PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονομερής αλλαγή συμβολαίου από Cyta και αλλαγή παρόχου



dimst
15-03-19, 15:49
Σήμερα 15/3/2019 είδα τον λογαριασμό μου Cyta και παρατήρησα ότι είχε αυξηθεί η χρέωση "ΤΡΕΧΩΝ ΛΟΓΑΤΙΑΣΜΟΣ ΠΡΟ ΦΟΡΩΝ" κατά 9 ευρώ. Είδα ότι έχει ανακοινώσει ότι θα αλλάξει μονομερώς την χρέωση στα συμβόλαια το Νομέμβριο 2018. Για εμένα αυτός είναι ο λογαριασμός που η συγκεκριμένη χρέωση για πρώτη φορά φαίνεται επαυξημένη.
Έψαξα το αρχείο των SMS και των email και είδα ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προειδοποίηση για μονομερή αλλαγή του συμβολαίου.
Έψαξα και είδα ότι κάπου στο web έχουν αναρτήσει ένα κείμενο που λένε ότι μπορείς να κάνεις διακοπή εντός 2 μηνών
Γράφει:
https://cyta.gr/~/media/Files/CYTA/PDF/announcements/181101_anakoinosi_neon_programmaton_kai_timologiakon_tropopoiiseon.PDF

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε το www.cyta.gr. Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που
επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός δύο (2) μηνών από την
ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.

Το μόνο εύλογο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι όταν λένε ημερομηνία εφαρμογής εννοούν από την ημέρα που έλαβα εγώ τον πρώτο λογαριασμό με διαφορετική τιμολόγηση. Αλλιώς μπαίνουμε σε σουρεαλιστικές καταστάσεις Μοντυ Παίθον. Τι φαντάζονται ότι όλη την ημέρα μπαίνω σε 1 προς 1 όλα τα site εταιριών για να δω εάν ανύποπτα έχουν αλλάξει τις τιμές συμβολαίου.
Γιατί δεν έστειλαν sms ή email (που δεν τους κοστίζει τίποτα) για να ενημερώσουν; Και εγώ κρατάω ΟΛΑ τα sms και email.
Μέτα από αυτά θέλω να αλλάξω πάροχο χωρίς να πληρώσω πρόστιμο.
Το ερώτημα είναι: Τι προβλέπεται για την δικιά μου περίπτωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

divinitygr
15-03-19, 16:23
Εκτος απο τη σελιδα τους, το αναφερουν και σε καποιο λογαριασμο ( νομιζω νοεμβριου )

Ετσι εφυγα και εγω διχως προστιμο
Επρεπε να κανεις καταγγελια εως 31/1

Εχεις ολα τα δικια αλλα δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι πλεον
Απο τη στιγμη που το εβαλαν στη σελιδα τους και σε ειδοποιησαν γραπτως μεσω λογαριασμου, ειναι καλυμμενοι

jkoukos
15-03-19, 16:25
Σίγουρα είχες ενημέρωση μέσω του μηνιαίου λογαριασμού, κάτι που προβλέπει ο κανονισμός. Τον κοίταξες καθόλου;

dimst
15-03-19, 16:53
Δεν παίρνω χάρτινο λογαριασμό. Πληρώνω μεσώ web banking. Μου στέλνουν ένα email και μέχρι τώρα το ποσό ήταν πάντα το ίδιο:

Σας ενημερώνουμε ότι ο μηνιαίος λογαριασμός σας έχει εκδοθεί. Μπορείτε να δείτε και την ανάλυσή του μέσα από την Πύλη Πελατών my Cyta στο https://my.cyta.gr/ ή να τον κατεβάσετε σε ηλεκτρονική μορφή κάντοντας κλικ στο link: ο Λογαριασμός μου.

Το συνολικό οφειλόμενο ποσό ανέρχεται στα 22,04€ Ημ. Εξόφλησης έως 30/01/2019, Κωδικός Πληρωμής/Ανάθεσης:χχχχχχχχχχ
Για ποιο λόγο εγώ να ψάξω για τον λογαριασμό. Σπάνια, που και που τον κοιτάζω. Αλλιώς πάω και πληρώνω κατ' ευθείαν.
Θα μπορούσα να είχα αυτόματη πληρωμή στην τράπεζα.
Μάλιστα, το πλέον σουρεαλιστικό είναι ότι τώρα με χρεώνουν όχι με τις τιμές της Vodafone αλλά λες και είμαι εκτός συμβολαίου!!! με χρεώνουν 33,30 το μήνα για 24mbs !!!!

Αλλά ούτε οι λογαριασμοί αναφέρουν τίποτα. Κατέβασα ΟΛΟΥΣ του λογαριασμούς από τον Οκτωβριου του 2018 και το μόνο που γράφουν είναι το εξής:

202292

Μιλάνε για 1/4/2019.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ το μήνυμα υπάρχει για αλλαγές

jkoukos
15-03-19, 17:06
Διάβασε σε παρακαλώ το συμβόλαιο που είχες υπογράψει. Ρητά αναφέρεται ότι οποιαδήποτε ενημέρωση επί αλλαγών σε τιμοκατάλογο και παροχή υπηρεσιών, θα γίνεται μέσω του μηνιαίου λογαριασμού, όπως προβλέπει ο κανονισμός και ακολουθείται πιστά απ'όλους τους παρόχους, άλλο αν εμείς δεν ενδιαφερόμαστε και θέλουμε προσωπική ενημέρωση.

Κοίτα καλά όλους τους λογαριασμούς και αν δεν υπάρχει σχετική μνεία, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να διακόψεις εφόσον η εταιρεία δεν εφάρμοσε τον κανονισμό. Σε άλλη περίπτωση είσαι χαμένος από χέρι.

dimst
15-03-19, 17:17
η ΜΟΝΗ αναφορά που υπάρχει είναι αυτή που παρέθεσα σε image. Είδα τις αποδείξεις 1-1 από τον Σεπτέμβριο 2018. Εμένα δεν θα με πείραζε εάν με χρέωναν με τιμολόγιο Vodafone. Στην getAline η μεγαλύτερη τιμή της Vodafone για 24mbps είναι 10 ευρώ μικρότερη από αυτήν που πληρώνω.

jkoukos
15-03-19, 17:24
Πότε έληγε κανονικά το συμβόλαιο που είχες με την Cyta;
Πληροφοριακά η ανακοίνωση που έδωσες παραπάνω, ΔΕΝ αφορά αλλαγή παγίου αλλά τροποποίηση στο κόστος των τηλεφωνικών κλήσεων.

dimst
18-03-19, 14:33
Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα.
Δεν βρίσκω το συμβόλαιο μου (αλλά θα το βρω!) και προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και 3 μέρες την cyta και δεν γίνεται!

bill27
19-03-19, 01:31
Προφανως φιλε μου εχει ληξει το συμβολαιο σου και εχεις τιμη τιμοκαταλαγου,9€ αυξηση στο παγιο δεν νομιζω να κανανε :)
οποτε μπορεις να φυγεις ή αν δεν θελεις να αλλαξεις παρε τηλεφωνο την cyta για προσφορα η πηγαινε σε ενα καταστημα vodafone

@ ADSLgr.com All rights reserved.