PDA

Επιστροφή στο Forum : 15 ΧΡΟΝΙΑ MEGA + ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ



psyxakias
22-11-04, 14:45
Με αφορμή τα 15 χρόνια MEGA και το πρόσφατο αφιέρωμα σε όλες τις παλιές εκπομπές/σίριαλ του, θεώρησα σκόπιμο να κάνουμε λίγο κουτσομπολιό και ίσως να εκφράσουμε και μερικές απόψεις

Κάθησα λοιπόν και παρακολούθησα τι άλλο... όλα τα επεισόδια που έδειξε το MEGA τη νύχτα του Σαββάτου και το πρωί της Κυριακής και παρατήρησα τα εξής:

1) Στο επεισόδιο με την 'Παπαρήγα την καλή' (που ήθελαν να νοικιάσουν τσόντα από το video-club), πωλητής στο video club ποιος ήταν;
Απάντηση: Χριστόφορος Παπακαλιάτης (σε πολύ νεανικό look το '91, πολύ πριν βγει στους '10 Μικρούς Μήτσους')

2) Ποιος έκανε την μουσική επιμέλεια (όχι την σύνθεση της μουσικής των τίτλων) στους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ;
Απάντηση: Νίκος Μουρατίδης :!:

Δε νομίζω ότι υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς αυτή τη σειρά που έδωσε τόσο γέλιο στην Ελληνική τηλεόραση, που τα περισσότερα καινούρια σίριαλ δε καταφέρνουν με τίποτα.

Μήπως το MEGA θα έπρεπε να βάλει ΟΛΑ τα επεισόδια των ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ από την αρχή έως το τέλος;;;

Τέλος, αν και οι απαράδεκτοι δεν είχαν happy end (χώρισαν όλοι στο τέλος), μπορώ να πω ότι ήταν κάπως ρεαλιστικό..

ΒΛΑΣΗΣ ΜΠΟΝΑΤΣΟΣ RIP

ΦΟΒΕΡΟΙ ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ .-

ΥΣ: MEGA, κανόνισε να ξαναβάλεις τις σειρές σε επανάληψη έστω και αν πρέπει να γίνει σε συνδρομητικό κανάλι (πχ "MEGA CLASSIC", κάτι σαν το "ANT1 GOLD")

George978
22-11-04, 14:50
τα ειδα μια τα ειδα δυο οχι και τριτη ημαρτον δηλαδη δεν θα παρω.

psyxakias
22-11-04, 14:52
Εγώ τα είδα χθες και γουστάρω να τα ξανάβλεπα :lol:

ggeorgan
22-11-04, 14:55
Πολύ περίεργο !
Εμένα, που δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν ποτέ, και είδα λίγες σκηνές για πρώτη φορά προχθές μου φάνηκε μεγάλη πατάτα ! Ειδικά οι διάλογοι με δανεισμένες ολόκληρες φράσεις από τραγούδια και παλαιότερες ταινίες του Ελληνικού κινηματογράφου. Πόσο υγιής μπορεί να είναι η αέναος ανακύκλωση παλαιοτάτων ευρημάτων ; Η σύγκριση της μιμήσεως με το πρωτότυπο δύσκολα βγαίνει υπέρ της μιμήσεως. Μπορεί, βέβαια, να πρόκειται και απλώς για λογοκλοπή.

ggeorgan
22-11-04, 14:57
Α, και να θυμίσω το αμίμητο του Ορέστη Μακρή στην ταινία «Έξω οι κλέφτες» : «Δεν κάνουνε λάθος τα ονόματα!» Απαράδεκτοι λέγονται, απαράδεκτοι είναι.

