PDA

Επιστροφή στο Forum : Μακρυά απο Forthnet.



robby-gr
25-06-07, 15:59
Αν τα νεύρα σας ειναι λίγο ευαίσθητα, αν για σας η συνέπεια ειναι συμαντική, αν σας αρέσει να σας δίνουν σημασία, αν η αδιαφορία και το ψεμα σας εκνευρίζει, και εαν το να περιμένετε στην "ουρά" της τελεφωνικής υποστηριξης σας ταραζει, και στο τέλος εαν θεωρείται το Ιντερνετ εργαλείο και οχι ενα μεσω να σκοτωνεται το χρονο σας. Καντε τη oσο ποιο γρηγορα μπορείται απο αυτο που αποκαλείται FORTHNET.
T O Y Σ___ Σ Υ Χ Α Θ Η Κ Α___ Ο Σ Ο____Δ Ε Ν____ Π Ε Ρ Ν Ε Ι____Α Λ Λ Ο.

NoDsl
25-06-07, 16:06
Μια κοινωνική προσφορα;

tomasss
25-06-07, 16:07
Θα μας συνδέσουν κατακαλόκαιρο, όταν θα λείπουμε σε διακοπές. Επομένως 1,5 μήνες το internet σε αχρηστία.
Αλλά είπαμε: θέλουν βρεγμένη σανίδα και τους φερόμαστε ευγενικά

Περιμένω τώρα την αντίδραση κάποιων ευγενικών-ανόητων:p

Fat Freddy
25-06-07, 16:18
Αν τα νεύρα σας ειναι λίγο ευαίσθητα, αν για σας η συνέπεια ειναι συμαντική, αν σας αρέσει να σας δίνουν σημασία, αν η αδιαφορία και το ψεμα σας εκνευρίζει, και εαν το να περιμένετε στην "ουρά" της τελεφωνικής υποστηριξης σας ταραζει, και στο τέλος εαν θεωρείται το Ιντερνετ εργαλείο και οχι ενα μεσω να σκοτωνεται το χρονο σας. Καντε τη oσο ποιο γρηγορα μπορείται απο αυτο που αποκαλείται FORTHNET.
T O Y Σ___ Σ Υ Χ Α Θ Η Κ Α___ Ο Σ Ο____Δ Ε Ν____ Π Ε Ρ Ν Ε Ι____Α Λ Λ Ο.

Σαν οδοστρωτήρας μπήκες αγαπητέ, έτοιμος να τα ισοπεδώσεις όλα.

Αν αναφέρεσαι στο 2play θα συμφωνήσω ότι η υπηρεσία έχει προβλήματα, τα βιώνουμε όλοι μας καθημερινά άλλωστε, όμως γίνεται και μεγάλη προσπάθεια από την πλευρά τους για να τα λύσουν και να προσφέρουν σωστή υπηρεσία.

Θα συνιστούσα υπομονή και καλή πίστη προς το παρόν, είμαι άραγε ευγενικός-ανόητος;

fanatikos
25-06-07, 17:02
Εγώ δεν θα το έλεγα ότι είσαι ευγενικός-(όπως το λες). Απλά σε μερικά προβλήματα δεν ευθύνονται αυτοί, αλλά ο ΟΤΕ με τις άθλειες γραμμές που έχει σε μερικές περιοχές. Το θέμα και το πρόβλημα αν θέλετε ξεκινάει, από το όταν ακούσουν άλλον πάροχο! Εκεί βγάζουν σπυράκια και είναι εντελώς απρόθυμοι να βοηθήσουν

hamilcar
25-06-07, 17:06
Θα συνιστούσα υπομονή και καλή πίστη προς το παρόν, είμαι άραγε ευγενικός-ανόητος;

Υπομονή ναι αλλά πόση????
Καλή πίστη ναι αλλά εως ποιό σημείο...

Εγώ θα συνιστούσα: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
Κάτι που πρόκειται να κάνω κι εγώ αν δεν συνδεθώ σε 4 ημέρες που κλείνω 2 μήνες αναμονής...

Μόνο με τις καταγγελίες μπορούμε να κάνουμε κάτι και να είμαστε σωστοί καταναλωτές!

Fat Freddy
25-06-07, 17:25
Υπομονή ναι αλλά πόση????
Καλή πίστη ναι αλλά εως ποιό σημείο...

Εγώ θα συνιστούσα: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
Κάτι που πρόκειται να κάνω κι εγώ αν δεν συνδεθώ σε 4 ημέρες που κλείνω 2 μήνες αναμονής...

Μόνο με τις καταγγελίες μπορούμε να κάνουμε κάτι και να είμαστε σωστοί καταναλωτές!

Ασφαλώς! Η καταγγελία είναι και μέσο και δικαίωμα μας, απλά εγώ τη βλέπω σαν έσχατη λύση.

Όσο "ψήνομαι" ότι γίνεται προσπάθεια από τη πλευρά τους, είμαι καλόπιστος και περιμένω.

Όταν σηκώσουν τα χέρια και πούνε δεν μπορούμε, τότε θα προτιμήσω ένα φιλικό διακανονισμό μαζί τους και θα δοκιμάσω την τύχη μου σε άλλο πάροχο.

Και αν δεν υπάρχει άλλη λύση τότε καταγγελία.

zachos
25-06-07, 17:38
Σαν οδοστρωτήρας μπήκες αγαπητέ, έτοιμος να τα ισοπεδώσεις όλα.

