PDA

Επιστροφή στο Forum : bandwith control



striker10
06-03-19, 18:47
ειμαι καταδικασμενος σε χαμηλοτατες ταχυτητες στην περιοχη μου. 4 down στην καλυτερη των περιπτωσεων.

η κατασταση μου ειναι η εξης, καλωδιο ΟΤΕ - speedport OTE - switch - λαν καλωδια που δινουν δικτυο σε ολο το σπιτι.

οταν προσπαθησω να δω νετφλιξ πχ, η χαμηλη ταχυτητα μου ειναι αρκετη, αλλα αν καποιο κινητο μπει σε κανα twitter πχ, κολανε ολα.
σκεφτηκα μηπως μετα το speedport βαλω ενα TP-LINK TL-WR940N και μετα απο αυτο δωσω στο switch και απο εκει στις πριζες του σπιτιου.
το ΤΠ ΛΙΝΚ, εχει bandwith control και υπεθεσα οτι μπορω να κοψω τις ταχυτητες στα παντα κ να αφησω μονο στο ps4 μου το minimum που χρειαζεται για gaming kai streaming με αξιοπρεπεια.

θα δουλεψει πιστευετε? το speedport αναγκαστικα το κραταω λογω voip. :hmm::hmm:

deniSun
07-03-19, 22:44
ειμαι καταδικασμενος σε χαμηλοτατες ταχυτητες στην περιοχη μου. 4 down στην καλυτερη των περιπτωσεων.

η κατασταση μου ειναι η εξης, καλωδιο ΟΤΕ - speedport OTE - switch - λαν καλωδια που δινουν δικτυο σε ολο το σπιτι.

οταν προσπαθησω να δω νετφλιξ πχ, η χαμηλη ταχυτητα μου ειναι αρκετη, αλλα αν καποιο κινητο μπει σε κανα twitter πχ, κολανε ολα.
σκεφτηκα μηπως μετα το speedport βαλω ενα TP-LINK TL-WR940N και μετα απο αυτο δωσω στο switch και απο εκει στις πριζες του σπιτιου.
το ΤΠ ΛΙΝΚ, εχει bandwith control και υπεθεσα οτι μπορω να κοψω τις ταχυτητες στα παντα κ να αφησω μονο στο ps4 μου το minimum που χρειαζεται για gaming kai streaming με αξιοπρεπεια.

θα δουλεψει πιστευετε? το speedport αναγκαστικα το κραταω λογω voip. :hmm::hmm:

1. Το twitter αποκλείεται να σου πατώνει την γραμμή.
Κανένα yt... ίσως.
Και φυσικά torrents και dw.
2. Ανάλογα τι bw control θέλεις.
Ανά εφαρμογή ή ανά θύρα.
Αν είναι ανά θύρα θα πρέπει να έχεις χρονοπρογραμματισμό.
Δηλαδή... δεν είναι σωστό/λογικό να περιορίζεις την ταχύτητα σε μια θύρα όταν υπάρχει επαρκές bw.
3. Η ποιο σωστή λύση για το (2) είναι ένα σωστό και καλό QoS.
Θέλει πραγματικό ρούτερ και πολύ σετάρισμα και δοκιμές.
4. Δεν είσαι δεσμευμένος με το speed λόγω voip.
Μπορείς να βάλεις ότι εξοπλισμό θέλεις.

striker10
08-03-19, 12:20
ειδα σε κατι βιντεο οτι το τπ λινκ ριχνει το bw σε συγκεκριμενο ip range

οποτε βαζοντας σταθερη ip και εκτος bw range sto ps4 που στρεαμαρω, θα αφησω ΟΛΕΣ τις αλλες Ιp σε χαμηλο bw.

ακουγεται σωστο?

deniSun
08-03-19, 14:31
ειδα σε κατι βιντεο οτι το τπ λινκ ριχνει το bw σε συγκεκριμενο ip range

οποτε βαζοντας σταθερη ip και εκτος bw range sto ps4 που στρεαμαρω, θα αφησω ΟΛΕΣ τις αλλες Ιp σε χαμηλο bw.

ακουγεται σωστο?

Σου απάντησα στο (2) και (3).

@ ADSLgr.com All rights reserved.