PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος ηπατος....



Σελίδες : [1] 2

stelpas
24-06-07, 18:25
Ξερει κανεις ποιες τροφες(εκτος απο την αγκιναρα),ροφηματα κλπ <<καθαριζουν>>το συκωτι(ηπαρ); :hmm:

Chris2004
24-06-07, 20:14
Γενικώς τα λαχανικά....τα πολλά λαχανικά, κάνουν καλό.

Απο την άλλη τίποτα δεν συγκρίνεται με την αγκινάρα....αν καταφέρεις να τη φάς.

aroutis
24-06-07, 20:23
To μέλι κάνει φοβερό καλό στο συκώτι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις υπερβολική χρηση.

Μου το είχε συστήσει γιατρός όταν είχα υπερτρανσαμινασεμία λόγω φαρμακευτικής αγωγής , πραγματικά θαυματουργό.

Από την άλλη, (για να μη ξεχνιώμαστε), κακές τροφές για το συκώτι σε περίπτωση προβλήματος ειναι το αυγό , η σοκολάτα, ο καφές και η αλκοολη... α ναι, και αναψυκτικά.

zavaras
24-06-07, 20:31
Milk Thistle
Alpha Lipoic Acid
N-Acetyl-L-Cysteine
Phosphatidyl Choline (για το λίπος στο συκώτι)
TMG/betaine
Βιταμίνη C
Πράσινο τσάι

George978
24-06-07, 20:49
φοβηθηκες με τον αρχιεπιcκοπο? :lol:

οι αγκιναρες τι εχουν ρε μορτηδες, αγκιναρες αλα πολιτα τα σπανε :oneup:

Spanos
24-06-07, 20:59
http://www.bodybuildingclub.gr/details.cfm?ID=1272

stelpas
24-06-07, 21:18
φοβηθηκες με τον αρχιεπιcκοπο?

οι αγκιναρες τι εχουν ρε μορτηδες, αγκιναρες αλα πολιτα τα σπανε

Oχι.Εκανα υπερηχο και μου βρηκαν το συκωτι...ασηκωτο απο τα αλκοολια.Ειπα λοιπον να κανω μια προσπαθεια....<<καθαρισμου>>.

Οσο για την αγκιναρα.Ελληναρας.Γεμισα την καταψυξη λες και εχουμε πολεμο.

Τρανσαμινασεις ειμαι οκ.Ομως εχω πολλα <<μπαζα>>...

Spanos
24-06-07, 21:21
Oχι.Εκανα υπερηχο και μου βρηκαν το συκωτι...ασηκωτο απο τα αλκοολια.Ειπα λοιπον να κανω μια προσπαθεια....<<καθαρισμου>>.

Τρανσαμινασεις ειμαι οκ.Ομως εχω πολλα <<μπαζα>>...

Όταν έκανες την εξέταση πότε είχε πιεί τελευταία φορά; Είχες κάνει πριν την εξέταση κάποια διατροφή;

Eξέτασεις άλλες έκανες εκτός απο υπέρηχο; Αμα οι τρανσαμινάσες σου είναι οκ τότε το συκώτι σου δεν είανι κουρασμένο.

George978
24-06-07, 21:22
πινεις τοσο πολυ?

Spanos
24-06-07, 21:26
Αφού δεν έχει λέει ανεβασμένες τρανσαμινάσες. Αμα έπινε πολύ θα είχε ανεβασμένες τρανσαμινάσες. Υποψιάζομαι οτι του είπαν κάτι γιατί....κάτι έπρεπε να του πούνε...:hmm:

stelpas
24-06-07, 21:33
Eξέτασεις άλλες έκανες εκτός απο υπέρηχο; Αμα οι τρανσαμινάσες σου είναι οκ τότε το συκώτι σου δεν είανι κουρασμένο.