Αν αναφέρεσαι στο 2play θα συμφωνήσω ότι η υπηρεσία έχει προβλήματα, τα βιώνουμε όλοι μας καθημερινά άλλωστε, όμως γίνεται και μεγάλη προσπάθεια από την πλευρά τους για να τα λύσουν και να προσφέρουν σωστή υπηρεσία.

Θα συνιστούσα υπομονή και καλή πίστη προς το παρόν, είμαι άραγε ευγενικός-ανόητος;

Ναι ακριβως αυτο εισαι, ευγενικος-ανοητος-βλακας-κοροϊδο και οτι αλλο θελεις. Οχι μονο εσυ βεβαια και γω και ολοι οσοι εμπιστευθηκαμε τους εναλλακτικους. Γιατι να τους πληρωνουμε για να φτιαξουν και να τεσταρουν τα δυκτια τους, γιατι να μας εχουν σπασει τα νευρα, δεν θα επρεπε πρωτα να τα φτιαξουν ολα αυτα και μετα να κανουν διαφημηση για να προσελκυσουν πελατες; Μηπως θα επρεπε να τους πουμε και ευχαριστω για την ταλαιπωρια;

Fat Freddy
25-06-07, 17:52
Ναι ακριβως αυτο εισαι, ευγενικος-ανοητος-βλακας-κοροϊδο και οτι αλλο θελεις. Οχι μονο εσυ βεβαια και γω και ολοι οσοι εμπιστευθηκαμε τους εναλλακτικους. Γιατι να τους πληρωνουμε για να φτιαξουν και να τεσταρουν τα δυκτια τους, γιατι να μας εχουν σπασει τα νευρα, δεν θα επρεπε πρωτα να τα φτιαξουν ολα αυτα και μετα να κανουν διαφημηση για να προσελκυσουν πελατες; Μηπως θα επρεπε να τους πουμε και ευχαριστω για την ταλαιπωρια;

Τι να πω... Φίλε μου σε καταλαβαίνω γιατί παρακολουθώ και τα άλλα φόρουμ και ξέρω τα πάθη του Χριστού που τραβάτε στη tellas.

Να πληρώνεις περισσότερα για ταχύτητες κάτω από το μισό που δίνουν οι άλλοι πάροχοι, και ούτε να λειτουργεί σωστά, είναι βαρύ κι' ασήκωτο.

Υπομονή...

nmakry
25-06-07, 18:08
Αν τα νεύρα σας ειναι λίγο ευαίσθητα, αν για σας η συνέπεια ειναι συμαντική, αν σας αρέσει να σας δίνουν σημασία, αν η αδιαφορία και το ψεμα σας εκνευρίζει, και εαν το να περιμένετε στην "ουρά" της τελεφωνικής υποστηριξης σας ταραζει, και στο τέλος εαν θεωρείται το Ιντερνετ εργαλείο και οχι ενα μεσω να σκοτωνεται το χρονο σας. Καντε τη oσο ποιο γρηγορα μπορείται απο αυτο που αποκαλείται FORTHNET.
T O Y Σ___ Σ Υ Χ Α Θ Η Κ Α___ Ο Σ Ο____Δ Ε Ν____ Π Ε Ρ Ν Ε Ι____Α Λ Λ Ο.

Αν μας έλεγες το πρόβλημά σου θα ήταν καλύτερα... (εκτός το ότι έχεις ευαίσθητα νεύρα, θέμα για το οποίο είσαι μάλλον σε λάθος forum).

apavlidis2
25-06-07, 18:20
Υπομονή ναι αλλά πόση????
Καλή πίστη ναι αλλά εως ποιό σημείο...

Εγώ θα συνιστούσα: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
Κάτι που πρόκειται να κάνω κι εγώ αν δεν συνδεθώ σε 4 ημέρες που κλείνω 2 μήνες αναμονής...

Μόνο με τις καταγγελίες μπορούμε να κάνουμε κάτι και να είμαστε σωστοί καταναλωτές!

Σωστός....

autospdf
25-06-07, 18:32
Αν τα νεύρα σας ειναι λίγο ευαίσθητα, αν για σας η συνέπεια ειναι συμαντική, αν σας αρέσει να σας δίνουν σημασία, αν η αδιαφορία και το ψεμα σας εκνευρίζει, και εαν το να περιμένετε στην "ουρά" της τελεφωνικής υποστηριξης σας ταραζει, και στο τέλος εαν θεωρείται το Ιντερνετ εργαλείο και οχι ενα μεσω να σκοτωνεται το χρονο σας. Καντε τη oσο ποιο γρηγορα μπορείται απο αυτο που αποκαλείται FORTHNET.
T O Y Σ___ Σ Υ Χ Α Θ Η Κ Α___ Ο Σ Ο____Δ Ε Ν____ Π Ε Ρ Ν Ε Ι____Α Λ Λ Ο.

Πάντως εγώ αύριο διακόπτω το 2play!Συνδέθηκα 25/5 μετά από 2 μήνες αναμονής και έχω 12 βλάβες ΄(διακοπές τηλεφώνου,internet η και τα 2 συγχρόνως)Και τώρα περιμένω τηλ.τους γιατί δεν λειτουργεί το τηλ.Έχω πληρώσει 12 κλήσεις κινητού χ 20 λ.αναμονής +το χρόνο που μιλήσαμε για να μου λένε πάντα τα ίδια!Αυτά ποός τα πληρώνει?Τι γλύτωσα τελικά από τον ΟΤΕ?Πάλι λοιπόν πίσω στον ΟΤΕ!