ReverseR
22-11-04, 14:59
Αν και εγώ δεν τους συμπάθησα για όσους ενδιαφέρονται (και δεν σκέφτηκαν να ψάξουν) υπάρχουν μπόλικα επισόδια στο μουλάρι μας. Με έχει βάλει ένας φίλος μου και του τα κατέβαζω adsl γαρ

steliosMp
22-11-04, 15:36
"OI AΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ" ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΩΜΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV

steliosMp
22-11-04, 15:40
PLEASE ReverseR απο πού μπορω να κατεβάσω επισόδια της σειράς;;;;;

sonic
22-11-04, 16:00
"Της Ελλάδος τα Παιδιά" ήταν ακόμα καλύτερη σειρά!

rallye
22-11-04, 16:54
1) Στο επεισόδιο με την 'Παπαρήγα την καλή' (που ήθελαν να νοικιάσουν τσόντα από το video-club), πωλητής στο video club ποιος ήταν;
Απάντηση: Χριστόφορος Παπακαλιάτης (σε πολύ νεανικό look το '91, πολύ πριν βγει στους '10 Μικρούς Μήτσους')


Ο ίδιος ήταν και ο αρχηγός των καταληψίων της οικοδομής :wink:

coftaras
22-11-04, 17:21
"Της Ελλάδος τα Παιδιά" ήταν ακόμα καλύτερη σειρά!

Συμφωνω μαζι σου sonic . Για μενα μακραν η καλυτερη σειρα .Φοβερο γελιο.

NeK
22-11-04, 17:24
Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη σειρά ήταν "Οι αυθαίρετοι"... Συμφωνεί κανείς μαζί μου;

kubiak
22-11-04, 17:41
για εμένα η καλύτερη -μακράν- σειρά ήταν η "Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή". Όλες οι άλλες έπονται.

zaranero
22-11-04, 17:42
"Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή"
Και για μενα αυτη ηταν η καλυτερη με διαφορα.

tvelocity
22-11-04, 17:45
Α.Μ.Α.Ν.! Οκ, δεν είναι 'σειρά', αλλα για μένα το μόνο που άξιζε να δει κανείς στην TV!

teacake
22-11-04, 17:47
Νεκτάριος, Θα πατήσω επί πτωμάτων...LoL,
πολύ καλή σειρά οι αυθαίρετοι και με καυστικό χιούμορ...

dantouan
22-11-04, 18:32
Τωρα που πεθανε και ο Βλασσης, μας γεμιζουν με ακομα μεγαλυτερη νοσταλγια...

McAli
22-11-04, 19:33
Μιάς και βλέπω και άλλους να έχουν επεκταθεί, έτσι στα γρήγορα ένα μικρό σχόλιο:

Απαράδεκτοι: Πολύ καλές οι ερμηνίες (έβγαλε ή επανέφερε 4 σταρ), γρήγορο το σενάριο, αναγκαία η παρουσία της στη τηλεόραση, καθώς σκιαγράφησε τέλεια την τότε "εποχή". Σίγουρα ένα ευχάριστο 30-λεπτο.

Εκμέκ Παγωτό: Ίσως η καλύτερη σειρά χιουμοριστικού περιεχομένου (από αυτές του 1990 και μετά).Αυτή και άν είχε ερμηνείες από πραγματικά μεγάλους ηθοποιούς. Ίσως κάποιες φορές οι φωνές και οι υστερίες να ενοχλούσαν κάποιους, όμως σίγουρα "έλυναν από τα γέλια" κάποιους άλλους.

Αυθαίρετοι: Σκοτινό χιούμορ, διαβολικοί χαρακτήρες, όμορφη σκηνοθεσία, όμως η παραγωγή υστερούσε σε χρήμα...γι' αυτό και κάποτε έβλεπες να κλείνει μία πόρτα και μαζί της να κουνάει και ο τοίχος.

Οι Τρεις Χάριτες: Αυτή τη σειρά ομολογώ δεν την κατάλαβα ποτέ μου. Γενικά το θέμα κάθε φορά του επισοδείου ήταν κάπως "παιδικό" (ο δανικός σκύλος και τη θα κάνουμε με αυτόν, πότε θα βάλουμε air-condition...) ή τέλος πάντων με πολύ "αφελή" ανάπτυξη.

Σειρές Δαλιανίδη (Ρετιρέ, Μικρομεσαίοι): Φτήνια, προχειροδουλειά...για άτομα πάνω από 50 χρονών.