Μου ειπαν πως εχω το συνδρομο Gilbert.Λειπει ενα ενζυμο και εχω μερικες φορες αυξημενη χελερεθρυνη(ικτερο).Ψιλοκιτρινιζαν τα ματια μου απο τοτε που με θυμαμαι και πηγα τωρα να ψαξω τι παιζει(νωρις το θυμηθηκα).Δεν δημιουργει προβλημα στην υγεια το συνδρομο αυτο.Ομως απο τον υπερηχο φανηκαν τα <<μπαζα>>.Ολες οι υπολοιπες τιμες μου ηταν οκ.


πινεις τοσο πολυ?
Οταν βγαινω εξω 2 μπουκαλια κρασι και καμμια 10ρια μπυρες.Οχι σε καθημερινη βαση βεβαια.

George978
24-06-07, 21:34
ε 2 μπουκαλια κρασι μονος σου ειναι πολυ ρε αδερφε

stelpas
24-06-07, 21:50
ε 2 μπουκαλια κρασι μονος σου ειναι πολυ ρε αδερφε

Ειναι.Στην Αθηνα δεν επινα καθολου.Απο τοτε που ηρθα εδω...τι να πω.Το αλκοολ ειναι παραδοση.Οπως και σε ολη την επαρχια...


α ναι, και αναψυκτικά.

Πλακα μου κανεις;;; Ολα ή μονο η coca-cola;

Spanos
24-06-07, 21:55
Μια χαρά είσαι, αλλοι πέφτουν κάτω στο δεύτερο ποτήρι :twisted: Depon να μην πέρνεις και συγκεκριμένα φάρμακα γιατί δεν μπορούν να μεταβολιστούν επειδή σου λέιπει ένα ένζυμο.

aroutis
24-06-07, 21:58
Ειναι.Στην Αθηνα δεν επινα καθολου.Απο τοτε που ηρθα εδω...τι να πω.Το αλκοολ ειναι παραδοση.Οπως και σε ολη την επαρχια...



Πλακα μου κανεις;;; Ολα ή μονο η coca-cola;Δε κάνω καθόλου πλάκα. Για τη coca σίγουρα, εχω την εντύπωση γενικα τα ανθρακούχα.

George978
24-06-07, 22:02
τα αναψυκτικα εγω ξερω σιγουρα ψιλοκομματιαζουν το στομαχι, για το συκωτι δε το ηξερα

aroutis
24-06-07, 22:14
τα αναψυκτικα εγω ξερω σιγουρα ψιλοκομματιαζουν το στομαχι, για το συκωτι δε το ηξεραhttp://www.healthbolt.net/2006/12/08/what-happens-to-your-body-if-you-drink-a-coke-right-now/

Ετσι για να παίρνουμε μια ιδεα..

George978
24-06-07, 22:32
ωχ , καλυτερα να κανω καλυτερη ασφαλεια υγιειας δε με βλεπω καλα:(

freshmeat
24-06-07, 23:00
Δε κάνω καθόλου πλάκα. Για τη coca σίγουρα, εχω την εντύπωση γενικα τα ανθρακούχα.

Mην μένεις με την εντύπωση, να είσαι σίγουρος, στο λέει παθών.

Τα ανθρακούχα πραγματικά βλάπτουν στο συκώτι.
Καθημερινή χρήση άνω του μισού λίτρου ανθρακούχου αναψυκτικού, θεωρείται για ένα μέσο άνθρωπο υπερβολική δόση.

aroutis
24-06-07, 23:13
Mην μένεις με την εντύπωση, να είσαι σίγουρος, στο λέει παθών.

Τα ανθρακούχα πραγματικά βλάπτουν στο συκώτι.
Καθημερινή χρήση άνω του μισού λίτρου ανθρακούχου αναψυκτικού, θεωρείται για ένα μέσο άνθρωπο υπερβολική δόση.Το "εχω την εντύπωση" είχε να κάνει με το οτι δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχε παιχτει, εχει κοντά στα 10 χρόνια η ιστορία..

Αλλά εχεις δίκιο.

Γενικά το ανθρακικό ειναι πολύ επικίνδυνο για τον ανθρώπινο οργανισμό.. και επειδή την εποχή εκείνη είχα σχετικά πρόβλημα -για διάφορους λόγους- με το συκώτι και επειδή έπρεπε σε 10 μέρες να κάνω επανεξέταση τρανσαμινάσες, γGT και CPK για να καταλαβουν πως πάει, η πρώτη οδηγια ηταν, κομμένα τα αναψυκτικά.