TheThing
25-06-07, 18:34
robby δεν κατάλαβα τι έγινε τώρα...δημιούργησες ένα καινούργιο θέμα, γενικό και φουσκωμένο, χωρίς να μας λες το προβλημα σου(για να καταλάβουμε τι σου συμβαίνει) και απο πάνω την κανεις κιόλας χωρίς να έχεις απαντήσει ούτε σε μία απο τις απαντήσεις που σου δώσαμε...παραξενα τα πράγματα:hmm:

Jazzer
25-06-07, 18:34
Διεκδικήστε τα δικαιώματα σας παιδιά. Μην τους αφήνετε ήσυχους, κάντε το δικό σας πρόβλημα και δικό τους.
Το αυτονόητο ζητάτε, να λαμβάνετε τις υπηρεσίες που πληρώνετε, προσωπικά με 2 άλλους φίλους συνφορουμίτες μας στείλαμε επιστολή σε ένα σωρό υπηρεσίες του ΟΤΕ
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=108585
για το πρόβλημά μας και έπεται και συνέχεια. Μην ξεχνάτε, η σιωπή σημαίνει και αποδοχή.
Φιλικά:)

TheThing
25-06-07, 18:36
Πάντως εγώ αύριο διακόπτω το 2play!Συνδέθηκα 25/5 μετά από 2 μήνες αναμονής και έχω 12 βλάβες ΄(διακοπές τηλεφώνου,internet η και τα 2 συγχρόνως)Και τώρα περιμένω τηλ.τους γιατί δεν λειτουργεί το τηλ.Έχω πληρώσει 12 κλήσεις κινητού χ 20 λ.αναμονής +το χρόνο που μιλήσαμε για να μου λένε πάντα τα ίδια!Αυτά ποός τα πληρώνει?Τι γλύτωσα τελικά από τον ΟΤΕ?Πάλι λοιπόν πίσω στον ΟΤΕ!



Μπράβο...με το καλό. Αφου το έχεις πάρει απόφαση, να το κάνεις...εμείς τι θέλεις να κάνουμε;:hmm:

robby-gr
25-06-07, 19:48
Robby-Gr
Αγαπητοί φίλοι.. δεν ήρθα να σας κάνω τον έξυπνο ούτε να σας βγάλω από τα νερά σας. Μια αίτηση έκανα στην Forthnet στις 20-5-2007 για 2play και αυτοί μου είπαν ότι την έλαβαν στις 18-6-2007. Από εκεί και μετά αρχίζουν τα τηλέφωνα μου και η απρόσωπη αδιαφορία τους. Ασ' μη μπούμε σε λεπτομέρειες. Προσωπική μου άποψη και από αλλά που ακούω για την εταιρεία είναι "μακριά". Δεν ξέρω αν οι άλλοι είναι καλύτεροι οι χειρότεροι αλλά πρόβλημα δεν είχα και πρόβλημα απέκτησα. Έκανα καταγγελία της αίτησης 2play με φαξ και με email, αλλά ούτε μια απάντηση πήρα αν έλαβαν το φαξ μου η το email μου. (Την courier ήξεραν όμως να μου πουνε ότι θα την πλήρωνα εγώ για την παραλαβή της αίτησης από τον χώρο μου). Το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι τελείως αποδιοργανωμένοι. Σήμερα όλη μέρα έχω πάρει 15 τηλέφωνα και η αυτόματη φωνή μου το κλείνει λέγοντας "οι γραμμές " είναι καταλυμένες δοκιμάστε αργότερα".
Έτσι λοιπόν θεώρησα να κάνω μια μικρή αναφορά στο γεγονός, από την δική σας πλευρά αν θέλετε την ακούτε η όχι.
Επειδή όμως είμαι άνθρωπος του χώρου από τους παλιότερους, (από το 1985 όταν μπαίναμε στο Ιντερνέτ μέσω Αριάδνης στα 1200b/s και με εντολές Unix) σας γνωστοποιώ ότι διατηρώ Computer shop, και ανεπιφύλακτα στους πελάτες μου θα λέω Μ_Α_Κ_Ρ_Υ_Α από forthnet.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ταράζω κάποιους που για τον δικό τους λόγο μου επιτίθενται.

TheThing
25-06-07, 19:57
Αγαπητοί φίλοι.. δεν ήρθα να σας κάνω τον έξυπνο ούτε να σας βγάλω από τα νερά σας. Μια αίτηση έκανα στην Forthnet στις 20-5-2007 για 2play και αυτοί μου είπαν ότι την έλαβαν στις 18-6-2007. Από εκεί και μετά αρχίζουν τα τηλέφωνα μου και η απρόσωπη αδιαφορία τους. Ασ' μη μπούμε σε λεπτομέρειες. Προσωπική μου άποψη και από αλλά που ακούω για την εταιρεία είναι "μακριά". Δεν ξέρω αν οι άλλοι είναι καλύτεροι οι χειρότεροι αλλά πρόβλημα δεν είχα και πρόβλημα απέκτησα. Έκανα καταγγελία της αίτησης 2play με φαξ και με email, αλλά ούτε μια απάντηση πήρα αν έλαβαν το φαξ μου η το email μου. (Την courier ήξεραν όμως να μου πουνε ότι θα την πλήρωνα εγώ για την παραλαβή της αίτησης από τον χώρο μου). Το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι τελείως αποδιοργανωμένοι. Σήμερα όλη μέρα έχω πάρει 15 τηλέφωνα και η αυτόματη φωνή μου το κλείνει λέγοντας "οι γραμμές " είναι καταλυμένες δοκιμάστε αργότερα".
Έτσι λοιπόν θεώρησα να κάνω μια μικρή αναφορά στο γεγονός, από την δική σας πλευρά αν θέλετε την ακούτε η όχι.
Επειδή όμως είμαι άνθρωπος του χώρου από τους παλιότερους, (από το 1985 όταν μπαίναμε στο Ιντερνέτ μέσω Αριάδνης στα 1200b/s και με εντολές Unix) σας γνωστοποιώ ότι διατηρώ Computer shop, και ανεπιφύλακτα στους πελάτες μου θα λέω Μ_Α_Κ_Ρ_Υ_Α από forthnet.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ταράζω κάποιους που για τον δικό τους λόγο μου επιτίθενται.