Σ'αγαπώ, μ' αγαπάς: Όταν είδα το πρώτο επισόδειο, είχα σοκαριστεί από το όλο concept της εκπομπής και είχα ειλικρινά ενθουσιαστεί με τα πάντα γύρω από αυτή. Με λύπη είδα στους τίτλους τέλους ότι τα κείμενα και το concept είναι εισαγώμενα. Σίγουρα πάντως και μόνο που το φέρανε Ελλάδα , και με τις ωραίες ερμηνίες του ζευγαριού, νομίζω θα μείνει στη μνήμη του τηλεθεατή.

10 Μικροί Μήτσοι: Σίγουρα η σειρά (ή το show τέλος πάντων) με το πιο πιστό κοινό αλλά και τους περισσότερους "εχθρούς". Πράγμα που σημαίνει (για εμάς που μας άρεσε) ότι όντως άξιζε! :lol: Αύριο Τρίτη, 23/11 περιμένω με ενδιαφέρον τη νέα εκπομπή του κ. Λαζόπουλου...αλλά και με αρκετή ανησυχία μιάς και η ρπώτη δουλειά του στον Alpha δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε.

Κάτι Τρέχει Με Τους Δίπλα (και όχι "Δύο Ξένοι" :D ): Νομίζω έτσι λεγόταν η σειρά αυτή με τα δύο ζευγάρια...Ο Ρένος έδωσε ρέστα (σε αυτή και σε καμία άλλη) και γενικά όλοι έπαιζαν όπως έπρεπε να παίξουν. Δε μπορώ να πω για υποκριτικές αξίες μεγάλου βεληνεκούς, όμως η όλη ομάδα έβγαζε γέλιο και αυτό είναι που μετράει.

Όσο αφορά τώρα τις μη κωμικές σειρές, δεν είδα ποτέ μου καμία ολόκληρη, παρά μόνο το "Λόγω Τιμής".Σειρά που έχει σημαδέψει κατά κάποιο τρόπο όσους τότε ήταν 15-25 χρονών..καλά καλά, μη βαράτε, τρόπος του λέγειν.Και αυτή έβγαλε ολόκληρη φουρνιά ηθοποιών, που μετέπειτα απέδειξαν ότι η επιτυχία τους δεν ήταν τυχαία...

Τέλος, δεν μπορώ να μην κάνω αναφορά στη μέγιστη σειρά που έχει περάσει από την ελληνική τηλεόραση από το 1990 και μετά...."Party of Five". Δεν ξέρω αν σήμερα μου "μιλούσε" όπως μου μιλούσε τότε, αλλά σίγουρα όσοι από εσάς δεν την παρακολουθούσατε τότε, νομίζω αξίζει να την αναζητήσετε...σε DVD.

(όχι το Beverly Hills, δεν το ξέχασα...τα cult όμως είναι υπεράνω κριτικής)

SPARTAKOS
22-11-04, 21:08
MEGA = AΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΖΑΝΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΟΣ

Gothic
22-11-04, 21:25
1) Στο επεισόδιο με την 'Παπαρήγα την καλή' (που ήθελαν να νοικιάσουν τσόντα από το video-club), πωλητής στο video club ποιος ήταν;
Απάντηση: Χριστόφορος Παπακαλιάτης (σε πολύ νεανικό look το '91, πολύ πριν βγει στους '10 Μικρούς Μήτσους')


Ο ίδιος ήταν και ο αρχηγός των καταληψίων της οικοδομής :wink:

Ο Ζαραλίκος ήταν :wink:

dreamer
22-11-04, 21:35
Μακραν το καλυτερο
Μαλβινα hostess
Με την ΑΞΕΧΑΣΤΗ Μαλβινα Καραλη....
Αν και δεν ηταν σιριαλ

McAli
22-11-04, 21:42
Μακραν το καλυτερο
Μαλβινα hostess
Με την ΑΞΕΧΑΣΤΗ Μαλβινα Καραλη....
Αν και δεν ηταν σιριαλ


Τότε που το Mega δεν το έπαιζε συντηρητικούρα

AsGoodAsItGets
23-11-04, 00:00
H Μαλβίνα ήταν πολύ καλή, ομολογουμένως, και την είχα ξεχάσει.