NiKapa
24-06-07, 23:35
Συγχαρητηρια παιδια για το τοπικ και τις πληροφοριες που μπορουμε και μαθαινουμε ..:oneup:!
Μακαρι να βλεπαμε περισσοτερα τετοια..:)

Chris2004
25-06-07, 00:18
Όπως και τα παυσίπονα, Depon, Ponstan, Mesulid κτλ κτλ....καλό είναι να αποφεύγονται.

Προσωπικά ήμουν ο καλύτερος πελάτης της Depon μέχρι που και εγώ είχα αντίστοιχα προβλήματα.

Ainastros
25-06-07, 01:47
Σου'χω συνταγή....να την πιεις στο ποτήρι....ένα σφηνάκι λάδι (αγνό-όχι εμπορίου) - μισό λεμόνι (στίφτο) - 2 κουταλιές μέλι και το υπόλοιπο νερό...ανακάτεψε γερά και πιες το στην υγειά σου....

Προσοχή! η συνταγή είναι για νορμάλ συκώτια....αν αρχίσει να διαμαρτύρεται κόψε λίγο το λάδι...

stelpas
25-06-07, 02:09
Συγχαρητηρια παιδια για το τοπικ και τις πληροφοριες που μπορουμε και μαθαινουμε ..:oneup:!
Μακαρι να βλεπαμε περισσοτερα τετοια..:)

Πρεπει να τα παθουμε πρωτα...δυστυχώς.

Οσο για το Depon μου το ειπαν και εμενα στο νοσοκομειο.Βεβαια θελω να πιστευω πως μιλανε για καθημερινη χρηση.


Σου'χω συνταγή....να την πιεις στο ποτήρι....ένα σφηνάκι λάδι (αγνό-όχι εμπορίου) - μισό λεμόνι (στίφτο) - 2 κουταλιές μέλι και το υπόλοιπο νερό...ανακάτεψε γερά και πιες το στην υγειά σου....

καθημερινα;


να μην πέρνεις και συγκεκριμένα φάρμακα γιατί δεν μπορούν να μεταβολιστούν επειδή σου λέιπει ένα ένζυμο.

Κατηγορια φαρμακων εννοεις;

Ainastros
25-06-07, 02:16
1-2 φορές την εβδομάδα...εξαρτάται και από τον οργανισμό σου....μην το σκίσεις όμως γιατί δεν θα ξεκολλάς από την τουαλέτα...;)

KLG
25-06-07, 02:28
Eχμ, καλό είναι σε νήματα σχετικά με τέτοια θέματα να μιλάμε για οτι είμαστε σίγουροι. To ponstan, το mesulid και το panadol είναι ιδίου τύπου παυσίπονα?

Έχουν την ίδια βάση? Μήπως πρέπει να κοπούν όλα τα παυσίπονα με βάση την παρακεταμόλη? Υπάρχει κάποιο όριο?

mpardsu
25-06-07, 07:01
Πωπω ρε παιδία μας φτιάξατε το κέφι πάλι..
Δεν πειράζει καλύτερα, μπας και αρχίσω να μαζεύομαι και εγώ γιατί τα τελευταία χρόνια το έχω παρακάνει.
Φαγητό/αναψυκτικά/ποτά κάνω ακριβώς την διατροφή που πρέπει για να είμαι τέζα στα 30..

Το γμτ της υπόθεσης είναι ότι δεν έχω έστω έναν τομέα από το τρίπτυχο που να είμαι καλά..

stelpas
25-06-07, 08:46
Το γμτ της υπόθεσης είναι ότι δεν έχω έστω έναν τομέα από το τρίπτυχο που να είμαι καλά..

Νομιζω πως ο γιατρος πρεπει και να μας φοβιζει λιγακι οταν βλεπει πως ειμαστε σε κακκο δρομο.Γι αυτο θεωρω πως μερικες φορες υπαρχει και η υπερβολη στις συμβουλες τους.Καλο βεβαια ειναι να τρωμε και(κυριως)να πινουμε σωστα.Οχι μονο για την σωματικη μας υγεια αλλα και για την...ορμονικη(ψυχικη).

