PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ IP ΠΕΡΙΟΧΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ



vagzard
25-06-07, 15:41
Τον προηγουμενο μηνα,ενω ολα πηγαιναν καλα τους πρωτους 2 μηνες της συνδεσης-zisto dsl-,
αντιμετωπισα ενα προβλημα που με αφησε χωρις internet για 2 εβδομαδες.Ενω το modem συγχρονιζε δεν μου εδινε IP.Μετα απο 15 μερες και πολλα τηλεφωνηματα ξανασυνδεθηκα.

Απο την παρασκευη(22/6/07) αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.

Μου ειπανε οτι συμβαινει λογω επισκευων στην περιοχη μου αλλα τι λογος υπαρχει να μενουμε
σε εναν παροχο οταν καθε μηνα εχει προβλημα η συνδεση?

Ξερει καποιος κατι για περιοχη Ζωγραφου?

Pro
25-06-07, 23:02
Κι εγώ αντιμετώπιζα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πριν 3 βδομάδες περίπου. Έμεινα χωρίς Internet περίπου 4 μέρες αλλά από τότε είμαι οκ. Το είχα πάθει και πριν κάνα μήνα για 2 μέρες πάλι. Ζωγράφου είμαι κι εγώ. Στο 13800 μου έλεγαν συνέχεια ότι θα διορθωθεί άμεσα κλπ. Τώρα δεν ξέρω τι έφταιγε..

minovg
25-06-07, 23:59
Τον προηγουμενο μηνα,ενω ολα πηγαιναν καλα τους πρωτους 2 μηνες της συνδεσης-zisto dsl-,
αντιμετωπισα ενα προβλημα που με αφησε χωρις internet για 2 εβδομαδες.Ενω το modem συγχρονιζε δεν μου εδινε IP.Μετα απο 15 μερες και πολλα τηλεφωνηματα ξανασυνδεθηκα.

Απο την παρασκευη(22/6/07) αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.

Μου ειπανε οτι συμβαινει λογω επισκευων στην περιοχη μου αλλα τι λογος υπαρχει να μενουμε
σε εναν παροχο οταν καθε μηνα εχει προβλημα η συνδεση?

Ξερει καποιος κατι για περιοχη Ζωγραφου?
Είσαι σίγουρος ότι δεν παίρνει ΙΡ και ότι αυτό είναι το πρόβλημα; Κι εγώ από Ζωγράφου, όλα οκ είναι... Δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα με τις ΙΡ. Δεν γνωρίζω και το ρούτερ σου (NETGEAR 834G) για να σε βοηθήσω παραπάνω. :hmm:

Godaemon
26-06-07, 01:10
Το πρόβλημα που είχα επι 4 μέρες το έλυσα τελικά μόνος μου και άφησα την ΤΕΛΛΑΣ να λέει διάφορα γιατί πραγματικά μου λέγανε οτι υπήρχε πρόβλημα και τελικά κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε.Απλά μου ήρθε μια φαεινή ιδέα τυχαία.

Απλά όπως μπορώ να φανταστώ με κάποιο τρόπο είχα κολλήσει γιαυτό δεν μου απαντούσε καν ώστε να αρχίσει το ppp authentication.

Καταρχήν δοκίμασα σε PPPoA και PPPoE με τον Cisco και τιποτα.
Μετά έβαλα ένα speedtouch πάνω και δοκίμασα σε PPPoA...πάλι τίποτα.
Σε PPPoE όμως κατά παράδοξο τρόπο....έπαιξε.πήρε κανονικά IP και οκ.

Στα καπάκια το κλείνω και μπαίνω με PPPoA.. πάλι πήρε ΙP.

Στο καπάκι βγάζω το speedtouch βάζω το Cisco σε PPPoA και ολα ΟΚ.

Παίζει κανένα ρόλο η MAC που στέλνεται στο PPPoE?
Γιατί ουσιαστικά αυτό ήτανε το μόνο πράγμα που άλλαξε...Είναι θέμα NAS ή Radius? .Γιατί έτρωγα άκυρο τελείως στο ppp , timeout και ξανά timeout.Σαν μην πέρναγε τα credentials o NAS καθόλου, ή μήπως τα πέρναγε? :hmm: . Ξέρει κανείς?

vagzard
26-06-07, 15:39
Ευχαριστω για το ενσιαφερον.Το netgear εχει τις ιδιες πανω κατω ρυθμισεις με το
speedstream και το χρησιμοποιω με το zisto εδω και καιρο.Θα ξαναδοκιμασω
το speedstream.Εχω κανει ολες τις πιθανες ρυθμισεις

vagzard
27-06-07, 18:12
Καμία αλλαγή με το speedstream

Godaemon
28-06-07, 03:22
Modulation adsl απλό εβάλες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.