Για μένα όμως αν τα βάλεις όλα κάτω, και εποχές, και αντιγραφές, και ότι άλλο θες, η καλύτερη σειρά την οποία θα έβλεπα φανατικά ακόμα και τώρα είναι το "Σ΄αγαπώ - Μ΄αγαπάς".
Έχω κάνει video capture σε πολύ καλή ποιότητα (DivX 3.11, τη στιγμή που οι "Απαράδεκτοι" που κυκλοφορούν στο δίκτυο είναι σε άθλιας ποιότητας real video) τα περισσότερα επεισόδια και όταν έρχονται σπίτι ζευγάρια φίλων μου τα βλέπουμε και πεθαίνουμε στα γέλια! :lol:

Οι "Απαράδεκτοι" ήταν πολύ καλή σειρά για την εποχή της, αν και η όποια αίγλη την περιβάλλει έχει να κάνει περισσότερο με την αθωότητα της ιδιωτικής τηλεόρασης τότε, καθώς και τη δική μας αφού φαντάζομαι οι περισσότεροι είμασταν τότε παιδιά (έστω και μεγάλα :D ).

Νικαετός
27-11-04, 16:17
Οι παντρεμένοι έχουν ψυχή ! Μακράν η καλύτερη σειρά έως τώρα . (Παντρεμένος γαρ) :wink: :wink:

psyxakias
27-11-04, 17:12
McAli, συμφωνώ όσο δε φαντάζεσαι με την αναφορά που έκανες στις σειρές 8)

McAli
28-11-04, 00:39
McAli, συμφωνώ όσο δε φαντάζεσαι με την αναφορά που έκανες στις σειρές


Ακόμα και για το "Party Of Five" ???Πέρα από τον αδερφό μου, δεν έχω γνωρίσει άλλο άτομο να του άρεσε η σειρά!!(Στο Αμέρικα παιζόταν για 6 χρόνια :!: )

bomberb17
28-11-04, 01:12
Εγώ πάντως έβαλα το DVD και έγραφε όλο το Σάββατο βράδυ. Χώρεσε 6 ώρες! Έκοψα τις διαφημίσεις και τις ειδήσεις και τώρα έχω ένα DVD με 5 ώρες (8 επεισόδια περίπου) με απαράδεκτους! Χαχα

psyxakias
28-11-04, 01:17
McAli, Το party of five το έβλεπα.. το δύο ξένοι και το λόγω τιμής δεν έβλεπα, οπότε δεν συμφωνώ απόλυτα.. γράψε λάθος :lol:

EgwEimai
28-11-04, 01:50
Ακάλυπτος RULEZZZZZZZ!!!

morfeas-dsl-
28-11-04, 02:10
Eμενα μου αρεσουν οι παλιες σειρες, ισως καλυτερα και απο τις νεες. Πχ αυτη στο mega "παντρεμενοι με ..παιδια", το αξεχαστο παιδικο καρουζελ της νετ και οσες αναφερατε πιο πανω εκτος της Μαλβινας που οποτε την εβλεπα ετρωγε πολυ βρισιμο

ΥΓ. ξεχασα τους διαπλεκομενους!

Gedo
28-11-04, 15:23
McAli,

Δύο Ξένοι: Νομίζω έτσι λεγόταν η σειρά αυτή με τα δύο ζευγάρια...Ο Ρένος έδωσε ρέστα


Αν εννοεις το Ρενο Χαραλαμπιδη, το σηριαλ δεν λεγοταν Δυο Ξενοι. Ο Ρενος εκανε τον Θαναση Καλημερη και πρωταγωνιστουσε και η Ματσουκα. Μου διαφευγει ο τιτλος.