Robby μην το παίρνεις σαν επίθεση, ειλικρινά δεν είχα κανέναν τετοιο σκοπό. Απλά είδα μία καταγγελία η οποία δεν είχε κάποιο στήριγμα απο πίσω της και καμιά πληροφορία για το πρόβλημα που προκάλεσε αυτή την καταγγελία.

robby-gr
25-06-07, 20:25
Robby μην το παίρνεις σαν επίθεση, ειλικρινά δεν είχα κανέναν τετοιο σκοπό. Απλά είδα μία καταγγελία η οποία δεν είχε κάποιο στήριγμα απο πίσω της και καμιά πληροφορία για το πρόβλημα που προκάλεσε αυτή την καταγγελία.

Δεν αναφέρθηκα ειδικά σε σένα. Έχεις δίκιο...απλά ήθελα να πω δυο κουβέντες και να τις βγάλω κάπου στον αέρα διότι ένοιωσα πολύ έντονα την αδιαφορία και την ανευθυνότητα, με αυτά που έζησα 1 μήνα. Δεν ξέρω αν φταίει ότι ανήκω σε άλλη σχολή, μια και είμαι 54, αλλά για μένα η συνέπεια και ο λόγος, είναι δυο από τα βασικότερα ηθικά αγαθά. Με αυτούς τους επαγγελματίες αποσυντονίστηκα.
Δεν θέλησα να μπω σε ειδικές λεπτομέρειες μη φανώ ότι κινούμε κατόπιν συμφέροντος.
Να είσαι καλά ευχαριστώ.

Υ.Γ

Για τον φίλο με την καταγγελία, τους είπα και εγώ ότι θα κάνω στο υπουργείο ανάπτυξης σύμφωνα με τον νόμο "etc". Δεν βαριέσαι και αυτό βερεσέ πήγε μολονότι το κοινοποίησα σε ότι email είχα υπευθύνων της Forthnet. "Πάντως πίσω έχει η αχλαδο την ουρά".
Φιλικά Robby-GR

nmakry
25-06-07, 20:34
"Πάντως πίσω έχει η αχλαδο την ουρά".


Είναι γνωστό ότι η καλύτερη διαφήμιση για μία εταιρία είναι οι ευχαριστημένοι πέλατες αλλά και το αντίθετο.

Σε αυτό το φόρουμ γράφονται τα μύρια όσα και όλοι μεταφέρουμε τις εμπειρίες και τα συμβάντα μας στους άλλους, ώστε να αλληλοβοηθηθούμε. Σε αυτό το πνεύμα, η όποια δυσφορία, το όποιο άτυχο συμβάν με μία εταιρία, οφείλει να είναι συγκεκριμένο, ώστε αφενός να ενημερωθούν και τα υπόλοιπα μέλη για το τι παίζει και αφετέρου να μπορέσουν -εάν είναι εφικτό- να βοηθήσουν τον παθόντα.

Σε αυτό, λοιπόν, το πνεύμα ήταν και όλες οι υποδείξεις που έγιναν περί της ασάφειας του πρώτου μηνύματος. Κατανοώ πλήρως τον όποιο εκνευρισμό της στιγμής, αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο αυτός που να οδηγεί τις ενέργειές μας...

Δες και κάποια άλλα μηνύματα στο forum για το πώς αντιμετώπισαν και άλλα μέλη αντίστοιχα προβλήματα, μήπως και βοηθηθείς στο να το αντιμετωπίσεις κι εσύ (που να στρέψεις την καταγγελία σου, το εάν νομιμοποιήσαι να καταγγείλεις τη σύμβαση, τι κάνεις εάν θέλεις να πας τώρα σε άλλο πάροχο κλπ).

dgourlis
25-06-07, 20:39
Κάποιοι φίλοι στο forum σε παρόμοια παρατήρησή μου για την ασυνέπεια της Forthnet, αμφισβήτησαν τον επαγγελματισμό μου, επειδή επέλεξα την υπηρεσία της forthnet για πρόσβαση στο διαδίκτυο και φθηνά τηλεφωνήματα.

Όπως και εσύ, χρησιμοποιώ το internet πριν έρθει στην πατρίδα μας, (Commodore 128 και Compunet), στη συνέχεια Compuserve, κλπ.

Τέτοια προσβλητική αντιμετώπιση προς τον πελάτη πρώτη φορά συναντάω. Σήμερα ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός του ΟΤΕ και παραθέτω τα εξής:
24/04/07 8011-00-8000 Διάρκεια 16 λεπτά κόστος 0.51
04/05/07 8011-00-8000 Διάρκεια 23 λεπτά κόστος 0.777
κλπ κλπ κλπ κλπ
Οι παραπάνω κλήσεις και άλλες 7 παρόμοιες, ήταν για να μάθω πότε θα ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου.
Η πρώτη απάντηση ήταν πως το e-shop καθυστέρησε να στείλει την αίτηση. Ζήτησα αν αυτό είναι επίσημη άποψη για να κυνηγήσω το e-shop και μου είπαν, αφού σας λέμε ότι θα ενεργοποιηθεί, γιατί τα ανακατεύετε???

