν θέλει:hmm:

sdikr
25-06-07, 21:02
Ερώτηση προς τους πολίτες της Νικαιας
Θα είσασταν διατεθειμένοι να πληρώσετε πχ 50% παραπάνω για την σύνδεση σάς και μόνο μέσω ΟΤΕ (δηλάδη υποχρεωτικό συμβόλαιο παραμονής σε γραμμή ΟΤΕ *ή στον χ παροχο που θα το κάνει);
Ωστέ ο ΟΤΕ σαν ιδιωτική εταίρια να πεί ναι θα κάνω απόσβεση;

nikolaos7
25-06-07, 21:14
Ερώτηση προς τους πολίτες της Νικαιας
Θα είσασταν διατεθειμένοι να πληρώσετε πχ 50% παραπάνω για την σύνδεση σάς και μόνο μέσω ΟΤΕ (δηλάδη υποχρεωτικό συμβόλαιο παραμονής σε γραμμή ΟΤΕ *ή στον χ παροχο που θα το κάνει);
Ωστέ ο ΟΤΕ σαν ιδιωτική εταίρια να πεί ναι θα κάνω απόσβεση;

Καταρχήν ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει κατι τέτοιο.Δεν κατάλαβα τόσα χρόνια πληρώνουμε τα πάγια δεν είναι ικανός να εξυπηρετήσει τους πελάτες του?Τώρα οι άλλοι πάροχοι δεν είναι υποχρεωμένοι αλλά αν κάνουν έξυπνες κινήσεις θα με κερδίσουν σαν πελάτη χωρίς να πληρώσω άν βάλουν mini-dslam για να με εξυπηρετήσουν.Αυτά!:)

sdikr
25-06-07, 21:19
Καταρχήν ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να κάνει κατι τέτοιο.Δεν κατάλαβα τόσα χρόνια πληρώνουμε τα πάγια δεν είναι ικανός να εξυπηρετήσει τους πελάτες του?Τώρα οι άλλοι πάροχοι δεν είναι υποχρεωμένοι αλλά αν κάνουν έξυπνες κινήσεις θα με κερδίσουν σαν πελάτη χωρίς να πληρώσω άν βάλουν mini-dslam για να με εξυπηρετήσουν.Αυτά!:)

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος

nikolaos7
25-06-07, 21:26
Από την στιγμή που τον πληρώνω και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να φύγω για να πάω σε άλλο πάροχο γιατί δεν με καλύπτει κανεί είναι υποχρεωμένος.Αυτός διαχειρίζεται ένα δίκτυο που το πληρώνουμε όλοι μας.Και αν είναι να συμφωνήσω μαζί σου για το αν δεν είναι υποχρεωμένος θα σου έλεγα οτι δεν είναι υποχρέωσή του να αντικαταστήσει τον χαλκό με οπτικές οπότε μην το κάνει ποτε.

sdikr
25-06-07, 21:32
Από την στιγμή που τον πληρώνω και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να φύγω για να πάω σε άλλο πάροχο γιατί δεν με καλύπτει κανεί είναι υποχρεωμένος.Αυτός διαχειρίζεται ένα δίκτυο που το πληρώνουμε όλοι μας.Και αν είναι να συμφωνήσω μαζί σου για το αν δεν είναι υποχρεωμένος θα σου έλεγα οτι δεν είναι υποχρέωσή του να αντικαταστήσει τον χαλκό με οπτικές οπότε μην το κάνει ποτε.