Εισαι σε ηλικια που σε παιρνει να ξεφευγεις ακομα.Παντως καλο ειναι να <<παιζει>> στο μυαλο σου και λιγο το μελλον...


Σου'χω συνταγή....να την πιεις στο ποτήρι....ένα σφηνάκι λάδι (αγνό-όχι εμπορίου) - μισό λεμόνι (στίφτο) - 2 κουταλιές μέλι και το υπόλοιπο νερό...ανακάτεψε γερά και πιες το στην υγειά σου....

Το ηπια.Ειναι νοστιμο...και χωρις νερο.Θα μπορουσα και καθημερινα να το πινω...

Ainastros
25-06-07, 10:35
....το νερό παίζει το ρόλο του διαλύτη και καλύτερα να είναι χλιαρό. αν το νοιώθεις λαιτ και το δέχεται ο οργανισμός σου μπορείς να αυξήσεις λίγο και τις ποσότητες....εκτός του μελιού.

εγώ το πίνω με μία κουταλιά μέλι και προσθέτω
ένα σφηνάκι ρακί...κίτρινο;)

stelpas
25-06-07, 10:54
εγώ το πίνω με μία κουταλιά μέλι και προσθέτω
ένα σφηνάκι ρακί...κίτρινο

Ρακομελο πινεις δηλαδη.Ειχαμε δεν ειχαμε στο αλκοολ το γυρισαμε παλι...;)Δεν ειμαστε για προκοπη,τα βλεπω εγω...:)

Ainastros
25-06-07, 11:21
Τη ρακί τη βάζω για ομοιοπαθητικούς λόγους:lol:....μέσα σε 2-3 βδομάδες το πολύ, θα'ποκτήσεις καινούριο σηκώτι.....και μπορείς μετά πάλι άνετα, να ξεκινήσεις να πίνεις κανονικά....;)

.....Στην ουσία αυτό το ρόφημα είναι ένα πλήρες γεύμα...θα το καταλάβεις και μόνος σου...
εγώ απλώς αυτό που κάνω, είναι να προσθέτω και το ποτό που θα έπινα μετά το φαγητό...

lou.nick
25-06-07, 12:06
Όχι το ponstan είναι διαφορετικό από το mesulid. Το mesulid δεν είναι καν παυσίπονο αντιφλεγμονώδες είναι που έχει και παυσίπονη δράση. Μην παίρνουμε ότι να 'ναι. Το panadol/depon έχουν παρακεταμόλη. Το mesulid έχει nimesulide (έτσι λέει στο κουτί) και το Ponstan δεν ξέρω τι έχει. Πάντως τα πιο ήπια είναι αυτά με την παρακεταμόλη ή η ασπιρίνη.

Martinstime
25-06-07, 12:32
Πράσινα λαχανικά, πολύ νερό, γυμναστική... Σε 6 μήνες περδίκι!!!

Martinstime
25-06-07, 12:37
Όχι το ponstan είναι διαφορετικό από το mesulid. Το mesulid δεν είναι καν παυσίπονο αντιφλεγμονώδες είναι που έχει και παυσίπονη δράση. Μην παίρνουμε ότι να 'ναι. Το panadol/depon έχουν παρακεταμόλη. Το mesulid έχει nimesulide (έτσι λέει στο κουτί) και το Ponstan δεν ξέρω τι έχει. Πάντως τα πιο ήπια είναι αυτά με την παρακεταμόλη ή η ασπιρίνη.

Το Ponstan έχει μεφεναμικό οξύ... μπορέι να δημιουργήσει απο πόνους μικρούς στα νεφρά μέχρι σοβαρό πρόβλημα... ελάχιστες περιπτώσεις.

Μεγάλη προσοχή στα αντιφλεγμονώδη. Αντί Mesulid προτιμάτε καλύτερα Minapon ή Elinap. Αυτά έχουν επίσης nimesulide στη συνθεση τους αλλα οι γιατροί τα δίνουν ως πιο ήπια σχετικα με πιθανές παρενέργειες.