Καταλάβατε?
Τις ώρες που είμαι μέσω κινητού στην αναμονή για να μάθω από τους κύριος της Fothnet ότι όντως δεν έχω τηλέφωνο, ποιος θα τις πληρώσει?? Το χρόνο που χάνουμε στην αναμονή ποιος θα τον αντικαταστήσει??

Συγχαρητήρια στο φίλο του forum που θα προτείνει σε πελάτες του να αποφύγουν τη Forthnet. το ίδιο κάνω και εγώ σε όλους τους γνωστούς μου.

flatrate
25-06-07, 20:43
Ρε παιδιά κανένας εναλλακτικός δεν πρόκειται να αντικαταστήσει τον ΟΤΕ. Είναι και άδικο κιόλας να κατηγορούμε τους εναλλακτικούς επειδή τρέχουν μεν αλλα δεν καταφέρνουν να τερματίσουν δε!

Η άποψη μου είναι κατηγορηματικά ΑΠΟΧΗ. Αποχη έως ότου περάσει κάνας χρόνος και τα πράγματα ομαλοποιηθούν. Του χρόνου τέτοια εποχή όλα θα είναι μελι γαλα και η διαδικασία θα έχει αυτοματοποιηθεί.

thanasis38
25-06-07, 21:39
Πάντως εγώ αύριο διακόπτω το 2play!Συνδέθηκα 25/5 μετά από 2 μήνες αναμονής και έχω 12 βλάβες ΄(διακοπές τηλεφώνου,internet η και τα 2 συγχρόνως)Και τώρα περιμένω τηλ.τους γιατί δεν λειτουργεί το τηλ.Έχω πληρώσει 12 κλήσεις κινητού χ 20 λ.αναμονής +το χρόνο που μιλήσαμε για να μου λένε πάντα τα ίδια!Αυτά ποός τα πληρώνει?Τι γλύτωσα τελικά από τον ΟΤΕ?Πάλι λοιπόν πίσω στον ΟΤΕ!


πριν πας στον φοβερο ΟΤΕ κοιτα και αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66093

spsomas
25-06-07, 22:43
Η άποψή μου είναι η εξής. Όλα είναι θέμα τύχης με την forthnet. Μπορεί να περιμένεις 2 μήνες ή 9 μέρες. Robby_gr εσύ ήσουν ο άτυχος σε αυτήν την υπόθεση. Βέβεαια δεν συμφωνώ στο να το αφήνουμε ΟΛΑ στην τύχη και όπως κάτσει αλλά το πρόβλημα είναι γενικό. Αν εξαιρέσεις την ΟΤΕΝΕΤ που σε συνδέει γρήγορα κατά τα άλλα όλοι έχουν τα προβλήματά τους, είτε μικρά είτε μεγάλα. Εμένα πάντως από 10/5 που με σύνδεσαν (ύστερα από αίτηση στις 15/3) δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα ούτε με το ΝΕΤ ούτε με την τηλεφωνία.

psytransas
25-06-07, 23:13
Η άποψή μου είναι η εξής. Όλα είναι θέμα τύχης με την forthnet. Μπορεί να περιμένεις 2 μήνες ή 9 μέρες. Robby_gr εσύ ήσουν ο άτυχος σε αυτήν την υπόθεση. Βέβεαια δεν συμφωνώ στο να το αφήνουμε ΟΛΑ στην τύχη και όπως κάτσει αλλά το πρόβλημα είναι γενικό. Αν εξαιρέσεις την ΟΤΕΝΕΤ που σε συνδέει γρήγορα κατά τα άλλα όλοι έχουν τα προβλήματά τους, είτε μικρά είτε μεγάλα. Εμένα πάντως από 10/5 που με σύνδεσαν (ύστερα από αίτηση στις 15/3) δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα ούτε με το ΝΕΤ ούτε με την τηλεφωνία.

Oταν αριθμητικα ειναι πιο πολλοι οι ''ατυχοι'' απο τους ''τυχερους'' σε μια εταιρια τοτε κατι στραβα ;)

arial
25-06-07, 23:15
Kαι οταν γενικα τα παραπονα ειναι πιο πολλα απο τα θετικα σχολια :lol:

spsomas
25-06-07, 23:23
Kαι οταν γενικα τα παραπονα ειναι πιο πολλα απο τα θετικα σχολια :lol:

Ξέρουμε πολύ καλά πως τα καλά δεν τα λέει κανένας γιατί δεν προκαλούν. Αντίθετα τα αρνητικά έχουν να σχολιαστούν και να πουν πολλά (όχι πάντα βέβαια). Εγώ το λέω ότι είμαι ευχαριστημένος γι' αυτό και έκανα άλλη μια αίτηση στην forthnet στην Κυψέλη. Ιδού και το status moy.