Ναι έχεις δικαιο κανονικά θα επρέπε να σου πει, για εσας κυρίε adsl γιοκ
υποχρέωση δεν έχει καμία

DaveMurray
26-06-07, 02:24
Φυσικά και δεν είναι υποχρεωμένος

διαφωνώ καθέτως. Σαν πολίτης και όταν ΠΛΗΡΩΝΩ και βλέπω ότι άλλοι επωφελούνται σε άλλους δήμους, και εγω όχι, έχω την απαίτηση εφοσον το ξαναλέω ΠΛΗΡΩΝΩ και μάλιστα ακριβά το μαλλί να γίνει χαλί να τον πατήσω. Αν δεν μπορούν οι κύριοι να εξυπηρετήσουν τον πολίτη/συνδρομητή, τις ανάγκες και τα θέλω του, καλύτερα όλοι εμείς θα πρέπει να τους στείλουμε σπιτάκια τους να εξυπηρετούν όποιον βολεμένο θέλουν. Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν είναι ιδιωτικός ο ΟΤΕ η οχι, με ενδιαφέρει από την στιγμή που είμαι καταναλωτής και ΠΛΗΡΩΝΩ για να τα βάζουν στην τσέπη η σε ότι άλλο σχεδιάζουν και υλοποιούν. Όταν διαφημίζουν υπηρεσίες, τις θέλω και τις θέλω να δουλεύουν σωστά και χωρίς διακοπή. Αλλίως ο Ιδιωτικός/Δημόσιος ΟΤΕ να πάει σπίτι του. Τωρά στις υπηρεσίες που διαφημίζει η μόνη δίκαιη, βιώσιμη και για θέμα αξιοπιστίας, προσελκυσης καταναλωτών από ΟΤΕ είναι η ΛΥΣΗ που προτείνεται ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ! Δεν με απασχολει, ενδιαφέρει πως το κάνουν και ούτε θα έπρεπε εξάλλου, να το κάνουν με οποιοδήποτε τρόπο. Η πληρώνεις εναν φορέα να σου παρέχει τις υπηρεσίες που σου διαφημίζει η του λές είσαι αναξιόπιστος και τον στέλνεις σπίτι του. Δεν ισχύει ότι είναι ο μόνος στην περιοχή, όταν θα έρθουν και άλλοι πάροχοι, το ίδιο καλώδιο θα χρησιμοποιηθεί στον τελικό καταναλωτή και οι άλλοι πάροχοι θα έχουν πρόβλημα και τα ίδια θα γίνονται. Πλήρης και απροβλημάτιστη κάλυψη για τις υπηρεσίες που πληρώνουμε χρειαζόμαστε, είμαστε τόσο μα τόσο κακοί που βλέπουμε τα χρήματα μας να μην πιάνουν τόπο; Τα βρίσκουμε στον δρόμο για να μην μας πονάνε; Τι να πω.... ούτε να φωνάζουμε για τα προβλήματα μας δεν μπορούμε...

belial
26-06-07, 07:16
Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεσή μου otenet, σκέφτομαι όμως πολυ σοβαρά μετά το καλοκαίρι να περάσω σε όποιον εναλλακτικό μπορεί να μου προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες σε καλύτερη τιμή. Αυτό που άκουσα ότι ο δήμαρχος της Νίκαιας δεν άφησε εναλλακτικούς να σκάψουν στην Νίκαια δεν μου άρεσε καθόλου :evil: και σιγά αν είναι αλήθεια μην το επιβεβαιώσει ο δήμαρχος.

DaveMurray
26-06-07, 08:48
θα τα μάθετε πέμπτη με παρασκευή όταν πραγματοποιηθεί η επίσημη επίσκεψη


Εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεσή μου otenet,

από ότι είδα έχεις και μικρή ταχύτητα, καλο θα ήταν να μας αναφέρεις αν το επιθυμείς πόση είναι η απόσταση σου. Το πρόβλημα εμφανίζεται χωρίς να είναι απόλυτο στις πιο μεγάλες ταχύτητες 4/8 mbit που είναι ιδιαίτερα επιρεπής στην απόσταση και ποιότητα της γραμμής και δεδομένου οτι μεγάλη χρήση των υπηρεσιών γίνεται όχι γύρω από το κέντρο του ΟΤΕ στην 7η Μαρτίου (Κονδύλη) αλλά σε Περιοχές όπως Νεάπολη, Άσπρα Χώματα, Κατράκειο, ´Ανω Νεάπολη καταλαβαίνεις ότι ακόμα και με άλλους παρόχους (αν δεν γίνουν mini dslam παίζει περίπτωση να μην έρθουν καν, η να γίνει η συνεγκατάσταση στο υπάρχον κέντρο, πράγμα ασύμφορο για τις νέες υπηρεσίες) το πρόβλημα θα αυξηθεί αντί να είναι σε κανονικά επίπεδα. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως η λύση των Mini DSLAM's και των Repeaters στα Καφάο είναι Μονόδρομος γιατί τα επακόλουθα θα είναι τα εξής:

1) Η ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας δεν θα είναι μεγάλη

2) Αύξηση προβλημάτων εάν υπάρχει μόνο το DSLAM της 7ης Μαρτίου (Κονδύλη)

3) Συνδρομητές ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ και εναλλακτικών τηλεπικοινωνιακών παρόχων θα συναντήσουν αρκετές και δυσοίωνες επιδόσεις λόγω απόστασης και ποιότητας (δεδομένου οτι ακόμα και στην συνεγκατάσταση κάποιου εναλακτικού φορέα στο DSLAM μας χρησιμοποιείται το ίδιο κομάτι χαλκού, η ίδια απόσταση και οι τυχόν ίδιες αδυναμιες και για να είμαι πιο σαφής αναφέρομαι στις διαφημιζούμενες νέες υπηρεσίες)

Εάν δεν συμμετάσχουμε λοιπόν όσο μπορούμε πιο μαζικά στην μικρή προσπάθεια που προσπαθούν να κάνουν μερικοί συνδημότες μας, ενθαρυντικά πράγματα δεν θα πρέπει να περιμένουμε...

Υ.Γ:
Αυτό που άκουσα ότι ο δήμαρχος της Νίκαιας δεν άφησε εναλλακτικούς να σκάψουν στην Νίκαια
Εαν επιτρέπεται γείτονα απο πού έμαθες την συγκεκριμένη είδηση; δεν έτυχε να πιάσω κάτι στα υποψιν μου, απο ότι ξέρω εγώ για τον δήμαρχο, μίλησα και μαζί του εχτές που παράστηκε στην συγκεντρωση στην Πλατεία Κουμπάκη (μιλούσε κάποια βουλευτής) δεν μου ήταν καθόλου αρνητικόςκαι ψυχρός αφού του έκανα μια μικρή εισαγωγή στο πρόβλημα

dimitris_
26-06-07, 11:06
Ψήφισα καλή Ιδέα εάν και δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τη γραμμή μου.
Βέβαια έχω και σχετικά μικρή ταχύτητα και από ότι διαβάζω είναι έντονο σε αυτούς με μεγάλες ταχύτητες.

Το πρόβλημα μου εμένα είναι οι αποσυνδέσεις που το τελευταίο 2μηνο γίνονται συχνά τα βράδια. Βέβαιια λόγω δουλείάς δεν τον πολυανοίγω τον υπολογιστή σπίτι και ίσως να είμαι γκαντέμης και να έπεσα σε στιγμές αποσυνδέσεων.

Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι τι γίνεται με τους εναλλακτικούς παρόχους. Γιατί τόση καθυστέρηση;

Με την πρώτη ευκαιρία θα φύγω από Otenet και OTE Και θα πάω σε πακέτο τηλ και internet μαζί. Οι τιμές των Ote* είναι απαράδεκτες.

Θεωρώ καλή την κίνηση και εάν μαζευτούμε αρκετοί θα πετύχει.

belial
26-06-07, 12:23
"Αν μπορείς ρώτησέ τον γιατί άργησαν τόσο πολύ να καλύψουν οι εναλλακτικοί την Νίκαια γιατί πολλά ακούστηκαν οτι δεν έδινε άδειες για σκάψιμο και τέτοια"
τάδε έφη sonick.
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 768 Kbps
Upstream Rate: 192 Kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 23
Upstream Line Attenuation: 11
Davemurray δεν γνώριζα ότι τα προβήματα δημιουργούνται με μεγαλύτερες ταχύτητες, :hmm:
οπότε μάλλον θα έχω κι εγώ πρόβλημα αν πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα απο κάποιον εναλλακτικό 'η ακόμα κι από τον οτέ;

