PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλή ταχύτητα(adsl) σε σχέση με γραμμή?



hara75gr
25-03-19, 11:45
Θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε αν οι τιμές που δίνει το router είναι φυσιολογικές:

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1015/11775 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1015/12368 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10.5/8.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 9.4/15.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.8 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/64
Interleave Delay(Up/Down) 4/11 ms
INP(Up/Down) 0.5/0.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/3
FEC Errors(Up/Down) 0/422
Δε θα έπρεπε λόγω του χαμηλού line attenuation να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες?Έχω αλλάξει υπόψην όλη την καλωδίωση από την κεντρική του ΟΤΕ, αλλά πάλι βλέπω χαμηλό noise margin
Να πω εδώ ότι αφού έκανα παράπονα για την ταχύτητα, μου λένε αυτή είναι η μέση ταχύτητα της περιοχής, αλλά αφού επέμενα, είπε θα σας στείλουμε τεχνικό, και μετά 1 ώρα μου ήρθε μύνημα ότι το προβλημα αποκαταστάθηκε:hmm:.Μπαίνω στη σελίδα του router και βλέπω ότι η ταχύτητα από 9mbps πήγε 11+ και μετά βλέπω ότι με γύρισαν από fastpath σε interleaved:angryr:
Τι να τους πω στο τηλέφωνο, για να τους πείσω να ασχοληθούν λίγο σοβαρότερα?

sweet dreams
25-03-19, 11:56
O συγχρονισμός είναι χαμηλά, το SNR Margin είναι σωστό. Το fastpath το χρειάζεσαι;; παίζεις παιγνίδια Online;; αν όχι, είναι καλύτερο το Interleaved, ανεβάζει τον συγχρονισμό, γίνεται διόρθωση λαθών και είναι πιο σταθερή η γραμμή.

Έχεις ρωτήσει άλλους στην περιοχή σου πόσο συγχρονίζουν για να έχεις μια εικόνα;;

hara75gr
25-03-19, 12:17
O συγχρονισμός είναι χαμηλά, το SNR Margin είναι σωστό. Το fastpath το χρειάζεσαι;; παίζεις παιγνίδια Online;; αν όχι, είναι καλύτερο το Interleaved, ανεβάζει τον συγχρονισμό, γίνεται διόρθωση λαθών και είναι πιο σταθερή η γραμμή.

Έχεις ρωτήσει άλλους στην περιοχή σου πόσο συγχρονίζουν για να έχεις μια εικόνα;;

Δε το χρειάζομαι είναι η αλήθεια το fastpath, απλά με τσάντισε το γεγονός, πως αντι να στείλουν τεχνικό, όπως μου υποσχέθηκαν απ' το τηλέφωνο, με κορόιδεψαν κάνοντας αυτή την αλλαγή
Τώρα αν σου πω ότι ρώτησα 2-3, και δεν ξέρουν καν πως να δούνε ταχύτητα, να αλλάξουν κωδικό wifi, etc, θα σου φανεί περίεργο?:p
Απλά, όταν είχα πριν 3-4 χρόνια vodafone, θυμάμαι ότι κλείδωνα στα 14mbps, με σταθερή τελείως γραμμή(σχεδόν μηδενικά λάθη), και αν πείραζα λίγο το snr με το Asus modem μου, έπιανε και 16
Αυτοί βέβαια επιμένουν πως ο μέσος όρος της περιοχής, είναι minimum τα 8mbps, οπότε είμαι πολύ καλά:)

sweet dreams
25-03-19, 15:20
Και το 14 στην Vodafone λίγο ήταν, με την προυπόθεση ότι θα είχες 6 SNS Margin που έχει η Vodafone, γι' αυτό φοβάμαι μήπως όντως είναι η καλωδίωση της περιοχής χάλια.

hara75gr
25-03-19, 19:38
Και το 14 στην Vodafone λίγο ήταν, με την προυπόθεση ότι θα είχες 6 SNS Margin που έχει η Vodafone, γι' αυτό φοβάμαι μήπως όντως είναι η καλωδίωση της περιοχής χάλια.
οπότε τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Υπομονή και μόνο?Δεν μπορώ να τους ζητήσω κάτι περισσότερο?

sweet dreams
25-03-19, 19:46
Τι να ζητήσεις αν δεν το επιτρέπει το δίκτυο;; VDSL στην περιοχή δεν προβλέπεται;;

hara75gr
26-03-19, 06:59
Τι να ζητήσεις αν δεν το επιτρέπει το δίκτυο;; VDSL στην περιοχή δεν προβλέπεται;;
Κατάλαβα, δεν υπάρχουν περιθώρια για βελτιώσεις απ'τη μεριά τους, αφού αυτός είναι ο μέσος όρος της περιοχής, όπως μου το είπαν δλδ
Και όχι, δεν υπάρχεις διαθέσιμο vdsl από κανέναν πάροχο στην περιοχή.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.