21/06/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:05/07/2007

19/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

19/06/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Αν ισχύσει 16 μέρες με ΣΚ μέσα.

foyltaka
25-06-07, 23:23
πριν πας στον φοβερο ΟΤΕ κοιτα και αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66093

πριν πας στον φοβερο ΟΤΕ κοιτα και αυτο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=106202

spartacus
25-06-07, 23:25
Robby-Gr
Αγαπητοί φίλοι.. δεν ήρθα να σας κάνω τον έξυπνο ούτε να σας βγάλω από τα νερά σας. Μια αίτηση έκανα στην Forthnet στις 20-5-2007 για 2play και αυτοί μου είπαν ότι την έλαβαν στις 18-6-2007. Από εκεί και μετά αρχίζουν τα τηλέφωνα μου και η απρόσωπη αδιαφορία τους. Ασ' μη μπούμε σε λεπτομέρειες. Προσωπική μου άποψη και από αλλά που ακούω για την εταιρεία είναι "μακριά". Δεν ξέρω αν οι άλλοι είναι καλύτεροι οι χειρότεροι αλλά πρόβλημα δεν είχα και πρόβλημα απέκτησα. Έκανα καταγγελία της αίτησης 2play με φαξ και με email, αλλά ούτε μια απάντηση πήρα αν έλαβαν το φαξ μου η το email μου. (Την courier ήξεραν όμως να μου πουνε ότι θα την πλήρωνα εγώ για την παραλαβή της αίτησης από τον χώρο μου). Το συμπέρασμα μου είναι ότι είναι τελείως αποδιοργανωμένοι. Σήμερα όλη μέρα έχω πάρει 15 τηλέφωνα και η αυτόματη φωνή μου το κλείνει λέγοντας "οι γραμμές " είναι καταλυμένες δοκιμάστε αργότερα".
Έτσι λοιπόν θεώρησα να κάνω μια μικρή αναφορά στο γεγονός, από την δική σας πλευρά αν θέλετε την ακούτε η όχι.
Επειδή όμως είμαι άνθρωπος του χώρου από τους παλιότερους, (από το 1985 όταν μπαίναμε στο Ιντερνέτ μέσω Αριάδνης στα 1200b/s και με εντολές Unix) σας γνωστοποιώ ότι διατηρώ Computer shop, και ανεπιφύλακτα στους πελάτες μου θα λέω Μ_Α_Κ_Ρ_Υ_Α από forthnet.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν ταράζω κάποιους που για τον δικό τους λόγο μου επιτίθενται.


Αυτό θα πει δυσφήμηση σε όλο της το μεγαλείο:lol::lol::lol: τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους, πολύ καλά έκανες και μας περιέγραψες την δυσάρεστη εμπειρία που είχες από την forthnet:oneup::oneup::oneup:, ας προσέχουν περισσότερο να μην τους κράζει ο κόσμος, και όσο για κάποιον έξυπνο που είπε ''και τώρα τι θέλεις να κάνουμε εμεις'' του λέω να μην κάνει απολύτως τίποτα, ειναι δικαίωμά του, όπως δικαίωμά μας είναι με στοιχεία να δημοσιοποιούμε τις εμπειρίες που έχουμε από τους εναλλακτικούς, είτε είναι δυσάρεστες είτε ευχάριστες.

Fat Freddy
25-06-07, 23:37
Oταν αριθμητικα ειναι πιο πολλοι οι ''ατυχοι'' απο τους ''τυχερους'' σε μια εταιρια τοτε κατι στραβα ;)

Λες να είμαστε περισσότεροι αυτοί που έχουμε προβλήματα από εκείνους που δεν έχουν; :hmm:

Αυτό ίσως εξηγεί το γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιάσει κάποιος γραμμή για να μιλήσει με ΤΥ :lol:

arthome
25-06-07, 23:55
Κυριοι

Μακρυα δρομο τρεχουμαι τωρα τι να πω και σε πιο να πω τον πονο μου και τι να κανω

14/02/07 αποστολή με fax αίτησης για forthnet2play απο πλαισο
28/02/07 διακοπη adsl
07/03/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
07/03/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
22/03/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:04/04/2007
13/04/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:26/04/2007
30 περιπου τηλεφωνηματα στην forthnet προβλημα με το ISDN 2/5/07
21/5/07 ΑΚΟΜΗ ΤΙΠΟΤΑ
σημερα στο ιντερνετ
23/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
23/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
2/6/07 modem again
σημερα 25/6/07 ΑΚΟΜΗ ΤΙΠΟΤΑ

robby-gr
26-06-07, 00:06
Fat Freddy
Αυτό ίσως εξηγεί το γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιάσει κάποιος γραμμή για να μιλήσει με ΤΥ :lol:

Πολυ ωραια αισθηση Humor.
Μπραβο η παρατηρηση σου μου εδωσε μια ευχαριστη νοτα.

Fat Freddy
26-06-07, 00:26
Πολυ ωραια αισθηση Humor.
Μπραβο η παρατηρηση σου μου εδωσε μια ευχαριστη νοτα.

Δεν αποκλείεται πάντως να είναι και η πικρή αλήθεια...

body125z
26-06-07, 01:50
Ειχα ανοιξει και εγω ενα τοπικ με τον ιδιο ακριβως τιτλο οσο πιο γρηγορα την κανουμε φιλε μου τοσο το καλυτερο...

TheThing
26-06-07, 02:11
Αυτό θα πει δυσφήμηση σε όλο της το μεγαλείο:lol::lol::lol: τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους, πολύ καλά έκανες και μας περιέγραψες την δυσάρεστη εμπειρία που είχες από την forthnet:oneup::oneup::oneup:, ας προσέχουν περισσότερο να μην τους κράζει ο κόσμος, και όσο για κάποιον έξυπνο που είπε ''και τώρα τι θέλεις να κάνουμε εμεις'' του λέω να μην κάνει απολύτως τίποτα, ειναι δικαίωμά του, όπως δικαίωμά μας είναι με στοιχεία να δημοσιοποιούμε τις εμπειρίες που έχουμε από τους εναλλακτικούς, είτε είναι δυσάρεστες είτε ευχάριστες.