nikolaos7
26-06-07, 13:41
"Αν μπορείς ρώτησέ τον γιατί άργησαν τόσο πολύ να καλύψουν οι εναλλακτικοί την Νίκαια γιατί πολλά ακούστηκαν οτι δεν έδινε άδειες για σκάψιμο και τέτοια"
τάδε έφη sonick.
Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:
DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: GDMT
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 768 Kbps
Upstream Rate: 192 Kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 23
Upstream Line Attenuation: 11
Davemurray δεν γνώριζα ότι τα προβήματα δημιουργούνται με μεγαλύτερες ταχύτητες, :hmm:
οπότε μάλλον θα έχω κι εγώ πρόβλημα αν πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα απο κάποιον εναλλακτικό 'η ακόμα κι από τον οτέ;

Και εγώ απο αλλού το άκουσα γι' αυτό λέω ακούστηκαν.Πάντως από ότι φαίνεται από τα στατιστικά σου δεν θα έχεις πρόβλημα.Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται?

Έχω και μια απορία αν μπουν mini-dslam πρέπει και αυτά να τα καλύψουν οι εναλλακτικοί ή όχι?

demollyon
26-06-07, 16:07
Κάτι άλλο, DaveMurray, που τώρα το σκέφτηκα.

Αλήθεια, ο δήμαρχος, πώς μπορεί να επέμβει στις διαδικασίες του ΟΤΕ? Μην ξεχνάς, πως λόγω των πολιτικών πεποιηθήσεων θα τον έχουν και στην μπούκα.

DaveMurray
26-06-07, 17:06
Μπορεί απλώς να πιέσει τον ΟΤΕ να πάρει σοβαρά την καταγγελία μας και να ανοίξει τον δρόμο για να μπορέσει να σκαφτεί η πόλη μας δίχως προβληματα. Επίσης μπορεί να προωθήσει την διαμαρτυρία μας σαν γνήσιος αριστερός αγωνιστής που είναι. Το ξέρω ότι όλος ο κόσμος τα έχει μαζί του λόγο του κόμματος του οποίου προέρχεται, αλλά μην ξεχνάς όλη η πόλη μας που τον προτίμησε και τον ψήφισε θα είναι μαζί του αν το ζητήσει να κατέβουμε στους δρόμους... Μπορεί λοιπόν να μας βοηθήσει απλώς η διαμαρτυρία μας να πάρει μια επίσημη σημασία και όχι μια απλή ανάγνωση που θα καταλήξη στα σκουπίδια ενός γραφείου στα Κεντρικά του ΟΤΕ από έναν ανεύθυνο υπάλληλο... Δεν είναι δουλειά και αρμοδιότητα να επέμβει στις αρμοδιότητες του ΟΤΕ όπως σωστά σημειώνεις, αλλά δεν νομίζεις να έχουμε έναν δήμαρχο, πολιτικά και νομικά εκπρόσωπο των πολιτών μιας πόλης σύμμαχο στις διεκδηκήσεις μας;


Έχω και μια απορία αν μπουν mini-dslam πρέπει και αυτά να τα καλύψουν οι εναλλακτικοί ή όχι?

Πολλά mini dslam δεν έχω την απαίτηση και την αισιοδοξία πως θα μπούν, άλλωστε μην είμαστε και πλεονέκτες, δεν υπάρχει και πρακτική δυνατότητα να γίνει. Η ανάγκη εντοπίζεται χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτος ότι άλλου δεν υπάρχει πρόβλημα, σε περιοχές απομακρυσμένες από το κέντρο, όπως (Άνω-Κάτω)Νεάπολη, 'Ασπρα Χώματα, Σύνορα με Ρέντη. Ναί εφόσον ισχύει η συνεγκατάσταση θα πρέπει να υπάρχει και εκεί η συμετοχή των εναλακτικών, αλλά μην παραβλέψεις πως θα τρέξουν να μπούν και σε αυτά λόγω της ζήτησης και της ανάγκης να μην χαθεί ούτε ένας πελάτης...


