PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη...



dreamkey
16-03-19, 18:05
Είμαι παλιός συνδρομητής (10 χρόνια +) σε 24άρα γραμμή με NetFaster IAD 2 και VoIP τηλεφωνία. Ο συγχρονισμός μου τα τελευταία χρόνια ήταν περίπου στα 4-4,5 Mbps με Attenuation γύρω στα 30db και το Noise Margin στο 11.
Το βράδυ της Δευτέρας 4 Μαρτίου, εντελώς ξαφνικά, η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα στα 700-800 Kbps!!:evil: Παραδόξως το upstream δεν μεταβλήθηκε καθόλου και το Attenuation παρέμεινε στα 30db. Περιμένω λίγες μέρες μήπως ήταν κάτι παροδικό ή διορθωθεί μόνο του, αλλά τίποτα. Εν τω μεταξύ κάνω μόνος μου τους βασικούς ελέγχους σε καλώδια, πρίζα, δοκιμή με άλλο router κλπ, χωρίς αποτέλεσμα.
Το Σάββατο 9 Μαρτίου καλώ στο 13840 όπου και αναφέρω το πρόβλημα. Καμία ουσιαστική βοήθεια από εκεί και το πρόβλημα μου προωθείται στο αρμόδιο τεχνικό τμήμα. Δέχομαι κλήση από το τμήμα αυτό την Τετάρτη 13 Μαρτίου και ενημερώνομαι πως έγινε έλεγχος στης γραμμής μου από κέντρο τους αλλά δεν μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο και πρέπει να γίνει επίσκεψη από τεχνικό στο σπίτι. Κλείστηκε ραντεβού και το πρωί της Παρασκευής 15 Μαρτίου έρχεται ο τεχνικός στο σπίτι.
Μετράει το σήμα με μια φορητή συσκευή πάνω στην πρίζα και το βρίσκει χάλια. Μετράει και κάτω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και το βρίσκει 550Kbps. Δηλαδή, κάτω, το όργανο μέτρησης συγχρόνιζε χαμηλότερα και από ό,τι συγχρόνιζε το NetFaster επάνω στο διαμέρισμα.
Έτσι αποκλείστηκε η εσωτερική καλωδίωση στην πολυκατοικία και δήλωσαν από τη vodafone βλάβη στον ΟΤΕ και ότι προέρχεται από το δίκτυό του.
Το ίδιο μεσημέρι δέχθηκα μήνυμα στο κινητό μου ότι θα έρθουν ξανά τεχνικοί για μετρήσεις την Δευτέρα 18 Μαρτίου, αλλά η παρουσία μου δεν είναι απαραίτητη, μόνο να υπάρχει πρόσβαση στο κτήριο. Να φανταστώ ότι θα είναι κάποιο συνεργείο από τον ΟΤΕ αυτή τη φορά;
Τι μπορώ να περιμένω από εδώ και έπειτα, στην καλύτερη και τη χειρότερη περίπτωση;

sweet dreams
16-03-19, 20:45
Περιμένεις να διορθωθεί η βλάβη και όταν με το καλό γίνει αυτό τους λες να σου κατεβάσουν το SNR Margin στο 6, για να ανέβει και η ταχύτητα σου.

bill27
19-03-19, 01:34
Με 30 db Attenuation και 6 SNR ισως θα μπορουσες να φτασεις τα 8mbps

dreamkey
23-03-19, 00:33
Είχα ενημέρωση από vodafone ότι πέρασε συνεργείο του ΟΤΕ και μου άλλαξαν ζεύγος. Δεν το αντιλήφθηκα καν, γιατί στην πολυκατοικία δεν ήρθε κανείς. Άρα ό,τι έγινε, έγινε μέχρι το ΚΑΦΑΟ; :hmm:
Η κατάσταση εν πάση περιπτώσει παρέμεινε δυστυχώς αμετάβλητη, συγχρονίζω σταθερά στα ~850Kbps σε ADSL2 και στα ~750Kbps σε ADSL2+, αν και νομίζω ότι θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο!
Μήπως η βλάβη μπορεί να βρίσκεται από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας; Τι να υποθέσω; :what:

sweet dreams
23-03-19, 10:43
Αν είσαι σίγουρος ότι και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας έχεις τα ίδια δήλωσε το πάλι βλάβη.

dreamkey
29-03-19, 01:40
Τελικά πραγματοποιήθηκε νέο συνδυαστικό ραντεβού από τεχνικούς vodafone και ΟΤΕ μαζί. Απ' ό,τι κατάλαβα αλλάχθηκε το ζεύγος από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
Πλέον συγχρονίζω στα 6,7Mbps και μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά.

Εν κατακλείδι να αναφέρω ότι η βλάβη αντιμετωπίστηκε με συνέπεια τόσο από vodafone όσο και από ΟΤΕ και σε εύλογο χρονικό διάστημα αντιμετωπίστηκε το πρόβλημά μου και με το παραπάνω! :up:

@ ADSLgr.com All rights reserved.