Ωραία, περιμένω λοιπόν να ακούσω την εμπειρία που είχες απο εναλλακτικό πάροχο(που απο τα λεγόμενα σου φαίνεται να ήταν η forthnet):oneup::oneup::oneup:

spartacus
26-06-07, 12:30
Ωραία, περιμένω λοιπόν να ακούσω την εμπειρία που είχες απο εναλλακτικό πάροχο(που απο τα λεγόμενα σου φαίνεται να ήταν η forthnet):oneup::oneup::oneup:


όταν αποκτήσω θα στο πω

telarin
26-06-07, 13:17
Η άποψή μου είναι η εξής. Όλα είναι θέμα τύχης με την forthnet. Μπορεί να περιμένεις 2 μήνες ή 9 μέρες. Robby_gr εσύ ήσουν ο άτυχος σε αυτήν την υπόθεση. Βέβεαια δεν συμφωνώ στο να το αφήνουμε ΟΛΑ στην τύχη και όπως κάτσει αλλά το πρόβλημα είναι γενικό. Αν εξαιρέσεις την ΟΤΕΝΕΤ που σε συνδέει γρήγορα κατά τα άλλα όλοι έχουν τα προβλήματά τους, είτε μικρά είτε μεγάλα. Εμένα πάντως από 10/5 που με σύνδεσαν (ύστερα από αίτηση στις 15/3) δεν έχω κανένα σοβαρό πρόβλημα ούτε με το ΝΕΤ ούτε με την τηλεφωνία.

ναι βεβαια, οτενετ=ταχύτης, γι' αυτό πέρσι περίμενα "μόνο" 28 μέρες για την σύνδεση (οndsl kit, χωρίς να "παίζει" κάποια προσφορά), ενώ με την "χελώνα" την Forthnet φέτος με την προσφορά της 1ης ιουνίου και τον φυσιολογικό πανικό που προκλήθηκε απ'αυτή, περίμενα 20. Ας μην επεκταθώ σε τιμές, penalty πρόωρης διακοπής κ.α. γιατί εκεί πραγματικά "τσούζει".. την οτενετ φυσικά.

evlabia
26-06-07, 14:50
Να πω κι εγω την ιστοριούλα μου. Οταν μου έταξαν ότι θα μεταβώ από ΟΤΕ στο doubleplay απευθείας χωρίς διακοπή net συμφώνησα, υπέγραψα και την αίτηση. Από τοτε (τέλη Μαίου- που ο δικός τους courrier παρέλαβε την αίτηση ) περιμένω.
Ώσπου σήμερα μου ανακοίνωσαν/παραδέχτηκαν τηλεφωνικά ότι αντιμετωπίζουν προβληματα, ότι δεν εχει προχωρήσει η αίτηση στον ΟΤΕ με δική τους εξολοκλήρου υπαιτιότητα και ότι μπορεί να περιμένω μέχρι και τέλη Ιουλίου.
Μέχρι που μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να ακυρώσω την αίτηση:hmm:

Fat Freddy
26-06-07, 15:05
Να πω κι εγω την ιστοριούλα μου. Οταν μου έταξαν ότι θα μεταβώ από ΟΤΕ στο doubleplay απευθείας χωρίς διακοπή net συμφώνησα, υπέγραψα και την αίτηση. Από τοτε (τέλη Μαίου- που ο δικός τους courrier παρέλαβε την αίτηση ) περιμένω.
Ώσπου σήμερα μου ανακοίνωσαν/παραδέχτηκαν τηλεφωνικά ότι αντιμετωπίζουν προβληματα, ότι δεν εχει προχωρήσει η αίτηση στον ΟΤΕ με δική τους εξολοκλήρου υπαιτιότητα και ότι μπορεί να περιμένω μέχρι και τέλη Ιουλίου.
Μέχρι που μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να ακυρώσω την αίτηση:hmm:

Καλωσόρισες evlabia,

αν δεν τους έχει βαρέσει η ζέστη κατακούτελα, τότε το καράβι άρχισε να βάζει νερά...

elakbar
26-06-07, 17:15
Παιδια δεν ξερω τι λετε αλλα ο Οτε ειναι για πεταμα και περιμενω να παω στην 4νετ. Πληρωνω 2αρα γραμμη. Βρεχει και κατεβαζει με 10κμπαιτ. Τωρα με τον καυσωνα τα ιδια... Οι γραμμες του οτε μου εκαψαν 2 φορες το ρουτερ που πληρωσα 300 ευρ. Το μοντεμ του οτε ειναι για πεταμα. Επικοινωνια και σε γραφουν..Μου λετε τωρα για την 4νετ? Ο Οτε που ειναι πολυεθνικη ειναι για πεταμα...

29gk
26-06-07, 17:55
O OTE πολυεθνικη ? Απο που κι ως που ?

Με τις "επενδυσεις" της Βουλγαριας και Ρουμανιας εγινε και πολυεθνικη ?