οπότε μάλλον θα έχω κι εγώ πρόβλημα αν πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα απο κάποιον εναλλακτικό 'η ακόμα κι από τον οτέ;

γείτονα belial πολύ καλά στατιστικά έχεις, μένεις κοντά στο κέντρο του ΟΤΕ στην 7ης Μαρτίου (Κονδύλη) ; Αν είσαι κοντά εκεί ακόμα και σε μεγάλες ταχύτητες φίλε μου, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι :) Αν όχι είτε σε ΟΤΕ,είτε σε εναλλακτικό ναι στις μεγάλες ταχύτητες το πρόβλήμα δεν σβήνεται. Εφόσον είσαι μακριά επαναλαμβάνω


Με την πρώτη ευκαιρία θα φύγω από Otenet και OTE Και θα πάω σε πακέτο τηλ και internet μαζί. Οι τιμές των Ote* είναι απαράδεκτες.

να ήσουν και ο μόνος... Μια ολόκληρή πόλη περιμένει να τους δώσει τα παπούτσια στο χέρι...

DaveMurray
26-06-07, 17:25
demollyon και λοιποί γείτονες, Κώστας είναι το όνομα μου, καιρός να γνωριζόμαστε και λίγο έστω απο μακριά (εαν και όπως μου είπες demollyon, εντελώς δίπλα μου είσαι χεχε)

costaorf
27-06-07, 12:39
Συγχαριτήρια για το ενδιαφέρον για την περιοχή μας.
Προσωπικά, μετά την αναβάθμιση στα 4 δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (εκτός από κάποιες αποσυνδέσεις) λόγω ίσως ΑDSL2+. Είχα όμως προβλήματα με τη 1024. Παραθέτω και τα στατιστικά μου (περιοχή Κατράκειο):


ATU-R (DS) ATU-C (US)
Modem Status: Showtime (DMTDSL_SHOWTIME)
DSL Mode: ITU G.992.5 (ADSL2+) Annex B
ITU STD NUM: 0x03 0x2
Chip Vendor ID: 'STMI' 'BDCM'
Chip Vendor Specific: 0x0000 0x6284
Chip Vendor Country: 0x0F 0xB5
Modem Vendor ID: 'CSCO' ' '
Modem Vendor Specific: 0x0000 0x0000
Modem Vendor Country: 0xB5 0x00
Serial Number Near: FCZ1045400R
Serial Number Far:
Modem Version Near: 12.4(4)T4
Modem Version Far:
Capacity Used: 63% 100%
Noise Margin: 10.5 dB 23.0 dB
Output Power: 18.0 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 39.0 dB 24.0 dB
Defect Status: None None
Last Fail Code: None
Watchdog Counter: 0x90
Watchdog Resets: 0
Selftest Result: 0x00
Interrupts: 7660 (0 spurious)
PHY Access Err: 0
Activations: 1
LED Status: ON
LED On Time: 100
LED Off Time: 100
Init FW: embedded
Operation FW: embedded
FW Version: 2.542

DS Channel1 DS Channel0 US Channel1 US Channel0
Speed (kbps): 0 4093 0 248
Cells: 0 3177007 0 2029796
Reed-Solomon EC: 0 0 0 0
CRC Errors: 0 342 0 0
Header Errors: 0 298 0 0
Interleave Delay: 0 0 0 0

LOM Monitoring : Disabled


Κάθε προσπάθεια βελτίωσης είναι καλοδεχούμενη.

Υ.Γ. Για το φίλο που έγραψε περί παραμονής κ.λ.π.: 1) Η τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρείας δεν μπορεί να είναι διαφορετική ανά περιοχή. Το απαγορεύει το Σύνταγμα (ακόμα). 2) Όσον αφορά την παραμονή στον ΟΤΕ, τυγχάνω συνδρομητής από την εποχή που έκλεισε η Compulink (ίσως ένα χρόνο πριν κλείσει, αν θυμάμαι καλά). Δεν είναι αρκετά;

nikolaos7
27-06-07, 15:22
Συγχαριτήρια για το ενδιαφέρον για την περιοχή μας.
Προσωπικά, μετά την αναβάθμιση στα 4 δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (εκτός από κάποιες αποσυνδέσεις) λόγω ίσως ΑDSL2+.