Τα αντιφλεγμονώδη μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και σε ουρολοίμωξη.

Ainastros
25-06-07, 12:37
Πράσινα λαχανικά;!! πολύ νερό;!!! γυμναστική;!!!!:scared:

....χίλιες φορές.....πρεζάκιας..... που λέει και ο τζιμάκος:)

Martinstime
25-06-07, 12:50
Καλά τότε εφάρμοσε 5 φορές τη μέρα τα εξής:

500 γρμ. χοιρινό κρέας με λίπος.

500 ml coca-cola

2 πάστες

τηγανητές πατάτες

κάπνισμα

Άφθονο αλκοόλ

Απαγορεύονται:

Φρούτα, Νερό, Γυμναστική και οποιαδήποτε είδους εργασία....




Σε 6 μήνες δεν θα χρειάζεται να περπατάς πλέον καθόλου.... το γιατί το καταλαβαίνεις!!!:p:p

Ainastros
25-06-07, 13:02
εχμ....οι 2 πάστες που αναφέρεις στο διαιτολόγιο σου....να είναι πάστα φλώρα;....ρωτώ γιατί αν έχουν πολύ σαντιγύ θα με πειράξουν...:lol:

Martinstime
25-06-07, 13:07
εχμ....οι 2 πάστες που αναφέρεις στο διαιτολόγιο σου....να είναι πάστα φλώρα;....ρωτώ γιατί αν έχουν πολύ σαντιγύ θα με πειράξουν...:lol:

χμμμ εδω το παράκανα έχεις δίκιο.... Μπορείς αν θές να αντικαταστήσεις τη σαντιγύ με δύο milkshakes...

KLG
25-06-07, 13:18
Καλά τότε εφάρμοσε 5 φορές τη μέρα τα εξής:

500 γρμ. χοιρινό κρέας με λίπος.

500 ml coca-cola

2 πάστες

τηγανητές πατάτες

κάπνισμα

Άφθονο αλκοόλ

Απαγορεύονται:

Φρούτα, Νερό, Γυμναστική και οποιαδήποτε είδους εργασία....




Σε 6 μήνες δεν θα χρειάζεται να περπατάς πλέον καθόλου.... το γιατί το καταλαβαίνεις!!!:p:p

Aφαιρούμε το κάπνισμα, αντί για 500 ml βάζουμε 330ml Dr. Peppers ή Cherry Coke :p

Bγάζουμε και τις πάστες γιατί φουσκώνουν, βάζουμε ένα παγωτάκι ή μισή σοκολάτα ή πατατάκια.

Προσθέτουμε και 2-3 l μπύρα (Guinness ή άλλο ale για να παίρνουμε τις βιταμίνες και τα θρεπτικά συστατικά).

Η μόνη άσκηση που επιτρέπουμε είναι το ποδήλατο, αλλά επειδή συνήθως γίνεται είτε υπο βροχή, είτε υπο την επίρροια, έχει την απαραιτητα δόση αυτοκαταστροφής, οπότε γίνεται δεκτή. Επίσης δημιουργεί και έκρηξη αδρεναλίνης, -τώρα θα με κατεβάσει ο καθρέφτης, τώρα θα με φάει ο νταλίκας- κτλ :p

nmavro73
25-06-07, 19:06
Το Ponstan έχει μεφεναμικό οξύ... μπορέι να δημιουργήσει απο πόνους μικρούς στα νεφρά μέχρι σοβαρό πρόβλημα... ελάχιστες περιπτώσεις.

Μεγάλη προσοχή στα αντιφλεγμονώδη. Αντί Mesulid προτιμάτε καλύτερα Minapon ή Elinap. Αυτά έχουν επίσης nimesulide στη συνθεση τους αλλα οι γιατροί τα δίνουν ως πιο ήπια σχετικα με πιθανές παρενέργειες.

Τα αντιφλεγμονώδη μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και σε ουρολοίμωξη.