Απο μια γρηγορη ματια που εριξα στα posts, ειδα οτι "απαραδεκτοι" και " οι παντρεμενοι εχουν ψυχη" εχουν τι περισσοτερες προτιμησεις. Δεν διαφωνω, απλα πιστευω οτι οι "παντρεμενοι" καποια στιγμη κουρασαν με τα πολλα επεισοδια που γυριστικαν (3 η 4 κυκλοι) και ολο το γελιο το εβγαζε ο Ακαλυπτος (Καφετζοπουλος) γυρω απο αυτον ξετυλιγοταν η πλοκη των επεισοδιων. (Νομος Μακη μου :D ).

steliosMp
28-11-04, 16:37
Το σίριαλ λεγόταν "Κατι τρέχει με τους δύπλα"

AsGoodAsItGets
28-11-04, 17:15
απλα πιστευω οτι οι "παντρεμενοι" καποια στιγμη κουρασαν με τα πολλα επεισοδια που γυριστικαν (3 η 4 κυκλοι) και ολο το γελιο το εβγαζε ο Ακαλυπτος (Καφετζοπουλος) γυρω απο αυτον ξετυλιγοταν η πλοκη των επεισοδιων.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Να σημειώσω επίσης ότι μιας και αναφέρθηκε, "Οι 2 ξένοι" ήταν μια πολύ καλή σειρά με ένα ζευγάρι των οποίων τα ονόματα τώρα μου διαφεύγουν, αλλά έπαιζαν μέσα και η Κώνστα και η Διαβάτη, οι οποίες μαζί αποτελούν αχτύπητο συνδυασμό (ειδικά η Διαβάτη βγάζει πολύ γέλιο).

Gedo
28-11-04, 17:30
AsGoodAsItGets,

με ένα ζευγάρι των οποίων τα ονόματα τώρα μου διαφεύγουν,

Σεργιανοπουλος- Παπουλια

McAli
28-11-04, 22:08
Το σίριαλ λεγόταν "Κατι τρέχει με τους δύπλα"


Όπα...έκανα πατάτα.(Πως μου κόλλησε το 2 ξένοι;Όύτως ή άλλως 4 ήταν οι ξένοι! :lol:)

pericles
27-09-06, 09:54
Γειά σας. Έχω περίπου 30-40 επεισόδια Απαράδκτων σε βίντεο.....μπορώ να τα περάσω σε dvd?


Edited by: zouzouni
Τα μηνύματα σε Ελληνικά γραμμένα με Λατινικούς χαρακτήρες, Greeklish δεν επιτρέπονται - το συγκεκριμμένο μήνημα διορώθηκε γιατί πλέον είχε περάσει το 24ωρο μέσα στο οποίο είναι δυνατή η επεγεργασία του κειμένου από τον δημιουργό του.

iasonakos
29-09-06, 13:01
Απο τις καλυτερες σειρες κατα την γνωμη μου (και αγαπημενη) ειναι το "Ειμαστε στον Αερα".
Αρκετα καλο team ηθοποιων με αφθονο γελιο!

apok
29-09-06, 13:38
Απο τις καλυτερες σειρες κατα την γνωμη μου (και αγαπημενη) ειναι το "Ειμαστε στον Αερα".
Αρκετα καλο team ηθοποιων με αφθονο γελιο!

:oneup: :oneup: :oneup: :oneup:

Καθώς και ο 2ος κύκλος του " Οι Παντρεμένοι έχουν Ψυχή "

Καθώς και οι το απίστευτο δίδυμο Πουλίκας ( Μα, Ζανέτ μουυυ ) & Βαλαβανίδης ( Το κέρατό μου γαμώω ) στους " Αυθαίρετους " !!!

manoulamou
29-09-06, 20:46
Γειά σας. Έχω περίπου 30-40 επεισόδια Απαράδκτωνσε βίντεο.....μπορώ να τα περάσω σε dvd?

:welcome: pericles:)Ριξε μια ματια σε αυτα..
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38459
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45283
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27686

@ ADSLgr.com All rights reserved.