Μετά από τα 6 αρχίζουν τα προβλήματα.Οπότε η λύση των repeaters για μένα είναι καλύτερη

DaveMurray
27-06-07, 16:35
Attenuation: 39.0 dB 24.0 dB

η εξασθένηση δεν είναι και τόσο καλή, δεν νομίζω να γίνει καλύτερη στις πιο μεγάλες ταχύτητες... υπολόγισε το εξής: 39db / 13.81db= 2.8240km . Εαν νομίζεις πως στις νέες διαφημιζόμενες ταχύτητες και υπηρεσίες των εναλλακτικών και ΟΤΕ ότι στα 3 χιλιόμετρα περίπου που είσαι θα είσαι μια χαρά τότε εγώ πάω πάσο... Θα σε συμβοουλέψω λοιπόν να συμβουλευτείς αυτα:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

και απο εκεί και πέρα να βγάλεις τα συμπεράσματα σου...

CRC Errors: 0 342 0 0
Header Errors: 0 298 0 0

Δεν είναι καλό φαινόμενο να έχουμε λάθη επικύρωσης των πακέτων...


λόγω ίσως ΑDSL2+.

τα 4mbit δεν ανήκουν στο φάσμα ταχυτήτων του ADSL+2 αλλά του απλού και ταπεινού στανταρ ADSL1 (G.DMT). Αν εννοείς ότι το DSLAM μας είναι ADSL+2, ναι είναι, αλλά εαν δεν έχουμε ταχύτητες που το δικαιολογούν, όπως 4, καλύτερα είναι να βάζουμε το στανταρ σε ADSL1 (G.DMT) παρά στο ADSL+2. Ίσωςκερδίσουμε κάτι σε εξασθένηση και θόρυβο στα στατιστικά μας μιας και το ADSL+2 είναι ιδιαίτερα επιρεπής στην απόσταση και μιας εσυ απέχεις περίπου 3 χιλιόμετρα. Τα 3 χιλιόμετρα, όπως και εγώ που είμαι δεν μας αφήνουν περιθώρια να είμαστε αισιόδοξοι για τις νέες υπηρεσίες τους εκτός και αν τρέξουμε και κάνουμε κάτι, αλλίως στα 2/4/8 θα μείνουμε....

demollyon
27-06-07, 22:11
Συγχαριτήρια για το ενδιαφέρον για την περιοχή μας.
Προσωπικά, μετά την αναβάθμιση στα 4 δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα (εκτός από κάποιες αποσυνδέσεις) λόγω ίσως ΑDSL2+. Είχα όμως προβλήματα με τη 1024. Παραθέτω και τα στατιστικά μου (περιοχή Κατράκειο):


ATU-R (DS) ATU-C (US)
Modem Status: Showtime (DMTDSL_SHOWTIME)
DSL Mode: ITU G.992.5 (ADSL2+) Annex B
ITU STD NUM: 0x03 0x2
Chip Vendor ID: 'STMI' 'BDCM'
Chip Vendor Specific: 0x0000 0x6284
Chip Vendor Country: 0x0F 0xB5
Modem Vendor ID: 'CSCO' ' '
Modem Vendor Specific: 0x0000 0x0000
Modem Vendor Country: 0xB5 0x00
Serial Number Near: FCZ1045400R
Serial Number Far:
Modem Version Near: 12.4(4)T4
Modem Version Far:
Capacity Used: 63% 100%
Noise Margin: 10.5 dB 23.0 dB
Output Power: 18.0 dBm 12.0 dBm
Attenuation: 39.0 dB 24.0 dB
Defect Status: None None
Last Fail Code: None
Watchdog Counter: 0x90
Watchdog Resets: 0
Selftest Result: 0x00
Interrupts: 7660 (0 spurious)
PHY Access Err: 0
Activations: 1
LED Status: ON
LED On Time: 100
LED Off Time: 100
Init FW: embedded
Operation FW: embedded
FW Version: 2.542

DS Channel1 DS Channel0 US Channel1 US Channel0
Speed (kbps): 0 4093 0 248
Cells: 0 3177007 0 2029796
Reed-Solomon EC: 0 0 0 0
CRC Errors: 0 342 0 0
Header Errors: 0 298 0 0
Interleave Delay: 0 0 0 0

LOM Monitoring : Disabled


Κάθε προσπάθεια βελτίωσης είναι καλοδεχούμενη.