Εφόσον είναι η ίδια ουσία έχουν τις ίδιες ακριβώς παρενέργειες. Δεν είναι λογικό η ίδια ουσία να είναι πιο ήπια.Το Elinap έχει 20*150mg και 20*100 mg ενώ το Mesulid 20*100mg. και το Minapon 20*100 mg. Απλά τα αντίγραφα είναι πιο φτηνά. Δεν τίθεται θέμα για πιο ήπια. Ετσι το λένε οι γιατροί για να δικαιολογήσουν ότι προτιμούν το αντίγραφο (μπορεί να πληρώνονται και με το κομμάτι για αυτά)

http://www.mednet.gr/pharmako/pages/tr10.02.06.htm

George978
25-06-07, 19:09
η πλακα ειναι του λεμε να σωσει το συκωτι του αλλα αυτες τις μερες στην αθηνα εισπνεει ενα κοκτειλ απο οζον μονοξειδια, pm10 σωματιδια κλπ που και να θελει δε μπορει να κανει τπτ να τα αποφυγει. και μετα θα σας πω το αλλο , οι χυμοι τι ειναι απο χιλιοβουτηγμενα στα ραντισματα βιομηχανικες καλλιεργειες δεν ειναι? μηπως ειναι καλυτερα? τριχες.

δεν βγαιενι ακρη , δεν υπαρχει σωτηρια :p

mpardsu
25-06-07, 19:59
Γνωστή εταιρεία πάντως έπιασε το μήνυμα του παρόντος thread και ξεκίνησε καινούργια καμπάνια..

Με σεβασμό προς τον καταναλωτή.. :p

Martinstime
26-06-07, 11:39
Εφόσον είναι η ίδια ουσία έχουν τις ίδιες ακριβώς παρενέργειες. Δεν είναι λογικό η ίδια ουσία να είναι πιο ήπια.Το Elinap έχει 20*150mg και 20*100 mg ενώ το Mesulid 20*100mg. και το Minapon 20*100 mg. Απλά τα αντίγραφα είναι πιο φτηνά. Δεν τίθεται θέμα για πιο ήπια. Ετσι το λένε οι γιατροί για να δικαιολογήσουν ότι προτιμούν το αντίγραφο (μπορεί να πληρώνονται και με το κομμάτι για αυτά)

http://www.mednet.gr/pharmako/pages/tr10.02.06.htm

Συμφωνώ μαζί σου αλλα δεν το έχω ακούσει απο ένα μόνο γιατρό αλλα απο αρκετούς γι΄ αυτο και το παρέθεσα...;)

Martinstime
26-06-07, 11:42
η πλακα ειναι του λεμε να σωσει το συκωτι του αλλα αυτες τις μερες στην αθηνα εισπνεει ενα κοκτειλ απο οζον μονοξειδια, pm10 σωματιδια κλπ που και να θελει δε μπορει να κανει τπτ να τα αποφυγει. και μετα θα σας πω το αλλο , οι χυμοι τι ειναι απο χιλιοβουτηγμενα στα ραντισματα βιομηχανικες καλλιεργειες δεν ειναι? μηπως ειναι καλυτερα? τριχες.

δεν βγαιενι ακρη , δεν υπαρχει σωτηρια :p

Για την Αθήνα όλοι μιλάνε μόλις τα pm10 ανέβουν λίγο πάνω απο το όριο και όλοι κινητοποιούνται. Για τη Θεσσαλονίκη που κάθε μέρα αναπνέουμε τον οχετό κανείς δεν κουνιέται. Στη θεσσαλονίκη σε λίγο θα χρειάζεται να μασάμε τον αέρα πριν τον εισπνεύσουμε...:mad::mad::mad:

nmavro73
26-06-07, 14:55
Συμφωνώ μαζί σου αλλα δεν το έχω ακούσει απο ένα μόνο γιατρό αλλα απο αρκετούς γι΄ αυτο και το παρέθεσα...;)