Καλο !!! :rofl:

robby-gr
26-06-07, 18:39
Γεια σας φίλοι.
Σήμερα κατάφερα και έπιασα γραμμή με την Forthnet την 2η φορά ! ! ! !
Τους είπα ότι τους έχω στείλει την καταγγελία σύμβασης, με φαξ 2 φορές Μια την Παρασκευή 22-6 και μια την Δευτέρα 25-6, και την ίδια κίνηση και με email στο sales-forthnet@forthnet.gr. Δεν είχαν ιδέα μου είπαν... δάγκωσα τα δόντια μου σφικτά ,κρατήθηκα ..και είπα ψάξτε καλύτερα ... περίμενα 7 λεπτά με ενδιάμεσα συγγνώμη για την αναμονή.. και στο τέλος βρήκαν και την καταγγελία για διακοπή της σύμβασης σε φαξ και τα emails. Βρήκαν ακόμη και την καταγγελία που είχα κάνει στο Υπουργείο ανάπτυξης και τους την είχα κοινοποιήσει επίσης.
Μου είπαν ότι το βάζουν στα επείγοντα για να προχωρήσει η διαδικασία και να τους ξαναπάρω λέει να σιγουρευτώ. ΚΑΛΟ εεε !!!!
Τελικά με τίποτε δεν είσαι σίγουρος μάλλον θα πρέπει να περιμένω και κανένα λογαριασμό τους
Φιλικά Robby-Gr

Stelios GR
26-06-07, 19:04
robby-gr,
Είναι λίγο άσχετη η ερώτηση, μήπως πρόσφατα βγήκες σε καμία εκπομπή του Alter;

robby-gr
26-06-07, 19:07
robby-gr,
Είναι λίγο άσχετη η ερώτηση, μήπως πρόσφατα βγήκες σε καμία εκπομπή του Alter;

οχι, οχι, ποτέ δεν εχω κανει κατι τετοιο εχω σωσία ? :)

ermis
26-06-07, 19:27
Να σας πώ κι εγώ την εμπειρία μου!.. Αποστολή αίτησης με acs 4/6 καταχώρηση 7/6, αποστολή router 14/6 ενεργοποίηση 20, αποστολή κωδικού 21/6, ταχύτητα 10mbit πραγματικά. Μέχρι εδώ τέλεια. Δοκιμή για τηλ. σε τεχνική υποστήριξη (να ρωτίσω κάτι για ρυθμίσεις) δεν έπιασα γραμμή. Έστειλα mail την επόμενη (Κυριακή) με κάλεσαν και με εξυπηρέτησαν. Συμπέρασμα δικό μου οτι εχουν "πίξει" και δεν εχουν κόσμο αρκετό στο cc! Μεγάλο μείον όταν θές εξυπηρέτηση άμεση και δεν την έχεις!

TheThing
26-06-07, 19:46
όταν αποκτήσω θα στο πω


Τότε πως λες ότι είναι δικαιωμα σου να δημοσιοποιείς τις δυσάρεστες εμπειρίες σου απο εναλλακτικούς παρόχους όταν παραδέχεσαι ότι δεν έχεις ακόμα?

GeorgeM
26-06-07, 20:25
Ρε παιδιά... Εχω κανει πάρει την προσφορά της 1ης... εστειλα την αιτηση στις 7... και μέχρι τώρα δεν την εχουν καταχωρίσει καν...

Και η ειρωνία... Δουλευω σε κατάστημα που πουλάμε συνδέσεις Forthnet!!!

ermis
26-06-07, 20:27
Καλό θα είναι να γράφουμε πραγματικά προβλήματα. Π.χ. το πρόβλημα του cc... Είναι προφανές οτι όσοι πηγαίνουν forthnet το γνωρίζουν (κι εγώ πριν πάρω τη προσφορά) σε ανίθεση με το cc της ΟΤΕΝΕΤ που πάντα απαντάνε ontime. Αλλα υπερ η μια εταιρία και άλλα η άλλη. Οταν θέλουν να ρίξουν τιμές να πάρουν μερίδιο αγοράς κάνουν και υποχωρήσεις..

Stelios GR
26-06-07, 21:27
οχι, οχι, ποτέ δεν εχω κανει κατι τετοιο εχω σωσία ? :)

Θα έλεγα ναι, έχεις σωσία. Μιλάω για το Νίκο Δρακόπουλο, του οποίου ο αδελφός σκοτώθηκε από τον Κ. Πάσσαρη. Κοίταξε το video εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=ZUyqyyopY-8) από το 4:17 και ύστερα.

Τι έχεις να πεις; Μοιάζεις με τον άλλον;

Fat Freddy
26-06-07, 21:38
Καλό θα είναι να γράφουμε πραγματικά προβλήματα. Π.χ. το πρόβλημα του cc... Είναι προφανές οτι όσοι πηγαίνουν forthnet το γνωρίζουν (κι εγώ πριν πάρω τη προσφορά) σε ανίθεση με το cc της ΟΤΕΝΕΤ που πάντα απαντάνε ontime. Αλλα υπερ η μια εταιρία και άλλα η άλλη. Οταν θέλουν να ρίξουν τιμές να πάρουν μερίδιο αγοράς κάνουν και υποχωρήσεις..

Εγώ πάλι δεν το γνώριζα όταν έκανα αίτηση για 2play full στις 15/2/07.

Μέχρι τότε, τις 2-3 φορές που είχε χρειαστεί να επικοινωνήσω μαζί τους για θέματα της ΑΡΥΣ σύνδεσης που είχα, η απόκριση τους ήταν απλά άμεση.

ermis
26-06-07, 22:00
Πλάκωσε κόσμος γι αυτό... Αν είχαν τόσες χιλιάδες αιτήσεις σε 1 ημέρα και δεν έχουν προβλέψει οτι οι πελάτες θα καλούν τότε λογικό είναι να γίνει χαμός. Είναι και καλοκαιράκι..ζέστες..αρχίζουν διακοπές οπότε δεν θα είναι και full το cc! Αλήθεια κάποιοι απο εκεί παρακολουθούν το forum καλό θα είναι να μας δώσουν ένα στίγμα για την κατάσταση....

@ ADSLgr.com All rights reserved.