Υ.Γ. Για το φίλο που έγραψε περί παραμονής κ.λ.π.: 1) Η τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρείας δεν μπορεί να είναι διαφορετική ανά περιοχή. Το απαγορεύει το Σύνταγμα (ακόμα). 2) Όσον αφορά την παραμονή στον ΟΤΕ, τυγχάνω συνδρομητής από την εποχή που έκλεισε η Compulink (ίσως ένα χρόνο πριν κλείσει, αν θυμάμαι καλά). Δεν είναι αρκετά;

Πώς δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα φίλος? Από τα 24 που θα παρέχει η forthnet, εσύ θα πιάνεις τα 13 και αν...

DaveMurray
28-06-07, 04:17
και εγώ παρεξενέυτηκα....

costaorf
28-06-07, 11:46
Παιδιά, συγγνώμη για την καθυστέρηση.
Όταν λέω ότι δεν έχω πρόβλημα εννοώ ότι με τη σύνδεση που έχω "πιάνω" την ονομαστική ταχύτητα αρκετα συχνά, ακόμα και με σέρβερς του εξωτερικού και με τόρεντς (ιδιωτικούς) κ.λ.π. Φυσικά γνωρίζω ότι η υπάρχουσα γραμμή δεν καλύπτει τις ταχύτητες που μπορεί να προσφέρει λ.χ. η forthnet στο "ιδιωτικό" της δίκτυο κ.λ.π..
Συμφωνώ λοιπόν με οποιαδήποτε προσπάθεια βελτίωσης των γραμμών ώστε να γἰνουν καλύτερες (φυσικά και θα ήθελα ακόμα και να μπορούσα να πιάνω την ονομαστική ταχύτητα κάθε φορά...!) για να φθάσω όμως στο σημείο να παραπονεθώ θα πρέπει να αντιμετωπίζω πραγματικό (και όχι θεωρητικό) πρόβλημα στην υπάρχουσα σύνδεσή μου. Αυτό συνέβαινε με τη 1024 και είχα δηλώσει μέχρι και βλάβη. Ίσως να συνέβαινε αν είχα 8. Δεν συμβαίνει όμως τώρα αφού οι ταχύτητες είναι οι αναμενόμενες. Για αυτό το λόγο δηλώνω ικανοποιημένος.
Παρακολουθώ όμως με ενδιαφέρον και επικροτώ κάθε προσπάθεια βελτίωσης του δικτύου της περιοχής. Ήμουν πάντα από τους πρώτους από την εποχή που ήρθε το Internet στην Ελλάδα (αλλά δεν έμενα στη Νίκαια τότε).

nikolaos7
28-06-07, 14:11
Σε λίγη ώρα είναι η συνάντηση περιμένουμε νεότερα Κώστα.

manolism3
29-06-07, 13:39
Εγώ παιδιά μένω πλατεία αναλήψεως στο νεκροταφείο και μου βγάζει Attenuation 23 dB
δηλαδή 1666 μέτρα περίπου. Το dslam του οτε στη Κονδύλη απέχει γύρο 2300 μέτρα, πως γίνεται αυτό ψαχτείτε λίγο. Έχω διαβάσει ένα πίνακα dslam και αναφέρει οδός ατταλειας & Αβέρωφ. Αυτή η απόσταση συμβαδίζει με τη δική μου Attenuation.


Status:

Upstream
508 (Kbps.)

Downstream
19127 (Kbps.)


Noise Margin
25 dB
6 dB

Attenuation
23 dB
26 dB

@ ADSLgr.com All rights reserved.