Τότε τα παίρνουν λιγακι :whistle:. Εμένα που το είπε αυτό γιατρός για τα blezamont ότι είναι πιο ελαφρά από τα zirtek. Εγώ πάλι κοιμόμουν ύπνο βαθύ και με τα δύο. Και πως κοίταξα το κουτάκι και είδα το ίδιο πραγμα ότι είναι
Επίσης αν δεν υπάρχει βιοισοδυναμία το αντίγραφο μπορεί να μην κάνει και δουλειά(όπως ένα αντίγραφο της βουσεδονίδης που καμμία σχέση δεν είχε με το Pulmicort. Το πρώτο δεν μου κανε τίποτα στη ρινίτιδα και με το δεύτερο ανέπνεα

lou.nick
26-06-07, 17:20
Σαν να έχει λίγο δίκαιο ο Martinstime...

Spanos
26-06-07, 20:00
Τότε τα παίρνουν λιγακι :whistle:. Εμένα που το είπε αυτό γιατρός για τα blezamont ότι είναι πιο ελαφρά από τα zirtek. Εγώ πάλι κοιμόμουν ύπνο βαθύ και με τα δύο. Και πως κοίταξα το κουτάκι και είδα το ίδιο πραγμα ότι είναι
Επίσης αν δεν υπάρχει βιοισοδυναμία το αντίγραφο μπορεί να μην κάνει και δουλειά(όπως ένα αντίγραφο της βουσεδονίδης που καμμία σχέση δεν είχε με το Pulmicort. Το πρώτο δεν μου κανε τίποτα στη ρινίτιδα και με το δεύτερο ανέπνεα

Για όσους δεν γνωρίζουν, υπάρχει ένα επάγγελμα το οποίο λέγετε "Ιατρικός Επισκέπτης". Ο συγκεκριμένος λοιπόν εργαζόμενος επισκέπτεται ιατρεία και νοσοκομεία και πλασάρει στους γιατρούς συγκεκριμένα φάρμακα και κλείνει συμφωνίες έτσι ώστε οι γιατροί να συνταγογραφούν συγκεκριμένα φάρμακα της δικιάς του εταιρεία, έναντι φυσικά κάποιου bonus. Όσα περισσότερα φάρμακα συγκεκριμένης εταιρείας γράψει ο γιατρός τόσο πιο πολλά θα κερδίσει, κάτι δηλαδή σαν τα banners που βάζουν ta sites:p

no_logo
26-06-07, 22:34
καλά κάνεις που ακούς τα καμπανάκια του σώματος σου τώρα πριν υπάρξει χοντρό πρόβλημα.
Το πιθανότερο είναι πως έχεις λιπώδη διήθηση που μπορεί να είναι αποτέλεσμα του αλκοόλ, της διατροφής ή αποτέλεσμα συνδυασμού και των δύο.
Λυπάμαι δεν υπάρχουν μαγικά φίλτρα, πρέπει να αλλάξεις την διατροφή σου άμεσα.

Κομμένα τα ποτά, σοκολάτες, αναψυκτικά, κρέατα, τηγανητά, βαριά μαγειρεμένα φαγητά, ετοιματζίδικα.
Μάθε να τρως σαλάτες(μπορείς να τις φτιάξεις με πολύ ωραίες σάλτσες), φρούτα, όσπρια(τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα), ψάρι (τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα) όχι τηγανητό, λαδερά φαγητά (ε όχι και τόσο λάδι λίιιιιγο), αντί για κρέας δοκίμασε να φτιάξεις μπιφτέκια σόγιας, είναι σχετικά νόστιμο. Κρέας κόκκινο να τρως σπάνια κυρίως 1 με 2 φορές το μήνα και λίγες φορές παραπάνω λευκό κρέας (πχ κοτόπουλο)

lou.nick
26-06-07, 23:07
Ερώτηση: το ανθρακούχο νερό πάει στα αναψυκτικά;

no_logo
26-06-07, 23:24
Ερώτηση: το ανθρακούχο νερό πάει στα αναψυκτικά;

γιατί σε πειράζει το ανθρακικό;
είναι co2 και το ρεύεσαι όταν πιείς το αναψυκτικό
Αυτό που βλάπτει είναι η ζάχαρη ή το υποκατάστατο της

@ ADSLgr.com All rights reserved.